Постанова № 22089363, 28.02.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2012
Номер справи
2а/0570/939/2012
Номер документу
22089363
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 лютого 2012 р. справа № 2а/0570/939/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12 год. 15 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Тарасенка І.М.

при секретаріБебешко Ю.О.

за участю

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Жуковського Я.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації м. Донецька», третя особа - 1 ВДВС Калінінського РУЮ у м. Донецьку, третя особа - 2 Приватне підприємство «НИВА-В.Ш.» про визнання неправомірними дії, скасування рішення від 06.12.2011 року, зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації м. Донецька», третя особа - 1 ВДВС Калінінського РУЮ у м. Донецьку, третя особа - 2 Приватне підприємство «НИВА-В.Ш.» про визнання неправомірними дії, скасування рішення від 06.12.2011 року, зобовязання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно протоколу № 051046-2 проведення прилюдних торгів по реалізації арештованого нерухомого майна, що є предметом іпотеки від 05.10.2011 року, а саме житлового будинку із надвірними спорудами загальною площею 104,1 кв.м., житловою площею 72,9 кв.м., ганок бетонний, яма вигрібна, огородження, тротуар, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, переможцем торгів став ОСОБА_3.

12.10.2011 року позивач оформив свої майнові права на житловий будинок із надвірними спорудами, що підтверджується Свідоцтвом про придбання обєктів нерухомості з прилюдних торгів та Витягом з Державного реєстру правочинів та став власником зазначеного.

Як вбачається із зазначених документів прилюдні торги проведено спеціалізованою торгівельною організацією ПП «Нива В.Ш.» філія 05, з якою укладено договір ВДВС Калінінського РУЮ у м. Донецьку.

Свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів від 12.10.2011 року є в розумінні положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» належним документом, що посвідчує перехід речового права на нерухоме майно, та дає змогу встановити відповідність заявленого права, в звязку з чим у відповідача були відсутні передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» підстави для відмови у реєстрації права власності на нерухоме майно.

Однак, рішенням від 06.12.2011 року відповідач відмовив позивачу у державній реєстрації права власності посилаючись на те, що подані документи не дають можливості встановити відповідність заявлених прав документам, які їх посвідчують.

Позивач вважає, що відповідачем в оспорюваному рішенні не доведено, яким саме вимогам діючого законодавства України не відповідають заявлені права позивача на придбане майно, та якими нормами чинного законодавства відповідач керувався при прийнятті рішення.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, мотивуючи свою позицію аналогічно викладеній в позові, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважав їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, надав суду заперечення, відповідно до яких зазначив, що 01.12.2011 року ОСОБА_3 подана заява №2476 на проведення реєстрації права власності на житловий будинок з надвірними спорудами за адресою: м. Донецьк, вул. Муранова, 25 на підставі Свідоцтва від 12.10.2011 року, виданого приватним нотаріусом.

Станом на 01.12.2011 рік право власності на зазначений обєкт зареєстровано за іншою особою, а саме власником будівлі по вул. Муранова, 25 є ОСОБА_5, відповідно до договору купівлі-продажу засвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_6 від 15.11.2005 року.

Відповідно до свідоцтва від 12.10.2011 року ОСОБА_3 належить на правах власності майно - житловий будинок із надвірними спорудами загальною площею 104,1 кв.м., житловою площею 72,9 кв.м., ганок бетонний, яма вигрібна, огородження, тротуар, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, яке раніше належало ОСОБА_7 на підставі договору купівлі-продажу від 01.10.2007 року та яке в свою чергу було придбано ОСОБА_3 на прилюдних торгах.

Також відповідач зазначив, що відповідно до Тимчасового положення державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкти, права щодо яких підлягають державній реєстрації.

Заявлені права це перехід права власності ОСОБА_3 від ОСОБА_7, а зареєстровані права право власності ОСОБА_5.

В звязку з чим, провести державну реєстрацію права власності на житловий будинок не надає можливості.

На підставі викладеного представник відповідача просив відмовити позивачу у повному обсязі.

Представник третьої особи 1 ВДВС Калінінського РУЮ у м. Донецьку у судове засідання не зявився, про дату, час та місце був повідомлений належним чином. 27.02.2012 року через канцелярію суду було надано клопотання, відповідно до якого позовні вимоги підтримує та просить суд розглянути справу без їхньої участі.

Представник третьої особи - ПП «Нива В.Ш.» у судове засідання не зявився, надав відзив на позовну заяву, відповідно до якої вважає, що позовні вимоги позивача до Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації м. Донецька» цілком законні та обґрунтовані. 27.02.2012 року ПП «Нива В.Ш.» через канцелярію суду було надано клопотання, відповідно до якого просить суд розглянути справу без їхньої участі.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що субєкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 2 ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» (далі Закон) проведення реєстрації відповідних прав здійснюють місцеві органи державної реєстрації.

Згідно з п. 5 розд. V «Прикінцеві положення» Закону до створення єдиної системи органів реєстрації прав, реєстрація обєктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Суд приходить до висновку, що законом тимчасово покладено (делеговано) зазначені повноваження на комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації. Ці повноваження здійснюються ними як владні управлінські функції на основі законодавства, тобто, виходячи з приписів п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України Міське комунальне підприємство «Маріупольське бюро технічної інвентаризації» у даному випадку є субєктом владних повноважень.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, дії по організації та проведенню прилюдних торгів по реалізації іпотечного арештованого нерухомого майна, а саме: житловий будинок із надвірними спорудами загальною площею 104,1 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, проводились згідно вимог Закону України «Про виконавче провадження», «Інструкції про проведення виконавчих дій», затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 15.12.1999 року (із змінами та доповненнями), Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого майна від 27.10.1999 року №68/5 та згідно статті 52 Закону України «Про виконавче провадження» і п. 1.4 «Положення», з урахуванням положень Закону України «Про іпотеку».

Матеріалами справи підтверджено, що 25 липня 2011 року відповідно до заявки 19/07-11 від 19.07.2011 року між ПП «Нива В.Ш.» в особі філії 5 та ВДВС Калінінського РУЮ у м. Донецьку було укладено договір №0511446 про надання послуг по організації та проведенню прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, що є предметом іпотеки.

Відповідно до протоколу № 051046-2 проведення прилюдних торгів по реалізації арештованого нерухомого майна, що є предметом іпотеки, яке належить ОСОБА_7, а саме: житлового будинку із надвірними спорудами загальною площею 104,1 кв.м., житловою площею 72,9 кв.м., ганок бетонний, яма вигрібна, огородження, тротуар, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, переможцем торгів став ОСОБА_3.

Право власності за результатами прилюдних торгів засвідчене Свідоцтвом від 12.10.2011 року приватним нотаріусом ОСОБА_8 та зареєстроване в реєстрі за № 4515, що ОСОБА_3 належить майно, яке складається з: житлового будинку із надвірними спорудами загальною площею 104,1 кв.м., житловою площею 72,9 кв.м., ганок бетонний, яма вигрібна, огородження, тротуар, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. Даний правочин було зареєстровано у Державному реєстрі правочинів 12.10.2011 року за №4681446.

Відповідно до витягу з Державного реєстру станом на 12.10.2011 року №10495637 ОСОБА_3 оформив свої майнові права на житловий будинок із надвірними спорудами.

Згідно з ч. 2 ст. 210 Цивільного кодексу України, правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Відповідно до статті 657 цього Кодексу договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Частинами 1,2,4 статті 182 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобовязаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Тобто, виходячи з аналізу зазначених вище норм, позивач оформив свої майнові права на житловий будинок із надвірними спорудами у відповідності до діючого законодавства, що підтверджується Свідоцтвом про придбання обєктів нерухомості з прилюдних торгів та Витягом з Державного реєстру правочинів.

Так, відповідно до п.2 ч.1 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» в редакції Закону України про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України від 11 лютого 2010 року № 1878-VI, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, зокрема, право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами.

Бюро технічної інвентаризації у своїй діяльності керується Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р. (у редакції наказу Міністерства юстиції України № 6/5 від 28.01.2003 р.), зареєстрованим в Міністерства юстиції 18.02.2002 року за № 157/6445, (далі Тимчасове положення), а також Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».

Згідно пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11.02.2010 № 1878-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України», до 01 січня 2012 року державна реєстрація, зокрема, права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

З 01 жовтня 2010 року набрав чинності наказ Міністерства юстиції України від 28 липня 2010 року № 1692/5, яким Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно», затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 № 7/5, викладене в новій редакції із зміною назви на Тимчасове положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до пункту 3 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 19 цього Закону передбачені підстави для державної реєстрації прав, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем 18.11.2011 року була подана заява про державну реєстрацію права власності на житловий будинок загальною площею 104,1 кв.м., житловою площею 72,9 кв.м., ганок бетонний, яма вигрібна, огородження, тротуар, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, який належить позивачу на підставі свідоцтва від 12.10.2011 року, виданого приватним нотаріусом ОСОБА_8 зареєстрований в реєстрі за № 4515.

Проте, рішенням від 06.12.2011 року КП «Бюро технічної інвентаризації міста Донецька» відмовило в реєстрації права власності за позивачем, посилаючись на те, що подані документи не дають можливості встановити відповідність заявлених прав документам, які їх посвідчують.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано.

Крім того, відповідно до пункту 4 статті 24 цього Закону відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

З урахуванням наведеного, свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів від 12.10.2011 року є в розумінні положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» належним документом, що посвідчує перехід речового права на нерухоме майно, та дає змогу встановити відповідність заявленого права, в звязку з чим у відповідача були відсутні передбачені цим Законом підстави для відмови у реєстрації права власності на нерухоме майно.

Згідно з п. 2.7. Тимчасового положення документи, що підтверджують виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно і подаються для реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, установленим цим Положенням та іншими актами чинного законодавства України.

Пунктом 3.1 цього Положення передбачено, що з моменту прийняття заяви про державну реєстрацію прав реєстратором БТІ розпочинається її розгляд. Реєстратор БТІ встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкти, права щодо яких підлягають державній реєстрації, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи для проведення державної реєстрації прав, та сторін (сторони) правочину, згідно з яким відбувається державна реєстрація виникнення, переходу, припинення прав; відповідність відомостей про об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, наявним у Реєстрі прав та поданим документам; відповідність даних про наявність (або відсутність) інформації та/або відповідних документів, що свідчать про накладення (зняття) заборони (арешту) або інших обтяжень, що перешкоджають проведенню державної реєстрації прав, у тому числі відсутність встановлених законом заборон на відчуження нерухомого майна; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що подані документи позивачем не дають можливості встановити відповідність заявлених прав документам, які їх посвідчують, оскільки, позивач є законним набувачем житлового будинку із надвірними спорудами загальною площею 104,1 кв.м., житловою площею 72,9 кв.м., ганок бетонний, яма вигрібна, огородження, тротуар, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

Як вже зазначалося раніше, право ОСОБА_3 підтверджується Свідоцтвом про придбання обєктів нерухомості з прилюдних торгів та Витягом з Державного реєстру правочинів.

Крім того, відповідачем не доведено правомірність відмови в реєстрації, відносно того, яким саме вимогам діючого законодавства України не відповідають заявлені права позивача на придбане майно.

Згідно із частиною 2 статі 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

На підставі частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено суду правомірність відмови в державній реєстрації права власності на нерухоме майно а саме: житлового будинку із надвірними спорудами загальною площею 104,1 кв.м., житловою площею 72,9 кв.м., ганок бетонний, яма вигрібна, огородження, тротуар, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, тому дії відповідача є неправомірними.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105,112,136, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації м. Донецька», третя особа - 1 ВДВС Калінінського РУЮ у м. Донецьку, третя особа - 2 Приватне підприємство «НИВА-В.Ш.» про визнання неправомірними дії, скасування рішення від 06.12.2011 року, зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації м. Донецька» щодо відмови в державній реєстрації права власності ОСОБА_3 на житловий будинок із надвірними спорудами загальною площею 104,1 кв.м., житловою площею 72,9 кв.м., ганок літ. Бетонний, яма вигрібна, огородження, тротуар, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2

Визнати протиправним та скасувати рішення Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації м. Донецька» від 06.12.2011 року про відмову в державній реєстрації права власності ОСОБА_3 на житловий будинок із надвірними спорудами загальною площею 104,1 кв.м., житловою площею 72,9 кв.м., ганок літ. Бетонний, яма вигрібна, огородження, тротуар, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2

Зобовязати Комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації м. Донецька» зареєструвати право власності ОСОБА_3 на житловий будинок із надвірними спорудами загальною площею 104,1 кв.м., житловою площею 72,9 кв.м., ганок літ. Бетонний, яма вигрібна, огородження, тротуар, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2

Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31213206700005, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, банк отримувач ГУ КСУ у Донецькій області) на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 28 лютого 2012 року.

Постанову у повному обсязі складено 05 березня 2012 року.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Тарасенко І.М.