ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 березня 2012 р. Справа №2а-1789/12/0170/1 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Веретенниковій Ю.В.., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим
до Громадсько-патріотичної організації “Гурзуфська козача громада”
про стягнення заборгованості 170,00 гривень.
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з позовом Державна податкова інспекція м. Ялта АР Крим до Громадсько-патріотичної організації “Гурзуфська козача громада” про стягнення податкової заборгованості перед Державним бюджетом України в сумі 170,00 гривень на р/р 31118010700039 в дохід Держбюджету у м. Ялта, код платежу 11021100 (податок на прибуток) в УГК в АРК, МФО 824026, ОКПО 34740850.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.02.2012 відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.02.2012 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представники сторін не зявились, повідомлені належним чином про місце, дату та час розгляду справу. Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим розглядати справу у відсутності представників сторін.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 07.07.2011 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до п.п.41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в м. Ялта АР Крим є органом виконавчої влади та субєктом владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.
Судом встановлено, що Громадсько-патріотична організація “Гурзуфська козача громада” є юридичною особою, зареєстрованою 12.11.1998 року виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 18.11.2011 рік.
Судом встановлено, що Громадсько-патріотична організація “Гурзуфська козача громада” взято на податковий облік в ДПІ м. Ялта АР Крим з 09.12.1998 року за № 245, що підтверджується довідкою ДПІ в м. Ялта АР Крим від 14.10.2011 року, а тому згідно із законодавством України, Громадсько-патріотична організація “Гурзуфська козача громада” зобовязана сплачувати податки до Державного бюджету України та місцевих бюджетів, подавати встановлену законом звітність.
Таким чином, судом встановлено, що Громадсько-патріотична організація “Гурзуфська козача громада” є юридичною особою, яка зобовязана виконувати обовязки, покладені на неї законами у звязку зі здійсненням діяльності.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Порядок оподаткування підприємств, установ, організацій в 2010 році визначався Законом України “Про оподаткування прибутку підприємств”№ 334/94-ВР від 28.12.1994 року, в якому були встановлені спеціальні правові режими оподаткування неприбуткових організацій, до яких належить Громадська-патріотична організація «Гурзуфська козача громада» .
Визначення неприбуткових організацій наведено у пп. 7.11.1. пункту 7.11 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”№ 334/94-ВР від 28.12.1994 року (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин), які є благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно з Законом України "Про об'єднання громадян", науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III-IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідниками, музеями-заповідниками.
Підпунктом 7.11.10. пункту 7.11. статті 7 Закону встановлено, що з метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті. Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється у порядку, передбаченому відповідним законодавством.
Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється у порядку, передбаченому відповідним законодавством.
Відповідно до акту перевірки від 18.01.2011 року № 4002/15-1/25632623 Громадсько-патріотична організація “Гурзуфська козача громада” перебуває на обліку в ДПІ в м. Ялтаі АРК як неприбуткова організація.
Відповідно до підпункту 7.11.12. пункту 7.11. статті 7 Закону центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Набуття статусу неприбуткової організації здійснюється при її первісній реєстрації. Перереєстрація такої неприбуткової організації у випадках, передбачених законом, здійснюється без справляння будь-якої плати з такої неприбуткової організації.
Форма та порядок складання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій, порядок її обліку та подання встановлений Наказом Державної податкової адміністрації України № 233 від 11.07.1997 року “Про затвердження форми Звіту про використання коштів неприбуткових організацій і установ та порядку їх заповнення”(що діяв в період виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого зазначеним наказом ДПА України від 11.07.1997 №233 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 06.08.97р. №290/2094 (що діяв в момент виникнення спірних правовідносин), податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами і організаціями, складають і подають установи і організації, що включені до реєстру неприбуткових установ і організацій із присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості.
Таким чином, приймаючи до уваги, що Громадсько-патріотична організація “Гурзуфська козача громада” є неприбутковою організацію, яка була включена до реєстру неприбуткових організацій із присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості, вона була зобовязана відповідно до Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”та порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого зазначеним наказом ДПА України від 11.07.1997 №233 надавати податкові звіти про використання коштів неприбутковими установами і організаціями.
Відповідно п. 1.3., 1.5., 1.6. Порядку податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями (далі - звіт) складається за формою, і подається неприбутковою установою за кожний звітний період. Неприбуткові організації, визначені в абзаці "ж" підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону N 334, заповнюють та подають звіт у частині обліку доходів, що підлягають оподаткуванню.
У звіті зазначаються усі передбачені в ньому показники наростаючим підсумком з початку календарного року. У разі незаповнення того чи іншого рядка через відсутність операції (суми) цей рядок прокреслюється. Дані, наведені у звіті, повинні ґрунтуватися на даних бухгалтерського обліку та відповідати правилам складання податкового обліку (звітності). Достовірність даних підтверджується підписами керівника неприбуткової установи і головного бухгалтера, а за відсутності бухгалтерської служби - спеціаліста, який веде облік, та засвідчується печаткою.
Оригінал звіту подається до податкового органу за місцезнаходженням неприбуткової установи. Подання копії звіту не дозволяється.
Платники податку мають право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення терміну подання звіту надіслати його до податкового органу поштою з повідомленням про вручення.
Згідно з п. 11.1. статті 11 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”№ 334/94-ВР від 28.12.1994 року для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду, крім виробників сільськогосподарської продукції, визначених статтею 14 цього Закону, для яких річний податковий період починається з 1 липня поточного звітного (бюджетного) року.
Судом встановлено, що 18.01.2011 року посадовою особою ДПІ у м. Ялта проведена невиїзна документальна перевірка Громадсько-патріотичної організації “Гурзуфська козача громада” з питання неподання податкової звітності з податку на прибуток - «Звіту про використання коштів неприбутковими організаціями та установами» за I півріччя 2010 року., за результатами якої складено акт перевірки № 4002/15-1/25632623 від 18.01.2011 року (надалі акт перевірки).
В акті перевірки зазначено, що перевіркою встановлено порушення терміну подачі податкової звітності: Звіту про використання коштів неприбуткових організацій і установ, за I півріччя 2010 року, який не подано до, граничного строку 09.08.2010 року.
Акт перевірки був направлений на адресу відповідача, який не був ним отриманий та повернений з відміткою “за закінченням терміну зберігання”, про що свідчить копія поштового повідомлення., на підставі чого було складено акт №72/151 від 18.01.2011 року за фактом неможливості вручення акту про результати невиїзної документальної перевірки.
Суд зазначає, що порядок подання, сплати податків, а також відповідальність і застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання або неподання податкової звітності та несвоєчасну сплату нарахованих податків в 2010 році встановлювався Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181, а в 2011 році Податковим кодексом України.
Судом встановлено, що податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами і організаціями набуває статусу податкової декларації, яка визначена п.1.11 ст. 1 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", оскільки цей документ подається до контролюючого органу у терміни та за формою, встановленими законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та сплата податку.
Згідно підпункту 4.1.4 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий (звітній) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного ( податкового ) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
В ході проведення перевірки було встановлено порушення підпункту 4.1.4 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами", а саме не подання податкової звітності за I півріччя 2010 року.
Відповідно до підпункту 17.1.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" № 2181 від 21.12.2000 року ( що діяв нв момент вчинення правопорушення) платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Згідно із ст. 120.1 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Таким чином, законодавство, що діяло на момент вчинення правопорушення передбачало аналогічну відповідальність, що й законодавство на момент застосування фінансових санкцій.
На підставі акту перевірки № 4002/15-1/25632623 від 18.01.2011 податковим органом винесено податкове повідомлення №рішення 0000951501 від 16.03.2011 року, яким відповідачеві визначена сума податкового зобовязання (за штрафними санкціями) з податку на прибуток в розмірі 170,00 гривень.
Судом встановлено, що сума фінансових санкцій розрахована вірно, зазначене податкове повідомлення рішення відповідачем не оскаржено в установленому законом порядку, тому сума боргу зі сплати фінансових санкцій є погодженою.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Громадсько-патріотична організація “Гурзуфська козача громада” узгодила суму штрафних санкцій, нарахованих згідно з податковим повідомленням- рішенням № 0000951501 від 16 березня 2011 року у сумі 170 гривень та зобовязано сплатити його у повному обсязі.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п.59.3 ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки орган державної податкової служби виносить податкову вимогу на кожну суму такого податкового боргу.
Згідно з п.п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.95.2 ст.59 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Таким чином, органи державної податкової служби мають звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання платнику податкової вимоги на кожну суму податкового боргу.
Суд зазначає, що податковий борг Громадсько-патріотичної організації “Гурзуфська козача громада” в розмірі 170,00 гривень є грошовим зобовязанням відповідача за самостійно узгодженою ним сумою штрафних санкцій за неподання податкової звітності за I півріччя 2010 року.
Отже, для стягнення вищезазначеної суми податкового боргу податковий орган повинен був відповідно до ст.59, п.95.2 ст.59 Податкового кодексу України надіслати відповідачеві податкову вимогу на зазначену суму.
Судом встановлено, що на суму податкового боргу Громадсько-патріотичної організації “Гурзуфська козача громада” ДПІ в м.Ялта було надіслано податкову вимогу № 300 від 06.05.2011 року на суму 170,00 гривень, але не була отримана відповідачем та повернута позивачу у звязку із закінченням терміну зберігання, що підтверджується копією конверту.
Отже, судом встановлено, що у позивача виникло право на стягнення податкового боргу відповідача в розмірі 170,00 гривень у судовому порядку.
Суд зазначає, що відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Приймаючи до уваги, що податковий борг у розмірі 170,00 гривень відповідачем станом на день розгляду справи не сплачений, суд відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України вважає необхідним задовольнити позов шляхом стягнення з Громадсько-патріотичної організації “Гурзуфська козача громада” податкового боргу в розмірі 170,00 гривень з рахунків у банках, обслуговуючих Громадсько-патріотичної організації “Гурзуфська козача громада”.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
У звязку зі складністю справи судом 01.03.2012 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 05.03.2012 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Стягнути з рахунків у банках, що обслуговують Громадсько-патріотичну організацію “Гурзуфська козача громада” (ЄДРПОУ 25632623) податковий борг зі штрафних санкцій в розмірі 2199,00 гривень.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Трещова О.Р.