Постанова № 22098400, 14.03.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2012
Номер справи
2а-0870/1988/11
Номер документу
22098400
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2012 року 11:53 Справа № 2а-0870/1988/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Калашник Ю.В.,

при секретарі судового засідання Корольові О.О.,

за участю представників:

позивача ОСОБА_1 (довіреність від 26.01.2012 №149);

відповідача ОСОБА_2 (довіреність від 03.10.2011 №232)

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовною заявою Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні»

до Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяоблененрго», м.Запоріжжя

про стягнення штрафу

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» (далі позивач) звернулось до суду із позовом до Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяоблененрго» (далі відповідач), у якому просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 25500,00грн.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, та надав письмові заперечення на позов. Зокрема зазначив, що внесення змін до ст.99 КАС України не позбавляло Позивача можливості звернутися до адміністративного суду за захистом порушеного права в межах встановленого строку, оскільки на момент внесення змін перебіг строків позовної давності для Позивача тільки-но розпочався (19.07.2010 - винесення постанови, 30.07.2010 - набрання чинності ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»). Таким чином Позивач мав майже шість повних місяців для звернення до адміністративного суду за захистом прав, якими не скористався. Також зазначив, що відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Отже, як видно з приписів ст.250 ГК України максимальний строк для застосування адміністративно-господарських санкцій до суб'єкта господарювання складає один рік з дня порушення таким суб'єктом правил здійснення господарської діяльності.

Як видно з матеріалів справи, припис № 01/20-3762 від 19.06.2009р. (на підставі якого була винесена постанова) було видано за результатами позапланової перевірки виконання Актів - перевірок від 10.04.2009р. за № 01/20-1232, від 15.04.2009р. за № 01/20-2168, від 08.04.2009р. за № 01/20-3867, від 21.04.2009р. за № 01/20-4170, від 21.04.2009р. за № 01/20-4171, від 15.04.2009р. за № 01/21-0088, від 15.04.2009р. за № 01/21-0090, від 16.04.2009р. за №01/22-0161, від 16.04.2009р. за № 01/22-0164, від16.04.2009р. за № 01/23-0600, від 16.04.2009р. за№01/23-0602.

Проаналізувавши припис №01/20-3762 від 19.06.2009р., Відповідачем було встановлено, що порушення (усунення яких, вимагав Позивач) були здійснені підприємством в 2007-2008 р.р.

Отже, адміністративно-господарські санкції за невиконання таких приписів могли бути застосовані до суб'єкта господарювання - ВАТ «Запоріжжяобленерго» у наступні строки: за приписом № 65 Е/1ПР від 14.01.08р. - до 14.01.2009р. за приписом № 64 Е/ПР від 02.10.07р. - до 02.10.2008р. за приписом № 48/Е3/613 від 17.04.08р.- до 17.04.2009р. за приписом № 48/Е2-1046 від 20.10.08р.-до 20.10.2009р.

Натомість Постанова №01/20-52 про застосування адміністративно-господарських санкцій була прийнята 18.06.2010р., тобто за межами строку, для застосування санкцій, встановленого ст.250 ГК України.

Таким чином, вважає, що Постанова була прийнята Відповідачем з порушенням приписів ст.250 Господарського кодексу України., а одже в даному випадку відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.

На підставі ст. 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши подані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом установлені наступні обставини.

Відповідно до ч. І ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).

Згідно Статуту Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» дане підприємство засноване на державній власності і підпорядковується Міністерству палива та енергетики України відповідно до Указу Президента України від 14.04.2000 №598/2000 «Про Міністерство палива та енергетики України» є юридичною особою (пункти 1.2, 4.1 Статуту).

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) виконує функції, покладені на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" згідно Наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 № 422. Держенергонагляд у Дніпровському регіоні є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (відповідно п.1.1 Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні).

Згідно п.2 Додатку 1 до Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні структурним підрозділом останнього є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області, яка діє на підставі Положення, затвердженого Головним Державним інспектором України з енергетичного нагляду 03.03.2009.

Правовідносини сторін є публічними, при цьому НЕК «Укренерго» у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить підрозділ, що здійснює державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії в частині виконання функцій, покладених на нього чинним законодавством.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (далі - Положення).

Це Положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.

Згідно абз. 3 ч.3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Таким чином, підставою для накладення штрафу є ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Держенергонагляду.

19.06.2009р. старшим Державним інспектором з енергетичного нагляду Ткачем О.М. генеральному директору ВАТ «Запоріжжяобленерго» Носулько В.Д. виданий Припис № 01/20-3762 з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання, отриманий генеральним директором ВАТ «Запоріжжяобленерго» Носулько В.Д. особисто, про що свідчить його підпис, скріплений печаткою.

22.03.2010 р. при перевірці ВАТ «Запоріжжяобленерго» на предмет виконання раніше виданого Припису встановлено факт його невиконання, а саме: не виконані вимоги - п.п. 2, 17, 18,19, 25, 36, 37, 38, 39, 40 Припису від 19.06.2009 № 01/20-3762, про що складені Акти перевірки від 22.03.2010 р. № 01/20-3986 та Акт перевірки (Протокол) від 22.03.2010 № 01/20-3987.

Відповідно до ст.27 Закону України «Про електроенергетику», п.п. 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику. Старший Державний інспектор Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області Ткач О.М. виніс Постанову від 18.06.2010 № 01/20-52 про накладення на ВАТ «Запоріжжяобленерго» штрафу у розмірі 25 500,00 грн. Постанову від 18.06.2010 № 01/20-52 було надіслано Відповідачеві 21.06.2010 р.

У зв'язку з тим, що підставою для накладення штрафу законодавство встановлює скоєння правопорушення, зокрема: ухилення або несвоєчасне виконання припису, Постанова від 18.06.2010 №01/20-52 про накладення штрафу на ВАТ «Запоріжжяобленерго» була винесена при наявності підстав для накладення штрафу - скоєння Відповідачем правопорушення, а саме: невиконання вимог Припису від 19.06.2009 № 01/20-3762 у встановлені Приписом строки.

Постанова від 18.06.2010 № 01/20-52 про накладення штрафу на ВАТ «Запоріжжяобленерго» винесена Старшим Державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області Ткачем О.М. в межах повноважень, передбачених Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312, та з чітким дотриманням процесуального порядку накладення штрафу, передбаченого цим Положенням.

Згідно ч.7 ст.27 Закону санкції, передбачені частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Так, п.6 Порядку накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312, встановлено, що Старші Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за правопорушення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів) у розмірі до З (трьох) тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 51000 грн.).

Тобто, штраф за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 25 500,00 грн. накладений на ВАТ «Запоріжжяобленерго» згідно Постанови від 18.06.2010 № 01/20-52 в межах повноважень, із дотриманням граничних розмірів штрафів, передбачених Законодавством України та Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312, а саме у розмірі півтори тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, та з чітким дотриманням процесуального порядку накладення штрафу, передбаченого цим Положенням - на підставі Акту перевірки (Протоколу) від 22.03.2010 № 01/20-3987.

Згідно ч.6 ст.27 Закону суми штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Відповідно до п.10 Положення штраф повинен бути сплачений протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений строк, він стягується у судовому порядку.

Як свідчать матеріали справи у встановлений чинним законодавством України строк Припис від 19.06.2009 № 01/20-3762, Постанова про накладення штрафу від 18.06.2010 № 01/20-52 Відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку не сплачений.

В той же час, суд не погоджується із запереченнями відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду. Так, позивач разом із позовом надав суду клопотання про поновлення строку звернення до суду. Суд вважає причини поважними, а тому відкрив провадження у справі.

Щодо природи виникнення штрафу та посилання відповідача на ст.250 ГК України, то з цього приводу суд вважає за необхідне вказати наступне. Порядок накладення штрафів, у цих правовідносинах, визначається не ГК України, а приписами Закону України «Про електроенергетику» та Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику. Застосування строків по ст.250 ГК України є недоцільним, а твердження відповідача з цього приводу недоведеними.

У судовому засіданні відповідач не заперечив, що вимоги припису не виконанні, заперечення проти позову ґрунтувались виключно на приписах ст.99 КАС України та ст.250 ГК України.

Згідно із вимогами ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Проаналізувавши вищезазначені норми законодавства, всебічно розглянувши матеріали справи, суд дійшов до висновку що адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст.161-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити

2.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяоблененрго» (ЄДРПОУ 00130926) штраф у розмірі 25 500,00грн. (двадцять пять тисяч пятсот грн. 00 коп) на користь Державного бюджету України (п/р 31116106700007, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 21081100, ГУДКУ у Запорізькій області, одержувач Державний бюджет Орджонікідзевського району м.Запоріжжя). Видати виконавчий лист..

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний с

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 20.03.2012.

Суддя ( підпис) Ю.В.Калашник