ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2012 року (16 год. 15 хв.) Справа № 0870/45/12
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Батрак І.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області
до Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин»
про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах
ВСТАНОВИВ:
У січні 2012 року Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області (далі УПФУ в Василівському районі Запорізької області, позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі суд) із позовом до Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин» (далі ПАТ «Завод БОМ», відповідач), в якому просить стягнути з відповідача суму заборгованості з фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 за період з 01.07.2011 по 30.11.2011у розмірі 108394,31 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує приписами Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та вказує, що відповідачем не відшкодовуються до Пенсійного фонду фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з 01.07.2011 по 30.11.2011, у звязку із чим у відповідача утворилася заборгованість у розмірі 108394,31 грн. На час розгляду справи у суді заборгованість відповідачем не погашена, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача вказану суму заборгованості.
Представник позивача у судове засідання не зявився, проте 22.02.2012 надав до суду клопотання (вх. № 7873) про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, проте 22.02.2012 надав до суду клопотання (вх. № 7674) про розгляд справи без його участі. Крім того, від відповідача на адресу суду надійшли заперечення проти позову від 15.02.2012 № 01/49. В наданих запереченнях представник відповідача вказує, що в розрахунках позивача (гр. 9,10) по всім пенсіонерам відсутні витрати на доставку пенсій, це може означати, що пенсіонери не отримували пенсію. Зазначає, що позивачем не надано документального підтвердження (довідки уповноваженого банку), що пенсіонери отримували ці пенсії. Вказує, що надані до суду протоколи про призначення пенсій не свідчать про фактичні затрати на виплату та доставку пільгових пенсій, це докази про призначення пенсій, а не про видачу, в протоколах про призначення пенсій розміри призначених пенсій суперечать даним про фактичні затрати на виплату та доставку пенсій, вказаних у розрахунках. Вважає, що позивачем в розрахунки фактичних витрат включені додаткові пенсії, доплати, надбавки та підвищення, які відповідно до законодавства не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню підприємствами, кожному пенсіонеру були проведені перерахунки пенсій, що тягне за собою значне збільшення розміру фактичних затрат на виплату та доставку пенсій. На підставі вищевикладеного, вважає, що позивач не довів розмір суми, що підлягає стягненню, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, за відсутності представників сторін, в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ПАТ «Завод БОМ» (ідентифікаційний код 04689323) є юридичною особою та зареєстроване Василівською районною державною адміністрацією Запорізької області 04.08.1995, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 06.01.2012.
ПАТ «Завод БОМ» відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон № 400/97-ВР) є платником збору на обовязкове державне пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон № 1058-IV).
Відповідно до виданих відповідачем довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії та на підставі п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон № 1788-XII) громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 призначені пільгові пенсії.
ОСОБА_1 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 9 р. 10,17 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 98,47%.
ОСОБА_2 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 7 р. 8,33 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 85,49%.
ОСОБА_3 працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 7 р. 6 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%.
ОСОБА_4 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 10 р. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%.
ОСОБА_5 працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 7 р. 6 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%.
ОСОБА_6 працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 3 р. 9,4 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 75,67%.
ОСОБА_7 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 9 р. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%.
ОСОБА_8 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 7 р. 8,53 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 77,11%.
ОСОБА_9 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 6 р. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%.
ОСОБА_10 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 10 р. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%.
ОСОБА_11 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 10 р. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%.
ОСОБА_12 працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 6 р. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%.
ОСОБА_13 працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 4 р. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%.
ОСОБА_14 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 5 р. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%.
ОСОБА_15 працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 7 р. 6 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%.
ОСОБА_16 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 10 р. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%.
ОСОБА_17 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 1 р. 9,17 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 17,64%.
ОСОБА_18 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 10 р. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%.
ОСОБА_19 працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві становить 7 р. 6 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%.
Загальна сума заборгованості ПАТ «Завод БОМ» перед Пенсійним фондом України по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 по вищезазначеним громадянам становить: за липень 2011 року - 19568,39 грн., серпень 2011 року 21704,78 грн. + корегування за минулі роки 1937,85 грн., вересень 2011 року 21612,06 грн., жовтень 2011 року 21755,63 грн. + корегування за минулі роки 59,97 грн., листопад 2011 року 21755,63 грн.
Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, надсилались на адресу відповідача, але сума заборгованості ПАТ «Завод БОМ» сплачена не була.
Згідно з розрахунком (до позову) фактичних витрат на виплату та доставку пенсій відповідач має заборгованість за період з 01.07.2011 по 30.11.2011 у розмірі 108394,31 грн.
Враховуючи несплату відповідачем суми заборгованості у добровільному порядку позивач звернувся до суду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Закон № 1058-IV визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
Виходячи з приписів п. 16 розділу 15 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України, інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону. Положення Закону № 1788-XII застосовується в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII.
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.
За змістом п. 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або плачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році, 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 Інструкції передбачено, що платниками страхових внесків є: підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання.
Згідно з п. 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону 1058-IV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.8. Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Доводи відповідача, викладені в запереченні проти позову від 15.02.2012 № 01/49, є необґрунтованими та безпідставними, виходячи з наступного.
Посилання відповідача на те, що в розрахунках фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в гр. 9,10 не зазначені витрати на доставку пенсій, а тому це може означати, що пенсіонери не отримували пенсію, безпідставні, оскільки пенсіонери отримують пенсію в банківській установі, в якій зарахування коштів на рахунки проводяться безкоштовно.
Стосовно твердження відповідача, що в протоколах про призначення пенсій розміри призначених пенсій суперечать даним про фактичні затрати на виплату та доставку пенсій, вказаних у розрахунках, суд зауважує, що розмір пенсії за віком постійно зростає у звязку з прийняттям Законів України про державний бюджет на кожний рік та інших нормативно-правових документів.
Як встановлено п. 6.6. Інструкції додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" ( 345-17 ), доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Отже, додаткові пенсії, доплати, надбавки та підвищення, в розумінні п. 6.6 Інструкції, це ті доплати, надбавки та підвищення, які призначені відповідно до інших законодавчих актів, а не Законом № 1058-IV. Доплата до прожиткового мінімуму та доплата за понаднормативний стаж встановлені ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV та є невідємною частиною загального розміру пенсії.
Із матеріалів справи вбачається, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій надсилались відповідачу, але не були оскаржені, доказів протилежного відповідачем не надано.
Судом встановлено, що на час розгляду справи у суді відповідач має заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком № 1 за період з 01.07.2011 по 30.11.2011 у розмірі 108394,31 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин» (ідентифікаційний код 04689323) суму заборгованості з фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 за період з 01.07.2011 по 30.11.2011 у розмірі 108394,31 грн. (сто вісім тисяч триста девяносто чотири грн. 31 коп.) на користь управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області на р/р 25603301001088 в філії ЗОУ ВАТ«Державний ощадний банк України», МФО 373957, код ЄДРПОУ 20508628.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) І.В. Батрак
Постанова виготовлена та підписана у повному обсязі 27.02.2012.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя І.В. Батрак