Постанова № 22101737, 16.03.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2012
Номер справи
2а/1270/1967/2012
Номер документу
22101737
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №11.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 березня 2012 року Справа № 2а/1270/1967/2012 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Смішливої Т.В.,

при секретарі судового засіданняЛюбімовій Г.Ю.,

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, за дов. № 01-07/04-05/04/2 від 03.01.2011

від відповідача: не зявився,

від третьої особи:не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Відкрите акціонерне товариство «Лисичанськвугілля» про скасування постанови про повернення виконавчого документа від 30.12.2011 ВП № 30328518, -

В С Т А Н О В И В:

05 березня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області (далі ВПВР УДВС ГУЮ в Луганській області), третя особа відкрите акціонерне товариство «Лисичанськвугілля» у якому позивач просив скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області від 30.12.2011. ВП №30328518, про скасування постанови про повернення виконавчого листа від 20.09.2011 № 2а-6248/11/1270 про стягнення адміністративно-господарських санкцій з відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» у розмірі 5873932,08 грн. та пені у розмірі 169169,28 грн. на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09.08.2011 по адміністративній справі № 2а-6248/11/1270 задоволено позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інваліді про стягнення адміністративно-господарських санкцій з відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» у розмірі 5873932,08 грн. та пені у розмірі 169169,28 грн. на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів. 20.09.201 Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист, однак 30.12.2011 ВПВР УДВС ГУЮ в Луганській області прийнято постанову про повернення виконавчого листа від 20.09.2011 № 2а-6248/11/1270 про стягнення адміністративно-господарських санкцій з відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» у розмірі 5873932,08 грн. та пені у розмірі 169169,28 грн. на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на підставі ст.ст.47, 50 Закону України «Про виконавче провадження», у звязку із внесенням боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Постанова про повернення виконавчого листа від 20.09.2011 № 2а-6248/11/1270 до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 23.02.2012.

Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів не погоджується з постановою ВПВР УДВС ГУЮ в Луганській області про повернення виконавчого листа від 20.09.2011 № 2а-6248/11/1270, з огляду на те, що дія Закону України від 23.06.2005 № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу та субєкти господарської діяльності, перераховані в п.1.3. ст.1 наведеного Закону щодо заборгованості, що виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.

Позивач не відноситься до учасників зазначених розрахунків, борг відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» не відноситься до боргу у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або податкового боргу. Спірний борг виник внаслідок несплати адміністративно-господарських санкцій за не працевлаштування інвалідів, на які не поширюється податкове законодавство та Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Таким чином, позивач вважає постанову відповідача про повернення виконавчого листа від 20.09.2011 № 2а-6248/11/1270 такою, що підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача та третьої особи - ВАТ «Лисичанськвугілля» участь у судовому засіданні своїх представників не забезпечили, заперечення проти позову не надали, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.

Частиною 1 статті 181 КАС України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби (частина 3 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України).Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України від 21.04.1999 № 606-ХІV «Про виконавче провадження». (далі Закон № 606)

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону № 606 примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.

Виконавче провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у Законі № 606, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (стаття 1 Закону № 606).

Згідно із ст.11 Закону № 606 державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.

Статтею 11 Закону № 606 визначено права та обовязки державних виконавців при примусовому виконанні рішень, встановлених цим Законом, а ст.12 Закону № 606 встановлені гарантії прав громадян і юридичних осіб у виконавчому провадженні - державний виконавець зобовязаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб.

У судовому засіданні встановлено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09.08.2011 в адміністративній справі № 2а-6248/11/1270 стягнуто адміністративно-господарські санкцій з відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» у розмірі 5873932,08 грн. та пені у розмірі 169169,28 грн. на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів..

Луганським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів направлено до ВПВР УДВС ГУЮ в Луганській області виконавчий лист від 20.09.2011 № 2а-6248/11/1270 про стягнення адміністративно-господарських санкцій з відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» у розмірі 5873932,08 грн. та пені у розмірі 169169,28 грн. на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

ВПВР УДВС ГУЮ в Луганській області 30.12.2011 прийнято постанову № 30328518 про повернення виконавчого листа від 20.09.2011 № 2а-6248/11/1270 на підставі ст.ст.47, 50 Закону України «Про виконавче провадження», у звязку із внесенням боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.

Відповідно до п.9 ч.1 ст.47 Закону № 606 виконавчий документ, на підставі якого відкрито виконавче провадження, за яким виконання не здійснювалося або здійснено частково, повертається стягувачу у разі, якщо наявна встановлена законом заборона щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо у нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення.

Статтею 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» визначено, що цей закон регулює відносини, повязані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу та поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

До учасників розрахунків віднесені - підприємства паливно-енергетичного комплексу, субєкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом (пункт 1.3 статті 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»).

Пунктом п.1.4 ст.1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»

встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення п.15 ч.1 ст.34 Закону щодо обовязкового зупинення виконавчого провадження.

Відповідно до положень Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу та субєктів господарської діяльності, зазначених в п.1.3 ст.1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.

З урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів не відноситься до учасників розрахунків відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», а борг ВАТ «Лисичанськвугілля» не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за не сплату електроенергії або податковим боргом, оскільки борг виник через несплату ВАТ «Лисичанськвугілля» адміністративно-господарських санкцій за не працевлаштування інвалідів, на які не поширюються норми Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», а тому віднесення ВАТ «Лисичанськвугілля» до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», не є підставою для повернення спірного виконавчого провадження.

Крім того, суд вважає за потрібне зазначити, що приписи п. 9 ч. 1 ст. 47 Закону № 606 визначають дві обовязкові умови, які зумовлюють обовязкове повернення виконавчого документу. Це заборона щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо у нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, та проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення, обєктивна умова, яка в свою чергу включає характер та термін виникнення заборгованості.

Недоведеність віднесення заборгованості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, перед позивачем до такої, що погашається за процедурою Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» унеможливлює застосування приписів п. 9 ч. 1 ст. 47 Закону № 606 до спірних правовідносин.

Врахувавши вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовна вимога щодо скасування постанови від 30.12.2011 ВП № 30328518 про повернення виконавчого листа від 20.09.2011 № 2а-6248/11/1270 про стягнення адміністративно-господарських санкцій з відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» у розмірі 5873932,08 грн. та пені у розмірі 169169,28 грн. на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Зважаючи на обставини справи, враховуючи положення статті 124 Конституції України щодо обовязковості до виконання на всій території України судових рішень, ухвалених судами іменем України, суд вважає за необхідне скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області від 30.12.2011 ВП № 30328518 про повернення виконавчого листа від 20.09.2011 № 2а-6248/11/1270 про стягнення адміністративно-господарських санкцій з відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» у розмірі 5873932,08 грн. та пені у розмірі 169169,28 грн. на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, оскільки саме такий спосіб захисту порушених прав позивача відповідає обєкту порушеного права і, на думку суду, у спірних правовідносинах є достатнім та необхідним.

Скасування у судовому порядку постанови про зупинення виконавчого провадження автоматично обумовлює обовязок відповідача за Законом № 606 відкрити виконавче провадження з виконання в примусовому порядку виконавчого листа № 2а-6248/11/1270 від 20.09.2011 та провести дії, спрямовані на виконання рішення суду.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач згідно зі ст. 94 КАС України від сплати судового збору звільнений.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 94, 158-163, 167, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити.

Визнати незаконною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області від 30 грудня 2011 року про зупинення виконавчого провадження № 30328518 з примусового виконання виконавчого листа № 2а-6248/11/1270 про стягнення адміністративно-господарських санкцій з відкритого акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» у розмірі 5873932,08 грн. та пені у розмірі 169169,28 грн. на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

СуддяТ.В. Смішлива