Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2012 рокум. КиївК-54107/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого судді -Черпіцької Л.Т.
Суддів -Васильченко Н.В.
Розваляєвої Т.С.
при секретарі -Статюк Р.О.
за участю представників:ГПУ Зарудяна Н.О.
ТОВ "Паритет-ЛТД" Кулікова І.А.
ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова
Шилов А.К., Кальний О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргоюТовариства з обмеженою відповідальністю Видавничо-комерційного підприємства "Паритет-ЛТД"
напостанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2009р.
у справі2а-30467/09/2070
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю Видавничо-комерційного підприємства "Паритет-ЛТД"
доГоловного управління Державного казначейства у Харківській області
треті особи1.Управління Державного казначейства у Орджонікідзевському районі м. Харкова,
2.Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м. Харкова
прозобовязання здійснити бюджетне відшкодування ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю видавничо-комерційне підприємство “Паритет-ЛТД” звернулось до Головного управління Державного казначейства України у Харківській області, треті особи ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова та Управління Державного казначейства в Орджонікідзевському районі м. Харкова, з позовом, в якому просило зобовязати відповідача здійснити бюджетне відшкодування податку на додану вартість в сумі 708475,00 грн. на його поточний рахунок.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в порушення п.п. 7.7.6 та п.п. 7.7.10 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»не перерахував з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок позивача суму податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету в розмірі 708475,00 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від23.02.2009р. позов задоволено в повному обсязі. Зобов'язано Головне Управління Державного казначейства у Харківської області здійснити бюджетне відшкодування податку на додану вартість в сумі 708475,00 грн. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Видавничо-комерційне підприємство "Паритет-ЛТД".
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2009р. постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.02.2009р. скасовано. Прийнято нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2009р. Товариство з обмеженою відповідальністю видавничо-комерційне підприємство “Паритет-ЛТД” звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, за результатами фінансово-господарської діяльності у ТОВ ВКП “Паритет-ЛТД” виникло право на отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість. Згідно з пп. 7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
На виконання пп. 7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону, позивач подав до ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова податкові декларації: за липень 2008р. (вх. №43737 від 19.08.08р.), відповідно до якої, з урахуванням уточнюючого розрахунку (вх. №44417 від 22.08.08р., вх. №44908 від 28.08.08р.) сума бюджетного відшкодування з ПДВ складає 307251,00 грн., за серпень 2008р. (вх. №46336 від 18.09.08р.), відповідно до якої сума бюджетного відшкодування з ПДВ складає 401224,00 грн.
Крім того, позивачем було подано заяви (вх. №44416 від 27.08.08р. та вх.№46338 від 17.09.08р.) про повернення зазначених сум бюджетного відшкодування, які були відображені у податкових деклараціях.
Виходячи із аналізу статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, пп. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України органи державної податкової служби уповноважені здійснювати контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податку на додану вартість та надавати висновки про суми цього податку, які підлягають відшкодуванню з бюджету. Керуючись пп. 7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України, ДПІ у Орджонікідзевському районі було проведено виїзні позапланові перевірки позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з ПДВ за період з 01.06.08р. по 31.08.08р. За результатами проведених перевірок було складено: довідку від 18.09.08р. №1522/16-14101911 за декларацією за липень 2008 року; довідку від 15.10.08р. №1671/16-14101911 за декларацією за серпень 2008 року.
Зазначеними довідками порушень законодавства при нарахуванні суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню, не встановлено. Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню за липень 2008 року, становить 307251,00 грн., за серпень 401224,00 грн.
Пп. 7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону передбачено, що податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу Державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Закон України “Про податок на додану вартість” не встановлює обовязку органу державної податкової служби надавати органу державного казначейства будь-які додаткові документи для отримання платником податку суми бюджетного відшкодування, зокрема, реєстри на відшкодування.
ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова надало Управлінню Державного казначейства у Орджонікідзевському районі м. Харкова висновки на відшкодування ПДВ на користь позивача №172 від 27.10.08р. за липень 2008р. в сумі 307251,00 грн. та №155 від 19.11.08р. за серпень 2008р. в сумі 401224,00 грн. Отримання зазначених висновків підтверджено відбитком штампу УДК у Орджонікідзевському районі м. Харкова на відповідних реєстрах висновків.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції вірно виходив з того, що відповідно до вимог п. 1, п. 4 “Положення про Державне казначейство України”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 № 1232, “Типового положення про Головне управління Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі”, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 04.04.2006р. № 332 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.04.2006 за № 454/12328 територіальні органи Державного казначейства України, яке є урядовим органом державного управління, повертають кошти, помилково або надмірно зараховані до бюджету, за поданням органів стягнення, яким відповідно до законодавства надано право стягнення до бюджетів податків, зборів (обовязкових платежів) та інших надходжень.
Таким поданням органу стягнення у розумінні абзацу 2 пп. 7.7.5, пп. 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»є висновок податкового органу із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Щодо строків перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку, то пп. 7.7.6 п.7.7 ст.7 Закону передбачено, що на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування протягом пяти операційних днів після отримання висновку податкового органу. При цьому, пп. 7.7.10 п.7.7 ст.7 Закону встановлено, що джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.
Зважаючи на той факт, що сума в розмірі 708475,00 грн., яка підлягає відшкодування з бюджету, відповідачем з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок позивача перерахована не була, відповідачем було порушено вимоги пп. 7.7.6 та пп.7.7.10 п.7.7 ст.7 Закону.
Натомість, суд апеляційної інстанції скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог вмотивував свої висновки тим, що згідно п.7 Порядку взаємодії між органами ДПС України, МФУ та ДКУ в процесі відшкодування ПДВ, затвердженого Наказом ДПА України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03.08.2004 №451/501/132, Державне казначейство України здійснює відшкодування ПДВ підприємствам згідно з отриманим реєстром та висновками. Як вбачається з матеріалів справи, висновки № 172 від27.10.2008 року за липень 2008 року та № 155 від 19.11.2008 року за серпень 2008 року були направлені податковим органом до Управління Державного казначейства в Орджонікідзевському районі м. Харкова. Крім того, з пояснень, наданих позивачем, вбачається, та підтверджується матеріалами справи, що позивачем була надана копія уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість за липень 2008 року та за серпень 2008 року також до ВДК в Орджонікідзевському районі м. Харкова. Отже, матеріалами справи не підтверджується, що позивач у встановленому законом порядку звертався до відповідача по справі з метою отримати відшкодування податку на додану вартість з бюджету.
Однак, такий висновок суду апеляційної інстанції є помилковим, враховуючи наступне.
Процедура отримання бюджетного відшкодування регламентована п. 1.1 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість». П.п. 7.7.6 п.7.7 ст. 7 даного Закону регламентує, що саме на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Отже, окремого звернення позивача до органу державного казначейства, з метою отримання бюджетного відшкодування, діюче законодавство не передбачає. А як вірно встановлено судами, податковою інспекцією підтверджені заявлені позивачем суми бюджетного відшкодування за липень та серпень 2008 року, про що, ДПІ склала відповідні довідки та направила висновки на УДКА у Орджонікідзевському районі м. Харкова. Отримання зазначених висновків підтверджено відбитком штампу державного казначейства на відповідних реєстрах висновків.
Таким чином, всі умови та порядок отримання бюджетного відшкодування передбачені п. 7.7 ст.7 Законом України «Про податок на додану вартість»були виконані і позивачем і податковою інспекцією. Зупинка виникла саме на останньому етапі, а саме в перерахуванні державним казначейством протягом пяти днів на рахунок платника податків визначену у висновку суму бюджетного відшкодування.
Водночас, з огляду на те, що фактично предметом судового розгляду було саме відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість, судова колегія вважає можливим уточнити в цій частині рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 225, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Видавничо-комерційне підприємство «Паритет-ЛТД» задовольнити.
Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2009р. скасувати.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від23.02.2009р. змінити, виклавши резолютивну частину в такій редакції:
«Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Видавничо-комерційне підприємство «Паритет-ЛТД»до Головного управління Державного казначейства України у Харківській області, треті особи ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Харкова та Управління Державного казначейства в Орджонікідзевському районі м. Харкова, про зобовязання здійснити бюджетне відшкодування податку на додану вартість - задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Видавничо-комерційне підприємство «Паритет-ЛТД»(61055, м. Харків, вул. Другої Пятирічки, 40/10, код ЄДРПОУ 14101911) 708475,00 грн. податку на додану вартість та 1 700,00 грн. судового збору.».
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді