Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 27 лютого 2012 р. Справа № 2а/0470/14150/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рябчук О.С.
при секретарі Грушко Н.В.
за участю:
представника позивача Петрашку О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Синельниківської обєднаної державної податкової інспекції до Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас»про стягнення коштів у розмірі частини податкового боргу з рахунків в обслуговуючих банках та за рахунок готівки,-
ВСТАНОВИВ:
31 жовтня 2011 року Синельниківська обєднана державна податкова інспекція (далі позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» (далі відповідач) заборгованості з податку на додану вартість, земельного податку, збору за спеціальне використання води в загальному розмірі 148596,28 грн. з рахунків в обслуговуючих банках та за рахунок готівки.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» має заборгованість з податку на додану вартість, земельного податку, збору за спеціальне використання води в загальному розмірі 148596,28 грн., яка виникла внаслідок несплати узгодженого податкового зобовязання.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до наступного висновку.
Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» зареєстроване як юридична особа 24.01.1992 року, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців України за ідентифікаційним кодом 03564045.
Відповідач є платником податку на додану вартість, земельного податку, збору за спеціальне використання води, перебуває на обліку у Синельниківській обєднаній державній податковій інспекції.
31 березня 2011 року між Синельниківською обєднаною державною податковою інспекцією та Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» укладено договір про розстрочення податкового боргу № 12/240. Предметом договору є надання органом державної податкової служби платнику податку (Державному міжрайонному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас») розстрочення сплати податкового боргу на загальну суму 150000,00 грн. під проценти строком з 31.03.2011 року по 20.12.2011 року.
Синельниківською обєднаною державною податковою інспекцією 20.06.2011 року збільшено податкове зобовязання відповідача з податку на додану вартість відповідно до договору № 12/240 на суму 6037,28 грн., 19.07.2011 року позивачем збільшено зобовязання з податку на додану вартість відповідно до вказаного договору на суму 6037,28 грн.
30 травня 2011 року між Синельниківською обєднаною державною податковою інспекцією та Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» укладено договір про розстрочення податкового боргу № 19/240. Предметом договору є надання органом державної податкової служби платнику податку (Державному міжрайонному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас») розстрочення сплати податкового боргу на загальну суму 130000,00 грн. під проценти строком з 30.05.2011 року по 29.08.2011 року.
Синельниківською обєднаною державною податковою інспекцією 29.06.2011 року збільшено податкове зобовязання відповідача з податку на додану вартість відповідно до договору № 19/240 на суму 43333,33 грн.
30 березня 2011 року між Синельниківською обєднаною державною податковою інспекцією та Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» укладено договір про розстрочення податкового боргу № 11/240. Предметом договору є надання органом державної податкової служби платнику податку (Державному міжрайонному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас») розстрочення сплати податкового боргу на загальну суму 179582,00 грн. під проценти строком з 30.03.2011 року по 20.12.2011 року.
Відповідно до договору № 11/240 Синельниківською обєднаною державною податковою інспекцією 29.06.2011 року збільшено податкове зобовязання відповідача з податку на додану вартість на суму 19953,56 грн., 19.07.2011 року нараховано 19953,56 грн.
Пеня з податку на додану вартість в сумі 36733,29 грн. нарахована відповідно до статті 129 Податкового кодексу України за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань.
31 травня 2011 року між Синельниківською обєднаною державною податковою інспекцією та Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» укладено договір про розстрочення податкового боргу № 20/240. Предметом договору є надання органом державної податкової служби платнику податку (Державному міжрайонному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас») розстрочення сплати податкового боргу зі збору за спеціальне використання води на загальну суму 80000,00 грн. під проценти строком з 31.05.2011 року по 28.12.2011 року.
Відповідно до договору № 20/240 Синельниківською обєднаною державною податковою інспекцією 29.06.2011 року збільшено податкове зобовязання відповідача по збору за спеціальне використання води на суму 11126,51 грн.
Пеня по збору за спеціальне використання води в сумі 302 грн. 06 коп. нарахована відповідно до статті 129 Податкового кодексу України за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобовязання.
28.01.2011 року Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» надало до Синельниківської обєднаної державної податкової інспекції податкову декларацію № 9000122788 по земельному податку, в якій самостійно задекларовано суму сплати за 2011 рік в розмірі 21942,00 грн., щомісячні платежі становлять 1828,50 грн.
25.02.2011 року Державне міжрайонне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» надало до Синельниківської обєднаної державної податкової інспекції уточнюючий розрахунок № 9000740451, яким змінено розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Податковий борг по земельному податку виник внаслідок несплати узгоджених податкових зобовязань.
Пеня по земельному податку в сумі 1441, 75 грн. нарахована відповідно до статті 129 Податкового кодексу України за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань.
17.03.2011 року між Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» та Синельниківською обєднаною державною податковою інспекцією було укладено договір № 272 про визнання електронних документів, відповідно до якого, податкова інспекція визнає податкові документи (податкові звітності, реєстри отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інші звітні документи), подані Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису.
На виконання вимог ст. 6 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (чинного на момент направлення податкових вимог) Синельниківською обєднаною державною податковою інспекцією винесена перша податкова вимога № 1/6 від 12.10.2001 р., яка отримана посадовою особою відповідача 28.10.2001 року.
Синельниківською обєднаною державною податковою інспекцією винесена друга податкова вимога № 2/101 від 05.12.2001 року, яка направлена на адресу відповідача. Друга податкова вимога отримана Державним міжрайонним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» 11.12.2001 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Згідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.90 р. № 509-ХІІ завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно до п.п. 1, 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів та подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до п.п. 36.1 - 36.3 ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України податковим боргом вважається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 41.5. ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Зі змісту п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 100.6 ст. 100 Податкового кодексу України - розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
Згідно до п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобовязання на суму податкового боргу.
Відповідно пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Згідно п.п. 95.1-95.4 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направлено до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Синельниківської обєднаної державної податкової інспекції до Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» про стягнення коштів у розмірі частини податкового боргу з рахунків в обслуговуючих банках та за рахунок готівки підлягає задоволенню частково.
Податкове зобов'язання відповідача є узгодженим, Синельниківською обєднаною державною податковою інспекцією здійснені всі передбачені чинним законодавством заходи щодо стягнення податкового боргу, тому позовна вимога про стягнення з Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» коштів з розрахункових рахунків в обслуговуючих банках в рахунок погашення податкового боргу є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Позовна вимога про погашення податкового боргу за рахунок готівки задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до положень ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника, або за рахунок готівки, що належить такому платнику, або шляхом надання дозволу суду на погашення усієї суми заборгованості за рахунок майна платника податків. Таким чином, погашення податкового боргу можливо лише одним із зазначених способів.
Керуючись ст.ст. 69, 71, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Синельниківської обєднаної державної податкової інспекції до Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» про стягнення коштів у розмірі частини податкового боргу з рахунків в обслуговуючих банках та за рахунок готівки задовольнити частково.
Стягнути з Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» кошти у розмірі частини податкового боргу: за податком на додану вартість в сумі 132 048,03 грн. (в т.ч. грошового зобовязання - 95 315,01 грн. та пеня 36 733,29 грн.); за земельним податком в сумі 5 119,41 грн. (в т.ч. грошове зобовязання - 3 677,66 грн. та пеня 1 441,75 грн.); за збором за спеціальне використання води в сумі 11 428,57 грн. (в т.ч. грошове зобовязання - 11 126,51 грн. та пеня 302,06 грн.) з рахунків Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Дніпро-Західний Донбас» в обслуговуючих банках.
В решті позовних вимог - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 03.03.2012 року.
Суддя
О.С. Рябчук