Рішення № 21990781, 13.03.2012, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
13.03.2012
Номер справи
15/5025/120/12
Номер документу
21990781
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"13" березня 2012 р.Справа № 15/5025/120/12 За позовом Шепетівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління агропромислового розвитку Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" с. Лотівка Шепетівського району

про повернення бюджетних коштів, виділених з резервного фонду Державного бюджету на відшкодування наслідків стихійного лиха, що сталося в 2008 році в сумі 264700,0 грн.

Суддя Муха М.Є.

Представники сторін:

від позивача ОСОБА_1 - за дорученням № 85 від 20.02.2012р.

від відповідача ОСОБА_2 - за довіреністю від 29.07.2011р. вих.№29/07-11-Д

від прокуратуриГрамчук Т.А. - прокурор відділу прокуратури області

В судовому засіданні відповідно до ст .85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суть спору: прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 264 700 грн. коштів, що були надані на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях”, розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації № 428/2008-р. від 12.08.2008р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Хмельницької області”, розпорядження голови Шепетівської РДА № 314/2008-р від 15.08.2008р. “Про використання коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталась в червні - липні 2008 року на території Шепетівського району”, посилаючись на ст.ст. 526, 530 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Поряд із цим, так як в прохальній частині позову позивачем не зазначено рахунку на який слід стягувати кошти просить стягнути на користь Управління агропромислового розвитку Шепетівської районної державної адміністрації для зарахування до Державного бюджету: дохідний рахунок №31114090700566 одержувач Шепетівське управління державної казначейської служби України, код ЄДРПОУ 37977740, банк ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код 21080500 "Інші надходження".

Прокурор наполягає на задоволенні позовних вимог, вказуючи на те, що надані кошти відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002р. №415 підлягають безумовному поверненню.

Відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні проти позову заперечують, при цьому зазначають, що нормативні документи на підставі яких підприємству виділені кошти з резервного фонду не передбачають їх поворотної основи. Крім того, заперечують надання коштів відповідно до договору №1 від 24.12.2008р. так як кошти були отримані відповідачем 22.08.2008р. до укладення договору. На думку відповідача договір №1 від 24.12.2008р. є неукладеним, а тому між сторонами не виникло ніяких зобов'язань в т.ч. і щодо повернення коштів в сумі 264 700 грн. Поряд із цим наголошують, що оскільки в розпорядженні від 28.07.2008р. № 1010-р не обумовлено повернення головним розпорядникам отриманих асигнувань, то ці кошти є такими, що не підлягають поверненню до державного бюджету. В позові просять відмовити.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету, Хмельницькій області виділено кошти для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталась в червні-липні 2008 року.

Розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р. від 12.08.2008р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Хмельницької області” виділені з резервного фонду державного бюджету кошти спрямовано районним державним адміністраціям для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася на території Хмельницької області у червні-липні 2008 року із затвердженням відповідного розподілу коштів на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств.

Відповідно до вищезазначених розпоряджень Кабінету Міністрів України та Хмельницької обласної державної адміністрації, Шепетівською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження №314/2008-р від 15.08.2008 "Про використання коштів, виділених Кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталась в червні - липні 2008 року на території Шепетівського району", яким розпорядником по використанню вказаних коштів визначено управління агропромислового розвитку Шепетівської райдержадміністрації та затверджено розподіл коштів на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, за яким ТОВ "Лотівка-Еліт" с.Лотівка Шепетівського району було виділено із резервного фонду державного бюджету 264 700 грн.

Відповідно до акту від 28.07.2008 р. встановлено, що в результаті несприятливих погодних умов в період з 22 по 26.07.2008 року пошкоджено посіви ярої пшениці на площі 130 га на 60%, озимої пшениці на площі 90 га на 65%, ярого ячменю на площі 160 га на 54%, гороху на площі 100га на 54%, кукурудзи на зерно на площі 80 га на 20% на загальну суму 1 916 700 грн.

ТОВ "Лотівка Еліт" звернулось до комісії по компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії із заявою про включення господарства в реєстр підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії .

24.12.2008р. між управлінням агропромислового розвитку Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка (надавач) та товариством з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" (отримувач) укладено договір № 1 надання та умов повернення коштів резервного фонду Державного бюджету.

Відповідно до п. 1.1 цього договору управління агропромислового розвитку Шепетівської районної державної адміністрації надає, а отримувач коштів отримує кошти виділені відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008року №1010-р "Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталися у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях" та розпорядження Хмельницької ОДА від 2 серпня 2008р. № 248/2008-р.

Розділом 2 договору передбачено, що надання коштів відбувається через відділення державного казначейства у Шепетівському районі до 30 грудня 2008р, при наявності документів, що підтверджують стихію та понесені внаслідок цього витрати.

Згідно з р.3 договору перерахування коштів здійснюється напряму отримувачу коштів, виділення коштів буде здійснюватися надавачем в сумі 264 700 грн. отримувач коштів зобов'язується повернути надані кошти повністю до 01.11.2010р.

Управлінням агропромислового розвитку Шепетівської райдержадміністрації платіжним дорученням № 376 від 22.08.2008р. було перераховано ТОВ "Лотівка Еліт" кошти в розмірі 264 700 грн. як часткова компенсація збитків від стихії.

У визначений договором строк, а також на дату розгляду справи в суді, кошти в сумі 264 700 грн. ТОВ "Лотівка Еліт" не повернуло, що не заперечується відповідачем.

Оскільки, відповідач не повернув одержані кошти виділені на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у червні-липні 2008 року, прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з позовною заявою про їх примусове стягнення.

Оцінюючи надані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню зважаючи на таке.

Згідно з статтею 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обовязків, зокрема, є договори та інші правочини, акти цивільного законодавства, акти органів державної влади чи органів місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Таке ж положення містить і стаття 173 Господарського кодексу України, в якій зазначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ст.193 Господарського кодексу України та ст.ст. 525,526 Цивільного кодексу України субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язань або їх зміна не допускається.

Положеннями ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Невиконання зобовязання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає як порушення зобовязання.

Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Пунктом 3 статті 116 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.

Відповідно до частини 1 статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Аналогічне положення містяться і у Закону України "Про Кабінет Міністрів України".

Відповідно до статті 20 Законі України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України у сфері економіки та фінансів забезпечує здійснення заходів, передбачених державними програмами ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, приймає рішення з питань ліквідації наслідків інших аварій, а також пожеж, катастроф, стихійного лиха, утворює згідно із законом державні резервні фонди фінансових і матеріально-технічних ресурсів та приймає рішення про їх використання та приймає рішення про використання коштів резервного фонду Державного бюджету України.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях” передбачено видатки для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії у вказаних областях за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.

Відповідно ч.1 ст.24 Бюджетного кодексу України, резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені при складанні проекту бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №415 від 29.03.2002р. затверджено Порядок використання коштів резервного фонду, яким визначено напрями використання коштів резервного фонду державного бюджету та місцевого бюджету і встановлено процедури, повязані з виділенням коштів резервного фонду відповідного бюджету та звітування про їх використання. Відповідно до п.11 Постанови (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України №647 від 27.07.2005р.) кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету.

В абзаці другому цього пункту визначено, що кошти із резервного фонду бюджету субєктам господарської діяльності недержавної форми власності або субєктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.

З огляду на викладене, визначений Кабінетом Міністрів України порядок використання коштів з резервного фонду бюджету передбачає, що кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності виділяються лише на умовах повернення.

Як вбачається з матеріалів справи ТОВ "Лотівка Еліт" належить до недержавної форми власності .

Матеріали справи свідчать, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України та виданих на його підставі розпоряджень Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р від 12.08.2008р. Шепетівської райдержадміністрації №314/2008-р від 15.08.2008р. було виділено із резервного фонду державного бюджету і перераховано на рахунок відповідача кошти в сумі 264 700 грн., а умови надання, використання і строк повернення зазначених коштів визначено сторонами шляхом укладення відповідного договору №1 від 24.12.2008р..

Факт перерахування коштів в сумі 264 700 грн. підтверджується платіжним дорученням № 376 від 22.08.2008р. Докази повернення таких коштів у справі відсутні.

З огляду на наведене, кошти, надані з резервного фонду бюджету субєктам господарської діяльності недержавних форм власності у фонді яких їх корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, підлягають безумовному поверненню (аналогічна правова позиція міститься у постановах Вищого господарського суду України від 22.12.2010р. по справі №12/883-10, від 11.10.2011р. по справі №11/5025/508/11).

Доводи відповідача судом до уваги не приймаються оскільки спростовуються матеріалами справи.

Враховуючи зазначене, позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені доказами , заявлені правомірно та підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі покладаються на відповідача відповідно до вимог ст.ст.44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 1, 12, 33, 44, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Шепетівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі управління агропромислового розвитку Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка до товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка - Еліт" с.Лотівка Шепетівського району Хмельницької області про стягнення 264 700 грн. коштів резервного фонду державного бюджету України задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка - Еліт" с.Лотівка Шепетівського району Хмельницької області (код 32678215) на користь управління агропромислового розвитку Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка (код 00734937) для зарахування до Державного бюджету: дохідний рахунок №31114090700566 одержувач Шепетівське управління державної казначейської служби України, код ЄДРПОУ 37977740, банк ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код 21080500 "Інші надходження") - 264 700 грн. (двісті шістдесят чотири тисячі сімсот гривень) коштів резервного фонду державного бюджету.

Видати наказ.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка - Еліт" с.Лотівка Шепетівського району Хмельницької області (код 32678215) в доход державного бюджету по коду класифікації доходів 22030001, символ звітності 206, р/р31218206783002 УДКСУ у м. Хмельницькому, код отримувача 38045529, банк одержувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013 судовий збір в розмірі 5 294,00 грн. (п'ять тисяч двісті дев'яносто чотири гривні 00 коп.)

Видати наказ.

СуддяМ.Є. Муха

Повний текст рішення виготовлено та підписано 15.03.2012р.

віддруковано 1 примірник до матеріалів справи