ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 березня 2012 р.
о 16 годині 33 хвилині Справа №2а-10/12/0170/11 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Москаленка С.А., суддів Ольшанської Т.С., Папуші О.В. при секретарі Фурлетовій Г.Ю., розглянувши за участю представників сторін
від позивача ОСОБА_2, довіреність від 19.12.2011р.,
від відповідача ДПА в АР Крим, ДПС України ОСОБА_3, довіреність 27.01.2012р. №34/9/10-209
від відповідача ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим ОСОБА_4, довіреність від 03.03.2012р. за №32/2д-1/10
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ»
до Державної податкової інспекції в Бахчисарайському районі АР Крим, Державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, Державної податкової служби України
про зобовязання до виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Бахчисарайському районі АР Крим, Державної податкової адміністрації в АР Крим, Державної податкової служби України про зобовязання ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим передати відомості про платника податку на додану вартість ТОВ «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ» до ДПА в АР Крим для внесення відомостей до Реєстру платників податку на додану вартість; зобовязання ДПА в АР Крим передати відомості про платника податку на додану вартість ТОВ «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ» до ДПС України для внесення відомостей до Реєстру платників податку на додану вартість; зобовязання ДПС України внести до Реєстру платників податку на додану вартість запис про скасування рішення ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ», оформлене актом №22/15-02 від 21.07.2009 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в супереч рішенню суду, яке набрало законної сили, відповідачі не вчиняють дій щодо внесення до Реєстру платників податку на додану вартість запису про скасування рішення ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ», яке було оформлене актом №22/15-02 від 21.07.2009 року.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 22.02.2012 року відкрите провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Ар Крим від 05.03.2012р. здійснено заміну первинного відповідача Державної податкової адміністрації в АР Крим його правонаступником Державною податкової службою в Автономній Республіці Крим.
Представник позивача у судовому засіданні на задоволенні позовних вимог наполягав з підстав, викладених у позовній заяві.
Представники відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечували.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
ТОВ «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ» є юридичною особою з 24.06.1997 року, що підтверджується копією свідоцтва про державному реєстрацію юридичної особи (а.с.7), з 09.09.2004 року знаходиться на обліку в ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим як платник податків (а.с.9).
12.03.2008 року позивача зареєстровано як платника на додану вартість, про що видане свідоцтво №100103968 (а.с.17).
Державною податковою інспекцією в Бахчисарайському районі АР Крим 20.07.2009 року було складено акт № 22/15-02 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ».
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.10.2009 року у справі № 2а-10410/09/4/0170, яка залишена без змін Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2010 року рішення Державної податкової інспекції в Бахчисарайському районі АР Крим про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ», яке оформлено актом № 22/15-02 від 20.07.2009 року, визнане протиправним та скасоване (а.с.19-23).
10.08.2010р. за вих. №6366/8/29 ДПІ в Бахчисарайському районі направила до ДПА в АР Крим пакет документів для вирішення питання про поновлення реєстрації позивача як платника ПДВ. Зокрема, до зазначеного листа були надані постанова Окружного адміністративного суду АР Крим у справі 2а-10410/09/4/0170 від 06.10.2009р., ухвала Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2010р. у вказаній вище справі (а.с.110-113).
26.10.2010 року позивач звернувся до ДПІ в Бахчисарайському районі із листом вих.№59 в якому вимагав відновити реєстрацію як платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ»(а.с.27).
Доказів надання відповіді на зазначений лист ДПІ в Бахчисарайському районі до суду не надано.
10.10.2011 року позивач звернувся до ДПС в АР Крим із листом №40 в якому вимагав відновлення реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ» (а.с.30).
На лист №40 від 10.10.2011 року ДПА в АР Крим на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ» направлено листа від 01.11.2011 року № 4223/10/29-033, в якому позивача повідомлено, що судові рішення першої та апеляційної інстанцій по справі № 2а-10410/09/4/0170 за позовом ТОВ «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ» до ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим оскаржені ДПІ в Бахисарайському районі АР Крим у відповідності до вимог Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.31).
Проте, листом від 24.12.2010р. за вих.№11765/8/29-031 Державна податкова адміністрація в АР Крим до Державної податкової адміністрації України направлений пакет документів щодо поновлення реєстрації ТОВ «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ» як платника податку на додану вартість. Зокрема, до зазначеного листа додані копії постанови Окружного адміністративного суду АР Крим у справі 2а-10410/09/4/0170 від 06.10.2009р. та ухвали Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2010р. у вказаній вище справі (а.с.118).
Таким чином, судом встановлено, що пакет документів для поновлення позивача в реєстрі платників податку на додану вартість на підставі постанови Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.10.2009 року у справі № 2а-10410/09/4/0170 було направлено до Державної податкової адміністрації України 24.12.2010 року, факт отримання таких документів не оспорював представник відповідача у судовому засіданні.
Відповідачем ДПС України не було здійснено дії щодо внесення до реєстру платників податку на додану вартість запису щодо відміни анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ», оскільки згідно реєстру платників ПДВ, розміщеного на офіційному веб-сайті Державної податкової служби України, станом на момент розгляду справи відомості про скасування анулювання реєстрації позивача в якості платника податку на додану вартість не вносилися.
Стаття 19 Конституції України зобовязує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність здійснення відповідачами дій щодо внесення до реєстру платників податку на додану вартість запису щодо відміни анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ», суд керується критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта. Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оскільки відповідачі як субєкти владних повноважень згідно ст.19 Конституції України зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд при розгляді позовних вимог про зобовязання субєкта владних повноважень вчинити певні дії застосовує законодавство, яке є чинним на момент розгляду та вирішення справи.
Статтями 181,182 ПК України встановлені підстави для обовязкової та добровільної реєстрації особи як платника податку на додану вартість.
Порядок реєстрації особи платником податку на додану вартість встановлений ст.183 цього Кодексу, пунктом 183.1. якої встановлено, що будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника податку, подає до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.
Зі змісту п.184.1. ст. 184 ПК України вбачається, що реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку.
Згідно п.183.12 ст.182 ПК України встановлено, що центральний орган державної податкової служби веде реєстр платників податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих як платники податку.
Пунктом 183.14. ст.183 ПК України встановлено, що форми реєстраційної заяви, заяви про анулювання реєстрації, свідоцтва про реєстрацію, а також положення про реєстрацію платників податку затверджуються центральним органом державної податкової служби.
На момент розгляду справи наказом Міністерства фінансів України N 1394 від 07.11.2011р., зареєстрованим Міністерством юстиції України 29.11.2011р. за №1369/20107, затверджене Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість.
Вищезазначений наказ Міністерства фінансів України N 1394 від 07.11.2011р., згідно п.5 самого наказу, набрав чинності з дня його офіційного опублікування, яке відбулося 16.12.2011р. у Офіційному Віснику України №95(надалі - Положення).
Згідно із 5.2. цього Положення анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру платників податку на додану вартість (надалі - Реєстр). Свідоцтво про реєстрацію платника податку вважається анульованим з дати анулювання реєстрації платника податку.
Підпунктом 5.6.1. Розділу V Положення встановлено, що підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою податкового органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляються до центрального органу державної податкової служби для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру.
Відповідно до пункту 2.3. Розділу ІI Положення формування та ведення Реєстру здійснює центральний орган державної податкової служби. Дані Реєстру передаються до податкових органів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні податкові органи), а також податкових органів у районах, містах, районах у містах, міжрайонних, об'єднаних та спеціалізованих податкових органів (далі - районні податкові органи).
До обовязків щодо ведення Реєстру центральним органом державної податкової служби входить:
організація реєстрації платників ПДВ;
присвоєння платникам ПДВ індивідуальних податкових номерів;
формування номерів свідоцтв про реєстрацію платників ПДВ;
виконання функцій адміністратора бази даних Реєстру (накопичення, аналіз даних, що надходять з регіональних податкових органів, контроль за достовірністю та актуалізацією даних, зберіганням, захистом їх, контроль за правом доступу тощо);
автоматизоване ведення бази Реєстру (п.п. 2.4. Розділу ІI Положення).
З викладених норм Положення вбачається, що обовязок щодо внесення змін до Реєстру про відміну анулювання платника ПДВ покладено на Державну податку адміністрацію України, як адміністратора бази даних Реєстру.
Відповідно до пункту 2.5. Розділу ІI Положення регіональні податкові органи здійснюють:
виконання функцій адміністратора бази даних регіонального рівня (накопичення, аналіз даних, що надходять з районних податкових органів, контроль за достовірністю та актуалізацією даних, зберіганням, захистом їх, контроль за правом доступу тощо);
забезпечення організації реєстрації та облік платників ПДВ, що перебувають на їх території;
організацію роботи з передавання змін і доповнень до Реєстру до центрального органу державної податкової служби та підпорядкованих районних податкових органів.
Відповідно до пункту 2.6. Розділу ІI Положення районні податкові органи здійснюють, зокрема:
формування файлів для передавання до регіональних податкових органів;
приймання файлів з регіональних баз з присвоєними індивідуальними податковими номерами та номерами свідоцтв про реєстрацію платників ПДВ;
видачу, заміну свідоцтв про реєстрацію платників ПДВ та засвідчення їх копій;
виконання функцій адміністратора бази даних районного рівня (накопичення, аналіз даних, контроль за достовірністю та актуалізацією даних, зберіганням, захистом їх, контроль за правом доступу тощо);
моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру;
формування бази даних платників ПДВ районного рівня.
З викладених норм суд зазначає, що Державна податкова інспекція в Бахчисарайському районі АР Крим як районний податковий орган відповідно до покладених на неї обовязків щодо виконання функцій адміністратора бази даних районного рівня, у тому числі платників ПДВ, зобовязана передати дані щодо скасування рішення про анулювання платника ПДВ Товариства з обмеженою відповідальністю «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ» до Державної податкової адміністрації Автономної Республіки Крим.
У свою чергу Державна податкова адміністрації АР Крим зобовязана здійснити передачу змін та доповнень до Реєстру до центрального органу державної податкової служби. Як зазначалося вище, судом встановлено, що ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим та ДПС в АР Крим передали до ДПС України відомості, які є підставою для відміни запису про скасування реєстрації позивача платником податку на додану вартість.
Відтак, позовні вимоги до ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим та ДПС в АР Крим є необґрунтованими, оскільки останні на момент розгляду справи передали до ДПС України відомості, зокрема судові рішення першої та апеляційної інстанцій у справі № 2а-10410/09/4/0170, які є підставою для внесення до реєстру платників ПДВ запису про скасування запису про анулювання реєстрації позивача платником ПДВ.
Проте, в порушення вимог підпунктом 5.6.1. Розділу V Положення ДПС України безпідставно не внесло до реєстру платників ПДВ запис про скасування анулювання реєстрації позивача платником ПДВ.
За таких обставин, позовні вимоги в частині зобовязання Державної податкової служби України внести до Реєстру платників податку на додану вартість запис про скасування рішення ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ», оформлене актом №22/15-02 від 21.07.2009 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню. В іншій частині позову слід відмовити.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Згідно ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
З урахуванням зазначеної норми суд вважає за необхідне стягнути з державного бюджету України (шляхом безспірного списання з розрахункових рахунків Державної податкової служби України) на користь позивача витрати зі сплати судового збору у розмірі 9грн.41 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 122, 159-163, 167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобовязати Державну податкову службу України внести до Реєстру платників податку на додану вартість запис про скасування рішення Державної податкової інспекції в Бахчисарайському районі Автономної Республіки Крим про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ», оформлене актом №22/15-02 від 21.07.2009 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України (шляхом безспірного списання з розрахункових рахунків Державної податкової служби України, 04655 МПС, м. Київ, Львівська площа 6-8, ідентифікаційний код 37472277) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МАР ЛЕ МАР ЕСТЕЙТ» судовий збір у сумі 9(девять) грн. 41 коп.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Судді Москаленко С.А.
Ольшанська Т.С.
Папуша О.В.