Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2012 р. справа № 2а/0570/1452/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13год. 45хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретаріЗаднепровської В.О.
за участю
представника позивачаШутова Р.М.,
представника відповідача Захарової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства “Артемвугілля” до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державне підприємство “Артемвугілля”, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом, з урахуванням заяв про уточнення позовних вимог (а.с.49,107), до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними дії Горлівської обєднаної державної податкової інспекції щодо нарахування в картці особистого рахунку ДП «Артемвугілля» пені з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року з податку на прибуток у розмірі 143500,00грн. у невідповідності до норм діючого законодавства України та зобовязання Горлівську обєднану державну податкову інспекцію внести зміни до картки особового рахунку ДП «Артемвугілля» шляхом виключення з картки особового рахунку пені у сумі 143500,00грн.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що при сплаті відповідної суми розстроченої судом заборгованості відповідачем нараховувалась пеня на загальних підставах, тобто на всю суму такого розстроченого податкового боргу за весь період його існування. Підприємство здійснювало сплату розстрочених податкових зобовязань платіжними дорученнями, в яких зазначало у призначенні платежу номер справи, на виконання постанови (ухвали) по якій здійснюється сплата, а також сплачувало поточні платежі. Отже, у даному випадку підприємство правомірно здійснювало сплату податкових зобовязань у строки, визначені в ухвалах та постановах про розстрочення їх сплати. Відповідач, в свою чергу, необґрунтовано вважає, що підприємством порушені строки сплати узгодженої суми податкових зобовязань, оскільки він не врахував наявність обовязкових для виконання ухвал та постанов суду, що набрали законної сили.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві.
Представник відповідача надав заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що з 01.08.2011 року пеня по особовому рахунку нараховувалась в автоматичному режимі згідно п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України та згідно Інструкції «Про порядок нарахування та погашення пені платежами, що контролюються органами державної служби» від 17.12.2010 року Наказу ДПА України №953. Вважає вимоги викладені в позовній заяві не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представника позивача та представників відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Державне підприємство “Артемвугілля” зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 19 лютого 2003 року №12561200000000078, ідентифікаційний код юридичної особи 32270533, згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та довідки АБ №375238 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. (а.с.74,75) Свою діяльність здійснює на підставі Статуту. (а.с.9)
Відповідач, Горлівська обєднана державна податкова інспекція, є субєктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданням органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно пункту 1 статті 8 вищевказаного Закону до функцій податкової інспекції відноситься здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Відповідач є платником податку на прибуток, який відповідно до п.п.9.1.1 п.9.1 ст.9 Податкового кодексу України, належить до загальнодержавних податків.
Відповідно до акту від 31 грудня 2011 року ДП «Артемвугілля» з Горлівською ОДПІ було проведено звірення розрахунків платника з бюджетом за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2011 року з податку на прибуток, за результатами якої було встановлено, що підприємству була нарахована пеня у розмірі 143500,00грн., яка позивачем не сплачена у добровільному порядку. (а.с.30)
Позивач оскаржує дії відповідача щодо нарахування в картці особистого рахунку підприємства пені з податку на прибуток у не відповідності до норм діючого законодавства України та просить суд зобовязати податковий орган внести зміни до картки особового рахунку ДП «Артемвугілля» шляхом виключення з картки особового рахунку пені у сумі 143500,00грн.
Статтею 1 Закону України “Про систему оподаткування” передбачено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита, не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Відповідно до ст.9 цього Закону платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно з п.203.1 ст.203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Виходячи з положень п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В Україні визнається і діє принцип верховенства права (ст. 8 Конституції України).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в України” державні податкові інспекції, до яких відноситься відповідач, здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Крім того, на них покладена функція із забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства.
Здійснюючи ці повноваження відповідач застосував до позивача штрафні санкції на підставі ст. 129 Податкового кодексу України. Згідно із зазначеною нормою пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження. Пеня, визначена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2010 року по адміністративній справі №2а-8707/10/0570 (а.с.26) заяву Державного підприємства “Артемвугілля” про розстрочення виконання постанови по адміністративній справі за позовом Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства “Артемвугілля” про стягнення податкової заборгованості було задоволено та розстрочено виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року про стягнення з Державного підприємства “Артемвугілля” на користь держави суму податкового боргу з податку на прибуток в сумі 8555927 (вісім мільйонів пятсот пятдесят пять тисяч девятсот двадцять сім) грн. 25 коп. строком на шістдесят місяців, починаючи з 20 січня 2011 р. по 20 листопада 2015 р. включно в розмірі 142598 грн. щомісячно, а 21 грудня 2015 р. в сумі 142645,25 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2010 року по адміністративній справі №2а-26782/10/0570 (а.с.28) заяву Державного підприємства “Артемвугілля” про розстрочення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2010 року по адміністративній справі №2а-26782/10/0570 за позовом Горлівської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до Державного підприємства “Артемвугілля” про стягнення заборгованості з податку на прибуток було задоволено та розстрочено виконання судового рішення від 28 грудня 2010 року по адміністративній справі №2а-26782/10/0570 за позовом Горлівської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до Державного підприємства “Артемвугілля” про стягнення заборгованості з податку на прибуток, на 60 (шістдесят) місяців з січня 2011 року по грудень 2015 року, наступним чином: 1) погашення податкового боргу з податку на прибуток зі сплатою щомісячно 222578грн. починаючи з січня 2011 року по грудень 2015 року зі сплатою останнього платежу 222565грн. до повного погашення заборгованості; 2) погашення податкового боргу з частини чистого прибутку (доходу): зі сплатою щомісячно 34975грн. починаючи з січня 2011 року по грудень 2015 року зі сплатою останнього платежу 34973грн. до повного погашення заборгованості.
В судовому засіданні було встановлено, що позивач платіжними дорученнями: №5189 від 04.07.2011 року на суму 142598,00грн., №6454 від 17.08.2011 року на суму 142598,00грн., №7335 від 16.09.2011 року на суму 142598,00грн., №3090 від 21.09.2011 року на суму 222578,00грн., №7910 від 19.10.2011 року на суму 142598,00грн., №8203 від 25.10.2011 року на суму 222578,00грн., №8509 від 11.11.2011 року на суму 142598,00грн., №8510 від 11.11.2011 року на суму 222578,00грн., №4602 від 21.12.2011 року на суму 222578,00грн. здійснив оплату податкових зобовязань з податку на прибуток.
Відповідно до п.3.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року №22, реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу".
Призначення платежів в цих документах зазначені: погашення розстрочки по податку на прибуток згідно рішень Донецького окружного адміністративного суду від 11.10.2010 року по справі №2а-8707/10/0570 і від 28.12.2010 року по справі №2а-26782/10/0570. (а.с.31)
Як було встановлено судом та підтверджено сторонами, відповідачем здійснювалось перерахування частини коштів з вищезазначених платежів у рахунок пені, яка утворилась у позивача станом на 01.01.2011 року, а також при сплаті відповідної суми розстроченої судом заборгованості відповідачем нараховувалась пеня на загальних підставах, тобто на всю суму такого податкового боргу за весь період його існування.
Так позивачем у встановлені вказаними ухвалами суду строки були сплачені податкові зобовязання з податку на прибуток, що підтверджується платіжними дорученнями, які надані позивачем до матеріалів справи. Правовою підставою своїх дій по нарахуванню пені відповідач зазначив статтю 129 Податкового кодексу України та Інструкцію «Про порядок нарахування та погашення пені платежами, що контролюються органами державної служби» від 17.12.2010 року Наказу ДПА України №953.
Відповідно до п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобовязання на суму податкового боргу.
Згідно п.129.1 статті 129 Податкового кодексу України пеня нараховується:
П.п.129.1.1. після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;
П.п.129.1.2. у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
П.п.129.1.3. у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.
Разом з тим, згідно ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу порядку виконання судового рішення.
У звязку з цим набрання чинності ухвалою суду про розстрочення податкового боргу змінює встановлені законом строки сплати відповідного податкового зобовязання, яке через зміну судом термінів сплати втрачає ознаки податкового боргу, виключає можливість нарахування пені згідно вимог статті 129 Податкового кодексу України, за умови своєчасного виконання платником податків ухвал суду про розстрочення оплати.
Розстрочка це виконання рішення частками, встановленими судом, з певним інтервалом у часі. По своїй суті, розстрочка виконання судового рішення це передбачений процесуальним законодавством спосіб, який тимчасово позбавляє стягувача права вимагати примусового виконання і надає боржнику можливість на законних підставах виконувати рішення суду з урахуванням вимог ухвал.
Судове рішення щодо розстрочення виконання постанови про стягнення податкового боргу є перенесенням виконання такої постанови на новий строк, тобто вищезазначеними ухвалами Донецького окружного адміністративного суду перенесені граничні строки сплати податкових зобовязань. Зазначені ухвали набрали законної сили, тобто граничними термінами сплати є строки, вказані в судових рішеннях.
Так суд зазначає, що позивач по справі виконує рішення суду відповідно до наданих розстрочок згідно ухвалам суду, які набрали чинності та обовязкові для осіб, які беруть участь у справі і підлягають виконанню на всій території України відповідно до ст.255 КАС України.
Крім того, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27.10.2011 року по справі №2а/0570/14667/2011, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду 08.12.2011 року, задоволені позовні вимоги ДП «Артемвугілля» до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції та визнані дії Горлівської ОДПІ щодо нарахування в картці особистого рахунку ДП «Артемвугілля» пені з податку на прибуток у розмірі 83446,67грн. протиправними і зобовязано податковий орган внести зміни до картки особового рахунку позивача шляхом виключення з карки особового рахунку пені у сумі 83446,67грн.
Стаття 255 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає наслідки набрання законної сили судовим рішенням, а саме постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Крім того, зазначена постанова суду виконана відповідачем в повному обсязі, що підтверджено зворотнім боком облікової картки платника податків по податку на прибуток станом на 31.07.2011 року, а саме 29.12.2011 року скасовано нарахування у поточному році погашеної пені КОР рішення про скасування пені у розмірі «-83446,67грн.». (а.с.59)
Таким чином, позовні вимоги ДП «Артемвугілля» в частині визнання дій Горлівської ОДПІ щодо нарахування в картці особистого рахунку позивача та внесення змін до картки шляхом виключення пені за період з 01.01.2011 року по 31.07.2011 року у сумі 83446,67грн. задоволенню не підлягають.
Суд зазначає, що відповідно до п.3.9 Наказу Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 року №1036 «Про затвердження Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків» на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).
Розмір нарахованої пені підтверджено розрахунком суми пені ДП «Артемвугілля» по податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності станом на 31.12.2011 року. (а.с.53)
Згідно з пп. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Як вже зазначалося, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Наведена норма не може бути застосована як обмеження права платника податків самостійно розпоряджатися власними коштами, оскільки спосіб такого обмеження законами України не був встановлений.
За таких обставин позовні вимоги позивача про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії підлягають частковому задоволенню, а саме в сумі 60053,33грн. за період з 01.08.2011 року по 31.12.2011 року.
Відповідно до ст.ст.87, 94 КАС України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державного підприємства “Артемвугілля” до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними дії Горлівської обєднаної державної податкової інспекції щодо нарахування в картці особистого рахунку ДП «Артемвугілля» пені з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року з податку на прибуток у розмірі 143500,00грн. у невідповідності до норм діючого законодавства України та зобовязання Горлівську обєднану державну податкову інспекцію внести зміни до картки особового рахунку ДП «Артемвугілля» шляхом виключення з картки особового рахунку пені у сумі 143500,00грн., задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Горлівської обєднаної державної податкової інспекції щодо нарахування в картці особистого рахунку Державного підприємства “Артемвугілля” пені з 01.08.2011 року по 31.12.2011 року з податку на прибуток у розмірі 60053,33грн.
Зобовязати Горлівську обєднану державну податкову інспекцію внести зміни до картки особового рахунку Державного підприємства “Артемвугілля” шляхом виключення з картки особового рахунку пені у сумі 60053,33грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Артемвугілля» витрати по сплаті судового збору у розмірі 16грн. 09коп..
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 28 лютого 2012 року в присутності представників сторін.
Постанову у повному обсязі складено 03 березня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.