Постанова № 22082195, 27.02.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
27.02.2012
Номер справи
2а-1196/12/0170/4
Номер документу
22082195
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 лютого 2012 р. о 12:52 Справа №2а-1196/12/0170/4 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю., суддів Сидоренко Д.В., Панова О.І., при секретарі судового засідання Шевцовій Г.В., за участі представника позивача - Майорова Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія ІСІ"

до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України

про визнання протиправним та скасування рішення, спонукання до виконання певних дій

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія ІСІ" (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 10.10.2011 року №3140-ІК та зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача від 09.09.2011 року про внесення інформації до Державного реєстру фінансових установ та прийняти рішення про внесення інформації про ТОВ "Компанія ІСІ" до Державного реєстру фінансових установ.

Позов мотивовано помилковістю висновків відповідача про порушення позивачем вимог Положення про внесення інформації про кредитні установи до Державного реєстру фінансових установ, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27.03.2008 року №417, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 травня 2008 року за N 424/15115(далі - Положення №417), зокрема, щодо відсутності у поданій позивачем довідці про наявність системи бухгалтерського обліку, реєструючої системи інформації про наявність сервера (позивач зазначає, що у жодному з раніше прийнятих рішень про залишення заяв без розгляду не було вказано про невідповідність довідки позивача вказаним вимогам); щодо відсутності у реєстраційній картці інформації про факс (позивач зазначає, що ним було помилково вказано номер телефону (факсу) у додатку 1 до звітних даних, насправді у нього відсутній договір з оператором про надання послуг телефонного зв'язку); щодо відсутності у звітних даних інформації про адресу електронної пошти (позивач зазначає, що норми законодавства не вимагають від юридичної особи, яка має намір стати кредитною установою, обов'язкової наявності адреси електронної пошти).

Ухвалою суду від 27.01.2012 року відкрито провадження у справі, ухвалами суду від 30.01.2012 року відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення доказів, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору.

Відповідач повідомлений належним чином про дату, час і місце судового розгляду справи, явку представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки не повідомив. Представником відповідача направлені до суду письмові заперечення, в яких він просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, посилаючись на те, що подані позивачем документи заповнені із порушенням вимог чинного законодавства, тож відповідачем правомірно прийнято рішення про залишення поданих документів без розгляду.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись статтею 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач у справі є юридичною особою, ідентифікаційний код 35763769, основний вид діяльності - надання кредитів, є кредитною установою (а.с. 17, 30).

Позивачем до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України подано заяву від 09.09.2011 року (вх. №4321др/КУ від 20.09.2011 року) та інші документи, перелік яких передбачений підпунктом 2 пункту 5 розділу ІІІ Положення №417.

Рішенням відповідача від 10.10.2011 року №3140-ІК подана позивачем заява залишена без розгляду у зв'язку із тим, що документи оформлені із порушенням вимог Положення №417, а саме:

довідка про наявність системи бухгалтерського обліку, реєструючої системи, зокрема програмного забезпечення та спеціального технічного обладнання від 09.09.2011 року №25-09/09 не містить інформації про наявність сервера, що не відповідає вимогам підпункту 7 пункту 1 розділу ІІІ Положення №417;

реєстраційна картка юридичної особи заповнена не за формою, встановленою додатком 3 до Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28.03.2003 року №41, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.09.2003 року за №797/8118 (далі - Положення №41), оскільки не містить інформації про факс, наявність якого зазначена в Додатку 1 звітних даних позивача;

загальна інформація про кредитну установу у звітних даних заповнена не за формою, встановленою додатком 1 до Порядку складання та подання звітності кредитними установами до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 19.02.2007 року №6832, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.09.2003 року за №234/13501 (далі - Порядок №6832), оскільки не містить інформації про адресу електронної пошти (e-mail), що не відповідає підпункту 12 пункту 1 розділу ІІІ Положення №417.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України від 12.07.2001 року №2664-ІІІ "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" юридична особа, яка має намір надавати фінансові послуги, зобов'язана звернутися до відповідного органу державного регулювання ринків фінансових послуг протягом тридцяти календарних днів з дати державної реєстрації для включення її до державного реєстру фінансових установ.

Частиною першою статті 28 вказаного Закону встановлені повноваження національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. До переліку таких повноважень, зокрема, віднесено: здійснення реєстрації та ведення Державного реєстру фінансових установ (пункт 2); здійснення контролю за достовірністю інформації, що надається учасниками ринку фінансових послуг (пункт 8); встановлення вимог щодо програмного забезпечення та спеціального технічного обладнання фінансових установ, пов'язаного з наданням фінансових послуг (пункт 17).

Пунктом 1 розділу ІІІ Положення №417 визначено перелік документів, що подається для набуття статусу фінансової установи. До переліку таких документів, зокрема, віднесено:

1) заяву про внесення інформації до Реєстру (додаток 2 до Положення №41);

2) реєстраційну картку юридичної особи (додаток 3 до Положення №41) в паперовій та електронній формах у форматі, який встановлюється Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України;

7) засвідчену підписом керівника та печаткою заявника довідку про наявність системи бухгалтерського обліку, реєструючої системи, зокрема програмного забезпечення та спеціального технічного обладнання, що відповідають вимогам законодавства і передбачають облік операцій з надання фінансових послуг своїм клієнтам та складання звітності, яка, зокрема, повинна включати:

найменування програмного забезпечення, його розробника;

перелік наявного спеціального технічного обладнання (комп'ютерна техніка, сервер, телефони тощо);

12) річну фінансову звітність, складену відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 "Баланс", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 N 87, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.06.99 за N 396/3689, та Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 "Звіт про фінансові результати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 N 87, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.06.99 за N 397/3690, за останній календарний рік в паперовому вигляді, достовірність та повнота якої підтверджена аудитором (аудиторською фірмою) (крім новостворених заявників та фінансових установ - юридичних осіб публічного права), та звітні дані в паперовій та електронній формі, складені відповідно до Порядку складання та подання звітності кредитними установами до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 19.02.2007 N 6832, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.03.2007 за N 234/13501, за станом на останній день місяця, що передує даті подання заяви про внесення інформації до Реєстру.

Додатками 2 і 3 до Положення №41 затверджено форми заяви про внесення інформації до Державного реєстру фінансових установ та реєстраційної картки юридичної особи.

При цьому форма реєстраційної картки містить рядок для зазначення номеру факсу. Судом встановлено, що рядки для заповнення даних про веб-сторінку та електронну пошту містять позначку "(за наявності)", тобто зазначення вказаних даних не є обов'язковим. Водночас рядок "факс" такої примітки не містить, що свідчить про обов'язковість зазначення даних про номер факсу у реєстраційній картці.

Крім того, позивач сам зазначає у позовній заяві, що у загальній інформації про кредитну установу (звітних даних за формою, затвердженою Порядком №6832) позивачем у рядку "Телефон, факс, e-mail" вказано номер (0654) 27 32 31 (який до того ж за твердженням позивача є таким, що належить іншій особі).

Таким чином, відомості, вказані у поданих позивачем документах у будь-якому разі є недостовірними, що перешкоджає відповідачеві у здійсненні його повноважень по контролю за діяльністю учасників ринків фінансових послуг.

Відповідно до підпункту 2 пункту 5 розділу ІІІ Положення №417 заява про внесення інформації до Реєстру залишається без розгляду, якщо документи оформлені з порушенням вимог цього Положення.

Враховуючи встановлені судом обставини та досліджені положення законодавства, суд дійшов висновку, що приймаючи оскаржуване рішення відповідач діяв правомірно, підстав для задоволення позову судом не встановлено.

В судовому засіданні 27.02.2012 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 02.03.2012 року.

Керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Судді Циганова Г.Ю.

Сидоренко Д.В.

Панов О.І.