Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2011 р. справа № 2а/0570/17087/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кониченка О.М.
при секретарі
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кониченко О. М. при секретарі судового засідання Мірошниченко А.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплообмінник”
до Донецького обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
про скасування рішення від 31.03.2011 р. за № 730 та від 12.09.2011 р. за № 5.
за участю
представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 – за довір.
від відповідача: ОСОБА_2 – за довір.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Теплообмінник” звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Донецького обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення від 31.03.2011 р. за № 730 та від 12.09.2011 р. за № 5.
Ухвалою від 09 листопада 2011 року суд закрив провадження по справі в частині скасування рішення від 31.03.2011 р. за № 730 згідно з п. 4 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти виключно відповідно, в рамках і в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем було прийняте рішення від 12.09.2011 року № 5 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності стосовно позивача. Зазначені фінансової санкції у складі штрафу у розмірі 10% за несвоєчасно повернуті або повернуті в неповному обсязі – 618,24 грн., та пені в розмірі 0,1% на суми несвоєчасно повернутих або повернутих в неповному обсязі страхових коштів – 4,95 грн. були застосовані згідно з рішенням відповідача від 31.03.2011 року за №730. Але з зазначеним рішенням №730 від 31.03.2011 року відповідача, позивач не згоден, і вважає що воно повинно бути скасоване за рішенням суду.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, та зазначив, що застосовуючи фінансової санкції стосовно позивача, у своєму рішенні від 12.09.2011 року за № 5 відповідач посилається на п. 6 ч. 1 ст. 28 та ч. 1 ст. 30 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими похованням» №2240-III від 18.01.2001 року в редакції, що діє після 01.01.2011 року, але ч. 1 ст.30 ЗУ №2240- III за несвоєчасне повернення страхових коштів має відсилання до ч. 1 ст. 21 та ст. 22 ЗУ № 2240- III, які визначають обов’язок страхувальника по поверненню невикористаних страхових коштів Фонду з матеріального забезпечення та страхових коштів, які використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у ст. 30 Закону №2240- III. Таким чином ЗУ №2240- III від 18.01.2001 року в редакції, що діє після 01.01.2011 року не передбачені відповідачем за його рішення від 31.03.2011 року за №730, згідно позовної заяви.
Представник відповідача у судовому засідання просив відмовити у задоволенні позову, надавши письмові заперечення, в яких зазначив наступне.
У ході перевірки страхувальника Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплообмінник” працівником Артемівської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (акт від 23.03.2011 року) була встановлена неповна сплата страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з суми заробітної плати працівників, які виконували роботу охоронців, чим порушено п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ (в редакції, що діяла до 01.01.2011 року, далі - Закон України № 2240). Сума заробітної плати, з якої нараховуються та сплачуються страхові внески склала 6 062, 40 грн., на яку за результатами перевірки донараховані страхові внески у сумі 119, 98 грн.
Не погодившись з рішенням Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №730 від 31.03.2011 р., Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом щодо визнання недійсним даного рішення. 21 липня 2011 року Донецький окружний адміністративний суд своєю постановою відмовив у задоволенні позову по справі №2а/0570/9929/2011 за позовом ТОВ «Теплообмінник» до Донецького обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання недійсним рішення від 31.03.2011 р. за № 730. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2011 року Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21.07.2011 року залишено без змін. Тому відповідач вважає незрозумілим чому позивач оскаржує рішення № 730 від 31.03.2011 р., яке у судовому порядку визнане правомірним та не скасоване.
Відповідно до статті 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної інстанції набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду набрала сили з моменту проголошення, тобто з 25.08.2011 р., тим самим і рішення виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 730 від 31.03.2011 р. визнане законним і повинне бути виконане у десятиденний строк.
Позивачем у десятиденний строк рішення № 730 від 31.03.2011 р. не виконане, сума штрафних санкцій Фонду не повернута.
Частиною 2 статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 № 2240-III передбачена відповідальність страхувальника за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 Закону України № 2240 у виді накладення штрафу у розмірі 10 % несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 % зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Керуючись вимогами статті 30 Закону України № 2240 - III виконавчої дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової прати працездатності прийняте рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №5 від 12.09.2011 року.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю “Теплообмінник” – зареєстрований виконавчим комітетом Артемівської міської ради Донецької області 20.07.1995 року, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР –1254 120 0000 000775, ідентифікаційний код –23121315.
Відповідач –Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - зареєстрований виконавчим комітетом Донецької міської ради 11.02.1991 року, ідентифікаційний код –21955772.
Спеціалістами Артемівської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі наказу від 16.03.2011 року за № 18-од та посвідчення № 41 від 16.03.2011 року була проведена позапланова перевірка з питань цільового використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплообмінник”. За результатами перевірки складено акт № 49 від 23.03.2011 року (а.с.6-8).
Відповідно до вказаного акту ревізією виявлено порушення позивачем п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ зі змінами та доповненнями, та редакції, що діяла до 01.01.2011 року. А саме встановлено, що відповідно до штатного розкладу на підприємстві у 2010 році було передбачено у штаті 5 сторожів, але у квітні 2010 року було складено 1 трудову угоду, у жовтні було складено 1 трудову угоду, у листопаді було складено 2 трудові угоди, у грудні –4 трудових угод про виконання за винагороду роботи сторожа. Нарахування винагороди сторожам проводилось за фактично відпрацьований час по відомості нарахування заробітної плати, де відображався облік відпрацьованого часу. Страхові внески до ФСС з ТВП з цього виду доходу не нараховувались та не утримувались. В результаті у цей період занижено фонд оплати праці на суму –6062, 20 грн., на яку донараховано страхові внески у сумі –119, 98 грн.
На підставі вищевказаного акту 31.03.2011 року заступником директора виконавчої дирекції ДОВ ФССзТВП винесено рішення про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФССзТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування № 730, яким відносно позивача застосовано штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати у розмірі 6 062, 40 грн., а також страхові внески з заниженої (прихованої) суми заробітної плати у розмірі 119, 98 грн., а всього 6182, 38 грн.
Не погодившись з рішенням Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №730 від 31.03.2011 р., Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом щодо скасування даного рішення. 21 липня 2011 року Донецький окружний адміністративний суд своєю постановою відмовив у задоволенні позову по справі №2а/0570/9929/2011 за позовом ТОВ «Теплообмінник» до Донецького обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання недійсним рішення від 31.03.2011 р. за № 730. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 серпня 2011 року Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21.07.2011 року залишено без змін.
Донецький окружний адміністративний суд та Донецький апеляційний адміністративний суд при розгляді справи №2а/0570/9929/2011 за позовом ТОВ «Теплообмінник» до Донецького обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання недійсним рішення від 31.03.2011 р. за № 730 дійшли висновку, що в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплообмінник” про визнання недійсним рішення № 730 від 31.03.2011 року, необхідно відмовити, оскільки відповідач при прийнятті даного рішення діяв відповідно до вимог чинного законодавства. Позивач повинен був виконати вимогу рішення №730 від 31.03.2011 року та повернути Фонду суму штрафних санкцій, але не зважаючи на вимоги чинного законодавства не виконав цього.
Під час судового розгляду справи №2а/0570/9929/2011 за позовом ТОВ «Теплообмінник» до Донецького обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання недійсним рішення від 31.03.2011 р. за № 730 судом встановлено що на працівників (сторожів), з якими було укладено цивільно-правові угоди, покладалися обов’язки по контролю за спусканням та підйомом працівників шахти, охорона шахтного обладнання, матеріальних цінностей тощо. Дані обов’язки неможливо виконувати за самостійно встановленим часом без визначеного роботодавцем графіку. Наведене свідчить про додержання внутрішнього трудового розпорядку даними працівниками, що є ознакою трудового договору. У ході перевірки було встановлено та знайшло своє підтвердження у судовому засіданні, що нарахування заробітної плати сторожам проводилось за фактично відпрацьований час по відомості нарахування заробітної плати, де і відображався облік відпрацьованого часу. Тобто заробітна плата нараховувалась та сплачувалась пропорційно відпрацьованому часу та в залежності від кількості виходів у місяці, а не за об’ємом виконаних робіт, як це передбачено цивільно-правовим договором. Обов’язок позивача забезпечити умови праці, що відповідають вимогам охорони праці, також свідчить про перебування цих працівників в трудових відносинах з підприємством, а не в цивільно-правових. Вищевказане свідчить про перебування цих працівників з позивачем в трудових відносинах та спростовує довід останнього про цивільно-правовий характер таких договорів.
Згідно зі з ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Позивачем у десятиденний строк рішення № 730 від 31.03.2011 р. не виконане, сума штрафних санкцій Фонду не повернута.
Частиною 2 статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 № 2240-III передбачена відповідальність страхувальника за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 Закону України № 2240 у виді накладення штрафу у розмірі 10 % несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 % зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Керуючись вимогами статті 30 Закону України № 2240 - III виконавчої дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової прати працездатності прийняте рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №5 від 12.09.2011 року.
Відповідно до ст. 3 Закону України № 2240 законодавство України, що регулює відносини у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, базується на Конституції України та складається з основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, Кодексу законів про працю України, цього Закону та прийнятих відповідно до них інших нормативно-правових актів. Завданням законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є встановлення гарантій щодо захисту прав громадян на отримання матеріального забезпечення та соціальних послуг у разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів, смерті громадянина або члена його сім”ї.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, яке включає право на забезпечення у разі їх повної, часткової та тимчасової втрати працездатності. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій.
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі –Фонд) є органом, який в розумінні ст. 9 Закону України № 2240 здійснює керівництво та управління загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір, акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені ст. 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Отже, відповідач у справі –орган владних повноважень, якому чинним законодавством України надані владні управлінські функції у сфері додержання суб’єктами норм законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Тому суд вважає, що в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплообмінник”про визнання недійсним рішення № 5 від 12.09.2011 року необхідно відмовити, оскільки відповідач при прийнятті даного рішення діяв відповідно до вимог чинного законодавства.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111,112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Теплообмінник” до Донецького обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення від 12.09.2011 р. за № 5 – відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частину у судовому засіданні 09 листопада 2011 року в присутності представників сторін.
Повний текст постанови буде складено та підписано 14 листопада 2011 року.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кониченко О.М.