Єдиний державний реєстр судових рішень
06.03.12
УКРАЇНА
Господарський суд Чернігівської області
14000, м. Чернігів, проспект Миру, 20 тел. 67-28-47 факс 77-44-62
Іменем України
РІШЕННЯ
06.03.2012 справа № 5028/5/2/2012
Суддя А.В.Романенко, розглянувши матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Торгова компанія «УКРАЛЬЯНС»,
просп. Миру, 32, м Чернігів, 14000,
до відповідача: Чернігівської міської ради,
вул. Магістрацька, 7, м Чернігів, 14000,
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Управління Держкомзему в м. Чернігові,
вул. Пятницька, 39, м. Чернігів, 14000
предмет спору: зобовязання укласти договір оренди земельної ділянки
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, представник за довіреністю №1 від 13.01.2012;
від відповідача: не зявився;
від третьої особи: І.Г.Коптель, заступник голови комісії з проведення реорганізації управління Держкомзему у м.Чернігові.
У судовому засіданні 06.03.2012 оголошено вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
СУТЬ СПОРУ:
Товариством з обмеженою відповідальністю Торговою компанією «УКРАЛЬЯНС»подано позов до Чернігівської міської ради про зобовязання укласти договір оренди земельної ділянки загальною площею 2,4727га в АДРЕСА_1 строком на 2 роки, для будівництва житлової громадської забудови котеджного типу з об`єктами соціально-культурного призначення.
Ухвалою від 30.01.2012 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено управління Держкомзему у м. Чернігові.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю посилаючись на обставини вказані в позовній заяві та надані у судових засіданнях усних і письмових поясненнях. Зокрема, в судовому засіданні 06.03.2012, подав письмові пояснення №27 від 06.03.2012, в яких наголошує на законності визначення коефіцієнту функціонального призначення у розмірі 0,5.
Для залучення до матеріалів справи додано копії: витягів з рішення Чернігівської міської ради від 04.02.2008 щодо зміни цільового призначення земельної ділянки по АДРЕСА_1 та від 23.06.2009 про затвердження проекту відведення земельної ділянки та зміни її цільового призначення; витягу з проекту землеустрою по зміні цільового призначення спірної земельної ділянки, виготовленого для позивача виробничим підприємством «Ясен».
Відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, однак повноважного представника в судове засідання не направив, причин неявки суду не повідомив.
До початку судового засідання 06.03.2012, через канцелярію суду від відповідача надійшло письмове клопотання № 721/12 від 06.03.2012 про залучення до матеріалів справи: листа-відповіді управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради №1142 від 01.03.2012 щодо присвоєння спірній земельній ділянці кадастрового номера, а також копії витягу з рішення Чернігівської міської ради від 23.06.2009 (39 сесія 5 скликання) «Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним та фізичним особам в межах м. Чернігова та надання згоди на розроблення технічної документації із землеустрою», яким ТОВ «Укральянс»затверджено проект відведення та змінено цільове призначення земельної ділянки площею 2,4727га по АДРЕСА_1.
В попередніх судових засіданнях представники відповідача усно та в письмових поясненнях №391 від 22.02.2012 проти позову заперечували, в задоволенні позовних вимог просили відмовити посилаючись на заперечення викладені у відзиві на позов №3-19/20-466 від 30.01.2012.
На неодноразові вимоги суду, в судовому засіданні 06.03.2012, представник третьої особи управління Держкомзему у м. Чернігові подав письмові пояснення від 05.03.2012 за №02-03/1725, з яких вбачається, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки від 22.04.2011 за №02-07/839 виданий відповідно до прийнятого рішення Чернігівською міською радою від 28.12.2010, яким визначено коефіцієнт функціонального призначення 2,5.
Після надання позивачем документів, які підтверджували, що спірна земельна ділянка використовується як землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво, коефіцієнт функціонального призначення було змінено на 0,5, відповідно до додатку 2 „Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста станом на 01.01.2010”. При цьому оригінал довідки від 22.04.2011 за №02-07/839 було замінено на новий з іншою датою виготовлення (вказана в нижньому лівому куті довідки), а старий оригінал знищено, оскільки обов`язковим атрибутом витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є не реєстраційний номер, а дата, яка ставиться в нижньому лівому куті довідки.
Неможливість надання витягу з поземельної книги пояснює її відсутністю.
Для залучення до матеріалів справи надав: оригінал витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки ТОВ торгова компанія „Укральянс” для будівництва житлової громадської забудови котеджного типу з об`єктами соціально-культурного та побутового призначення розташованої в АДРЕСА_1, станом на 01.01.2012 /дійсна до 01.01.2013/, за яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1645087,31грн, коефіцієнт (Кф) на період будівництва 0,5; оригінал довідки від 05.03.2012 за №02-07/1725 про наявність земельних угідь за формою 6-зем станом на 01.01.2012 у АДРЕСА_1, з якої вбачається, що земельна ділянка розміром 2,4727га знаходиться на землях відведених під будівництво; копію наказу ГУ Держкомзему у Чернігівській області від 15.07.2011 про внесення змін до складу комісії з проведення реорганізації, а також витяг щодо визначення грошової оцінки земель різного функціонального використання.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, зясувавши фактичні обставини, дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, господарський суд, встановив:
08.09.2005, між позивачем та Чернігівською міською радою, на підставі п. 548 рішення останньої від 08.09.2005 (17 сесія 4 скликання), укладено договір б/н оренди земельної ділянки /з додатками/, який в той же день, відповідно до діючих на той час вимог земельного законодавства, зареєстровано Чернігівською міською радою за №2676.
За умовами вказаного договору, Чернігівська міська рада (орендодавець) надала, а товариство з обмеженою відповідальністю Торгова компанія «Укральянс»(орендар) прийняло в стокове платне користування земельну ділянку в місті Чернігові для експлуатації нерухомого майна виробничого призначення по АДРЕСА_1, загальною площею 2,4727га.
Додатковою угодою від 01.09.2008 до даного договору, сторони узгодили нову редакцію п.16 «Заключні положення»договору, а саме передбачили, що договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації згідно чинного законодавства.
Додатковою угодою від 13.07.2009 до договору оренди земельної ділянки від 08.09.2005 №2676, відповідно до п.23 рішення Чернігівської міської ради від 23.06.2009 (39 сесія 5 скликання), яким позивачу затверджено проект відведення та змінено цільове призначення земельної ділянки площею 2,4727га по АДРЕСА_1, внесено зміни до пунктів 1.1., 4.1., 5.1.. А саме, в пункті 4.1. змінено розмір орендної плати, а в пунктах 1.1. та 5.1. читати: «для будівництва житлової громадської забудови котеджного типу з обєктами соціально-культурного та побутового призначення», замість: «для експлуатації нерухомого майна виробничого призначення». (Землі житлової та громадської забудови, коефіцієнт функціонального використання = 0,5 поточне будівництво). Додаткову угоду зареєстровано 16.07.2009 у Чернігівському міському відділі Чернігівської регіональної філії ДП «Центр ДЗК»за №040913006320.
Додатковою угодою від 08.01.2009 до договору оренди земельної ділянки від 08.09.2005 №2676, на підставі рішення Чернігівської міської ради від 12.12.2008 (33 сесія 5 скликання), внесено зміни до даного договору в частині розміру орендної плати, а саме визначено, що орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 3,0 відсотка нормативної грошової оцінки землі.
Вказаний договір, відповідно до п.3.1, укладено на 5 років. Після закінчення строку його дії орендар має переважне право поновлення його на новий строк. Орендар повинен не пізніше, ніж за 90 календарних днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Пунктом 30 рішення Чернігівської міської ради від 28.12.2010 (4 сесії 6 скликання) «Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним та фізичним особам в межах м. Чернігова та надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою», у звязку із закінченням строку дії договору оренди земельної ділянки, міська рада вирішила передати товариству з обмеженою відповідальністю Торговій компанії «Укральянс»земельну ділянку у короткострокову оренду, строком на 2 роки, площею 2,4727га по АДРЕСА_1, для будівництва житлової громадської забудови котеджного типу з обєктами соціально-культурного та побутового призначення. (Землі житлової та громадської забудови, коефіцієнт функціонального використання = 2,5 комерційне використання).
На день постановлення даного судового рішення, пункт 30 рішення Чернігівської міської ради від 28.12.2010 (4 сесії 6 скликання) в частині встановленого коефіцієнту функціонального використання = 2,5 комерційне використання, позивачем не оскаржувався, що підтверджено представником позивача в усних поясненнях наданих в судовому засіданні.
05.12.2011, позивачем, на адресу відповідача, надіслано проект договору оренди земельної ділянки в наступній редакції:
ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ № 2676
Місто Чернігів “01” грудня 2011 року
Чернігівська міська рада у подальшому «Орендодавець», юридична адреса: місто Чернігів, вулиця Магістратська, 7, в особі начальника управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради Титаренка Юрія Володимировича, що діє на підставі рішення міської ради від 31.03.2011р. «Про Положення про виконавчі органи міської ради»(7 сесія 6 скликання) та довіреності, яка посвідчена приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу ОСОБА_2 за №164 від 23.01.2009 року, з одного боку, та товариство з обмеженою відповідальністю торгова компанія «Укральянс», юридична адреса: м. Чернігів, проспект Миру, 32 а/с 1884, код ЄДРПОУ № 32094938, в особі директора Потапенка Віталія Васильовича, який діє на підставі Статуту, у подальшому «Орендар»з другого, уклали цей договір про нижченаведене:
Предмет договору
1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в короткострокове платне користування земельну ділянку в місті Чернігові по АДРЕСА_1 для будівництва житлової громадської забудови котеджного типу з обєктами соціально-культурного та побутового призначення.
Обєкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка площею 2,4727 га.
3. На земельній ділянці знаходяться сільськогосподарські споруди.
4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1645087,31 гривень (66,53грн. за 1 кв. м.)
5. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
Строк дії договору
6. Договір укладено на строк 2 (два) роки. Після закінчення строку дії Договору Орендар має преважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 календарних днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір подовжити його дію.
Орендна плата
7. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3,0 відсотка нормативної грошової оцінки землі, що становить 49352,62 грн. (1,9959 грн. за 1кв. м.) на рік.
8. Орендна плата вноситься Орендарем щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати до 30 числа місяця наступного за звітним на рахунок, вказаний Орендодавцем (одержаний в Державній податковій інспекції у м. Чернігові).
9. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням (без урахування) коефіцієнту індексації за 2010 рік,
10. Розмір орендної плати переглядається не більше одного разу за рік у разі:
·Зміни умов господарювання, передбачених договором;
·Збільшення розмірів ставки земельного податку та орендної плати;
·Затвердження нормативної грошової оцінки;
·В інших випадках, передбачених законодавчими актами України,
11. Орендна плата справляється також і у випадках, якщо Орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору.
12. За своєчасне внесення орендної плати за землю орендар несе відповідальність відповідно до статей 126, 129 Податкового кодексу України.
Умови використання земельної ділянки
13. Земельна ділянка передається в оренду для будівництва житлової громадської забудови котеджного типу з обєктами соціально-культурного та побутового призначення.
14. Цільове (функціональне) призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови (комерційне використання).
15. Умови збереження стану обєкта оренди:
·забороняється самовільна забудова земельної ділянки;
·без погіршення корисних властивостей.
16. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду: заборона зміни цільового призначення земельної ділянки без згоди орендодавця.
Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
17. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення (з розробленням) проекту її відведення, на підставі рішення Чернігівської міської ради від 28.12.2010 року (4 сесія 6 скликання) п.30.
18. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється протягом пяти днів після одержаної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Умови повернення земельної ділянки
19. Після припинення цього Договору Орендар повертає Орендодавцю земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, повязаних зі зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному Сторонами. Якщо Сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розвязується у судовому порядку.
20. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
21. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, підлягають (не підлягають) відшкодуванню. Умови обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
22. На орендовану земельну ділянку встановлене (не встановлено) обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб.
23. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
Права та обовязки Сторін
24. Права і обовязки Орендодавця
Контроль за використанням Орендарем умов договору земельної ділянки здійснює комісія з самоврядного контролю за використанням і охороною земель територіально/ громади міста Чернігова.
Орендодавець гарантує, що:
·Земельна ділянка є у його власності і він має законні повноваження передавати цю ділянку в оренду;
·на момент укладання договору земельна ділянка в спорі і під забороною, арештом не перебуває, Інші обмеження у використанні земельної ділянки та права третіх осіб стосовно неї відсутні;
·особа, яка підписує цей Договір, є належним чином уповноважена на те, щоб діяти від імені Орендодавця для цілей укладення цього Договору і на умовах визначених в ньому;
Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
·використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з Договором оренди;
·забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом дотримання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання земні;
·своєчасного внесення орендної плати;
·вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для контролю за дотриманням Орендарем умов Договору;
·вимагати від Орендаря збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розмірів земельного податку та інших мотивів, визначених у пункті 10 цього Договору
Орендодавець зобовязаний:
·не втручатись у господарську [виробничу} діяльність Орендаря і не створювати йому будь-яких перешкод при виконанні умов цього договору;
·вказати в договорі про права третіх осіб на земельну ділянку.
25. Права і обовязки Орендаря
Орендар гарантує що:
·має усі повноваження і законні права на здійснення діяльності на орендованій земельній ділянці згідна цільового призначення визначеного в цьому договорі;
·державні органи управління та органи місцевого самоврядування, включаючи санітарні, протипожежні, землевпорядні органи, а також органи охорони природи та архітектури не будуть обмежуватись стосовно доступу до орендованої земельної ділянки для виконання своїх обовязків в межах їх повноважень;
·особа, яка підписує цей договір, є належним чином уповноважена на це від імені Орендаря для цілей укладання цього договору на умовах, викладених у цьому договорі
Орендар має право:
·використовувати орендовану земельну ділянку на власний розсуд за цільовим призначенням згідно з цим договором;
·за згодою Орендодавця зводити у встановленому законодавством порядку житлові, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі та споруди;
·переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки у відповідності до закону та переважного права за різних інших умов на поновлення договору оренди;
Орендар зобовязаний:
·приступати до використання орендованою земельної ділянки після державної реєстрації та відведення в натурі (на місцевості):
·виконувати встановлені щодо оренди земельної Ділянки зобовязання та виконувати обовязки відповідно до умов договору.
Ризик випадкового знищення або пошкодження обєкта оренди чи його частини
26. Ризик випадкового знищення та пошкодження обєкта оренди чи його частини несе Орендар.
Страхування обєкта оренди
27. Згідно з цим Договором обєкт не підлягає страхуванню на весь період дії цього Договору.
Зміна умов договору і припинення його дії
28. Сторони домовляються:
·зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Уразі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку
·договір втрачає чинність у разі його припинення або розірвання.
29. Підставою припинення договору є:
·закінчення строку, на який його було укладено;
·придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
·примусовий викуп (вилучення) земельної ділянки у разі суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
·неможливість використання земельної ділянки внаслідок обставин, що не залежать від Орендаря або Орендодавця (у разі зміни умов господарювання, внаслідок змін у чинному законодавстві України);
·в разі ліквідації юридичної особи Орендаря;
·в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
30. Підставою розірвання договору є:
·взаємна згода сторін;
·вимога однієї із сторін у випадку не виконання іншою стороною обовязків, передбачених договором;
·добровільна відмова Орендаря від оренди земельної ділянки або припинення діяльності Орендаря.
31. Сторони погоджуються з тим, що дострокове розірвання цього договору має здійснюватись за умови письмового попередження зацікавленої в цьому сторони не пізніше ніж за два місяці.
У разі відсутності взаємної згоди сторін щодо зміни, розірвання умов цього Договору, його дострокового розірвання на вимогу зацікавленої сторони, ці питання вирішуються в судовому порядку.
У разі припинення або розірвання цього договору Орендар має забезпечити виконання умов повернення земельної ділянки, визначених у пункті 19 цього договору.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ
АБО НЕНАЛЕЖНЕ ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ
32. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
33. Сторона, яка порушила зобовязання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
ФОРС-МАЖОРНІ ОБСТАВИНИ
34. Сторони звільняються від відповідальності за часткове або поєне невиконання обовязків по договору, якщо це невиконання відбулося за обставин, внаслідок невідворотних дій надзвичайного характеру, які сторона не могла не передбачити, ні попередити прийнятими заходами (повінь, пожежа, землетрус, осідання ґрунту та інші явища природи, а також війна або військові дії), які привели до неможливості виконання договору.
ПОРЯДОК ВИРІШЕННЯ СПІРНИХ ПИТАНЬ
ПОВЯЗАНИХ З ВИКОНАННЯМ ДОГОВОРУ
35. Сторони погоджуються, що спірні питання, які виникають у ході виконання цього Договору, вирішуються за згодою сторін.
Якщо не буде досягнуто згоди, спір має вирішуватись у суді.
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
36. Цей Договір набирає чинності після підписання сторонами та його реєстрації згідно чинного законодавства.
Якщо за Договором земельна ділянка передається в оренду в порядку відведення, Договір набуває чинності після перенесення її меж в натуру (на місцевість).
Цей Договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких зберігається у міській раді, другий видається Орендарю а третій зберігається в управлінні Держкомзему у м. Чернігові.
Додатки до договору:
1. Кадастровий план земельної ділянки (додаток 1).
2. Акт приймання-передачі земельної ділянки (додаток 2).
3. Розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку (додаток 3)
РЕКВІЗИТИ СТОРІН
Орендодавець Орендар
Чернігівська міська рада в особі товариство з обмеженою відповідальністю торгова
начальника управління земельних ресурсів Чернігівської компанія «Укральянс», в особі директора Потапенка
міської ради Титаренка Юрія Володимировича, що діє Віталія Васильовича, який діє на підставі Статуту
на підставі рішення міської ради від 31.03.2011р. «Про
Положення про виконавчі органи міської ради»(7 сесія 6
скликання) та довіреності, яка посвідчена приватним
нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу
ОСОБА_2 за № 164 від 23.01.2009 року
Місцезнаходження юридичної особи Місцезнаходження юридичної особи
м. Чернігів, вул. Магістратська, 7юридична адреса: м. Чернігів, проспект Миру, 32 а/с 1884, код
КОД ЄДРПОУ № 04062015 КОД ЄДРПОУ № 32094938
ПІДПИСИ СТОРІН
ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР
Ю.В.Титаренко В.В. Потапенко
Договір зареєстрований у Чернігівській міській раді, про що у книзі реєстрації договорів оренди включено запис
«___»____2011 р №2676
начальник управління земельних Ю.В.Титаренко
ресурсів Чернігівської міської ради
Договір зареєстрований в управлінні Держкомзему у м. Чернігові, що про що у Державному реєстрі земель вчинено запискнизі
«___»____2011 р за №
Провідний спеціаліст управління
Держкомзему у м. Чернігові
Наведений вище проект договору №2676 від 01.12.2011 з додатками у 2 примірниках на 12 аркушах, позивачем подано Чернігівській міській раді з супровідним листом №8 від 05.12.2011, яка отримала його в цей же день, що підтверджується відбитком штампу на листі.
15.12.2011, управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради, листом №6164 (з додатками) повідомило позивача, що не вбачає можливості укласти договір оренди земельної ділянки на запропонованих ним умовах з наведених у листі підстав.
Одночасно, надав протокол розбіжностей від 13.12.2011 до договору оренди №2676 від 01.12.2011, в якому спірні пункти договору пропонує викласти в наступній редакції:
п. 4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 8225931,09грн (332,67грн за 1кв.м);
п. 6. Договір укладено строком до 28.12.2012. Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 календарних днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію;
п. 7. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4,0 відсотка нормативної грошової оцінки землі, що становить 329037,24грн (13,3068грн за 1кв.м) на рік;
В акті прийому передачі (Додаток 2): «строком до 28.12.2012»;
В розрахунку орендної плати за земельну ділянку (додаток 4):
- 332,67;
- 4%;
- 3,3267;
- 13,3068;
- ставка земельного податку, встановлена статтею 274 Податкового кодексу України.
Решта пунктів без зауважень.
Підписи повноважного представника «Орендодавця»та «Орендаря»на цьому протоколі засвідчує підписання договору №2676 від 01.12.2011 на умовах, викладених у тексті цього протоколу розбіжностей.
В наданих суду письмових поясненнях №179 від 16.01.2012 та відзиві на позов №3-19/20-466 від 30.01.2012 (знаходяться в матеріалах справи) розбіжності до проекту договору оренди №2676 від 01.12.2011 відповідач обґрунтовує наступним.
Зокрема, у пункті 4, Чернігівською міською радою запропоновано застосувати розмір грошової оцінки, виходячи із грошової оцінки 1кв.м на рівні 332,67грн, на підставі витягу із технічної документації від 22.04.2011 №02-07/839 та рішення Чернігівської міської ради (4 сесії 6 скликання) від 28.12.2010 «Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним та фізичним особам в межах м. Чернігова та надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою».
Оскільки, згідно ст.ст. 5, 20 Закону України «Про оцінку земель», для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно копії витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки від 22.04.2011 за №02-07/839, наданої управлінню земельних ресурсів Чернігівської міської ради саме позивачем, нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 06.04.2011 визначено в розмірі 8225931,09грн (332,67грн за 1 кв.м).
Даний витяг видано управлінням Держкомзему у м. Чернігові /довідку склав Коптель І.Г., перевірив заступник начальника управління Держкомзему у м. Чернігові прізвище невідоме/. Копія містить надпис «копія вірна», підпис директора та відбиток печатки позивача - ТОВ ТК «Укральянс».
В свою чергу, позивачем, при складанні спірного проекту договору оренди, використано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, який видано управлінням Держкомзему у м. Чернігові також 22.04.2011 за №02-07/839 (довідку склав Коптель І.Г., перевірив заступник начальника управління Держкомзему у м. Чернігові І.М.Половий), за якою нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 06.04.2011 складає 1645087,31грн (66,53грн за 1 кв.м).
З письмових пояснень директора ТОВ ТК «Укральянс»№22 від 09.02.2012, а також усних його пояснень наданих у судовому засіданні 14.02.2012 щодо наявності двох різних витягів з технічної документації від 22.04.2011 за №02-07/839 вбачається, зокрема, що він особисто протягом 2011 року двічі звертався до управління Держкомзему у м. Чернігові стосовно отримання витягу. Копію витягу, отриманого за результатами першого звернення у квітні місяці 2011 року, з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки станом на 06.04.2011 в розмірі 8225931,09грн (332,67грн за 1 кв.м.), ним було подано управлінню земельних ресурсів Чернігівської міської ради.
За результатами повторного звернення позивачем 24.06.2011 було отримано новий витяг (від тієї ж дати та за тим же номером, що і попередній витяг), за яким управлінням Держкомзему у м. Чернігові нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 06.04.2011 встановлено у розмірі 1645087,31грн (66,53грн за 1 кв.м).
Зі слів директора, працівниками Держкомзему було розяснено, що відповідно до п.30 рішення Чернігівської міської ради від 28.12.2010 функціональним призначенням земельної ділянки є будівництво житлової громадської забудови котеджного типу з обєктами соціально-культурного призначення, а при виготовленні попереднього витягу управлінням Держкомзему у м. Чернігові було помилково використано коефіцієнт 2,5 при розрахунку показника нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Зі слів директора, повторний витяг з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки у розмірі 1645087,31грн (66,53грн за 1 кв.м) ним також було подано управлінню земельних ресурсів Чернігівської міської ради.
Відповідно до ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Натомість, жодних належних доказів на підтвердження подання повторного витягу з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки у розмірі 1645087,31грн (66,53грн за 1 кв.м) директором позивача суду не надано.
Стосовно п.6 проекту договору оренди, відповідачем запропоновано термін оренди строком до 28.12.2012, оскільки п. 30 рішення Чернігівської міської ради від 28.12.2010, ТОВ ТК «Укральянс»передано земельну ділянку в короткострокову оренду, строком на 2 роки.
Обґрунтовуючи зазначене, відповідач посилається на ст.13, ч.2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі»та ст.ст. 251, 252, 253 Цивільного кодексу України, за якими, на його думку, перебіг строку протягом якого орендар має право користуватися земельною ділянкою, розпочався 29.12.2010 і закінчиться відповідно 28.12.2012.
Позивач, в свою чергу, посилаючись на ті ж норми законодавства, вважає, що зазначення з боку відповідача в протоколі розбіжностей певної календарної дати, з якої припиняється оренда, - 28.12.2012 суперечить правилам викладення умов договору оренди земельної ділянки, оскільки по суті є не строком, а терміном. Встановлення у договорі оренди земельної ділянки терміну, на його думку, не відповідає колегіальному рішенню самого відповідача від 28.12.2010, яким визначено дворічний строк для цілей визначення періоду дії договору.
Щодо строку дії договору, суд погоджується з позицією позивача, оскільки, враховуючи норми ст.ст. 19, 20 Закону України «Про оренду землі», якими визначено, зокрема, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, а право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Після завершення будівництва та прийняття об'єкта в експлуатацію добросовісний орендар земельної ділянки, наданої для потреб будівництва та обслуговування відповідного об'єкта, має право на першочергове укладення договору оренди землі на строк до 50 років або припинення дії договору оренди землі.
Одночасно, в п. 30 рішення від 28.12.2010, Чернігівська міська рада висловила своє волевиявлення щодо передачі ТОВ ТК «Укральянс»земельної ділянки в короткострокову оренду строком на 2 роки, а враховуючи вищезазначені норми Закону України «Про оренду землі», право оренди земельної ділянки у позивача виникне лише після державної реєстрації укладеного договору оренди землі.
Стосовно п. 7 проекту договору оренди, відповідачем запропоновано, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4,0 відсотка нормативної грошової оцінки землі, що становить 329037,24грн (13,3068грн за 1кв.м) на рік.
Зазначене, відповідач обґрунтовує п. 30 рішення від 28.12.2010, яким позивачу, зокрема, встановлено коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки (землі житлової та громадської забудови) в розмірі 2,5 комерційне призначення, а також п.4 рішення міськради від 29.07.2011 (11 сесії 6 скликання), яким встановлено розмір орендної плати за землю, зокрема:
- землі житлової та громадської забудови, промисловості та інші категорії земель при
умові комерційного використання:
в) оптової торгівлі, роздрібної торгівлі та іншого неврахованого вище комерційного використання на рівні 4-кратного розміру земельного податку.
Посилаючись на ст. 274 Податкового кодексу України, відповідач зазначає, що ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього кодексу.
Одночасно зазначає, що згідно ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти ради прийняті в межах наданих повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Тому, в розрахунку орендної плати за земельну ділянку (додаток 4) Чернігівською міською радою зазначено:
- 332,67;
- 4%;
- 3,3267;
- 13,3068;
- ставка земельного податку, встановлена статтею 274 Податкового кодексу України.
Оскільки, нормативна грошова оцінка - 332,67грн - витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку.
Ставка орендної плати - 4% - п.4 рішення Чернігівської міськради від 29.07.2011 (11 сесії 6 скликання) «Про затвердження ставок земельного податку та встановлення розміру орендної плати в м. Чернігові».
Розрахунковий розмір земельного податку, грн кв.м. - 3,3267;
Розмір орендної плати (4% нормативної грошової оцінки) - 13,3068 грн;
Враховуючи викладене, на думку відповідача, всі пункти в протоколі розбіжностей відповідають діючому законодавству і спростовують доводи позивача, та інше.
В свою чергу, представник позивача в наданих у судових засіданнях усних та письмових поясненнях №23 від 13.02.2012 зазначає, що наведена у п.30 рішення міськради від 28.12.2010 інформація «2,5 комерційне використання», на його думку, є довідковою та набуде правового значення для суб`єктів оцінки з моменту завершення будівництва.
Щодо розміру ставки орендної плати на рівні 4% замість запропонованих ним 3% нормативної грошової оцінки землі зазначає, зокрема, що категорія земель комерційного використання включає певний склад земель (землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту, землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі; землі готелів і ресторанів, тощо) залежно від виду економічної діяльності за відповідним розділом Класифікації видів економічної діяльності на землях комерційного та іншого використання (додаток №3 Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем) затвердженої наказом Держкомстату від 05.11.1998 №377, зареєстрованої в Мінюсті 14.12.1998 за №788/3228)).
Зазначеною Класифікацією будівництво об`єктів нерухомості не включено до переліку видів економічної діяльності, що здійснюється на землях комерційного використання. Крім того, як зазначає позивач, розділом 70, група 70.1 Класифікації передбачено виключення із складу діяльності «Організація операцій з власною нерухомістю»такого виду як «Проектні підготовчі та будівельні роботи, пов`язані з нерухомістю, що виконуються будівельними установами».
На думку позивача, у період будівництва, як окремого виду економічної діяльності, земельна ділянка не входить до складу земель комерційного використання, а тому не може бути «іншою землею комерційного призначення», і тільки з моменту завершення будівництва та початку експлуатації зведених об`єктів, ставка орендної плати визначатиметься з урахуванням комерційної мети залежно від подальшого виду економічної діяльності.
Статтями 13, 14 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно ст.ст. 142-145 Конституції України, до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших обєктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов`язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до частини п`ятої ст.16, п. 34 частини першої ст. 26, ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», від імені та в інтересах територіальних громад права субєкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема, на землю.
Вирішення відповідно до Закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до положень ст. 12 Земельного кодексу України та ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до повноважень Чернігівської міської ради належить розпорядження землями територіальної громади міста Чернігова, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу, а також вирішення інших питань в галузі земельних відносин відповідно до Закону.
Чернігівська міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
В силу ст.ст. 116, 124 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Як визначено ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі ст. 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
01.01.2011 набув чинності Податковий кодекс України.
Статтею 288 цього кодексу встановлено, що розмір орендної плати для інших, крім земель сільськогосподарського призначення, категорій земель не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до ст.ст. 271.1, 274.1 Податкового кодексу, базою оподаткування земельним податком є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки,за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу (до останніх віднесено: земельні ділянки сільськогосподарських угідь (незалежно відмісцезнаходження); земельні ділянки, надані на землях лісогосподарського призначення (незалежно від місцезнаходження); земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами; земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, зайняті землями тимчасової консервації (деградовані землі).
З матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка, яка є обєктом оренди за спірним проектом договору, є комунальною власністю, розташована у межах населеного пункту, не відноситься до земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 Податкового кодексу.
Статтями 18, 23 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
З огляду на наведене, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною.
Натомість, як вже зазначалося вище, на день постановлення даного судового рішення, жодних належних доказів на підтвердження подання Чернігівській міській раді повторного витягу з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки у розмірі 1645087,31грн (66,53грн за 1 кв.м) позивачем суду не надано, пункт 30 рішення Чернігівської міської ради від 28.12.2010 (4 сесії 6 скликання) в частині встановленого коефіцієнту функціонального використання = 2,5 комерційне використання, позивачем в установленому порядку не оскаржено.
В свою чергу, згідно з нормами ст. 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, зокрема, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Особливістю договору оренди земельної ділянки є визначений законом перелік істотних умов договору.
Так, ст.15 Закону України «Про оренду землі»у редакції Закону України від 07.07.2011 №3613-VI, чинній на момент звернення позивача до суду за захистом свого порушеного права, визначено вичерпний перелік істотних умов договору оренди землі, якими є:
- об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
- строк дії договору оренди;
- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;
- умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;
- умови збереження стану об'єкта оренди;
- умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;
- умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;
- існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;
- визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;
- відповідальність сторін;
- умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених зазначеною вище статтею, є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.08.2010 №749 «Про затвердження Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці», кадастровим номером земельної ділянки є індивідуальний цифровий код (номер) земельної ділянки, що не повторюється на всій території України, присвоюється земельній ділянці під час проведення її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування такої ділянки.
Законом України «Про Державний земельний кадастр»від 07.07.2011 визначено, що державною реєстрацією земельної ділянки є внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера. Кадастровий номер земельної ділянки - це унікальний номер, який ніколи не повторюється і може бути привласнений тільки одній земельній ділянці.
Кадастровий номер земельної ділянки присвоюється при формуванні земельної ділянки; включає послідовне визначення номерів адміністративно - територіальних утворень, кадастрових зон та територій сільських (селищних) рад за межами населених пунктів, кадастрових кварталів у містах і селищах, а також номерів земельних ділянок.
При переході прав на земельну ділянку до нового власника або при зміні переліку прав відносно земельної ділянки номер ділянки не змінюється. При відокремленні частини земельної ділянки, об'єднанні земельних ділянок або інших операціях, пов'язаних зі зміною розмірів і меж земельних ділянок, новим земельним ділянкам після їх формування присвоюються нові кадастрові номери.
Як вбачається з матеріалів даної справи, між позивачем та Чернігівською міською радою 08.09.2005 укладався договір оренди земельної ділянки №2676, за умовами якого, Чернігівська міська рада (орендодавець) надала, а товариство з обмеженою відповідальністю Торгова компанія «Укральянс»(орендар) прийняло в стокове платне користування (строком на 5 років) земельну ділянку в місті Чернігові по АДРЕСА_1, загальною площею 2,4727га, кадастровий номер якої 7410100000:02:054:0005, що підтверджується доданим до даного договору додатком №1.
В свою чергу, в порушення вимог ст.15 Закону України «Про оренду землі», у надісланому Чернігівській міській раді проекті договору оренди від 01.12.2011 №2676, який є предметом даного спору, позивачем не дотримано всіх істотних умов договору оренди землі, а саме не зазначено кадастрового номеру земельної ділянки, що унеможливлює її ідентифікацію. Натомість, доданий позивачем до проекту договору оренди №2676 від 01.12.2011 додаток №1 (опис меж земельної ділянки із вказаним кадастровим номером) не може рахуватися судом як належний доказ дотримання позивачем істотних умов договору оренди землі, оскільки відповідно до частини четвертої даної статті Закону, кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів є невід'ємною частиною договору оренди землі.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, керуючись законом, суд дійшов висновку, що заявлена позивачем вимога про зобовязання укласти договір оренди земельної ділянки, загальною площею 2,4727га у м. Чернігові по АДРЕСА_1 строком на 2 роки, для будівництва житлової громадської забудови котеджного типу з об`єктами соціально-культурного призначення, в поданій позивачем редакції договору оренди земельної ділянки №2676 від 01.12.2011, є такою, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 82-85, 87 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. У позові відмовити повністю.
2. У відповідності до ст.7 Закону України «Про судовий збір», сума надлишково сплаченого судового збору, перерахованого згідно квитанції №4355.821.1 від 29.12.2011 у розмірі 63,00грн, підлягає поверненню.
Суддя А.В.Романенко
Повний текст рішення складено та підписано 12.03.2012.
Суддя А.В.Романенко