Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
10.10.08Справа №2а-2254/08/3 09:50 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
судді Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Шкляр Т.О. , при секретарі Дерюшковой І.А.
за участю представників сторін:
від позивача1 : Коструба А.В., дов. від 14.07.2008р.
від позивача2 : Коструба А.В., дов. від 01.09.2008р.
від відповідача: не зявився
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства "Крим-Груп" та ТОВ "Будівельна компанія "Севмоноліт"
до Ленінської районної адміністрації м. Севастополя
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
Комунальне підприємство "Севастопольське міське ринкове господарство" Севастопольської міської ради
про спонукання до виконання певних дій та визнання бездіяльності неправомірною
Обставини справи:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до відповідача, у якому просить визнати протиправною бездіяльність Ленінської районної адміністрації м. Севастополя, зобовязати Ленінську районну адміністрацію м. Севастополя прийняти в експлуатацію торговельний павильон № 3 літ. А з навісом літ. а площею 348,5кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/6, торговельний павільон № 4 літ. А площею 183,9кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/7, торговельний павільон № 5 літ. з навісом літ. а площею 170,7кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/8, торговельний павільон № 6 літ. А з навісом літ. а площею 161,5кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/9, що є власністю приватного підприємства «Крим-Груп»; зобовязати Ленінську районну адміністрацію м. Севастополя прийняти в експлуатацію торговельний павільон № 1 літ. А з навісом літ. а, навісом літ. а1 площею 387,0кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/4, торговельний павільон № 2 літ. А з навісом літ. а, площею 252,7кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/5, торговельний павільон № 7 літ. А площею 24,2кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/10, торговельний павільон № 8 літ. А площею 130,1кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/11, що є власністю товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Севмоноліт». Вимоги позивач обґрунтовує тим, що позивачі є власниками нерухомого майна, вказаного в позовної заяві, нерухоме майно відповідає пожежним, будівельним, санітарним та іншим нормам, введення його в експлуатацію є можливим, що встановлено рішенням Господарського суду АРК від 09.06.2008р., а також посилається на Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, затвердженим П КМУ від 22.09.2004р. № 1243.
Представник позивачів у судовому засіданні позовні вимоги уточнив та просив зобовязати Ленінську районну адміністрацію м. Севастополя створити державну приймальну комісію по прийняттю в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, вказаних в позовної заяві, шляхом видання відповідного правового акту, просив суд позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач проти позову заперечував з підстав, вказаних у запереченнях на адміністративний позов від 12.09.2008р., зокрема, у звязку з тим, що до заяв позивачі не додали документи, які необхідні для призначення державної приймальної комісії та передбачені Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, затвердженим П КМУ від 22.09.2004р. № 1243, розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 127-р від 26.01.2006р.
Відповідач в судове засідання не зявився, про час, місце і дату судового засідання повідомлений належним чином, в запереченнях на позов просив розглядати справу за відсутності відповідача.
Третя особа надала пояснення по справі від 08.10.2008р., в яких вказано, що за позивачами визнано право власності на обєкти, які перелічені в позовної заяві, відповідно до висновків будівельно-технічної експертизи № 433 від 28.05.2008р., рішення суду від 09.06.2008р. вказані обєкти нерухомого майна відповідають будівельним нормам та готові к використанню, третя особа не заперечує проти фактів, які викладені в позовної заяві.
Третя особа в судове засідання не зявилась, про час, місце і дату судового засідання повідомлена належним чином, в поясненнях на позов просила розглядати справу за відсутності третьої особи.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження. Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Таким чином, Ленінська районна адміністрація м. Севастополя у відносинах з фізичними та юридичними особами під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктом владних повноважень у розумінні ст. 3 КАС України, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
10.09.2008р. відповідачем на адресу позивачів були надіслані листи № 4227/33-11, № 4228/33-11, якими у відповідь на заяви про створення державної приймальної комісії булі витребувані окремі документи, на час розгляду справи державна приймальна комісія не створена.
Рішенням ГС АРК від 09.06.2008р. по справі № 2-13/5440-2008, яке набрало законної сили, на час розгляду даної справи не скасовано, не оскаржено, визнано за приватним підприємством «Крим-Груп» право власності на обєкти нерухомого майна, а саме: торговельний пави льон № 3 літ. А з навісом літ. а площею 348,5кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/6, торговельний павільон № 4 літ. А площею 183,9кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/7, торговельний павільон № 5 літ. з навісом літ. а площею 170,7кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/8, торговельний павільон № 6 літ. А з навісом літ. а площею 161,5кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/9, на мощення прилеглої території для обслуговання торгівельних павільонів площею 1162,0кв.м.
Рішенням ГС АРК від 09.06.2008р. по справі № 2-13/5440-2008, яке набрало законної сили, на час розгляду даної справи не скасовано, не оскаржено, визнано за товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Севмоноліт» право власності на обєкти нерухомого майна, а саме: торговельний павільон № 1 літ. А з навісом літ. а, навісом літ. а1 площею 387,0кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/4, торговельний павільон № 2 літ. А з навісом літ. а, площею 252,7кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/5, торговельний павільон № 7 літ. А площею 24,2кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/10, торговельний павільон № 8 літ. А площею 130,1кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/11, на мощення прилеглої території для обслуговання торгівельних павільонів площею 1162,0кв.м.
Рішенням ГС АРК від 09.06.2008р. по справі № 2-13/5440-2008, яке набрало законної сили, на час розгляду даної справи не скасовано, не оскаржено, також встановлено, що відповідно до висновку комісійної судової будівельно-технічної експертизи № 433 від 28.05.2008р. ступень готовності будівельних павільонів складає 100%, обєкти відповідають чинним будівельним нормам, які предявляються до обєктів нерухомості, нормам пожежної безпеки, санітарному законодавству України, на даному етапі можливе здійснення вводу в експлуатацію вказаних обєктів.
Відповідно до ст. 301 Закону України «Про планування і забудову територій» прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється приймальними комісіями, порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до закону. Згідно з п. 1 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, який затверджений Постановою КМУ № 1243 від 22.09.2004р., цей Порядок визначає основні вимоги та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів незалежно від джерел фінансування їх будівництва; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів полягає у підтвердженні державними приймальними комісіями готовності до експлуатації об'єктів нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд як житлово-громадського, так і виробничого призначення, інженерних мереж та споруд, транспортних магістралей, окремих черг пускових комплексів (далі - закінчені будівництвом об'єкти), їх інженерно-технічного оснащення відповідно до затвердженої в установленому порядку проектної документації, нормативних вимог, вихідних даних на проектування.
Відповідно до п. 11 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, який затверджений Постановою КМУ № 1243 від 22.09.2004р., державна комісія з прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом обєкта утворюється, якщо обєкт збудовано із залученням коштів інших джерел фінансування (тобто не коштів державного бюджету або республіканського бюджету АРК) відповідно обласною та районною держадміністрацією.
Згідно з розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 127-р від 26.01.2006р. для обєктів любого призначення вартістю до тридцяті мільйонів гривен, замовником яких є юридичні особи та субєкти підприємницької діяльності, підготовку проектів розпоряджень про призначення приймальних комісій здійснюють державні адміністрації за місцезнаходженням обєктів.
Згідно з довідками від 07.08.2008р., від 07.08.2008р. вартість обєктів складає 675188, 63грн., 900884,94грн.
Відповідно до п. 13 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, який затверджений Постановою КМУ № 1243 від 22.09.2004р., замовник звертається до органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, що визначені у пункті 11 цього Порядку, з пропозицією щодо утворення державної приймальної комісії. Тобто ніяких спеціальних документів крім пропозиції замовника щодо створення державної приймальної комісії чинний порядок не передбачає.
Відповідно до п. 13 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, який затверджений Постановою КМУ № 1243 від 22.09.2004р., орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування зобов'язаний протягом 10 днів після надходження звернення від замовника утворити відповідно до цього Порядку державну приймальну комісію.
В строк, передбачений п. 13 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, який затверджений Постановою КМУ № 1243 від 22.09.2004р., державна приймальна комісія створена відповідачем не була.
Підстави, які вказані відповідачем для відмови у створенні державної приймальної комісії, чинним законодавством України, а саме Законом України «Про планування і забудову територій», Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів, який затверджений Постановою КМУ № 1243 від 22.09.2004р., які регулюють спірні правовідносини, не встановлені.
Відповідно до статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності його дій.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, позов підлягає задоволенню, Ленінська районна адміністрація м. Севастополя зобовязана на протязі 10 днів з дати набрання сили судовим рішенням створити державну приймальну комісію по прийняттю в експлуатацію закінчених будівництвом наступних обєктів: які належать приватному підприємству «Крим-Груп» (м. Сімферополь ОКПО 33529628) на праві власності. а саме: торговельний павильон № 3 літ. А з навісом літ. а площею 348,5кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/6, торговельний павільон № 4 літ. А площею 183,9кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/7, торговельний павільон № 5 літ. з навісом літ. а площею 170,7кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/8, торговельний павільон № 6 літ. А з навісом літ. а площею 161,5кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/9,; які належать товариству з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Севмоноліт» (м. Севастополь, ОКПО 34541613) на праві власності. а саме: торговельний павільон № 1 літ. А з навісом літ. а, навісом літ. а1 площею 387,0кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/4, торговельний павільон № 2 літ. А з навісом літ. а, площею 252,7кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/5, торговельний павільон № 7 літ. А площею 24,2кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/10, торговельний павільон № 8 літ. А площею 130,1кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/11.
В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частина постанови, в повному обсязі постанова складена 14.10.2008р.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Зобовязати Ленінську районну адміністрацію м. Севастополя створити державну приймальну комісію по прийняттю в експлуатацію закінчених будівництвом наступних обєктів:
-які належать приватному підприємству «Крим-Груп» (м. Сімферополь ОКПО 33529628) на праві власності. а саме: торговельний павильон № 3 літ. А з навісом літ. а площею 348,5кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/6, торговельний павільон № 4 літ. А площею 183,9кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/7, торговельний павільон № 5 літ. з навісом літ. а площею 170,7кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/8, торговельний павільон № 6 літ. А з навісом літ. а площею 161,5кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/9,;
-які належать товариству з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Севмоноліт» (м. Севастополь, ОКПО 34541613) на праві власності. а саме: торговельний павільон № 1 літ. А з навісом літ. а, навісом літ. а1 площею 387,0кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/4, торговельний павільон № 2 літ. А з навісом літ. а, площею 252,7кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/5, торговельний павільон № 7 літ. А площею 24,2кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/10, торговельний павільон № 8 літ. А площею 130,1кв.м., розташований за адресою: м. Севастополь, проспект Генерала Острякова, 262/11.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського адміністративного апеляційного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Шкляр Т.О.