Постанова № 22086810, 04.08.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2011
Номер справи
2а/0570/10881/2011
Номер документу
22086810
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 серпня 2011 р. справа № 2а/0570/10881/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12 год. 19 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Маслоід О.С.

при секретаріСметана М.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Горлівського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття

до ОСОБА_1 (м. Горлівка Донецької області)

про стягнення витрат на задані соціальні послуги, -

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2 за дов. від 04.01.2011р.; ОСОБА_3 за дов. від 01.07.2011р.

від відповідача: не зявився

24.03.2009р. Горлівський міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся з адміністративним позовом до Центрально-Міського районного суду м. Горлівки до ОСОБА_1 про стягнення витрат на задані соціальні послуги.

25.03.2009р. ухвалою Центрально-Міського районного суду м. Горлівки відкрито провадження по справі за позовом Горлівського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення витрат на задані соціальні послуги.

04.05.2011р. ухвалою Центрально-Міського районного суду м. Горлівки адміністративна справа за позовом Горлівського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення витрат на задані соціальні послуги передана на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.

30.06.2011р. адміністративна справа за позовом Горлівського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення витрат на задані соціальні послуги надійшла до Донецького окружного адміністративного суду про що свідчить штамп канцелярії суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.07.2011р. справа № 2а/0570/10881/2011 прийнята до свого провадження суддею Маслоід О.С. за позовом Горлівського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі позивач) до ОСОБА_1 (надалі відповідач) про стягнення витрат на задані соціальні послуги.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Відповідач заперечення на позов не представив, у судове засідання не зявився, представника у судове засідання не направив.

Згідно частини 4 статті 33 КАС України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

У відповідності до витягу Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців станом на 23.05.2007 року місцезнаходження відповідача зазначено наступне: АДРЕСА_1.

Крім цього, згідно з довідкою адресного бюро Горлівського МУ ГУМВС України в Донецькій області місцем реєстрації відповідача, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1., є АДРЕСА_1.

За цією адресою відповідачеві поштою направлялися судові повістки, які поверталися до суду із відміткою «за закінченням терміну зберігання».

В матеріалах справи також мається довідка-телефонограма від 04.07.2011р., яка складена про те, що про призначення розгляду справи на 14.07.2011р. об 11 год. 30 хв. за позовом Горлівського міського центру зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення витрат на задані соціальні послуги відповідач повідомлений особисто об 11 год. 45 хв. 04.07.2011р.

Крім цього, 11.07.2011р. відповідач отримала копію ухвали, щодо прийняття справи до свого провадження суддею Маслоід О.С. та призначення судового розгляду справи 14 липня 2011 року об 11 год. 30 хв., про що мається поштове повідомлення з особистим підписом відповідача.

Відповідно вважається, що відповідач про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, справу розглянуто на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -

В С Т А Н О В И В :

26.09.2005р. відповідач, ОСОБА_1, звернулася до Горлівського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні.

26.09.2005р. наказом Горлівського міського центру зайнятості № 050926 за особистою заявою від 26.09.2005р. відповідача, громадянка ОСОБА_1, зареєстрована в центрі зайнятості, як безробітна і їй призначено допомогу по безробіттю починаючи з 26.09.2005р. по 20.09.2006р.

Наказом Горлівського міського центру зайнятості від 21.09.2006р. № НТ 060921 припинена виплата допомоги по безробіттю у звязку із закінченням строку виплати відповідно до пп. 12 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідачу з 21.09.2006р.

Наказом Горлівського міського центру зайнятості від 07.11.2006р. № НТ 061107 відповідача знято з обліку відповідно до п. 44 «Положення про реєстрацію, перереєстрацію та ведення обліку громадян, що шукають роботу, і безробітних, виплати допомоги по безробіттю, а також умови подання матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації»; у звязку з невідвідуванням безробітним Державного центру зайнятості без поважних причин 30 календарних днів і більше відповідно до пп. «к» п. 44 з 02.11.2006р.

23.05.2007р. позивач надав запит до Виконавчого комітету Горлівської міської ради Донецької області, відповідно до якого відповідач, ОСОБА_1 є Фізичною особою-підприємцем від 02.11.2000р., номер запису включення відомостей про фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 2256017 0000 00228, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідача, надана позивачем станом на 23.05.2007р., НОМЕР_1, містить запис від 13.08.2004р. № 2256005 0001 000228, щодо внесення рішення фізичної особи про припинення підприємницької діяльності.

29.05.2007 наказом Горлівського міського центру зайнятості № НТ 070529 припинена виплата допомоги по безробіттю відповідачу.

Наказом Горлівського міського центру зайнятості від 29.05.2007р. № НТ 070529 відповідача знято з обліку відповідно до п. 44 «Положення про реєстрацію, перереєстрацію та ведення обліку громадян, що шукають роботу, і безробітних, виплати допомоги по безробіттю, а також умови подання матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації», у звязку з призначенням виплати безробітному на підставі документів, що мають неправдиві відомості відповідно до пп. «л» п. 44 з 02.11.2006р.

Наказом Горлівського міського центру зайнятості від 29.06.2007р. № НТ 070529 затверджено недійсність прийнятих рішень, а саме: наказу Горлівського міського центру зайнятості від 07.11.2006р. № НТ 061107 (щодо зняття з обліку відповідно до п. 44 «Положення про реєстрацію, перереєстрацію та ведення обліку громадян, що шукають роботу, і безробітних, виплати допомоги по безробіттю, а також умови подання матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації»; у звязку з невідвідуванням безробітним Державного центру зайнятості без поважних причин 30 календарних днів і більше відповідно до пп. «к» п. 44 з 02.11.2006р.); наказу Горлівського міського центру зайнятості від 21.09.2006р. № НТ 060921 (щодо припинення виплати допомоги по безробіттю у звязку із закінченням строку виплати відповідно до пп. 12 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 21.09.2006р.).

27.11.2007р. позивачем було надіслано відповідачу претензію №6442 з пропозицією повернути незаконно отриману допомогу по безробіттю в добровільному порядку у сумі 2169,33 грн. в місячний термін. Визначена до сплати сума у добровільному порядку сплачена не була.

Розрахунком нарахованої допомоги по безробіттю, додатком до персональної картки про прийняті рішення щодо нарахувань, підтверджується, що відповідачу було виплачено допомога по безробіттю за період з 26.09.2005р. по 20.09.2006р. у розмірі 2169,33 грн.

рішення щодо нарахуваннь нальної картки про прийнті тету Горлівської міської ради Донецької області, відповідно до якого відпові

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України та частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.

Частиною 1 статті 18 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991р. за № 803-ХІІ, в редакції від 19.12.2006р. (надалі Закон №803), встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

У статті 19 Закону № 803 визначено обов'язки та права державної служби зайнятості, до яких, зокрема відносяться: розпоряджатися в установленому законодавством порядку коштами Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття; в установленому законодавством порядку подавати громадянам допомогу по безробіттю та матеріальну допомогу по безробіттю, припиняти і відкладати їх виплати.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р. № 1533-ІІІ, в редакції від 12.03.2007р. (надалі Закон № 1533), Горлівський міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття та проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення.

Статтею 46 Конституції України передбачено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі безробіття з незалежних від них обставин. Це право гарантується загальнообовязковим державним соціальним страхуванням.

Згідно зі статтею 1 Закону № 803 зайнятість це діяльність громадян, повязана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить доход у грошовій або іншій формі.

Відповідно до пункту «б» статті 1 Закону № 803 в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.

Стаття 2 Закону № 803 вказує, що безробітними визнаються громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Статтею 7 Закону № 1533 встановлено, що одним з видів забезпечення за цим Законом є матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, а до соціальних послуг за цим Законом та Законом №803 належить професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації та профорієнтація.

Згідно статті 25 Закону України № 803 розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України «Про загальнообовязкове державне страхування на випадок безробіття».

Відповідно до пункту 1 статті 22 Закону № 1533 застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.

Пунктом 1 статті 23 Закону № 1533 передбачено, що застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Згідно частини 2 статті 36 Закону № 1533 застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до частини 3 статті 36 Закону № 1533 сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та наданих соціальних послуг.

З матеріалів справи вбачається наступне. Відповідачем було надано та особисто підписано заяву від 26.09.2005р., про надання статусу безробітного, у якій зазначено, що на час звернення до Горлівського міського центру зайнятості відповідач не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.

Згідно абзацу 13 підпункту 1 пункту 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007р. N 219, в редакції від 26.02.2007р., що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час одержання допомоги по безробіттю.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» вiд 15.05.2003 № 755-IV, державна реєстрація засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного реєстру.

Частиною 3 статті 46 зазначеного вище Закону передбачено, що фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 23.05.2007р., НОМЕР_1, містить запис від 13.08.2004р. № 2256005 0001 000228, щодо внесення рішення фізичної особи про припинення підприємницької діяльності, але не містить відомостей щодо внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності відповідача.

Таким чином, відповідач під час перебування на обліку в Центрі зайнятості як безробітний був зареєстрований як фізична особа-підприємець.

Про вказані обставини відповідач Центр зайнятості не повідомив, чим порушив вимоги частини 2 статті 36 Закону № 1533, яка покладає на осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітні, обовязок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000р. № 307 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000р. за № 915/5136, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.

Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Статтею 39 вказаного Закону визначено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

За таких обставин, відповідач не мав права на отримання допомоги по безробіттю у сумі 2169,33 грн.

З огляду на зазначене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 № 803-XII, Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-III, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» вiд 15.05.2003 № 755-IV, Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007р. N 219, Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000р. № 307 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000р. за № 915/5136, ст.ст. 7 12, 69-72, 94, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Горлівського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття 2169,33 грн. на розрахунковий рахунок № 37178300901021, одержувач: Горлівський міський центр зайнятості, Банк ГУДКУ Донецької області МФО 834016, код ЄДРПОУ 22032986.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Скарга подається на імя Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 09 серпня 2011 року.

Суддя Маслоід О.С.