Постанова № 22082125, 15.02.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
15.02.2012
Номер справи
2а-1076/12/0170/23
Номер документу
22082125
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 лютого 2012 р. 11:48 Справа №2а-1076/12/0170/23 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючої судді Алексєєвої Т.В.,

при секретарі судового засідання Лапшині В.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної фінансової інспекції в АР Крим

до Кримського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства Юстиції України

про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії,

за участю представників:

від позивача Пономарьова Ю.А.

від відповідача Марченко К.О.

Обставини справи: Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Кримського науково дослідницького інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (далі відповідач) надання дозволу суду на проведення позапланової виїзної ревізії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у звязку з ненаданням документів за запитом Державна фінансова інспекція в АР Крим має право звернення до суду за отриманням дозволу на проведення ревізії.

Позивач у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

28.11.11 р. до КРУ в АР Крим з Державної фінансової інспекції України надійшло доручення від 27.12.2011 №25-18/378 щодо забезпечення належної перевірки питань, викладених у зверненні громадянки ОСОБА_3 щодо можливих порушень в Кримському науково-дослідницькому інституту судових експертиз Міністерства юстиції України. Також, вказаним листом Держфінінспекцією України доручено направити запит до Інституту щодо надання необхідних документів та з урахуванням отриманих документів розглянути питання щодо проведення відповідного контрольного заходу в Інституті.

На виконання доручення Держфінінспекції України від 27.12.2011 №25- 18/378 КРУ в АР Крим до відповідача направлено запит про надання копій документів для перевірки питань, викладених у зверненні гр. ОСОБА_3 від 04.01.2012 вих.№01-08-14-14/17.

16.01.12 від відповідача отримано відповідь вих.№03/01-08/88 від 13.01.2012, згідно до якої Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» та Порядком розгляду звернень та організації особистого прийому громадян в органах державної контрольно-ревізійної служби, затвердженим наказом від 28.10.08 №383, не передбачено право КРУ в АР Крим запитувати документи для перевірки питань, викладених у зверненнях громадян. Запитуванні документи не надано.

18.01.2012Держфінінспекцією в АР Крим направлено до відповідач повторний запит вих.№01-08-14-14/403 про надання копій документів для перевірки питань, викладених у зверненні гр. ОСОБА_3 з посиланням на Положення про Державні фінансові інспекції в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 03.10.11 №1236 та згідно до п.6.2. якого Держфінінспекціям надано право одержувати від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, інших юридичних осіб та їх посадових осіб, фізичних осіб - підприємців інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на Інспекцію завдань. Відповідь на зазначений лист позивача не надійшла, документи до інспекції не надано.

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим та просить надати дозвіл Державній фінансовій інспекції в АР Крим на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Кримського науково-дослідницького інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 26225794) з наступних питань:

-Чи передбачене Положенням (Статутом) про Кримський науково- дослідницький інститут судових експертиз (далі - КНДІСЕ), із змінами проведення експертиз та надання заключень по проведеним експертизам.

-Чи передбачені Штатним розкладом Кримського науково- дослідницького інституту судових експертиз на 2009-2011 роки посади експертів.

-За якими документами (наказ, розпорядження тощо) по КНДІСЕ здійснено прийому (звільнення) на роботу ОСОБА_4

-Чи є затверджена належним чином посадова інструкція (обовязки) ОСОБА_4 та чи передбачене цією інструкцією проведення експертиз та надання заключень.

-Чи передбачене Положенням про відділ (управління, лабораторію тощо), працівником якого є ОСОБА_4, проведення експертиз та надання заключень.

-На підставі яких документів (трудова угода, договір, контракт або інший документ) виконувалась експертиза вартості домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1.

-Якими розпорядчими або іншими документами підтверджено виконання експертизи вартості домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 саме ОСОБА_4 (доручення, наказ, розпорядження, замовлення тощо).

-Наявність заключения ОСОБА_4 щодо вартості недобудованого домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, підстави для його надання.

-Якими документами підтверджено оплату замовником, зокрема ОСОБА_5, виконаних робіт з проведення експертизи вартості домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі ст. 1 Закону України “ Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах, містах і районах у містах.

Відповідно до п. 2 ст. 8 Закону однією з основних функцій Контрольно-ревізійного управління в АР Крим є проведення у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому покладено на державну контрольно-ревізійну службу (ст. 2 Закону України “ Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”).

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Пунктом 7 ст.10 ЗУ «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» передбачено, що Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 №765 шляхом перетворення територіальних органів Головного контрольно-ревізійного управління утворенні як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фінансової інспекції. Згідно до п. 2 вказаної постанови територіальні органи Головного контрольно-ревізійного управління, які перетворюються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам, які утворюються.

Згідно п. З ч. 5, ч. 6 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно- ревізійну службу України» (далі - Закон про ДКРС ), позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин: п. З - у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з підконтрольною установою, якщо підконтрольна установа не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної контрольно-ревізійної служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту. Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.

Як встановлено судом, у першому кварталі 2011 року позапланових ревізій Інституту не проводилось.

Згідно ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» на органи Державної контрольно-ревізійної служби України покладено контроль за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно. Таким чином, Кримський науково-дослідницький інститут судових експертиз Міністерства юстиції України є підконтрольною установою.

Згідно ч. 11 ст. 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.

Суд зазначає, що, з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 №765 та приймаючи до уваги, що Закон України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» на теперішній час є чинним, Державна фінансова інспекція в АР Крим користується тими ж правами, що і Контрольно-ревізійне управління в АР Крим (у тому числі, право на звернення до суду, проведення позапланових ревізій) до прийняття відповідних нормативних актів.

Відтак, суд приходить до висновку, що у позивача виникло право на проведення позапланової виїзної ревізії відповідача.

Отже, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

У судовому засіданні 15.02.2012 року проголошені вступна та резолютивна частина постанови, постанову у повному обсязі складено 17.02.2012 року.

Керуючись статтями 158-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Надати дозвіл Державній фінансовій інспекції в АР Крим на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Кримського науково-дослідницького інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 26225794) з наступних питань:

-Чи передбачене Положенням (Статутом) про Кримський науково- дослідницький інститут судових експертиз (далі - КНДІСЕ), із змінами проведення експертиз та надання заключень по проведеним експертизам.

-Чи передбачені Штатним розкладом Кримського науково- дослідницького інституту судових експертиз на 2009-2011 роки посади експертів.

-За якими документами (наказ, розпорядження тощо) по КНДІСЕ здійснено прийому (звільнення) на роботу ОСОБА_4

-Чи є затверджена належним чином посадова інструкція (обовязки) ОСОБА_4 та чи передбачене цією інструкцією проведення експертиз та надання заключень.

-Чи передбачене Положенням про відділ (управління, лабораторію тощо), працівником якого є ОСОБА_4, проведення експертиз та надання заключень.

-На підставі яких документів (трудова угода, договір, контракт або інший документ) виконувалась експертиза вартості домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1.

-Якими розпорядчими або іншими документами підтверджено виконання експертизи вартості домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 саме ОСОБА_4 (доручення, наказ, розпорядження, замовлення тощо).

-Наявність заключения ОСОБА_4 щодо вартості недобудованого домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, підстави для його надання.

-Якими документами підтверджено оплату замовником, зокрема ОСОБА_5, виконаних робіт з проведення експертизи вартості домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1.

3.Дозволити проведення ревізії протягом 15 робочих днів, починаючи з дня набрання судовим рішенням законної сили.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Алексєєва Т.В.