ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2012 року 15:23 Справа № 0870/911/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Калашник Ю.В.,
при секретарі судового засідання Святенко О.В.
за участю представників:
позивача ОСОБА_1 (довіреність від 03.02.2012 №21/1);
Федотова І.М. (паспорт НОМЕР_1 від 04.08.1998);
відповідача ОСОБА_3 (довіреність від 04.01.2012 №78/10-014)
третьої особи не зявився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Транспортні Енергетичні Регіональні Ініціативи»
до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
третя особа державний реєстратор виконавчого комітету Запорізької міської ради Медведєва Т.О.
про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Транспортні Енергетичні Регіональні Ініціативи» (далі ТОВ «Транспортні Енергетичні Регіональні Ініціативи», позивач) звернулось до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя (далі ДПІ у Орджонікідзевському районі, відповідач), в якому, з урахуванням прийнятих судом уточнень, просить скасувати рішення ДПІ у Орджонікідзевському районі від 21.12.2011 №390 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Ухвалою суду від 28.02.2012 до участі у справі у якості третьої особи була залучена державний реєстратор виконавчого комітету Запорізької міської ради Медведєва Т.О.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та надали пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві. Зокрема вказали, що під час винесення оскаржуваного рішення відповідачем приписи чинного законодавства не порушені, оскільки позивач підтвердив відомості про юридичну особу після винесення оскаржуваного рішення, то таке рішення підлягає скасуванню. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив та надав пояснення, аналогічні викладеним у письмових запереченнях на позов. Зокрема вказав, що наявність у Єдиному державному реєстрі запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу є безумовною підставою для винесення податковим органом рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Позов вважає необґрунтованим та просить відмовити у його задоволенні.
Третя особа у судове засідання не зявилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, у порядку, встановленому ст.38 КАС України.
На підставі ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), судом у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Розглянувши подані документи, заслухавши пояснення сторін, судом встановлені наступні обставини.
ТОВ «Транспортні Енергетичні Регіональні Ініціативи» є юридичною особою та зареєстроване виконавчим комітетом Запорізької міської ради 03.04.2000.
16.12.2011 третьою особою до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис 1103144 0012 006374 щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу - ТОВ «Транспортні Енергетичні Регіональні Ініціативи».
Із матеріалів справи вбачається, що указаний запис внесений третьої особою після повернення на адресу державного реєстратора рекомендованого листа №6910500445961, надісланого позивачу, про необхідність підтвердження відомостей про юридичну особу. Указаний лист був повернений із відміткою відділення поштового звязку «за закінченням терміну зберігання».
21.12.2011 ДПІ у Орджонікідзевському районі щодо позивача винесене рішення №390 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість. Підставою для винесення рішення є «внесення до ЄДР запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу» (п.2 рішення).
Позивач оскаржив указане рішення до ДПА України в Запорізькій області, проте рішенням від 30.01.2012 скарга позивача залишена без задоволення.
В той же час, 05.01.2012, позивач звернувся до Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта» із листом про надання пояснень щодо повернення 07.12.2011 на адресу державного реєстратора рекомендованого листа №6910500445961. У листі до «Укрпошта» позивач вказує, що ТОВ «Транспортні Енергетичні Регіональні Ініціативи» у 2011 році оформлено послугу по користуванню абонентською скринькою та досилання кореспонденції.
Українське державне підприємство поштового звязку «Укрпошта» листом від 06.01.2012 №26-13-7 повідомило позивача, що рекомендований лист №6910500445961 надійшов до ВПЗ Запоріжжя-35 02.11.2011. У цей час доставку пошти здійснювала підмінна листоноша, яка не знала про наявність заяви на досилання письмової кореспонденції, адресованої ТОВ «Транспортні Енергетичні Регіональні Ініціативи», а тому вищеуказаний лист доставлявся нею за вказаною у листі адресою. Працівники поштового відділення не звернули увагу, що від ТОВ «Транспортні Енергетичні Регіональні Ініціативи» є заява про досилання пошти, а тому по закінченню встановленого терміну зберігання рекомендований лист №6910500445961 був повернений за зворотньою адресою.
Таким чином, позивач не отримав листа від державного реєстратора з вини працівників відділення поштового звязку.
04.01.2012 позивач звернувся до державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради із пакетом документів, необхідних для проведення реєстраційної дії «Підтвердження відомостей про юридичну особу».
04.01.2012 державним реєстратор виконавчого комітету Запорізької міської ради до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесений запис 1103106 0013 006374 «Підтвердження відомостей про юридичну особу».
Вважаючи, що ТОВ «Транспортні Енергетичні Регіональні Ініціативи» підтверджено про відомості про юридичну особу, про що міститься запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, позивач звернувся до суду із позовом про скасування рішення ДПІ у Орджонікідзевському районі від 21.12.2011 №390 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 №755-IV (далі Закон №755).
Частиною 11 ст.19 Закону №755 встановлено, що юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У разі ненадходження в установлений ч.11 ст.19 Закону №755 строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки (ч.12 ст.19 Закону №755).
У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Відповідно до ч.14 ст.19 цього Закону у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Якщо державному реєстратору повернуто поштове відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Із матеріалів справи вбачається, що держаним реєстратором до Єдиного державного реєстру внесений запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Частиною 1 ст.18 Закону №755 встановлено, що якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
У Витязі з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців міститься реєстраційний запис 1103144 0012 006374 від 16.12.2011 щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу.
Відповідно до пп. «ж» п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України анулювання дії реєстрації платника податку на додану вартість відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі наявний запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Пунктом 68.1 ст.68 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації такої особи, державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, внесення будь-яких інших записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повинен передати відповідному органу державної податкової служби повідомлення та відомості з реєстраційної картки про вчинення реєстраційних дій, передбачених законом.
Відповідно до п.п.2.2, 2.3 Порядку взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, затвердженого Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету статистики України від 07.12.2005 № 121/560/406 при здійсненні обміну на центральному рівні: Держпідприємництво України протягом дня, але не пізніше 10 год. 00 хв. наступного робочого дня, передає з бази даних Єдиного державного реєстру суб'єктам інформаційного обміну повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій та підтвердження відомостей про юридичну особу або фізичну особу-підприємця, що надходять до цієї бази від державних реєстраторів. При здійсненні обміну на регіональному рівні: Держпідприємництво України, державний реєстратор протягом дня, але не пізніше 10 год. 00 хв. наступного робочого дня, передає з бази даних Єдиного державного реєстру суб'єктам інформаційного обміну регіонального рівня повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій та підтвердження відомостей про юридичну особу або фізичну особу-підприємця, що надходять до цієї бази від державних реєстраторів.
Відповідно до приписів п.5.5 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 №1394 (далі - Положення), анулювання реєстрації за ініціативою відповідного податкового органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах "б"-"и" пункту 184.1 статті 184 розділу V Податкового кодексу України. Підпунктом 5.5.1 п.5.5 цього Положення встановлено, що податкові органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.
Підпунктом 5.5.2.11Положення встановлено, що рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Відповідно до пп.5.5.3 Положення за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) податковий орган приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення податковим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.
Аналізуючи вищевикладені норми суд вважає, що наявність у Єдиному державному реєстрі запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу є безумовною підставою для винесення податковим органом рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Із матеріалів справи вбачається, що у Єдиному державному реєстрі (витяг від 27.02.2012) наявний запис від 16.12.2011 щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу - ТОВ «Транспортні Енергетичні Регіональні Ініціативи», а тому рішення відповідача від 21.12.2011 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість є правомірним та прийняте у відповідності до вимог чинного законодавства.
В той же час, суд не вважає законною підставою для скасування оскаржуваного рішення наявність у Єдиному державному реєстрі запису 1103106 0013 006374 від 04.01.2012 про підтвердження відомостей про юридичну особу. Так, позивач дійсно підтвердив відомості про юридичну особу, проте, запис від 16.12.2011 щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу у встановленому законом порядку не скасований та на час розгляду справи судом наявний у Єдиному державному реєстрі юридичний осіб та фізичних осіб підприємців. Із відповідним позовом до суду про скасування указаного запису, на підставі якого винесене оскаржуване рішення, позивач не звертався.
Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення відповідача від 21.12.2011 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість є таким, що прийняте на підставі чинного законодавства. Оскільки на час розгляду справи у Єдиному державному реєстрі наявний запис, на підставі якого винесене оскаржуване рішення, у суду відсутні законні підстави для скасування рішення ДПІ у Орджонікідзевському районі від 21.12.2011 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч.3 ст.2 КАС України).
Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Ураховуючи вище викладене, суд вважає, що відповідачем доведена правомірність оскаржуваного рішення, у звязку із чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст.161-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову виготовлено у повному обсязі та підписано 12.03.2012 року.
Суддя(підпис)Ю.В.Калашник