ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" березня 2012 р.
Справа № 5004/149/12 за позовом Ковельського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Ковельської міської ради, м.Ковель
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Фармаком ЛТД", м.Ковель
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя: Сур'як О. Г.
Представники :
від позивача: ОСОБА_1., довіреність №4 від 03.01.2012р.
від відповідача: Нагірна Л.М. - директор товариства
В судовому засіданні взяв участь старший прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури Волинської області Загоруйко С.С. - посвідчення №12 від 25.07.2008 р.
Сторонам розяснено права та обовязки, передбачені ст.22 ГПК України.
Заяви про відвід судді та фіксацію судового процесу технічними засобами не поступило.
В судовому засіданні 05.03.2012р. за згодою представників сторін оголошувалася перерва до 19.03.2012р.
В судовому засіданні відповідно до ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: Ковельський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Ковельської міської ради звернувся до суду з позовом до відповідача - ТзОВ "Фармаком ЛТД", в якому просить суд:
- внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 14.05.2004 року, укладеного між Ковельською міською радою та ТзОВ "Фармаком ЛТД", а саме п.2.1 Договору викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 95776, 71 грн."; п.3.1 Договору викласти у такій редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в трикратному розмірі земельного податку щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця".
- зобов'язати ТзОВ "Фармаком ЛТД" у визначеному законодавством порядку оформити внесені за рішенням суду зміни до договору оренди земельної ділянки від 14.05.2004 року та провести їх державну реєстрацію.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор посилається на визначення у Податковому кодексі України мінімального розміру орендної плати, зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та необхідність приведення п.2.1 та п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 14.05.2004 року у відповідність з положеннями законодавства.
Як передбачено ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно ст. 121 Конституції України до основних функцій прокуратури віднесено представництво інтересів держави в судах у випадках, визначених законом. Відповідно до ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", підставою представництва прокурором інтересів держави в судах є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою.
Невідповідність орендної плати законодавчо визначеному розміру порушує основні засади державної політики у сфері оренди державного майна (землі). Порушується один із основних принципів бюджетної системи України - принцип збалансованості в зв'язку із значним ненадходженням коштів до місцевого бюджету. Вищевказане є підставою представництва прокуратурою інтересів держави в суді в особі Ковельської міської ради.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні та у запереченні на позовну заяву зазначив, що позов не визнає повністю, оскільки правові засади проведення оцінки земель визначені Законом України "Про оцінку земель", підставою для проведення нормативної грошової оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Згідно даного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. За результатами нормативної грошової оцінки зем лі складається технічна документація, яка в свою чергу затверджується відповідною сільськок селищною, міською радою.
З наведеного вбачається, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок повинна виз начатись у встановленому порядку. Нормативними актами не передбачено повноважень місь кої ради проводити корегування нормативної грошової оцінки землі.
Податковий кодекс України не містить норм, які б зобов'язували вносити зміни у вже дію чі договори оренди землі. Не може бути підставою і п.2 ст.632 ЦК України : зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Ні договором, ні законом такі випадки не встановлені. Наведені в Договорі підстави для зміни узгодженого сторонами розміру орендної плати є вичерпними і не містить такої підс тави, як зміна встановлених законом граничних розмірів орендної плати.
Відповідно до ч.2 ст.284 Господарського кодексу України умови Договору орен ди зберігають силу на весь строк дії договору, а також у разі якщо після його укладення зако нодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря.
Крім того, як передбачено Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання про регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради шляхом прийняття відповідних рішень. Отже, право ініціювати внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати належить місцевій раді і має здійснюватися шляхом прийняття відповідних рішень. Враховуючи викладене просив відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача та представника відповідача, господарський суд встановив наступне.
Рішенням Ковельської міської ради від 22.04.2004 р. № 18/4 (п.1.5) ТзОВ "Фармаком ЛТД" надано в тимчасове користування на умовах оренди терміном на 50 років земельну ділянку загальною площею 162 кв.м по бул. Л. Українки, 31, з них 41 кв.м - для проведення добудови до існуючого приміщення аптеки, 121 кв.м - для обслуговування власних приміщень. Орендна плата згідно рішення встановлена в розмірі 1,1 ставки земельного податку.
На підставі даного рішення 14.05.2004р. між Ковельською міською радою та ТзОВ "Фармаком ЛТД" було укладено договір оренди земельної ділянки, який 19.05.2004 року зареєстрований в книзі Державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок за № 405 (надалі - Договір).
Згідно п.1.3 Договору цільове призначення наданої в оренду земельної ділянки - для проведення добудови до існуючого приміщення аптеки та для обслуговування власних приміщень.
Відповідно до п. 2.1 Договору, грошова (нормативна) вартість земельної ділянки на час його укладення становила 55232, 71 грн.
Пунктом 3.1 Договору визначено, що встановлена орендна плата в розмірі 1,1 ставки земельного податку вноситься у грошовій формі щомісячно не пізніше 15 числа наступного місяця за звітним.
Згідно п.4.4 Договору від 14.05.2004р. передбачено право орендодавця вносити зміни в розділ 2 даного договору (Ціна договору) щодо розміру і строків внесення плати за землю в разі зміни ставки земельного податку в законодавчому порядку.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 15 вищевказаного Закону встановлено, що однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
У відповідності до ст.2 Закону України "Про плату за землю", що діяв на час виникнення спірних правовідносин, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Згідно з ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Як передбачено ст. 14.1.136. Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Стаття 14.1.147 Податкового кодексу України зазначає, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно ст.274.1. Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Статтею 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки; розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до довідки відділу Держкомзему у м. Ковелі Волинської області, станом на 26.09.2011 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки, наданої згідно Договору в оренду відповідачу по бул. Л. Українки, 31, становить 95776, 71 грн.
25.10.2011 р. Ковельською міською радою на адресу ТзОВ «Фармаком ЛТД»було надіслано пропозицію за вих. № 3.15-597 від 24.10.2011 року про внесення змін до вищевказаного договору оренди землі в частині зміни (збільшення) розміру орендної плати, а також примірник додаткової угоди від 21.10.2011 року. Проте, відповідач не повідомив Ковельську міську раду про результат розгляду пропозиції.
Відповідно до статті 188 ГК зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається. Сторона, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, а при недосягненні згоди між сторонами щодо змін договору заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Сторонами в договорі передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною. Слід вважати, що законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Узагальнюючи судову практику розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних із земельними правовідносинами, Вищий господарський суд України зазначив, що установивши, що законодавче змінено розмір орендної плати за землю, про що орендар був повідомлений, але ухилявся від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренди землі, суди повинні враховувати вказані нормативні акти при вирішенні спорів про внесення змін до договорів у частині зміни орендних ставок.
Вказана позиція господарського суду узгоджується з позицією Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 06.12.2010 р. по справі № 2-1/10068-2008.
Статтею 111-28 ГПК України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обовязковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобовязані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Згідно ст.14 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Статтею 20 даного Закону передбачено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації та набирає чинності після його державної реєстрації (ст.18 Закону).
Відповідно до п.10 "Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 р. № 1021 зі змінами, записи до розділів Книги записів вносяться при видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку, якими є державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі, договір суборенди землі та договір про внесення змін до договорів оренди та суборенди землі. Датою державної реєстрації змін, внесених до договору оренди земельної ділянки, договору суборенди земельної ділянки (її частини), та відомостей про дострокове припинення їх дії є дата внесення запису до розділу Книги записів ( п. 12 Порядку).
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку, що призводить до обовязковості внесення змін до договору оренди землі у відповідній частині.
В зв'язку з відмовою відповідача у добровільному порядку внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 14.05.2004р. виникла необхідність внесення таких змін за рішенням суду.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов підлягає до задоволення.
Згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору підлягають до стягнення з відповідача.
Керуючись вищезазначеними нормами Закону України "Про оренду землі", Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України , господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 14.05.2004 року, укладеного між Ковельською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фармаком ЛТД", а сааме:
- п.2.1 Договору викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 95776, 71 грн.";
- п.3.1 Договору викласти у такій редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в трикратному розмірі земельного податку щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця".
3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Фармаком ЛТД" у визначеному законодавством порядку оформити внесені за рішенням суду зміни до договору оренди земельної ділянки від 14.05.2004 року та провести їх державну реєстрацію.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фармаком ЛТД" (Волинська область, м.Ковель, бул.Л.Українки, 31, код ЄДРПОУ 20121846) в УДКСУ у м. Луцьку Волинської обл. (код ЄДРПОУ 38009628, банк отримувача: ГУДКCУ у Волинській області, МФО 803014, рахунок отримувача: 31219206783002) 1073грн. судового збору.
Суддя О. Г. Сур'як
Повний текст рішення складено
та підписано 22.03.2012р.