Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/1004/2012
16 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/1004/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Ігнатович О.А.
та
представників сторін:
від позивача ОСОБА_1 (довіреність від 04.07.2011 № 1/01-2483)
від відповідача не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську
справу за адміністративним позовом
Луганського міського центру зайнятості
до міського комунального підприємства «Луганськелектротранс»
про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 18614,86 грн.,
ВСТАНОВИВ:
26 січня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського міського центру зайнятості до міського комунального підприємства «Луганськелектротранс» про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 18614,86 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що міське комунальне підприємство «Луганськелектротранс» зареєстроване у Луганському міському центрі зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, у звязку з чим прийняв на себе зобовязання по своєчасній та в повному обсязі сплаті страхових внесків до Фонду, але свої зобовязання належним чином не виконує.
Станом на 14 грудня 2011 року за міським комунальним підприємством «Луганськелектротранс» значиться заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (недоїмка) у сумі 344821,92 грн., у тому числі прострочена заборгованість (недоїмка) у сумі 334040,60 грн., яка утворилась за період з 16 листопада 2010 року по 31 грудня 2010 року, та пеня у сумі 10781,32 грн., що підтверджується актом від 14 грудня 2011 року № 355 перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 16 листопада 2010 року по 31 грудня 2010 року.
04 листопада 2011 року відповідачем в рахунок погашення недоїмки минулих років самостійно сплачено 2000,00 грн.
У судовому порядку позивачем стягнуто з відповідача заборгованість на загальну суму 328207,06 грн., у тому числі недоїмку у розмірі 317425,74 грн. та пеню у розмірі 10781,32 грн.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить стягнути з відповідача на користь Луганського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків (недоїмку) у розмірі 18614,86 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив суд задовольнити позов.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, місце та час судового рзгляду повідомлений належним чином (арк. справи 14, 16). Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався.
Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що міське комунальне підприємство «Луганськелектротранс» є платником страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття і зареєстрований в Луганському міському центрі зайнятості, про що свідчить дублікат повідомлення про взяття на облік платника страхових внесків від 06 лютого 2012 року (арк. справи 18).
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно з пунктом 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року. Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Як вбачається з акта планової перевірки міського комунального підприємства «Луганськелектротранс» з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття від 14 грудня 2011 року № 355, у перевіряємому періоді з 16 листопада 2010 року по 31 грудня 2010 року Луганським міським центром зайнятості була виявлена прострочена заборгованість (недоїмка) зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, яка на кінець перевірки (14 грудня 2011 року) становить 344821,92 грн., у тому числі недоїмка зі сплати страхових внесків - 334040,60 грн. та пеня 10781,32 грн. (арк. справи 7-9).
Акт перевірки від 14 грудня 2011 року № 355 підписаний директором міського комунального підприємства «Луганськелектротранс» без заперечень та зауважень.
На підставі акта перевірки від 14 грудня 2011 року № 355, яким встановлено порушення пункту 2 частини 2 статті 35 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та виявлено прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків (недоїмку) у розмірі 334040,60 грн., у тому числі донараховано страхових внесків (недоїмки) на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 25148,42 грн., Луганським міським центром зайнятості прийнято рішення від 26 грудня 2011 року № 17 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу (арк. справи 12).
Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення рішення від 26 грудня 2011 року № 17 отримано відповідачем 30 грудня 2011 року та до цього часу не виконано (арк. справи 13).
З вказаної суми простроченої заборгованості (недоїмка 334040,60 грн., пеня 10781,32 грн.) постановами Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2008 року № 2а-440/08, від 10 листопада 2008 року № 2а-5510/08, від 14 серпня 2009 року № 2а-21667/09/1270, від 23 жовтня 2009 року № 2а-25552/09/1270, від 17 листопада 2009 року 2а-24085/09/1270, від 16 грудня 2009 року № 2а-28000/09/1270, від 24 червня 2010 року № 2а-4190/10/1270, від 30 вересня 2010 року № 2а-6321/10/1270, від 12 травня 2011 року № 2а-2246/11/1270, від 25 серпня 2011 року № 2а-5956/11/1270 та господарського суду Луганської області від 06 квітня 2007 року № 6/158 ад та від 03 липня 2007 року № 3/382ад з міського комунального підприємства «Луганськелектротранс» на користь Луганського міського центру зайнятості стягнуто заборгованість зі страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у загальній сумі 328207,06 грн., у тому числі недоїмка 317425,74 грн., пеня 10781,32 грн. (арк. справи 21-40).
Згідно платіжного доручення від 04 листопада 2011 року № 1662 міським комунальним підприємством «Луганськелектротранс» по рахунку 37179971900004 за 2010 рік погашено суму недоїмки до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у розмірі 2000,00 грн. (арк. справи 19, 20).
Таким чином, станом на дату розгляду та вирішення справи за відповідачем рахується прострочена заборгованість зі сплати страхових внесків (недоїмка) у розмірі 18614,86 грн.
Згідно зі статтею 19 Закону України від 01 березня 1991 року № 803-XII «Про зайнятість населення» (в редакції, яка діяла до 01 січня 2011 року) Державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обовязкових зборів та недоїмок до державного Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до частини 2 статті 12 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (тут і надалі посилання на норми Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» наводяться в редакції, яка була чинною до 01 січня 2011 року) Луганський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та виконує покладені на нього функції, серед яких є здійснення обліку та ведення реєстру платників страхових внесків, збір страхових внесків, контроль за правильністю їх нарахування, своєчасністю сплати, представництво інтересів Фонду в судових органах та інших органах.
Згідно зі статтею 34 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд має право застосовувати фінансові санкції, передбачені законом, у разі порушення порядку сплати страхувальниками страхових внесків, стягувати з посадових осіб та страхувальників передбачені законом штрафи та застосовувати інші фінансові санкції за недотримання цього Закону. Фонд зобовязаний забезпечувати збір страхових внесків, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття.
Відповідно до статті 35 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та пунктів 5.1, 5.2, 5.6, 5.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 грудня 2000 року № 339 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2001 року за № 30/5221, роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Розмір страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що підлягають сплаті до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України, встановлений частиною 2 статті 1 Закону України від 11 січня 2001 року № 2213-ІІІ «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування» (який був чинним до 01 січня 2011 року).
Відповідно до частини 1 статті 38 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
Абзацом 2 частини 1 статті 38 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 38 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-III «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 грудня 2000 року № 339, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 січня 2001 року за № 30/5221 (в редакції, яка була чинною до 01 січня 2011 року), затверджена Інструкція про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, яка визначає порядок обліку платників страхових внесків, обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків. При цьому Розділом 9 продубльовано вказані положення Закону стосовно відповідальності платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Абзацом 2 частини 2 статті 38 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Сума недоїмки зі сплати страхових внесків, що заявлена до стягнення, обґрунтована та підтверджена матеріалами справи.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 18 частини 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 16 лютого 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 21 лютого 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», статтями 35, 38 Закону України від 02 березня 2000 року № 1533-111 «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Розділом 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 грудня 2000 року № 339 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2001 року за № 30/5221, статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Луганського міського центру зайнятості до міського комунального підприємства «Луганськелектротранс» про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 18614,86 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з міського комунального підприємства «Луганськелектротранс» (ідентифікаційний код 03328058, місцезнаходження: 91005, м. Луганськ, вул. Фрунзе, буд. 130) на користь Луганського міського центру зайнятості (ідентифікаційний код 13392912, місцезнаходження: 91053, м. Луганськ, вул. 50-річчя утворення СРСР, буд. 22-Б) прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків (недоїмку) у сумі 18614,86 грн. (вісімнадцять тисяч шістсот чотирнадцять гривень вісімдесят шість копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 21 лютого 2012 року.
СуддяТ.І. Чернявська