Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2012 року Справа № 2а/0370/174/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П..,
за участю представника позивача Івчика М.О.,
представників відповідача Гаврилюка В.С.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцького підприємства електротранспорту до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Луцьке підприємство електротранспорту звернулося з адміністративним позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0004082303 від 06.12.2011 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 600 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі акту фактичної перевірки № 0465/03/18/23/03327931 від 22.11.2011 року Луцькою ОДПІ винесене податкове повідомленням-рішенням № 0004082303 від 06.12.2011 року за порушення п. 2.2 п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, яким до Луцького підприємства електротранспорту на підставі ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” застосовано штрафну санкцію в розмірі 600 грн.
Позивач не погоджується з даним податковим повідомленням-рішенням, оскільки відповідно до пункту 1 частини 1 статті 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” за порушення вчинене протягом календарного року вперше застосовується штрафна (фінансова) санкція у розмірі 1 гривні, у звязку з чим вважає податкове повідомлення - рішення № 0004082303 від 06.12.2011 року протизаконним та просить його скасувати.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю, з підстав викладених в позовній заяві. Просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, письмових заперечень проти адміністративного позову не подали. З приводу заявлених позовних вимог суду пояснили, що актом фактичної перевірки від 22.11.2011 року зафіксовано порушення, а саме: не оприбуткування в книзі обліку розрахункових операцій готівкових коштів в сумі 120 грн. та відсутність книги обліку розрахункових операцій на господарську одиницю автомобіль «Богдан А09202» державний номерний знак НОМЕР_2 маршрут № 28 «ГПЗ-КРЗ», який належить Луцькому підприємству електротранспорту, що є порушенням п. 2.2 п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. У звязку з цим, на підставі акту перевірки Луцькою ОДПІ винесене податкове повідомленням-рішенням № 0004082303 від 06.12.2011 року, яким до позивача на підставі ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” застосовано штрафну санкцію в розмірі 600 грн.
Просили суд в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 22.11.2011 року на підставі направлень №003517 та № 003516 від 22.11.2011 року працівниками Луцької обєднаної державної податкової інспекції було проведено фактичну перевірку з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства господарської одиниці автомобіля “Богдан - А09202”, д.н. НОМЕР_2 по маршруту № 28 “ГПЗ-КРЗ” в місті Луцьку, який належить Луцькому підприємству електротранспорту.
За результатами даної перевірки складено акт (довідка) фактичної перевірки від № 0465/03/18/23/03327931 від 22.11.2011 року, в якому зафіксовано порушення позивачем пунктів 2.2, 2.6 Постанови Правління Національного банку України №637 від 15 грудня 2004 року “Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, а саме: не оприбуткування в книзі обліку розрахункових операцій готівкових коштів в сумі 120 грн. та відсутність книги обліку розрахункових операцій на господарську одиницю.
На підставі акту перевірки Луцькою ОДШ прийняте податкове повідомлення-рішення № 0004082303 від 06.12.2011 року, яким до позивача на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та згідно із статтею1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” від 12.06.1995 року№436/95 (зі змінами та доповненнями) за порушення пунктів 2.2 та 2.6 Положення застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 600грн.
Дане податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 06.12.2011 року позивачем оскаржено в адміністративному порядку шляхом подання первинної скарги, проте рішенням ДПА у Волинській області від 11.01.2012 року скаргу залишено без розгляду в звязку із закінченням строку на адміністративне оскарження, передбаченого пунктом 56.3 статті 56 Податкового кодексу України.
Згідно з частиною 5 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР (далі Закон № 265/95-ВР) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України.
Відповідно до Закону № 265/95-ВР книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Згідно пунктом 4 статті 9 Закону № 265/95-ВР реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються: при продажу проїзних і перевізних документів із застосуванням бланків суворого обліку на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю, а також при продажу білетів державних лотерей через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу Державним казначейством України, та квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів.
Наказом Державної податкової адміністрації № 614 від 01.12.2000 року затверджено “Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок”, відповідно до якого Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок (далі - Порядок) розроблено на виконання Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. Порядок поширюється на книги обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки, що використовуються суб'єктами господарювання при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Пунктом 2.2. Порядку визначено, що книга ОРО реєструється на кожний реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) або, якщо згідно з чинним законодавством розрахунки можуть проводитися без застосування РРО, - на окрему господарську одиницю, депо підприємства електротранспорту, а при наданні послуг пасажирським автомобільним транспортом - на кожного кондуктора або, за рішенням СГ, на кожний транспортний засіб.
З податкового повідомлення-рішення № 0004082303 від 06.12.2011 року винесеного Луцькою ОДПІ вбачається, що до позивача за порушення пунктів 2.2. та 2.6. Положення та статті 1 Указу Президента України № 436/95 “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 600 грн.
В судовому засіданні встановлено, що позивачем ведеться книга обліку розрахункових операцій за № 0318005377/2 від 10.11.2011 року для використання в автомобілі “Богдан А 09202”, д.н.з. НОМЕР_2 по маршруту № 28 , яка прошита та належним чином зареєстрована в Луцькій ОДПІ, що підтверджується довідкою №0318005377 від 15.06.2011 року.
На момент проведення перевірки книга в автобусі була наявною та був початковий запис в КОРО.
Згідно дорожнього листа №015993 від 22.11.2011 року маршруту № 28 вбачається, що рейс розпочався о 06 год. 35 хв.
З квитково-касового листа серії ААА № 091408 від 22.11.2011 року з книги ОРО та вбачається, що підзвітною особою ОСОБА_3 на протязі всього дня обліковано 298 квитків на загальну суму 586 грн.
Пунктом 2.2. Положення передбачено, що підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів. Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 2.6. Положення визначено, що підприємствам, яким Законом № 265/95-ВР надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
З наведених пунктів Положення вбачається, що на позивача при наданні послуг по продажу квитків покладається обовязок по веденню Книги обліку розрахункових операцій з дотриманням порядку її ведення.
При цьому, Положення не зобовязує позивача вносити до Книги обліку розрахункових операцій записи щодо кожної розрахункової операції саме під час здійснення рейсу по маршруту, а передбачає внесення відомостей про суму виручки від продажу товарів (надання послуг) з підсумком за день та оприбуткування її в касі підприємства.
Відповідно до Положення оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
З акту перевірки від 22.11.2011 року вбачається, що перевірка податковим органом була проведена о 16 год. 15 хв., а не наприкінці робочого дня.
Поряд з тим, при дослідженні Книги ОРО, квитково-касового листа встановлено, що 22.11.2011 року позивачем внесено до книги записи щодо сум одержаної виручки за день в повному обсязі.
Таким чином, позивачем по закінченню дня повністю оприбутковано готівкові кошти по маршруту №28 через касу підприємства та здано їх в банк, що підтверджено вищенаведеними доказами.
Отже, висновки податкового органу про порушення позивачем пунктів 2.2, 2.6 Положення,а саме про несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в повній сумі їх фактичних надходжень в Книзі ОРО, не підтверджені належними та допустимими доказами та повністю спростовані доказами поданими та дослідженими в судовому засіданні, а саме відомостями, касовими ордерами, які свідчать про оприбуткування готівки Луцьким підприємством електротранспорту.
Протилежного в судовому засіданні не встановлено.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як субєкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого ним податкового повідомлення-рішення № 0004082303 від 06.12.2011 року .
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що податкове - повідомлення рішення № 0004082303 від 06.12.2011 року Луцької ОДПІ прийнято всупереч вимогам чинного законодавства, є протиправним та підлягає скасуванню.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163, Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції № 0004082303 від 06.12.2011 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 15 лютого 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.Ю. Сорока