Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2011 р.Справа № 2а-1491/11/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.
Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г.
за участю секретаря судового засіданняСпівак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Купянської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2011р. по справі№2а-1491/11/2070
за позовом приватного підприємства "Сподобівка Агро Плюс" <Список ><Текст >
до Купянської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >
про скасування рішення,забовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, приватне підприємство "Сподобівка Агро Плюс", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: скасувати рішення від 08.02.2011 року № 117/10/39-061 про відмову в реєстрації Приватного підприємства "Сподобівка Агро Плюс" як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ, прийняте Куп'янською об'єднаною державною податковою інспекцією в Харківській області; зобов'язати Куп'янську об'єднану державну податкову інспекцію в Харківській області зареєструвати як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ Приватне підприємство "Сподобівка Агро Плюс" (ін.код 37126733) і видати позивачу свідоцтво про реєстрацію.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від22.06.2011р. адміністративний позов задоволено: скасовано рішення Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області №117/10/39-061 від 08.02.2011 року про відмову в реєстрації Приватного підприємства "Сподобівка Агро Плюс" як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ; зобов'язано Куп'янську об'єднану державну податкову інспекцію у Харківській області зареєструвати як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ Приватне підприємство "Сподобівка Агро Плюс" (код ЄДРПОУ 37126733) та видати платнику свідоцтво про реєстрацію.
Купянська обєднана державна податкова інспекція у Харківській області, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення є необґрунтованим та незаконним, прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від22.06.2011р. та ухвалити нову про відмову у задоволенні позову.
Представник позивача в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечував, просив залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, щодо задоволення позову виходячи з таких підстав.
З матеріалів справи встановлено, що Приватне підприємство "Сподобівка Агро Плюс" утворене шляхом виділення із Товариства з обмеженою відповідальністю "Сподобівка" 19.08.2010р., що підтверджується Статутом ПП "Сподобівка Агро Плюс" та витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Позивач перебуває на податковому обліку в Шевченківському відділенні Купянської обєднаної державної податкової інспекції з 20.08.2010р. за №3804, про що зазначено в довідці (форма 4-ОПП) №811 від 13.10.2010р.
Як вбачається із Свідоцтва №100300218 від 22.09.2010 року, виданого Шевченківським відділенням Купянської ОДПІ, Приватне підприємство "Сподобівка Агро Плюс" є зареєстрованим платником податку на додану вартість за загальним режимом оподаткування.
Згідно приписів п.209.1 статті 209 Податкового кодексу України, резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.
Сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Ця норма діє з урахуванням того, що для новоутвореного сільськогосподарського підприємства, зареєстрованого як суб'єкт господарювання, який провадить господарську діяльність менше ніж 12 календарних місяців, така питома вага сільськогосподарських товарів/послуг розраховується за наслідками кожного окремого звітного податкового періоду (п.209.6 статті 209 Податкового кодексу).
01 лютого 2011 року Приватним підприємством "Сподобівка Агро Плюс" було подано до Шевченківського відділення Купянської об'єднаної державної податкової інспекції заяву за формою №1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.
Рішенням Купянської ОДПІ №117/10/39-061 від 08.02.2011 року ПП "Сподобівка Агро Плюс" відмовлено у реєстрації субєктом спеціального режиму оподаткування податку на додану вартість з посиланням на недотримання вимог пункту 181.1 статті 181 та пункту 182.1 статті 182 Податкового кодексу.
Колегія суддів зазначає, що порядок реєстрації платників податку на додану вартість визначено "Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість", затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України №978 вiд 22.12.2010р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010р. за №1400/18695.
Відповідно до пункту 2 Розділу VI Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, для отримання свідоцтва про реєстрацію як суб'єкта спеціального режиму оподаткування сільськогосподарське підприємство реєструється у відповідному податковому органі з дотриманням правил та у строки, що визначені статтею 183 розділу V Кодексу для реєстрації платників ПДВ.
У свідоцтві про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, крім відомостей, передбачених у свідоцтві про реєстрацію платника податку на додану вартість на загальних підставах, повинен міститися перелік видів діяльності такого сільськогосподарського підприємства.
Пунктом 2.1 Положення передбачено, що заява про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою N1-РС (додаток 8) має бути подана сільськогосподарським підприємством до податкового органу не пізніше 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого така особа бажає перейти на застосування спеціального режиму оподаткування, та у місяці, який передує початку такого податкового періоду.
У заяві за формою N1-РС сільськогосподарським підприємством вказується питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) у сукупній вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом 12 послідовних звітних податкових періодів (місяців), які передують місяцю, в якому подається заява (п.2.2 Положення №978).
Як вбачається із заяви Приватного підприємства "Сподобівка Агро Плюс" від 01.02.2011 року, у ній платником зазначено перший день податкового періоду, з якого сільськогосподарське підприємство бажає перейти до застосування спеціального режиму оподаткування 01 березня 2011 року (тобто позивачем заява направлена не пізніше 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого така особа бажає перейти на застосування спеціального режиму оподаткування).
Крім того, заява позивача містила виключний перелік видів діяльності сільськогосподарського підприємства, що підпадають під дію спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського господарства, а саме згідно Класифікації видів економічної діяльності, код 01.11.0 вирощування зернових та технічних культур, 01.41.0 надання послуг у рослинництві, облаштування ландшафту, 01.30.0 змішане сільське господарство, а також було зазначено питому вагу вартості сільськогосподарських товарів у сукупній вартості всіх товарів, поставлених протягом 12 послідовних звітних податкових періодів, які передували місяцю, в якому була подана заява, яка склала 100% і зазначено суму поставлених товарів 83750 грн. (з урахуванням того, що для новоутвореного сільськогосподарського підприємства, зареєстрованого як субєкт господарювання, який провадить господарську діяльність менше ніж 12 календарних місяців, така питома вага сільськогосподарських товарів/послуг розраховується за наслідками кожного окремого звітного податкового періоду).
Відповідно до приписів п.2.4 Розділу VI Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, за результатами розгляду заяви про реєстрацію за формою N1-РС податковий орган протягом 10 робочих днів видає (надсилає поштою з повідомленням про вручення за рахунок заявника) Свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою N2-РС (додаток 9) (далі - Спеціальне свідоцтво) або письмову відмову у видачі такого Спеціального свідоцтва у випадках подання недостовірних даних або у випадках, визначених пунктом 3 цього розділу.
Колегія суддів зазначає, що вимогами пункту 3 Розділу VI Положення №978 вiд 22.12.2010р., передбачено, що податковий орган відмовляє сільськогосподарському підприємству у реєстрації як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, якщо такий платник податків: а) вказує у заяві про реєстрацію види діяльності, які не підпадають під дію спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, та не визначені статтею 209 розділу V Кодексу на основі КВЕД; б) перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності за єдиним податком за ставкою 10 відсотків; в) був виключений із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування та від дати такого виключення до дати подання заяви про повторну реєстрацію суб'єктом спеціального режиму оподаткування не сплило 12 послідовних звітних податкових періодів; г) поставляє протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари (послуги), питома вага яких перевищує 25 відсотків вартості всіх поставлених товарів (послуг) або не відповідає іншим критеріям, встановленим пунктом 209.6 статті 209 розділу V Кодексу (підпункт 1.1 пункту 1 цього розділу); ґ) не підпадає під визначення сільськогосподарського підприємства, є особою, яка не може бути зареєстрована як суб'єкт спеціального режиму оподаткування чи на яку не поширюються норми статті 209 розділу V Кодексу; д) не підпадає під визначення платника ПДВ згідно з пунктом 5 розділу І цього Положення або за наявності підстав для анулювання реєстрації платника ПДВ, визначених пунктом 1 розділу V цього Положення, або при яких підлягає анулюванню Спеціальне свідоцтво згідно з пунктами 209.11, 209.12 статті 209 розділу V Кодексу (пункти 4, 9 цього розділу); е) подав заяву з порушенням строків, визначених пунктом 183.3 статті 183 розділу V Кодексу та підпунктом 2.1 пункту 2 цього розділу.
При цьому, інших підстав для відмови у реєстрації як субєкта спеціального режиму оподаткування вимогами "Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість" та діючим законодавством не передбачено.
Посилання податкового органу на недотримання позивачем вимог пункту 181.1 статті 181 та пункту 182.1 статті 182 Податкового кодексу як на правову підставу прийнятого рішення є необґрунтованим та безпідставним.
Відповідно до п.п.2.4.1 пункту 2.4 розділу VI Положення №978, якщо сільськогосподарське підприємство не було зареєстроване як платник ПДВ на загальних умовах, то реєстрація як суб'єкта спеціального режиму оподаткування здійснюється із дотриманням вимог пунктів 2, 9 розділу III цього Положення.
Таким чином, при проведенні реєстрації сільськогосподарських підприємств як субєктів спеціального режиму оподаткування, дія вимог статей 180 - 183 Податкового кодексу України поширюється лише на осіб, які до цього не були зареєстровані як платники ПДВ на загальних умовах.
Враховуючи той факт, що Приватне підприємство "Сподобівка Агро Плюс" з 22 вересня 2010 року є зареєстрованим платником податку на додану вартість за загальним режимом оподаткування, на підставі діючого на час реєстрації законодавства, посилання відповідача на зазначені положення Податкового кодексу України є неправомірними.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи обсяги постачання товарів/послуг іншим позивача за останні 12 календарних місяців сукупно становлять не менше 50 відсотків загального обсягу постачання, тобто відповідають критерію визначеному ст. 182 ПК України , фактично на невиконання якого посилається апелянт.
Колегія суддів зазначає, що відповідачем не зазначено та не доведено жодного з вказаних критеріїв визначених законодавством за яких можлива відмова в реєстрації платником ПДВ за спеціальним режимом, таким чином безпідставно відмовлено у реєстрації позивача як субєкта спеціального режиму оподаткування ПДВ та видачі йому Спеціального свідоцтва платника податку на додану вартість, тим самим було порушено права та охоронювані законом інтереси Приватного підприємства "Сподобівка Агро Плюс" в сфері публічно-правових відносин.
Згідно до п.2 ст. 71 КАС України, обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень покладається саме на відповідача.
З урахуванням вищевикладених обставин, вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову, та зазначає, що доводи апеляційної скарги не впливають на правомірність висновків суду. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, <197 >198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Купянської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2011р. по справі№2а-1491/11/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя<підпис >Мельнікова Л.В.
Судді<підпис >
<підпис >Григоров А.М. Подобайло З.Г. <Список ><Текст > Повний текст ухвали виготовлений 03.10.2011 р.