Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2012 р.Справа № 2а-2990/11/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Русанової В.Б.
Суддів: Сіренко О.І. , Любчич Л.В.
за участю секретаря судового засіданняЗливко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2011р. по справі№2а-2990/11/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Електроспецтех"
до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова
про скасування наказу, визнання дій неправомірними,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2011р. адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Електроспецтех" до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова про скасування наказу, визнання дій неправомірними задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова щодо проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ “Електроспецтех” з питань правомірності формування податкового кредиту у квітні, червні 2010р. по взаємовідносинами з ПП "Елітпромстандарт" та правильності обчислення ПДВ за квітень, червень 2010р., на підставі якої було складено акт перевірки від 25.08.2010р. №2123/18-011/34566972.
Стягнути судові витрати по оплаті судового збору в сумі 1, 70 грн.
Державна податкова інспекція у Жовтневому районі міста Харкова, не погодившись з рішенням суду в частині задоволення позову подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права , просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначила, що спірна перевірка була проведена за рішенням керівника податкового органу, на підставі інформаційних баз даних, що ведуться в органі державної податкової служби України та на підставі декларацій з ПДВ за квітень, червень 2010р. Запит з вимогою надання первинних документів податковим органом до платника податків не надсилався, відомості первинних документів при проведенні перевірки не вивчались.
Колегія суддів, вислухав суддю доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідив докази по справі, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.195 КАС України справа розглядається в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що з 13.08.2010р. по 25.08.2010р. відповідачем, ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова було проведено документальну невиїзну перевірку ТОВ “Електроспецтех” з питань правомірності формування податкового кредиту у квітні, червні 2010 року по взаємовідносинам з ПП “Елітпромстандарт”та правильності обчислення ПДВ за квітень, червень 2010 року, за результатами проведеної перевірки оформлені актом від 25.08.10 за №2123/18-011/34689962.
Відповідачем 13.08.2010р. №10361/10/18-023 складено запит про витребування у ТОВ “Електроспецтех” письмових пояснень та документального їх підтвердження стосовно взаємовідносин з ПП “Елітпромстандарт за період квітень 2001р. та червень 2010р. (а.с.165) Зазначений запит позивачем не отримувався.
13.08.2010р., в день складання запиту №10361/10/18-023 від 13.08.2010р., субєктом владних повноважень була розпочата спірна перевірка.
Задовольняючи позовні вимоги, про визнання протиправними дій щодо проведення перевірки суд першої інстанції виходив з того, що проводячи перевірку відповідач діяв не в межах та не у спосіб, встановлений законом.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок дій органів державної податкової служби України під час реалізації владної управлінської функції по контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобовязань на момент виникнення спірних правовідносин визначений Законом України “Про державну податкову службу в Україні”.
Згідно з п.1 ч.1 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі) своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Порядок проведення податковими органами документальних невиїзних перевірок діяльності платників податків встановлено Порядком оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10.08.2005р. №327, далі за текстом Порядок №327), Методичними рекомендаціями щодо організації взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів (далі за текстом Методичні рекомендації), затвердженими наказом ДПА України від 18.04.2008р. №266 “Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів”.
Згідно п.2.4 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків невиїзна документальна перевірка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби України на підставі податних податкових декларації, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів, документів, наданих платником податків або отриманих від контролюючих, правоохоронних та інших органів державної влади, а також інших відомостей, отриманих у встановленому законодавством порядку.
Згідно з абз 3 п.1.3 Порядку - невиїзною документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби на підставі податних податкових декларації, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів, незалежно від способу їх подачі..
Дане кореспондується з п.1 ч.1 ст.11 Закону України " Про державну податкову службу" про те, що документальні невиїзні перевірки проводяться на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі.
Відповідно до п.п.4.2 Методичних рекомендацій під час проведення документальної невиїзної перевірки працівники підрозділів оподаткування юридичних, фізичних осіб мають право: одержувати від платників податків (посадових осіб платників податків) пояснення з питань, що виникають під час перевірок та стосуються реалізації повноважень органів державної податкової служби; запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) такими платниками податків; вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства.
Фактичною підставою для призначення спірної перевірки відповідач зазначив не надання платником податку пояснень та їх документального підтвердження на обовязків письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Судом встановлено, що запит про надання пояснення та документального їх підтвердження по взаємовідносинам з ПП «Елітпромстандарт» було складено відповідачем 13.08.2010р. №10361/10/18-023, та в цей же день розпочата спірна перевірка, про що зазначено в акті від 25.08.2010р. №2123/18-011/34689962, що є порушенням вимог діючого законодавства.
З матеріалів справи вбачається, що повідомлення від податкового органу про витребовування пояснень та документів підприємством не отримувалося. Відповідачем дана обставина не спростована, оскільки доказів отримання такого повідомлення судам не надано.
Абзацом 3 п. 1.11 Порядку №327 визначено у разі неявки посадових осіб субєкта господарювання для проведення невиїзної перевірки протягом 10 днів після отримання письмового запрошення органу податкової служби податковим органом складається акт неявки. А у разі неявки посадових осіб суб'єкта господарювання до органу державної податкової служби для ознайомлення та підписання акта невиїзної документальної перевірки у строки, визначені у п.4.2 цього розділу складається акт щодо неявки посадових осіб суб'єктів господарювання до органу державної податкової служби.
З акту перевірки від 25.08.2010р. та матеріалів справи не вбачається, що позивач належним чином повідомлений про мету проведення перевірки та йому запропоновано надати до перевірки всі документи, які б надавали можливість її реалізації. Доводи позивача щодо ненадходження на адресу підприємства такого повідомлення не спростовані.
Акт перевірки від 25.08.2010р. складено податковим органом без запрошення посадових осіб позивача для складання та його підписання .
З огляду на зазначене документальна невиїзна перевірка діяльності ТОВ “Електроспецтех” була проведена ДПІ у Жовтневому районі міста Харкова передчасно, до настання визначеного законодавством строку.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що документальна невиїзна перевірка діяльності ТОВ “Електроспецтех”, за наслідками якої складено акт від 25.08.2010р. № 2123/18-011/34689962 проведена ДПІ у Жовтневому районі міста Харкова з порушенням вимог діючого законодавства.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, як прийняту з дотриманням вимог матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2011р. по справі№2а-2990/11/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяРусанова В.Б.
Судді Сіренко О.І. Любчич Л.В.