ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
22.10.08
Справа № 15/372-08.
за позовом Сумського окружного адміністративного суду, м. Суми
до відповідача Сумського обласного військового комісаріату, м. Суми
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:
1.Сумська міська рада,
2. Управління майна комунальної власності Сумської міської ради,
за участю Військової прокуратури Сумської області
про усунення перешкод в користуванні нежитловим приміщенням
ГОЛОВУЮЧИЙ СУДДЯ Резниченко О.Ю.
СУДДІ Моїсеєнко В.М.
Гудим В.Д.
За участю представників:
від позивача: Шаповал М.М. – голова суду, посвідчення №МА-00169
від відповідача: Тесля М.І. – обласний військовий комісар, посвідчення УК №00543, Харченко М.А., довіреність №1 від 03.01.2008р.
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:
1. Клименко О.В., довіреність №1267/05-26 від 27.08.2008р.
2. Дудкіна Н.В., довіреність №35/01-68 від 23.09.2008р.
прокурор: Бохало Р.А., посвідчення №593 від 10.05.2006р.
Для підготовки повного тексту рішення в судовому засіданні 22.10.2008р. оголошувалася перерва до 22.10.2008р. о 15 год. 00 хв.
Суть спору: Позивач просить суд зобов‘язати відповідача звільнити приміщення, розташоване за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 157 та визначити конкретний строк звільнення – 7 днів після винесення рішення суду.
Відповідач подав в судове засідання відзив на позовну заяву №3025 від 06.10.2008р., в якому проти позовних вимог заперечує, зазначає, що приймаючи рішення від 25.08.2004р. №902-МР Сумська міська рада мала на увазі адміністративну 4-х поверхову будівлю та споруди до неї, в якій знаходиться Сумській міський військовий комісаріат, документи на іншу 5-ти поверхову будівлю (м. Суми, вул. Кірова, 157) – де знаходиться обласний збірний пункт ніколи не готувалися на розгляд сесії і дане питання ніколи не піднімалося та не вирішувалося.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Сумська міська рада, вимоги позивача підтримує повністю, оскільки відповідно до Свідоцтва на право власності на нерухоме майно від 25.11.2004р. комплекс будівель та споруд, що знаходиться за адресою: Сумська область, м. Суми, вул. Кірова, буд. 157, є у комунальній власності територіальної громади м. Суми.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, пояснює, що договір оренди нерухомого майна №УМКВ-0196 від 03.09.2008р., укладений між Управлінням майна комунальної власності Сумської міської ради та Сумським окружним адміністративним судом, і предметом якого є передача орендарю у строкове платне користування (в оренду) нежитлових приміщень у будинку за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 157, площею 3 390, 00 кв.м., право на оренду яких орендар набув на підставі наказу Управління майна комунальної власності Сумської міської ради від 02.09.2008р. №176/01-09, є чинним, і вимоги позивача є правомірними.
17.10.2008р., відповідно до ст. 29 ГПК України, у справу вступив військовий прокурор.
В судове засідання 22.10.2008р. відповідачем подано клопотання про розгляд справи іншим судом, який знаходиться в іншій територіальній одиниці або вищим судом.
Відповідно до ст. 15 ГПК України встановлено правило територіальної підсудності, згідно якого справи у спорах, що виникають при виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також справи про визнання недійсними актів розглядаються господарським судом за місцезнаходженням відповідача.
Виключення із цього правила передбачені ст. 16 ГПК України.
Правовідносини, що є предметом даного господарського спору, не підпадають під дію ст. 16 ГПК України, тому клопотання відповідача про передачу справи до іншого суду не може бути задоволено.
У дане судове засідання військовий прокурор подав відзив на позов №1968 від 21.10.2008р., в якому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Від відповідача надійшло усне клопотання про відкладення розгляду справи для підготовки та подання позову про визнання недійсним договору оренди нерухомого майна УМКВ-0196 від 03.09.2008р. та для витребування доказів у Сумської міської ради про направлення відповідачу договорів оренди нерухомого майна від 03.09.2008р. та рішення Сумської міської ради №902-МП від 25.08.2004р.
Військовий прокурор також заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи для витребування у КП «Сумське МБТІ» технічної документації щодо спірного приміщення.
Вказані клопотання про відкладення розгляду справи не підлягають задоволенню з огляду на наступне:
- відповідач не позбавлений права у будь-який час звернутися з позовом про оскарження договору оренди нерухомого майна УМКВ-0196 від 03.09.2008р.;
- витребування доказів направлення Сумською міською радою відповідачу договору оренди нерухомого майна від 03.09.2008р. та рішення Сумської міської ради №902-МП від 25.08.2004р. є недоцільним, оскільки факт отримання (неотримання) відповідачем вказаних документів не має істотного значення для розгляду справи;
- в матеріалах справи вже міститься витребувана у КП «Сумське МБТІ» технічна документація.
Крім цього, відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами процесу.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази по справі, суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач – Сумський окружний адміністративний суд – звернувся до суду із позовом про зобов‘язання відповідача звільнити приміщення, розташоване за адресою: м. Суми, вул. Кірова. 157, площею 3390,0 кв.м., право на оренду якого він отримав згідно договору оренди нерухомого майна УМКВ-0196 від 03.09.2008р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач безпідставно займає приміщення, що є власністю територіальної громади м. Суми та передано йому в оренду. На вимогу про звільнення приміщення посадові особи відповідача відповідають категоричною відмовою.
Відповідач проти позову заперечує. На його думку, спірне приміщення не може бути власністю територіальної громади м. Суми, так як воно використовується обласним збірним пунктом з 1969 року, є військовим майном та відповідно до ст. 3 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних силах України» є державною власністю. Встановлення іншої форми власності (комунальної, приватної), як зазначено у відзиві на позовну заяву, поставить під загрозу виконання державного завдання щодо ведення заходів мобілізаційного характеру, призову молоді на строкову військову службу та набору військовослужбовців за контрактом у 2008 – 2009р.р.
Рішення Сумської міської ради від 25.08.2004р., згідно якого будівлі і споруди, розташовані за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 157, на думку відповідача, стосується лише 4-поверхової будівлі за зазначеною адресою, яку на даний час займає міський військовий комісаріат, а документи на 5-поверхову будівлю за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 157, де розташований обласний збірний пункт Сумського обласного військового комісаріату ніколи на сесію Сумської міської ради не готувалися і питання про визнання права власності на дане приміщення за територіальною громадою м. Суми Сумською міською радою не розглядалося.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Сумська міська рада та Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі з огляду на наступне:
Рішенням Сумської міської ради №902-МР від 25.08.2004р. «Про визнання нежитлових приміщень об‘єктами права комунальної власності територіальної громади міста Суми» (Т.1, а.с. 50) об‘єктами права комунальної власності територіальної громади м. Суми були визнані, у тому числі нежитлові приміщення (будівлі та споруди) за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 157 (без визначення площі приміщень). Пунктом 2 зазначеного рішення КП «Сумське МБТІ» було зобов‘язано оформити і видати свідоцтва про право власності на нежитлові приміщення (будівлі та споруди), визначені у рішенні.
На виконання рішення Сумської міської ради №902-МР від 25.08.2004р. департамент комунальної власності, правонаступником якого є третя особа - Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, звернувся до КП «Сумське МБТІ» із листом про проведення реєстрації права комунальної власності нежитлових приміщень (будівель та споруд) по вул. Кірова, 157, за територіальною громадою м. Суми (Т.2, а.с. 20).
25.11.2004р. Сумською міською радою видано свідоцтво, згідно якого комплекс будівель та споруд за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 157, є комунальною власністю територіальної громади м. Суми, державна реєстрація права власності проведена КП «Сумське МБТІ» 30.11.2004р. (Т.1, а.с. 125-126).
Приписи ст. 13, 41 Конституції України визначають, що від імені українського народу право власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, і усі суб‘єкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, розпоряджатися та користуватися своєю власністю.
Згідно статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цім та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно.
Розпорядження майном комунальної власності належить до виключних повноважень Сумської міської ради (п. 30 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме й нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров‘я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об‘єкти, визначені відповідно до закону як об‘єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992р. орендодавцями є органи, уповноважені Верховною Радою АР Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, і їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить АРК та перебуває у комунальній власності.
Відповідно до п. 1.2 Положення про управлянні майна комунальної власності, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 27.12.2006р. №333-МР Управління здійснює управління майном комунальної власності територіальної громади м. Суми в межах, визначених міською радою та Положенням, і є її уповноваженим органом з питань управління майном комунальної власності.
Згідно п. 2.15 цього Положення Управління укладає договори оренди майна комунальної власності, у тому числі на нежитлові приміщення, вносить до них зміни, продовжує термін їх дії у встановленому міською радою порядку.
Тому, відповідно до наказу Управління майна комунальної власності Сумської міської ради про передачу в оренду, продовження терміну дії, внесення змін до договорів оренди від 02.09.2008р. №176/01-09 було передано в оренду строком на 2 роки 11 місяців нежитлові приміщення площею 3390 кв.м. (з уточненням даних БТІ) будинку №157 по вул. Кірова в м. Суми Сумському окружному адміністративному суду для розміщення службових приміщень.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендареві забезпечується захист його права на майно, одержане ним за договором оренди, на рівні із захистом, встановленим законодавством щодо захисту права власності. Орендар може зажадати повернення орендованого майна з будь-якого незаконного володіння, усунення перешкод у користуванні ним, відшкодування шкоди, завданої майну громадянами і юридичними особами, включаючи орендодавця.
В даний час в приміщенні, що передане в оренду Сумському окружному адміністративному суду знаходиться обласний збірний пункт та територіальний центр комплектації військовослужбовцями за контрактом (ТЦК-157). Ніяких правових підстав для знаходження відповідач в приміщенні, що орендує адміністративний суд немає. Відповідач не укладав жодних договорів на користування чи володіння з власником майна, знаходиться в спірному приміщенні без згоди власника.
Заперечення викладені у відзиві на позовну заяву не можуть бути взяті судом до уваги, так як спростовуються матеріалами справи, а саме:
Твердження відповідача, щодо розповсюдження дії рішення Сумської міської ради №902-МР від 25.08.2004р. лише на 4-поверхову будівлю, розташовану за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 157, що, на його думку, підтверджується наявністю технічного паспорту лише на зазначену будівлю, не є обґрунтованим.
Так, 16.04.2008р. Сумською міською радою було прийнято рішення №1385-МР «Про перелік об‘єктів права комунальної власності територіальної громади міста Суми». У додатку до зазначеного рішення – переліку об‘єктів права комунальної власності територіальної громади м. Суми під №892 зазначено приміщення по вул. Кірова, 157, площею 2282,4 кв.м., а під №1817 приміщення по вул. Кірова, 157 (будівлі і споруди) без визначення їх площі.
Приміщення по вул. Кірова, 157, площею 2282,4 кв.м. знаходиться в користуванні у Сумського об’єднаного міського військового комісаріат, на це приміщення виготовлено технічний паспорт, копія якого на виконання ухвали суду від 09.10.2008р. надана КП «Сумське МБТІ» (Т.1, а.с. 143-151).
Технічний паспорт на 5-поверхову будівлю за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 157, не виготовлений. 05.12.2006р. та 15.04.2008р. між КП «Сумське МБТІ» та Управлінням майна комунальної власності Сумської міської ради укладалися договори на виконання робіт по виготовленню технічного паспорту на приміщення за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 157, в якому розташований призовний пункт та пенсійний відділ Сумського обласного військового комісаріату, тобто на спірну 5-поверхову будову. Однак, умови договору не виконані, технічна інвентаризація приміщення із точним визначенням площі приміщення не проведена, у тому числі внаслідок недопущення працівників КП «Сумське МБТІ» в приміщення працівниками відповідача (Т.2, а.с. 18-19).
Саме тому, у рішенні Сумської міської ради №1385-МР від 16.04.2008р. площа будівель не визначена, а у договорі оренди нерухомого майна УМКВ-0196 від 03.09.2008р. зазначена приблизна площа 3390,00 кв.м. (з уточненням площі КП «Сумське МБТІ»).
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 329 ЦК України визначено, що юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Незаконність набуття права власності територіальної громади м. Суми не встановлена, на момент розгляду справи в суді законність договору оренди нерухомого майна УМКВ-0196 від 03.09.2008р. та рішення Сумської міської ради №902-МП від 25.08.2004р. предметом судового розгляду не була.
Крім цього, суд вважає за необхідне встановити конкретний термін звільнення приміщення, а саме - в семиденний строк після набрання рішенням законної сили.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов‘язати Сумський обласний військовий комісаріат (40030, м. Суми, вул. Кірова, 30) звільнити приміщення, яке передане Сумському окружному адміністративному суду (40035, м. Суми, вул. Д. Коротченка, 2-а, код 35907252) на підставі договору оренди нерухомого майна УМКВ–0196 від 03.09.2008р., розташоване за адресою: м. Суми, вул. Кірова, 157, в семиденний строк після набрання рішенням законної сили.
ГОЛОВУЮЧИЙ СУДДЯ О.Ю. РЕЗНИЧЕНКО
СУДДІ В.М. МОЇСЕЄНКО
В.Д. ГУДИМ
Повний текст рішення оголошено в судовому засіданні та підписано 22.10.2008 року.