ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.10.2006 Справа № А23/270
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Кузнецової І.Л.,
суддів: Швець В.В. (доповідач), Чимбар Л.О.
при секретарі судового засідання: Чоха Є.О.
за участю представників:
від позивача: Дробота С.А., довіреність №18/646 від 03.02.06, начальник юридичного відділу;
від відповідача: Бондаренко Є.В., довіреність №2698/10-10 від 30.03.06, державний податковий інспектор юридичного відділу;
від відповідача: Логойда Т.В., довіреність №8789/10-10 від 01.11.05, головний державний податковий інспектор;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Державного підприємства “Східний гірничо-збагачуваний комбінат”, міста Жовті Води;
на постанову господарського суду Дніпропетровської області від 30 січня 2006 року;
у справі №А23/270;
за позовом Державного підприємства “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”, місто Жовті Води;
до Жовтоводської об’єднаної державної податкової інспекції, місто Жовті Води;
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення.
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державне підприємство “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”, місто Жовті Води, звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить з урахуванням уточнень до позовної заяви визнати нечинним податкове повідомлення-рішення №0000592301/0 від 17 травня 2005 року про визначення йому сум податкового зобов’язання на загальну суму 6149708,25 гривень з яких податок на прибуток у сумі 3128475,5 гривень та застосування штрафних санкцій у сумі 3021232,75 гривень, прийнятого Відповідачем Жовтоводською об’єднаною державною податковою інспекцією, міста Жовті Води, Дніпропетровської області.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що Відповідач безпідставно прийшов до висновку, що отримані Позивачем на протязі 2004 року грошові кошти від Мінпаливенерго України з Фонду ядерно-паливного циклу України в сумі 27962702 гривень є безповоротною фінансовою допомогою.
Постановою господарського суду у справі №А23/270 від 30 січня 2006 року (суддя Добродняк І.Ю.) у позовних вимогах відмовлено.
Приймаючи спірну постанову господарський суд виходив з того, що оскільки кошти, отримані Позивачем від Фонду ядерно-паливного циклу, не є коштами Державного бюджету, та не підлягають поверненню, тому вони є безповоротно отриманими, і повинні оподатковуватись на загальних умовах.
Позивач не погодившись з постановою господарського суду подав апеляційну скаргу.
Вважає, що вона винесена з порушенням закону.
Господарський суд при винесенні постанови неповно з’ясував усі обставини справи тому неправильно застосував норми матеріального та процесуального права.
Позивач просить спірну постанову скасувати та задовольнити позовні вимоги посилаючись на те, що Відповідачем безпідставно визначено суму податкового зобов’язання з податку на прибуток в сумі 3128475,5 гривень, оскільки згідно статті 3 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” об’єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону та суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.
Крім того, судом безпідставно надано визначення поняттю трансферти відповідно до статті 9 Бюджетного кодексу України як коштів, одержаних від інших органів державної влади, на безоплатній та безповоротній основі, оскільки вказаною статтею Бюджетного кодексу України визначено класифікацію доходів бюджету.
Кошти отримані Позивачем із фонду ядерно-паливного циклу України є капітальними трансфертами, які надаються суб’єктам підприємницької діяльності в інших, ніж державне регулювання цін, цілях, зокрема на фінансування виробничого будівництва, таким чином кошти, що передаються з бюджетів розвитку в зазначених цілях не включаються до валового доходу платників податку.
Зазначені кошти (трансферти), отримані платником податку, не відповідають ознакам валового доходу платника податку і не підлягають оподаткуванню, як доходи з інших джерел оскільки їх одержання не пов’язане з будь-яким видом діяльності підприємства і спрямоване на реалізацію програм соціально-економічного розвитку держави -створення ядерно-паливного циклу України.
На апеляційну скаргу Відповідач надав заперечення у якому посилається на те, що висновки, викладені в апеляційній скарзі безпідставні і необгрунтовані, тому просить постанову залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення з наступних підстав:
Капітальні трансферти є один з видів бюджетних видатків, передбачених пунктами 3, 7 Розділу II Додатка №5 до Постанови Верховної Ради України від 12 липня 1996 року №327/96 “Про структуру бюджетної класифікації України”.
Враховуючи, що вищезазначені кошти не отримувалися ДП “Східний ГЗК” з бюджету, то вони не можуть розглядатися в якості капітальних трансфертів.
Виходячи з вищенаведеного в даному випадку кошти, отримані від Фонду ядерно-паливного циклу (ЯПЦ), були недооцінені об’єктом оподаткування з податку на прибуток та безпідставно не включені підприємством до складу валового доходу.
Не включення до складу валового доходу підприємства коштів, отриманих від Фонду ядерно-паливного циклу (ЯПЦ), призвело до недооцінки об’єкту, оподаткування і як наслідок до заниження податкового зобов’язання у великих розмірах.
Розглянувши апеляційну скаргу, заслухавши представників сторін, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, вважає необхідним апеляційну скаргу задовольнити, постанову господарського суду Дніпропетровської області скасувати.
Позовні вимоги задовольнити.
Задовольняючи апеляційну скаргу судова колегія виходила з наступного:
Господарським судом у судовому засіданні встановлено, що у відповідності до Указу Президента України “Про невідкладні заходи щодо розвитку атомної енергетики та формування ядерно-паливного циклу в Україні” від 23 лютого 1994 року №64/94, та Постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 1995 року №267 “Про створення ядерно-паливного циклу”, Положення “Про порядок формування і використання цільового галузевого Фонду створення національного ядерно-паливного циклу в Україні”, затвердженого Держкоматомом України 1 березня 1995 року та узгодженого з Міністерством економіки України від 1 березня 1995 року та з Міністерством фінансів України від 24 лютого 1995 року створено Фонд ядерно-паливного циклу України.
Відповідно з метою реалізації завдань Фонду, Мінпаливенерго України розроблено відповідні програми.
На підставі Програми 1 “Видобуток і переробка уранової руди” та Плану фінансування робіт по створенню ядерно-паливного циклу в Україні, “Внутрішньобудівельного титулу будови”, затвердженого Мінпаливенерго України, підприємство Позивача Державне підприємство “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”, яке є державним підприємством з загальнодержавною формою власності і підпорядковано Мінпаливенерго України, здійснює освоєння родовищ з метою нарощення видобутку і переробки уранових руд та виконує будівництво об’єктів за рахунок фінансування коштів вищезазначеного Фонду, а саме створення національного ядерно-паливного циклу в Україні.
На протязі 2004 року підприємство Позивача від Мінпаливенерго України отримувало кошти з Фонду ядерно-паливного циклу в Україні на загальну суму 27962702 гривень.
Судова колегія не погоджується з висновком господарського суду та Відповідача про те, що кошти, отримані від Фонду ядерно-паливного циклу (ЯПЦ), були недооцінені об’єктом оподаткування з податку на прибуток та безпідставно не включені підприємством до складу валового доходу.
У призначені платежу вказаних платіжних доручень зазначено “Кошти Фонду ядерно-паливного циклу, план фінансування за Програмою №1 без податку на додану вартість”, тому що фінансування першочергових заходів з виконання Комплексної програми створення ядерно-паливного циклу в Україні провадиться державою, в особі Мінпаливенерго України, а не підприємством Позивача.
Підприємство не є власником збудованих основних засобів, а є їх балансоутримувачем.
При отриманні вищезазначених коштів Позивачем здійснюється їх цільове використання відповідно до титульних списків на будівництво об'єктів (додається) затверджених Міністерством палива та енергетики України (далі Міністерство) та потім звітує про виконання кошторису фінансування за рахунок Фонду ЯПЦ (додається) до Міністерства.
В балансі Позивача за вказаний період кошти, що надходять з Фонду ядерно-паливного циклу В Україні відображені, як цільове фінансування з Фонду, а не безповоротна фінансова допомога про що вказується Відповідачем у акті перевірки.
Вищезазначене джерело фінансування є державними коштами, що підтверджується листом Мінпаливенерго України №10-3/495 від 10 вересня 2002 року, в якому зазначено, що кошти отримані підприємством із Фонду ядерно-паливного циклу в Україні по Програмі №1, аналогічно бюджетним коштам, є капітальними трансфертами державних підприємств та не відповідають ознакам валового доходу і не підлягають оподаткуванню. (аркуш справи 23).
Відповідно листів Державної податкової адміністрації України від 7 жовтня 1999 року №8444/5/15-1116, від 8 червня 2001 року №7954/7/15-1116, від 15 березня 2004 року №1929/6/15-1116 субсидій, дотацій, які надаються суб’єктам підприємницької діяльності в інших, ніж державне регулювання цін, цілях, зокрема на фінансування невиробничого (об’єктів соціально-культурного призначення) та виробничого будівництва, капітальні трансферти державним підприємствам, охорону навколишнього природного середовища, що передаються з бюджетів розвитку в зазначених цілях, не включаються до валового доходу платників податку.
Зазначені кошти (трансферти) не відповідають ознакам валового доходу платника податку, встановленим пунктом 4.1 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” і не підлягають оподаткуванню, оскільки їх одержання прямо не пов’язано з будь-яким видом діяльності підприємства і спрямовано на реалізацію програм соціально-економічного розвитку держави.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №267 від 12 квітня 1995 року Про створення ядерно-паливного циклу були затверджені основні показники Комплексної програми створення ядерно-паливного циклу в Україні “Ядерне паливо”, розробленої Державним комітетом по використанню ядерної енергетики. Виконання програми здійснюється за рахунок галузевого фонду створення національного ядерно-паливного никлу.Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 5 травня 1994 року №289, починаючи з 1998 року, Фонд повинен створюватись за рахунок щомісячних відрахувань від обсягу реалізованої продукції атомних електростанцій.
Розмір відрахувань до Фонду у відсотках до обсягів товарної продукції атомних електростанцій щорічно встановлюється Держкоматомом за погодженням з державним органом, у компетенції якого буде знаходитись це питання.
Кошти Фонду спрямовуються на фінансування “Комплексної програми створення ядерно-паливного циклу в Україні”.
Кошти Фонду зараховуються Держкоматому на окремий спеціальний рахунок в установі банку. Залишки коштів, не використані у поточному році, вилученню до бюджету не підлягають.
Контроль за правильним нарахуванням і використанням коштів Фонду здійснює Державний комітет України по використанню ядерної енергії.
Згідно з Інструкцією по застосуванню в системі Держкоматому “Положення про порядок формування та використання цільового галузевого фонду створення національного ядерно-паливного циклу в Україні”, кошти Фонду спрямовуються на фінансування наступних семи програм:
Видобуток та переробка уранової руди.
Одержання гексафторида урану.
Виробництво заготовок із цирконієвого сплаву.
Одержання цирконієвого прокату.
Виробництво ТВЗ.
Наукове, конструкторське, технологічне, проектне супроводження
ядерно-паливного циклу.
Створення матеріальних резервів ядерно-паливного циклу.
Таким чином, Фонд створення національного ядерно-паливного циклу в Україні має статус державного (національного), розпорядником Фонду є Державний комітет України по використанню ядерної енергії, на окремий спеціальний рахунок в установі банку якого зараховуються кошти та спрямовуються на конкретно визначені програми соціально-економічного розвитку держави.
Відповідно до пункту 11.2 Порядку №89 Про затвердження Порядку обслуговування Державного бюджету за видатками на спеціальні реєстраційні рахунки розпорядників бюджетних коштів, кошти, що надходять безпосередньо на рахунки розпорядників, уважаються доходами спеціального фонду державного бюджету або коштами, що відносяться на відновлення касових видатків.
Відповідно до пункту 11.4 вищевказаного Порядку кошти спеціального фонду державного бюджету, що надійшли як власні надходження установ, зараховуються на спеціальні реєстраційні рахунки без конкретного віднесення до кодів економічної класифікації видатків, однак здійснення видатків проводиться відповідно до кошторису за конкретними кодами економічної класифікації видатків шляхом оплати рахунків за надані послуги, виконані роботи, отримані товари з урахуванням довідок про внесення змін. Надання фінансової підтримки підприємствам (установам, організаціям) не допускається, крім випадків, передбачених нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту 11.5 вищевказаного Порядку зі спеціальних реєстраційних рахунків, на яких обліковуються власні надходження установ (організацій), розпорядники бюджетних коштів можуть здійснювати перерахування коштів відповідно до чинних нормативно-правових актів вищим та підвідомчим установам і організаціям у разі, якщо забезпечені ресурсами основна діяльність установи (організації) та заходи, що передбачалося здійснити на початок року. Відповідальність за прийняте рішення несе розпорядник бюджетних коштів.
Таким чином, кошти отримані бюджетною установою на спеціальний рахунок вважаються доходами спеціального фонду Державного бюджету, крім того, бюджетною установою можуть здійснюватись перерахування коштів відповідно до чинних нормативно-правових актів підвідомчим установам та організаціям.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство палива та енергетики України Мінпаливенерго України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Розпорядники бюджетних коштів є бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов’язань та здійснення видатків з бюджету.
Відповідно до пункту 4 статті 23 Бюджетного кодексу України витрати спеціального фонду бюджету мають постійне бюджетне призначення, яке дає право проводити їх виключно в межах і за рахунок відповідних надходжень до спеціального фонду згідно з законодавством, якщо законом про Державний бюджет (рішенням про місцевий бюджет) не встановлено інше.
Відповідно до пункту 8 вищевказаного Порядку відповідальність за дотримання бюджетного законодавства, цільове направлення та використання бюджетних коштів покладається на відповідних розпорядників, рахунки яких відкриті в установах банків.
Відповідно до наданих платіжних доручень підприємство Позивача на рахунок, відкритий в Жовтоводському відділенні Промінвестбанку, МФО 305363, отримував кошти від Міністерства палива та енергетики України, код 00013741 з рахунку відкритого в АБ “Енергобанк” місто Київ. МФО 300272.
З цього випливає, що кошти, які були надані ДП “Східний горно-збагачувальний комбінат” Міністерством палива та енергетики використані підприємством не у власних цілях (без проведення компенсації) на конкретно визначені цілі державної Комплексної програми створення національного ядерно-паливного циклу в Україні.
Відповідно до наданих звітів ДП “Східний гірничо-збачувальний комбінат” звітує перед Міністерством палива та енергетики за витрачені та освоєні кошти Фонду ядерно-паливного циклу.
Крім того в ході розгляду справи судом була призначена судово-економічна еспертиза з висновків якої вбачається, що:
1. Одержання Державним підприємством “Східний гірничо-збагачу-вальний комбінат” безповоротної фінансової допомоги від Міністерства палива та енергетики України документально не підтверджується.
2. Документально підтверджується одержання ДП “Східним гірничо-збагачувальним комбінатом” від Міністерства палива та енергетики України грошових коштів у розмірі 27962702 гривень.
Зазначені грошові кошти є бюджетними з наступних причин:
3. Експертами документально установлено, що отримані ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат»від Міністерства палива та енергетики України грошові кошти у розмірі 27962702 гривень не являються валовим доходом та не підлягають оподаткуванню на загальних підставах.
На підставі викладених обставин судова колегія вважає, що об’єкт оподаткування з податку на прибуток валовий дохід у підприємства складає від’ємне значення, що, в свою чергу виключає наявність податкових зобов’язань.
Жовтоводською ОДПІ безпідставно віднесено до безповоротної фінансової допомоги кошти, що надійшли від Фонду ядерно-паливного циклу у сумі 27962702 гривень.
Таким чином, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими, потягла за собою неправильне застосування норм матеріального права, що згідно пункту 3 статті 202 КАС України є підставою для скасування рішення.
З урахуванням вищевикладеного судова колегія вважає апеляційну скаргу задовольнити постанову скасувати.
На підставі наведеного та керуючись статтями 160, 167, 202, 205, 206 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державного підприємства “Східний гірничо-збагачуваний комбінат”, міста Жовті Води задовольнити.
Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 30 січня 2006 року у справі №А23/270 скасувати.
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення №0000592301/0 від 17 травня 2005 року Жовтоводської об’єднаної Державної податкової інспекції, яким Державному підприємству “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”, міста Жовті Води про донарахування податку на прибуток та штрафних санкцій на суму 6149708,25 гривень.
Стягнути з державного бюджету на користь Державного підприємства “Східний гірничо-збагачуваний комбінат”, міста Жовті Води вулиця Горького, будинок №2, 52200, місто Жовті Води, Дніпропетровської області р/р 26005301120001 в АК Промислово-інвестиційному банку місто Жовті Води МФО 305363 ОКПО 014309787 витрати на державне мито у сумі 3,4 гривень за розгляд справи у господарському суді, 1,7 гривень за розгляд справи у апеляційному суді та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 гривень та за проведення судово-економічної експертизи 3924 гривень.
Видати накази.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий І.Л. Кузнецова
Судді В.В. Швець
Л.О. Чимбар