Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2012 року Справа № 2а/0370/265/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
при секретарі судового засідання Йовик С.Б.,
за участю представника позивача Ярошика Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької обєднаної державної податкової інспекції до державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області, державного реєстратора виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області про скасування державної реєстрації змін до установчих документів та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Луцька обєднана державна податкова інспекція (далі Луцька ОДПІ) звернулася з позовом до державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області, державного реєстратора виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області про скасування запису про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах приватного підприємства «Гасбітоіл» (далі - ПП«Гасбітоіл»), вчинену державним реєстратором виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 01.07.2011 року за № 1 585 107 0005 006691 та зобов'язати державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області внести до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування запису про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах ПП «Гасбітоіл» від 03.11.2010 року та зняти його з обліку і повідомити про внесення такого запису Луцьку обєднану державну податкову інспекцію.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області 01.07.2011 року було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ПП «Гасбітоіл», щодо зміни місця знаходження з м. Кременчук на м. Луцьк про що зроблено запис № 6 та реєстраційну дію за № 1 585 107 0005 006691. Реєстраційна справа передана державному реєстратору Луцької міської ради Волинської області. Хоча згідно з довідки № 1361/26-32 від 03.10.2011 року про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків, місцезнаходження ПП «Гасбітоіл» за адресою м. Луцьк вул. Набережна, 4 не виявлено.
Вважають, що внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців недостовірних відомостей про місцезнаходження юридичної особи Луцької ПП «Гасбітоіл» позбавляють органи державної податкової служби можливості здійснювати контроль за його господарською діяльністю та може призвести до «тінізації» його діяльності, отримання незаконних доходів з ухиленням від сплати податків, зборів та інших загальнообов'язкових платежів до бюджету, що завдає шкоди інтересам держави. Просять суд, задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві. Просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач державний реєстратор виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області на розгляд справи не зявився звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи у його відсутності. В надісланих суду письмових запереченнях вважає, що дії державного реєстратора є правомірними та зазначає, що позивачем не оскаржується не рішення засновника підприємства про зміну адреси ні інші документи які стали підставою для внесення відповідного запису в ЄДР.
Відповідач державний реєстратор виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області в судове засідання не з'явився, надіслав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності.
Згідно ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Тому, відповідно до ст. 128 КАС України суд вважає можливим вирішення справи у відсутності відповідачів по справі на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають до задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 6 ч. 1 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на: спори фізичних чи юридичних осіб із субєктами владних повноважень, щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено термін місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, підставою виникнення спору є надання підприємством державному реєстратору відомостей, які містять інформацію, яка не відповідає дійсності щодо юридичної адреси платника податків, оскільки за адресою, яка вказана в Єдиному державному реєстрі, товариство відповідача не знаходиться. Позивач вважає, що зміни до Єдиного державного реєстру платником податків щодо юридичної адреси ПП «Гасбітоіл» були внесені завідомо з порушенням норм чинного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Частиною 3 статті 4 Закону передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Судом встановлено, що ПП «Гасбітоіл» зареєстроване державним реєстратором виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області 03.02.2009 року. Код суб'єкта господарської діяльності, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 36345916, місцезнаходження: м. Полтавська область, м. Кременчук, Крюківський район, вул. Жовтнева, 47.
Державним реєстратором виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ПП«Гасбітоіл» 01.07.2011 року за № 1 585 107 0005 006691 та внесено запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах, щодо зміни місцезнаходження з міста Кременчук на місто Луцьк.
Підставою для скасування реєстрації змін до установчих документів вчинену державним реєстратором 01.07.2011 року на думку позивача є наявність поданої недостовірної інформації підприємством.
Вирішуючи спір по суті суд враховує, що пунктом 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до ч.1 ст. 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Таким чином, орган державної податкової служби України наділений законодавцем повноваженням на звернення до суду з позовом саме стосовно скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу.
Аналізуючи норми Цивільного кодексу України, суд доходить до висновку, що положення ст. 87 ЦК України, які визначають порядок складання і затвердження установчих документів та положення ст. 88 ЦК України, що встановлюють вимоги до змісту установчих документів, не передбачають внесення до статуту субєкта господарювання відомостей про місцезнаходження цього субєкта.
Приписи статті 57 Господарського кодексу України також не містять вимог про включення до змісту установчих документів, якими в розумінні наведеної норми права є рішення про утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання, відомостей про місцезнаходження субєкта господарювання.
Відповідно до положень частини 1 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Суд також враховує, що реєстраційна дія по зміні місцезнаходження юридичної особи не повязана із внесенням змін до установчих документів даної особи, що підтверджується також найменуванням спірного реєстраційного запису «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані із змінами в установчих документах».
Крім цього, посилання податкового органу на відсутність юридичної особи за зареєстрованим місцезнаходженням не може бути підставою для скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані із змінами в установчих документах, оскільки, згідно пункту 12.4 «Порядку обліку платників податків і зборів та визнання такими, що втратили чинність, наказів Державної податкової адміністрації України», затвердженого наказом ДПА України № 979 від 22.12.2010 року, щодо кожного платника податків, щодо якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою, що затверджується центральним органом державної податкової служби.
Пунктом 12.5 зазначеного Порядку передбачено, якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф.№ 18-ОПП (додаток 21) для вжиття заходів, передбачених частиною восьмою статті 19 Закону.
Таким чином, зазначені позивачем обставини можуть бути підставою для внесення до ЄДРПОУ запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням та подальшого припинення юридичної особи на підставі положень п. 5 ч. 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців».
Також на думку суду, відповідачами при виконанні ними своїх посадових обов'язків були дотримані вимоги статті 19 Закону України № 755, що відсутність юридичної особи приватного підприємства «Гасбітоіл» за місцезнаходженням, не може бути наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи.
Крім того, суд звертає увагу позивачу на те, що суд не може зобовязати державного реєстратора Луцької міської ради Волинської області внести до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації внесення змін до відомостей про юридичну особу ПП «Гасбітоіл», оскільки записи були проведені державним реєстратором виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області. У встановленому законом порядку записи вищевказаного реєстратора не скасовані, та рішення загальних зборів товариства про зміну місцезнаходження товариства не визнані нечинними.
Державні органи згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її позовні вимоги та заперечення.
Позивач не надав суду жодних доказів того, що рішення відповідача про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах від 01.07.2011 року визнані недійсними у порядку, встановленому законодавством України, що реєстраційний запис проведений відповідачем, містить недостовірну інформацію, оскільки сам факт складання повідомлення позивачем про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням не може розцінюватися, як недостовірна інформація, дане повідомлення є складовою частиною для вчинення дій державним реєстратором щодо внесення запису в ЄДРПОУ про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, а факт складання повідомлення позивачем про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням є складовою частиною для вчинення дій державним реєстратором щодо внесення запису в ЄДРПОУ про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
На підставі вищевикладеного, суд не вбачає підстав для зобовязання державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області внести до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів ПП «Гасбітоіл», запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах.
Керуючись ст.ст. 11,17,158,160,162,163 КАС України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Луцької обєднаної державної податкової інспекції до державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області, державного реєстратора виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області про скасування державної реєстрації змін до установчих документів та зобовязання вчинити дії, відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 17 лютого 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий
Суддя В.В.Мачульський