Постанова № 22100463, 06.03.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2012
Номер справи
2а/1270/1365/2012
Номер документу
22100463
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 березня 2012 року Справа № 2а/1270/1365/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді:Яковлева Д.О.,

при секретарі:Житній Ю.С.,

в присутності сторін:від позивача Повідайчик І.В.,

від відповідача не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Луганську справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Артемівському районі міста Луганська до Товариства з обмеженою відповідальністю «НІК» про стягнення податкового боргу у сумі 4710,25 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

09 лютого 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в Артемівському районі міста Луганська до Товариства з обмеженою відповідальністю «НІК» про стягнення податкового боргу у сумі 4710,25 грн.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що у звязку з несплатою податкового зобовязання ТОВ «НІК» має податковий борг з податку з власників наземних транспортних засобів на загальну суму 4710,25 грн., який виник за податкові періоди з липня 2009 року по січень 2011 року включно та підлягає стягненню з рахунків платника податків у банках обслуговуючих цього платника.

На виконання вимог ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000, Державною податкової інспекцією в Артемівському районі міста Луганська на адресу ТОВ «НІК» виставлено першу податкову вимогу від 21.07.2009 року № 1/554, яку у звязку з неможливістю вручення було розміщено на дошці податкових оголошень та вона вважається врученою з дня її розміщення 31.08.2009, про що свідчить акт про неможливість вручення від 31.08.2009 р. та направлено другу податкову вимогу від 06.10.2009 року за № 2/784, яку у звязку з неможливістю вручення було розміщено на дошці податкових оголошень та вона вважається врученою з дня її розміщення 06.10.2009, про що свідчить акт про неможливість вручення від 06.10.2009 р.

Станом на 20.02.2012 року податковий борг відповідачем не сплачено, у звязку з чим позивач просив стягнути з ТОВ «НІК» податковий борг у сумі 4710,25 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

Відповідач у судове засідання не зявився про дату, місце та час судового розгляду повідомлявся належним чином. На адресу Луганського окружного адміністративного суду 02 березня 2012 року повернулось поштове відправлення із судовою повісткою, направлене на адресу відповідача, з відміткою за закінченням терміну зберігання (а.с. 32). Відповідно до частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів відповідач не скористався.

Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно визначення адміністративної справи.

Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до юрисдикції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених Конституцією та законами України.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною третьою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Згідно зі ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990р. №509-XII.

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990р. №509-XII посадові особи органів державної податкової служби зобовязані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «НІК» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Луганської міської ради 08.02.1995 за № 1382120 0000 001636 (а.с.10).

ТОВ «НІК» перебуває на обліку як платник податків в ДПІ в Артемівському районі міста Луганська, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 25.04.2000 № 172 (а.с.19).

Товариство з обмеженою відповідальністю «НІК» у звязку з несвоєчасною сплатою податкового зобовязання з 14.07.2009 року має заборгованість перед бюджетом з податку з власників наземних транспортних засобів, яка станом на 20.02.2012 складає 4710,25 грн.

Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

Відповідно до п. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Пунктом 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом 49.18.2 пункту 49.18 ст. 49 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Платником податку - Товариством з обмеженою відповідальністю «НІК» самостійно була визначена сума податкового зобовязання з податку з власників наземних транспортних засобів з лютого 2009 року по січень 2011 року, яка згідно податкових розрахунків суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізімів від 11.02.09 № 3549 та від 16.02.10 № 4137, склала 4710, 25 грн., (а.с.15-18)

У звязку з несплатою узгодженої суми податкового зобовязання, податкова заборгованість станом на 20.02.12 року склала 4710,25 грн., що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника (а.с.34-38).

Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобовязань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.

Податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

На виконання вимог Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000, позивачем на адресу ТОВ «НІК» направлено першу податкову вимогу від 21.07.2009 року № 1/554 (а.с.23), яку у звязку з неможливістю вручення було розміщено на дошці податкових оголошень та вона вважається врученою з дня її розміщення 31.08.2009, про що свідчить акт про неможливість вручення від 31.08.2009 р. (а.с. 22) та направлено другу податкову вимогу від 06.10.2009 року за № 2/784(а.с. 20 зворотній бік), яку у звязку з неможливістю вручення було розміщено на дошці податкових оголошень та вона вважається врученою з дня її розміщення 06.10.2009, про що свідчить акт про неможливість вручення від 06.10.2009 р. (а.с. 20)

Відповідно до п.87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з п.95.1 ст. 95 Податкового кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п.95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Таким чином, законодавець встановив, що саме органи податкової служби здійснюють за платника податку погашення податкового боргу шляхом стягнення грошових коштів з рахунків банку, які обслуговують платника.

Внаслідок того, що ТОВ «НІК» станом на дату розгляду справи податковий борг по податку з власників наземних транспортних засобів з у загальному розмірі 4710,25 грн. не сплатило, вимоги податкового органу про стягнення коштів в сумі 4710,25 грн. за рахунок коштів, які належать ТОВ «НІК» визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 06 березня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 12 березня 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Артемівському районі міста Луганська до Товариства з обмеженою відповідальністю «НІК» про стягнення податкового боргу у сумі 4710,25 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути кошти Товариства з обмеженою відповідальністю «НІК» (ідентифікаційний код 21821014, місцезнаходження: 91055, м. Луганськ, кв. Южний, 2а/47) в рахунок сплати податкового боргу з власників наземних транспортних засобів в розмірі 4710,25 грн. (чотири тисячі сімсот десять гривень двадцять пять копійок) на користь Державного Бюджету України на р/р № 33211807700003 банк ГУ ДКУ у Луганській обл., код платежу 12020100, утримувач УДКУ у м. Луганську, код утримувача 24046582, МФО 804013 з наявних розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову складено та підписано у повному обсязі 12 березня 2012 року.

СуддяД.О. Яковлев