Постанова № 22033842, 20.03.2012, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
20.03.2012
Номер справи
18/5009/2918/11
Номер документу
22033842
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" березня 2012 р. Справа № 18/5009/2918/11 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :

головуючого суддіОвечкіна В.Е.,

суддівЧернова Є.В.,

Цвігун В.Л. (доповідач),

розглянув касаційну скаргу

ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Терем, ЛТД"

на постановувід 19.10.2011 Донецького апеляційного господарського суду

у справі№18/5009/2918/11 господарського суду Запорізької області

за позовомПрокурора Заводського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі: Запорізької міської ради

доТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Терем, ЛТД"

провнесення змін до договору оренди земельної ділянки

за участю представників:

позивача: не з'явився;

відповідача: ОСОБА_1., що діє на підставі довіреності від 15.03.2011, б/н;

Генеральної прокуратури України: Ступак Д.В. прокурор відділу, посвідчення №307, дійсне до 28.11.13;

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Запорізької області від 27.07.2011 (суддя В. Носівець), залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 19.10.2011 (судді Л. Чернота, Г. Діброва, Т. Шевкова) позов про внесення змін до договору оренди земельної ділянки задоволено, п. 9 спірного договору викладено у новій редакції, а саме: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі: 164 323,59грн. (сто шістдесят чотири тисячі триста двадцять три гривні п'ятдесят дев'ять копійок), що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2011 року". Судові акти обґрунтовані приписами ст.ст. 651, 652 Цивільного кодексу України, ст. 288 Податкового кодексу України, рішеннями Запорізької міської ради №9 від 18.01.2008р. і №79 від 03.03.2008р. Суди дійшли висновку, що в даному випадку є всі необхідні правові підстави для внесення змін до умов укладеного між сторонами договору оренди землі.

Не погоджуючись із прийнятими у справі судовими рішеннями, ТОВ "ВКФ "Терем ЛТД" відповідач у справі звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 27.07.2011 та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 19.10.2011 та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити. Вважає, що судами не дотримано вимог ст. 42,29,54,56 ГПК України, не застосовано приписи ст.ст. 5,792 ЦК України, ст.ст. 22,58 Конституції України, ст.4.1.4 ПК України.

Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм попередніми судовими інстанціями належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин, дотримання норм матеріального та процесуального права, згідно з вимогами ст.1115 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно ст.1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

20.04.2006 між Запорізькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Терем, ЛТД" був укладений договір оренди земельної ділянки відповідно до п. 1, 2, 8 якого орендодавець відповідно до рішення Запорізької міської ради №55/78 від 25.01.2006р. надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1,7487 га на десять років, яка знаходиться м. Запоріжжя, Південне шосе, 78, для розташування блоку адміністративно-виробничих приміщень.

Пунктом 5 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 3945067,20 ( в цінах 2006 року).

Відповідно до п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 39 450,67грн. за календарний рік в цінах 2006 року.

Договір набирає чинність після його підписання сторонами та його державної реєстрації, підписаний обома сторонами без розбіжностей і зауважень, скріплений печатками. Договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16.05.2006р. №040626100411.

Між сторонами був складений акт прийому-передачі земельної ділянки про передачу земельної ділянки відповідачу.

Пунктом 12 договору, зокрема, передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, в т.ч. внаслідок інфляції, прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати.

Рішенням №79 від 03.03.2008р. "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" Запорізькою міською радою згідно повноважень, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування" було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ "Дніпромісто", відповідно до якої базова вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008р. і впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008р.

Запорізька міська рада листом №01-32/1794 від 25.03.2011р. звернулася до товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Терем, ЛТД" з пропозицією про внесення змін до п. 9 договору, виклавши його в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі: 164 323,59грн. (сто шістдесят чотири тисячі триста двадцять три гривні п"ятдесят дев"ять копійок), що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2011 року та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Заводського району 33218812700004 в відділенні Держказначейства у Заводському районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677136, код 13050200".

Підставою для внесення змін до умов договору стала перевірка прокуратури, в результаті якої встановлено, що п. 4 рішення Запорізької міської ради №9 від 18.01.2008р. "Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради №14 від 27.12.2006 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" визначено, що землекористувачам, у яких відсоток від нормативної грошової оцінки землі для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки певного функціонального використання менше 3%, укласти додаткові угоди до договорів оренди в частині зміни орендної плати за землю. Перерахунок орендної плати дійсний з моменту набрання чинності Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік".

Відповідач листом №47/11 від 27.04.2011р. відмовився від пропозиції позивача щодо внесення змін до п. 9 договору, тому в звязку з недосягненням згоди щодо зміни умов договору, позивач звернувся в порядку ч. 4 ст. 188 Господарського кодексу України до господарського суду з позовом про внесення змін до п. 9 договору оренди земельної ділянки площею 1,7487 га, яка знаходиться по вул. Південне шосе, 78 у м. Запоріжжі, виклавши його у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі: 164 323,59грн. (сто шістдесят чотири тисячі триста двадцять три гривні п"ятдесят дев"ять копійок), що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2011 року" (з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог, яка прийнята судом першої інстанції до розгляду).

З огляду на встановлені обставини справи колегія суддів зазначає наступне.

Частиною 2 ст.18 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003, № 1378-IV, зі змінами та доповненнями, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років. Таким чином законодавством передбачено здійснення нормативно-грошової оцінки земель. Така оцінка здійснена у встановленому законом порядку, що підтверджується рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008 №79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя".

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№309-VI від 03.06.2008 року в Закон України «Про оренду землі»були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині». Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування з 04.06.2008 року.

В звязку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. (від 02.12.2010 N 2755-VI) Закон України „Про плату за землю” втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата, яка встановлюється згідно з методикою розрахунку орендної плати. Ця методика та порядок використання орендної плати для земель, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлюються в договорі відповідно до Закону України "Про плату за землю" (статті 15 та 21 Закону України "Про оренду землі" в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 2 Закону України "Про плату за землю" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Частинами четвертою та п'ятою статті 21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Згідно зі ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом, приймають рішення які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.

Така ж норма закріплена у ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до якої, акти органів місцевого самоврядування прийняті в межах своїх повноважень, є обовязковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями, посадовцями, а також громадянами, які постійно проживають на відповідній території. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи і організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяні місцевому самоврядуванню збитки їх діями або бездіяльністю, а також в результаті невиконання рішень органів і посадових осіб місцевого самоврядування.

Судами встановлено, що рішенням Запорізької міської ради №9 від 18.01.2008р. "Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради №14 від 27.12.2006 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" визначено, що землекористувачів, у яких відсоток від нормативної грошової оцінки землі для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки певного функціонального використання менше 3% зобов'язано укласти додаткові угоди до договорів оренди в частині зміни орендної плати за землю. Перерахунок орендної плати дійсний з моменту набрання чинності Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік". Рішенням №79 від 03.03.2008р. "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" затверджено нову нормативну грошову оцінку землі.

Скаржник зазначені рішення міської ради в установленому порядку не оскаржував, вони не змінені і не визнані недійсними, а тому є обов'язковими для виконання на відповідній території.

Таким чином, оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (Постанови Верховного суду України від 27.12.2010 у справі №27/15-10, від 23.05.2011 у справі №7/105-10(30/234-09), від 04.07.2011 у справі №41/81пд).

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судами попередніх інстанцій правильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи скаржника в цій частині є необґрунтованими та колегією суддів до уваги не приймаються. Судові рішення прийняті відповідно встановленим обставинам, дослідженим доказам і підстави для їх скасування відсутні.

Щодо доводів скаржника про недотримання судами ст. 54 ГПК України, то колегія суддів звертає увагу на те, що приписами вказаної статті встановлено, зокрема, що позовна заява подається до господарського суду в письмовій формі і підписується повноважною посадовою особою позивача або його представником, прокурором чи його заступником, громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності або його представником. При цьому, ні приписи зазначеної статті, ні ЗУ "Про прокуратуру" не зобов'язує прокурора чи його заступника подаючи позовну заяву скріплювати підпис печаткою. Додатково, колегія суддів звертає увагу скаржника на те, що Примірна інструкція з діловодства в міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим,місцевих органах виконавчої влади, на яку посилається скаржник, застосовується у перелічених органах, однак, органи прокуратури у цьому переліку відсутні.

Керуючись ст. ст. 1115 , 1117 , 1119 , 11111 ГПК України ,? Вищий господарський суд України, ?

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Терем, ЛТД" залишити без задоволення, рішення господарського суду Запорізької області від 27.07.2011 та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 19.10.2011 у справі №18/5009/2918/11 без змін.

Головуючий, суддяВ. Овечкін

Судді:Є. Чернов

В. Цвігун