Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2012 р.Справа № 2а-9505/11/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Русанової В.Б.
Суддів: Спаскіна О.А. , Жигилія С.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Світ Кассандри-350" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.10.2011р. по справі№2а-9505/11/2070
за позовом Приватного підприємства "Світ Кассандри-350"
до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова
про визнання незаконними дій,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 06.10.2011р. в задоволені позову ПП « Світ Кассандри-350» до ДПІ у Київському районі м. Харкова про визнання незаконними дій з проведення перевірки відмовлено.
ПП “Світ Кассандри-350”, не погоджуючись з вказаною постановою суду, подала апеляційну скаргу, вказує, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від06.10.2011р. та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
В судове засідання сторони не зявилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, причину неявки суду не повідомили, в звязку з чим справа розглядається в письмовому провадженні за наявними в справі доказами.
Відповідно до ст.195 КАС України справа розглядається в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу начальника ДПІ у Київському районі м. Харкова № 1530 від 27.05.2011р., службових посвідчень ДПІ у Київському районі м. Харкова проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПП “Світ Кассандри-350” з посиланням на п.п.78.1.2, п.78.1 ст.78 та ст.79 Податкового Кодексу України з питання не подання податкової декларації з податку на додану вартість за період з 01.03.2011р. по 31.03.2011р. (т.1а.с.42,43)
За наслідками перевірки складено акт від 08 червня 2011 року № 2228/18-010/33677233 (т.1а.с.9-18).
Згідно висновків акту перевірки встановлено: порушення позивачем ч. 1 ст. 203, ст.215, п.1 ст.216, ст. 228, ЦК України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів по придбанню товарів , робіт, послуг у березні 2011р. та їх подальшою реалізацією покупцям, відсутність обєктів, які підпадають під визначення ст. 185,188,189 Податкового Кодексу України, а саме недійсні податкові зобовязання та податковий кредит у березні 2011р.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв правомірно, в межах наданих повноважень та у спосіб встановлений законом.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.
Згідно із п 20.1.4. Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому цим Кодексом.
Порядок проведення документальних позапланових перевірок визначений ст. 78,79 Податкового кодексу України, у відповідності до якої такі перевірки можуть проводитися лише за наявності визначених в цій статті обставин.
Відповідно до пп. 78.1.2, п. 78.1, ст. 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється якщо платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом.
Відповідно до п.79.1 ст.79 Податкового Кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом
Відповідно до п.79.2 ст.79 Податкового Кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
З аналізу зазначеної статті вбачається, що однією з обов'язкових умов проведення посадовими особами органу державної податкової служби документальної позапланової перевірки є, зокрема надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату та місце проведення такої перевірки.
Відповідно до п.42.2 ст.42 Податкового Кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
З матеріалів справи вбачається, що податковим органом прийнятий наказ про проведення перевірки, складено повідомлення про проведення перевірки 08.06.2011р. о 16.00год ., які направлені на адресу позивача 27.05.2011р. рекомендованим листом з повідомленням, що підтверджується копією фіскального чеку та поштового конверту.(т.1 а.с.45, 46)
Таким чином відповідач у встановлений законом спосіб повідомив позивача про дату, час та місце проведення перевірки, що свідчить про належне виконання податковим органом вимог п.79.2 ст.79 Податкового Кодексу України.
Факт неподання податкової декларації з податку на додану вартість позивачем не спростовується, а тому у податкового органу були підстави для проведення перевірки.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на зазначене колегія суддів приходить до висновку, що перевірка проведена податковим органом в спосіб встановлений Конституцією та законами України, а тому дії щодо її проведення є правомірними.
Відповідно до п.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового Кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється на підстав зазначених у пп.п.75.1.2 п.75.1. ст..75 Податкового Кодексу України документів, а саме податкових декларацій, фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів, податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахування і сплатою податків і зборів, виконанням вимог іншого законодавства, та даних, наданих платником податків у визначеним цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови в позові про визнання неправомірними дії з зазначення в акті перевірки висновків, виключення з системи автоматизованого співставлення податкових зобовязань та податкового кредиту, а також зобов'язання відповідача відобразити в системі автоматизованого співставлення відомостей, зазначених позивачем в податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2011р. з наступних підстав.
Оформлення результатів проведених податковими органами документальних перевірок деталізовані пунктом 86.1 ст.86 Податкового кодексу України та Порядком оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затверджено наказом ДПА України № 984 від 22.12.2010р.
Вищевказаними нормами встановлено, що результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, а у разі відсутності порушень - довідка.
Колегія суддів зазначає, що викладення відповідачем в акті перевірки власного судження щодо правочинів, укладених між позивачем та його контрагентами, відповідає повноваженням податкових органів щодо контролю за правильністю і повнотою визначення податкових зобовязань та узгоджується з визначеним Законом України “Про державну податкову службу в Україні” способом дій податкових органівпроведення перевірок діяльності платників податків.
Що стосується оскарження висновків акту перевірки, то така процедура закріплена в п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України. Даною нормою встановлено, що у разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами та даними, викладеними в акті (довідці) перевірки вони мають право подати свої заперечення протягом пяти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Рішення про визначення грошових зобовязань приймається керівником органу державної податкової служби (або його заступником) з урахуванням результатів розгляду заперечень платника податків (у разі їх наявності).
З огляду на зазначене вибраний позивачем спосіб захисту своїх прав є невірним, а тому суд першої інстанції правомірно відмовив в задоволенні позову.
Колегія суддів вважає помилковими висновки суду щодо надання оцінки акту перевірки та визначених в ньому порушень позивачем вимог цивільного законодавства щодо нікчемності укладених угод, оскільки акт перевірки не може бути предметом судового розгляду, а є лише доказом, який оцінюється судом у випадку оскарження рішення субєкта владних повноважень, прийнятого за його наслідками.
Акт перевірки не є рішенням субєкта владних повноважень в розумінні ст.17 КАС України, не є обовязковим для виконання, сам по собі не тягне для позивача ніяких правових наслідків, а тому не може бути оскарженим та скасованим, як і дії щодо його складання.
З огляду на зазначене суд першої інстанції вірно встановив обставини справи, а тому відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, як прийняту з дотриманням вимог матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст.198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Світ Кассандри-350" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.10.2011р. по справі№2а-9505/11/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддяРусанова В.Б.
Судді Спаскін О.А. Жигилій С.П.