Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2011 р. справа № 2а/0570/13748/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ушенка С. В.
при секретаріГришаєві Є.Є.,
за участю
представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю),
представника відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Горлівської обєднаної державної податкової інспекції в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мясний продукт» про стягнення грошових коштів з банківських рахунків платника податків в рахунок погашення податкової заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мясний продукт» про стягнення грошових коштів з банківських рахунків платника податків в рахунок погашення податкової заборгованості у розмірі 25089,73 грн., а саме: заборгованість з податку на додану вартість в сумі 196,10 грн., податку на доходи з найманих працівників - 375,87 грн., податку з юридичних осіб власників транспортних засобів 6978,38 грн., штрафні санкції 17508,42 грн. та 30,96 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що податковий борг утворився в внаслідок несплати податкових зобовязань.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеним в позові, та письмові докази в підтвердження своїх позовних вимог і просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надав, у звязку з чим суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи і перевіривши їх наявними в ній доказами в межах заявлених позовних вимог, суд приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», - державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані спеціалізовані державні податкові інспекції, зокрема, виконують такі функції як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Відповідно до приписів абз. 1-2 ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», - завданнями органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Пунктом 20.1.28. статті 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобовязань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості субєкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Облік платників податків і зборів (обовязкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни. Обовязок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобовязань встановлений також пунктом 16.1.4. статті 16 Податкового кодексу України.
Порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв до 01 січня 2011 року та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.
Відповідно до пунктів 1.2, 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковим зобовязанням є зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Податковим боргом (недоїмкою) є зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Мясний продукт» (ідентифікаційний код 33603926; 84639, м. Горлівка, вул. Микитівська, 33) 08.07.2005 р. зареєстроване Виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, та взяте на облік у Центрально-Міському відділенні Горлівської ОДПІ 19.07.2005 р. за № 3168 як платник податків.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Як вбачається з матеріалів справи ТОВ «Мясний продукт» є власником транспортних засобів, а саме: Ланос TF 69 Y2-25 (обєм двигуна 1500 см.куб.), ГАЗ 2705 ВП (обєм двигуна 2464 см.куб.), ЗІЛ-130ГСПГ (обєм двигуна 6000 см.куб.), ГАЗ-3302 (обєм двигуна 2464 см.куб.), Ланос TF 69 Y (обєм двигуна 1498 см.куб.), ГАЗ-322134143НГ (обєм двигуна 2464 см.куб.), які є вантажними та легковими автомобілями, а отже обєктами оподаткування за вказаним податком та знаходяться на балансі підприємства.
Податкове зобовязання в розмірі 5842,52 грн. у відповідача виникло на підставі розрахунків суми податку з власників транспортних засобів № 166 від 22.01.2009 року за ІІІ та ІV квартал 2009 р. та № 19985 від 17.06.2010 року за 2010 р., наданих до Горлівської ОДПІ Донецької області. Зазначена сума є узгодженою.
Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів проводиться виходячи з обєму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів за ставками, передбаченими ст. 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів».
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» податок з власників транспортних засобів сплачується юридичними особами щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Податковим органом за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобовязань прийняти податкові повідомлення-рішення від 24.06.2010 р. № 0006791740 та № 0006711740, якими застосовані штрафні санкції в сумі 170 грн. та 780,50 грн. відповідно до пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» із змінами та доповненнями. Дане податкове повідомлення-рішення є узгодженим в розумінні ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Крім того, відповідачу була нарахована пеня за затримку узгодженого податкового зобовязання в розмірі 185,36 грн.
Таким чином, загальна сума податкового боргу зі сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів складає 6978,38 грн.
Відповідно до підпункту 7.8.1. пункту 7.8. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», податковим періодом, за який платник податку на додану вартість зобовязаний проводити розрахунки податку та сплачувати його до бюджету є один календарний місяць, крім випадків, особливо визначених цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Мясний продукт» була нарахована пеня за затримку узгодженого податкового зобовязання по податку на додану вартість в розмірі 196,10 грн.
Горлівською ОДПІ Донецької області на підставі акту перевірки № 1711/23-1/32603926 від 15.06.2009р. прийняті Рішення форми «С» від 24.06.2009 р. № 0001242343 та № 0001252343 про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 17508,42 грн. та 30,96 грн. відповідно, за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та ЗУ «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».
Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2009 р. № 0001242343 та № 0001252343 відповідачем отримані особисто 24.06.2009 р.
Зазначені рішення у адміністративному чи судовому порядках не оскаржені, відомості про їх скасування або визнання недійсними в матеріалах справи відсутні, отже є узгодженими.
Крім того, на підставі акту перевірки № 1711/23-1/32603926 від 15.06.2009р. Горлівською ОДПІ Донецької області прийнято податкове повідомлення рішення від 30.06.2009 р. № 0000711741/0, яким відповідачу донарахований податок з доходів найманих працівників у сумі 125,29 грн. та донараховано штрафні санкції у сумі 250,58 грн.
Податкове повідомлення - рішення від 30.06.2009 р. № 0000711741/0 відповідачем отримано 24.06.2009 р.
Зазначене рішення у адміністративному чи судовому порядках не оскаржено, відомості про його скасування або визнання недійсним в матеріалах справи відсутні, отже є узгодженим.
Пунктом 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» визначені строки погашення податкового зобовязання. Відповідно до підпункту 5.3.1. платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 зазначеного Закону визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Пунктом 5.1. Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до пп. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків в строки, встановлені ст. 3, визначається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі не сплати платником податків узгодженої суми податкового зобовязання у встановлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
У звязку з наявністю податкового боргу відповідачу надіслано першу податкову вимогу №1/179 від 02.08.2009 р. на суму 7411,46 грн., яку було повернуто у звязку з закриттям підприємства.
Відповідач не погасив податковий борг і відповідачу була направлена друга податкова вимога № 2/214 від 19.08.2009 р. на суму 16819,23 грн., яку було повернуто у звязку з закриттям підприємства.
Відповідач не оспорював податкові вимоги.
Відповідно до пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-III Горлівською ОДПІ прийнято рішення № 21/24/33603926 від 28.09.2009 р. про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Підпунктом 3.1.1. пункту 3.1. статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні (ст. 86 цього Кодексу).
На підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про наявність податкової заборгованості у відповідача та вжиття заходів її стягнення.
Зважаючи, що несплата податкового боргу відповідачем призводить до порушення Конституційного обовязку кожного сплачувати податки, а ненадходження коштів до державного бюджету ускладнює виконання державою своїх соціальних функцій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 121, 122-143, 151-154, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Горлівської обєднаної державної податкової інспекції в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мясний продукт» про стягнення грошових коштів з банківських рахунків платника податків в рахунок погашення податкової заборгованості задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з рахунків платника податків - Товариства з обмеженою відповідальністю «Мясний продукт» (ідентифікаційний код 33603926; 84639, м. Горлівка, вул. Микитівська, 33»), у банках, обслуговуючих такого платника податків, суму податкової заборгованості:
-з податку на додану вартість на користь держави в розмірі 196 (сто девяносто шість) грн. 10 коп. на р/р 31117029700021, код платежу 14010100, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: місцевий бюджет у Центрально-Міському районі м. Горлівки;
-з податку з доходів найманих працівників на користь держави в розмірі 375 (триста сімдесят пять) грн. 87 коп. на р/р 33215800700021, код платежу 11010100, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: місцевий бюджет у Центрально-Міському районі м. Горлівки;
-з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на користь держави в розмірі 6978 (шість тисяч девятсот сімдесят вісім) грн. 38 коп. на р/р 33218807700021, код платежу 12020100, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: місцевий бюджет у Центрально-Міському районі м. Горлівки;
-зі штрафних санкцій на користь держави в розмірі 17508 (сімнадцять тисяч пятсот вісім) грн. 42 коп. на р/р 31117104700021, код платежу 21080900, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: місцевий бюджет у Центрально-Міському районі м. Горлівки;
-зі штрафних санкцій на користь держави в розмірі 30 (тридцять) грн. 96 коп. на р/р 31413541700021, код платежу 21080900, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: місцевий бюджет у Центрально-Міському районі м. Горлівки.
Повний текст постанови виготовлено і підписано 10.10.2011р., її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 04.10.2011р. в присутності представника позивача та приєднано до матеріалів справи.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Ушенко С. В.