Постанова № 22091680, 06.03.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2012
Номер справи
2а/0570/15534/2011
Номер документу
22091680
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 березня 2012 р. справа № 2а/0570/15534/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Грищенка Є.І.

при секретаріСметані М.В.

з участю

прокурора Профатило О.П.,

представника позивача Єфімової С.В.

представник відповідачаМаленького О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецько-Ясинуватського транспортного прокурора в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області до Товариство з обмеженою відповідальністю “Торгово-транспортна компанія “Алтранс” про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. за постановою № 127574 від 20.06.2011 року -

В С Т А Н О В И В:

Донецько - Ясинуватський транспортний прокурор звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області до Товариство з обмеженою відповідальністю “Торгово-транспортна компанія “Алтранс” про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. за постановою № 127574 від 20.06.2011 року.

В обґрунтування позову зазначив, що 13.05.2011 р. працівником ТУ ГДІАТ в Донецькій області встановлено порушення ТОВ «ТТК «Алтранс» ст. 60 ЗУ «Правтомобільний транспорт» ст. 48, а саме: у водія відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, про що складено акт № 222830.

На підставі викладеного, начальником Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області винесено постанову від 20 червня 2011 року № 127574, якими на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - застосовано штраф до Товариство з обмеженою відповідальністю “Торгово-транспортна компанія “Алтранс” (далі ТОВ «ТТК «Алтранс») у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Відповідачем штраф у розмірі 1700 грн. до теперішнього часу не сплачено.

Просить стягнути з відповідача фінансові санкції у розмірі 1700 грн.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги, просили задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечував. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що позивач неправомірно звернувся з адміністративним позовом, оскільки ст. 50 КАС України визначає вичерпне коло осіб, які можуть бути сторонами в адміністративній справі. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень:

1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян;

2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян;

3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України;

4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо);

5) в інших випадках, встановлених законом. Тобто процесуально для субєкта владних повноважень встановлено вичерпний перелік вимог, які він може предявляти юридичним особам, які не є субєктами владних повноважень, шляхом звернення з адміністративним позовом до адміністративного суду. З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача з вимогою про стягнення фінансової санкції у розмірі 1700 грн. ця обставина виключає можливість участі у справі відповідача, тому що він не є стороною у справі (не є субєктом владних повноважень).Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Під час розгляду справи судом встановлено наступне.

13 травня 2011 року держінспекторами Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області під час перевірки автомобіля Сканія номерний знак НОМЕР_1, (серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_4), що належить товариству з обмеженою відповідальністю “Торгово-транспортна компанія “Алтранс”, було виявлено порушення, а саме: під час надання послуг з перевезень вантажів згідно ТТН №6985 перевізник не забезпечив у водія ОСОБА_4 на транспортному засобі НОМЕР_1 наявності дозволу, який дає право на рух автомобільними шляхами України з перевезенням вагових обмежень, передбачений ст. 48 Закону України “Про автомобільний транспорт”. Водій транспортного засобу з актом ознайомився та підписав його з поясненнями, що дозвіл на перевезення знаходиться на фірмі. 21 квітня 2011 року на адресу відповідача направлено повідомлення про призначення розгляду справи про порушення на 16 травня 2011 року.

За наслідками складеного акту перевірки, начальником Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області Провоторовим В.П., на підставі ч. 1 ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт” винесена постанова № 127574 від 20.06.2011 року, якою за порушення законодавства про автомобільний транспорт до позивача застосовано фінансову санкцію у розмірі 1 700 грн.

Таким чином, позивачем до відповідача було застосовано фінансову санкцію на загальну суму 1700 грн. Однак до теперішнього часу відповідачем добровільно до Державного бюджету фінансова санкція не сплачена.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово-транспортна компанія «Алтранс» зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради Донецької області.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1 й 2 ч. 3 ст. 2 вказаного Кодексу у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Згідно зі ст. 48 Закону автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є:

для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень, які здійснюються на договірних умовах чи для власних потреб, обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами.

Таким чином, законодавство зобовязує автомобільного перевізника та водія під час здійснення своїх функцій мати при собі документи, на підставі яких виконують перевезення, зокрема, автомобільного перевізника - мати ліцензію та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 60 Закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Оскільки відповідач при виявленні порушень не надав документів, перелік яких визначено статтею 48, тому до нього правомірно застосовані фінансові санкції.

Суд не приймає до уваги заперечення відповідача стосовно неправомірності предявлення адміністративного позову, огляду на наступне.

Відповідно до п. 1 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2004 року №1190, Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується, тобто є субєктом владних повноважень у розумінні ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України.

Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області згідно з п. 1 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 14 грудня 2005 року №888, є територіальним структурним підрозділом Головної державної інспекції на автомобільному транспорті без права юридичної особи, має печатку зі своїм найменуванням і зображенням малого Державного Герба України.

Відповідно до п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567 (далі - Порядок), територіальне управління є органом державного контролю на автомобільному транспорті.

Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.

Відповідно до п. 15 Порядку під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Підставою для примусового стягнення фінансової санкції у даній справі є постанова Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області про застосування фінансової санкції № 127574 від 20.06.2011 року.

Вказане рішення Інспекції було оскаржено відповідачем до суду.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 грудня 2011 року по справі № 2а/0570/17521/2011 у задоволенні позовних вимог про визнання недійсним акту № 222830 від 13.05.2011 року щодо проведення перевірки вимог законодавства про автомобільний транспорт та скасування постанови про застосування фінансової санкції № 127574 від 20.06.2011 року відмовлено.

Вказана постанова Донецького окружного адміністративного суду залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2012 року по справі № 2а/0570/17521/2011.

На підставі ст. 254 КАС України постанова Донецького окружного адміністративного суду від 19 грудня 2011 року по справі № 2а/0570/17521/2011 набрала законної сили 8 лютого 2012 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що постанова Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області про застосування фінансової санкції № 127574 від 20.06.2011 року є чинною, та її законність доказуванню не підлягає.

Оскільки фінансова санкція відповідачем у добровільному порядку сплачена не була, суд задовольняє позовні вимоги Донецько-Ясинуватського транспортного прокурора в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області до Товариство з обмеженою відповідальністю “Торгово-транспортна компанія “Алтранс” про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. за постановою № 127574 від 20.06.2011 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позов Донецько-Ясинуватського транспортного прокурора в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області до Товариство з обмеженою відповідальністю “Торгово-транспортна компанія “Алтранс” про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. за постановою № 127574 від 20.06.2011 року - задовольнити.

Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово-транспортна компанія «Алтранс» (код ЄДРПОУ 35292565) на користь Державного бюджету м. Донецька (ГУДК Донецької області р/р 31112106700002, МФО 834016, ОКПО 23977045, код 21081100) суму фінансових санкцій у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено в судовому засіданні 6 березня 2012 року.

Повний текст постанови виготовлено 12 березня 2012 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Грищенко Є.І.