Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2011 р. справа № 2а/0570/11431/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11:00
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Дмитрієва В.С.
при секретаріСтаростенко О.А.
Позивач Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в м. Шахтарську Донецької області звернулось до суду з позовом до Державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду»в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Вінницька 2»про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків в сумі 3769,31 грн. та пені за несвоєчасне та неповне нарахування і сплату страхових внесків в сумі 27695, 52 грн., всього у розмірі 31 464, 83 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач зареєстрований у Фонді як страхувальник і повинен дотримуватися вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності». Відповідно до Акту перевірки правильності нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 88 від 06.05.2011 року виявлено недоїмку зі сплати страхових внесків та встановлено порушення строків сплати відокремленим підрозділом відповідача сплати страхових внесків. Позивач просить суд стягнути з відповідача недоїмку зі сплати страхових внесків в сумі 3769,31 грн. та пеню в розмірі 27695, 52 грн., яка нарахована внаслідок несвоєчасної сплати страхових внесків.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 31 464, 83 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні надів письмову заяву про визнання адміністративного позову у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд частково приймає визнання адміністративного позову, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань відповідно до п. 1.1 Загальних положень Положення про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 20.04.2001 року (із наступними змінами та доповненнями) є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, що здійснює реалізацію завдань та основних принципів страхування від нещасного випадку.
Згідно п. п. 2.1.5 п. 2.1 ч. 2 зазначеного Положення, одним із завдань Виконавчої дирекції Фонду є збір та акумулювання страхових внесків, визначення умов, порядку обслуговування і гарантій збереження коштів Фонду, що формуються за рахунок страхових внесків та інших джерел фінансування.
Крім того, відповідно до п.п. 3.1.12 п. 3.1 ст. 3 Положення, Виконавча дирекція Фонду представляє інтереси страховика (Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України) в органах державної виконавчої влади, органах місцевого самоврядування і судах.
Згідно ч. 2 ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду, проводить свою діяльність від імені Фонду у межах та в порядку, що визначаються його статутом і Положенням про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду.
Позивач, Виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Шахтарську Донецької області є робочим органом Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, і діє на підставі Положення про Виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Шахтарську Донецької області.
Державне підприємство «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» є відповідачем по справі та виступає в інтересах відокремленого підрозділу «Шахта «Вінницька 2»та зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Донецької міської ради 01.08.2008 року, про що свідчить копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №742789.
Відокремлений підрозділ «Шахта «Вінницька 2»Державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду»зареєстроване в ЄДРПОУ без права юридичної особи та перебуває на обліку позивача як платник страхових внесків з 30 січня 2009 року, про що свідчить страхове свідоцтво та повідомлення про взяття на облік.
Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Шахтарську Донецької області з 05 травня 2011 року по 06 травня 2011 року проведено перевірку правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Відокремленого підрозділу «Шахта «Вінницька 2»за період роботи з 02 лютого 2010 року по 30 квітня 2011 року.
За результатами перевірки складений Акт №88 від 06 травня 2011 року, яким виявлено недоїмку та факти порушення строків сплати страхових внесків.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 січня 2010 року по справі №2а-20023/09/0570 на користь позивача стягнуто з Державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду»по відокремленому підрозділу «Шахта «Вінницька 2»за 9 місяців 2009 року заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 85717,94 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 березня 2010 року у справі №2а-2486/10/0570 на користь позивача стягнуто з Державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду»по відокремленому підрозділу «Шахта «Вінницька 2»за IV квартал 2009 року заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 156343,06 грн., з яких недоїмка 146791,86 грн. та пеня 9551,20 грн.
Як встановлено у судовому засіданні, у березні та грудні 2010 року підприємство «Шахта «Вінницька 2»частково погасило недоїмку в сумі 2161,68 грн. та в сумі 7280, 07 грн. відповідно.
Як встановлено Актом перевірки №88 від 06 травня 2011 року, який підписаний головним спеціалістом позивача, керівником та головним бухгалтером підприємства, сума недоїмки по страхових внесках станом на 06 травня 2011 року складає 226837, 36 грн.
Таким чином, заборгованість відокремленого підрозділу «Шахта «Вінницька 2»зі сплати страхових внесків складає 3769, 31 грн.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) роботодавець як страхувальник зобовязаний своєчасно і повно сплачувати в установленому порядку страхові внески в Фонд соціального страхування від нещасних випадків.
За приписами п. 7 «Прикінцевих та перехідних положень»Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, оскільки відповідачем самостійно не сплачені страхові внески в сумі 3769, 31 грн., тому позовні вимоги в цій частині суду вважає обґрунтованими.
Разом з тим, згідно додатку №2 до Акту перевірки №88 від 06 травня 2011 року, який підписаний головним спеціалістом позивача та головним бухгалтером підприємства, в результаті співставлення фактично сплачених страхових внесків з розрахунковими сумами по відокремленому підрозділу «Шахта «Вінницька 2»Державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду»сума нарахованої пені за період з січня по грудень 2010 року складає 27695, 52 грн.
Порядок, строки нарахування та розмір пені за сплату не у встановлений строк страхових внесків до Фонду визначається розділом 5 Інструкції про порядок перерахування обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 року № 36 (яка була чинною до 01 січня 2011 року).
Згідно п. 5.1 зазначеної Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк. Пункт 5.2 Інструкції передбачає, що пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати до дня сплати недоїмки включно.
Як встановлено п. 2.2. Порядоку стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, яка затверджена постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 30.11.2010 року № 31 (редакція якої діє з 01 січня 2011 року) страхувальники, які мають заборгованість зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, подають до робочих органів виконавчої дирекції Фонду звітність до повного погашення заборгованості за формою, наведеною у додатку до постанови.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», законодавство про страхування від нещасного випадку складається з цього Закону, Кодексу законів про працю України, Закону України "Про охорону праці" та інших нормативно-правових актів.
Згідно вимог ст. 46 зазначеного Закону, фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється, в тому числі, за рахунок внесків роботодавців: для підприємств - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення.
Згідно ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»передбачена відповідальність страхувальника за невиконання своїх обовязків, зокрема частина друга даної статті ( в редакції Закону України № 435-5 від 12.12.2006 р.), що діяла до 1 січня 2011 року, передбачала за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків стягнення із страхувальника пені згідно із законом.
Частиною 3 ст. 52 цього Закону передбачено, що за несвоєчасне та неповне нарахування і сплату страхових внесків, приховування (заниження) суми заробітної плати (доходу), на яку нараховуються страхові внески, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо страхових внесків, несвоєчасне інформування Фонду соціального страхування від нещасних випадків про чисельність працівників, річний фактичний обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг), суму заробітної плати на підприємстві, нещасні випадки на виробництві та професійні захворювання, що сталися на підприємстві, про зміни технології робіт або виду діяльності підприємства, ухилення від подання заяви про взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік у Фонді соціального страхування від нещасних випадків, за вчинення дій, що перешкоджають уповноваженим особам органів Фонду соціального страхування від нещасних випадків у здійсненні перевірок, страхувальник притягується до відповідальності згідно із законом.
Однак, закону, який передбачав нарахування та стягнення пені за несплату (несвоєчасну сплату) даного виду соціального страхування на теперішній час не існує.
Пунктом 22 частини першої статті 22 Конституції України передбачено, що засади цивільно-правової відповідальності, діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них визначається виключно законами. Конституційний Суд України Рішенням від 30.05 2001 р. № 7-рп/2001 у справі за конституційним зверненням відкритого акціонерного товариства «Всеукраїнський Акціонерний Банк»щодо офіційного тлумачення положень пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої, третьої статті 2, частини першої статті38 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( справа про відповідальність юридичних осіб) вирішив ( п.1.1 резолютивної частини Рішення) положення пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України треба розуміти так, що ними безпосередньо не встановлюються види юридичної відповідальності. За цим положенням виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності, а також діяння, що є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями як підстави кримінальної, адміністративної, дисциплінарної відповідальності та відповідальність за такі діяння. Зазначені питання не можуть бути предметом регулювання підзаконними нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини четвертої статті 150 Конституції України передбачено, що з питань, передбачених цією статтею, зокрема офіційне тлумачення Конституції України, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обовязковими до виконання на території України.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відмову позивачеві у стягненні заборгованості з нарахованої пені в розмірі 27 695, 52 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в м. Шахтарську Донецької області задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства “Дирекція з реструктуризації шахтного фонду” (83102, м. Донецьк, вул. Стадіонна, 1, р/р 26002711041027, банк ВАТ “ВТБ Банк” відділення № 21 у м. Шахтарську, МФО 335571, ЄДРПОУ 36061246) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Шахтарську Донецької області (р/р 37171400900093, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 25968429) заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 3 769 (три тисячі сімсот шістдесят девять) гривень 31 коп.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 04 серпня 2011 року у присутності представників сторін. У повному обсязі постанова виготовлена 05 серпня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дмитрієв В.С.