Постанова № 21926549, 19.03.2012, Крюківський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
19.03.2012
Номер справи
1615/612/2012
Номер документу
21926549
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 1615/612/2012

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19.03.2012 року м. Кременчук

Суддя Крюківського районного суду м Кременчука Полтавської області Степура А.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м Кременчуці Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною, покладення обов'язків проведення перерахунку та виплати пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

У лютому 2012 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом згідно якого прохав суд визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчуці щодо відмови йому в перерахунку пенсії за віком з приміненням коефіцієнту з застосуванням заробітної плати за 2009 рік. Зобовязати Управління пенсійного фонду України Крюківського району в м.Кременчуці здійснити перерахунок пенсії за віком віком з приміненням коефіцієнту з застосуванням заробітної плати за 2010 рік.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до приписів ст.ст.40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідачем, відповідно до поданої позивачем заяви було здійснено перерахунок пенсії, без урахування приписів ч.2 ст.40 зазначеного Закону, а саме не включено до складової заробітної плати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Позивач вважає здійснення відповідачем перерахунку пенсії у такий спосіб неправомірним.

Відповідно до п.п. 9 та 10 п.35 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року були внесені зміни до ч.4 ст.42 та ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а саме ч.4 ст.42 Закону викладено в наступній редакції:

У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

У абзацах 7 та 12 ч.2 ст.40 Закону слова «середня заробітна плата працівників»та «зайнятих у галузях економіки України»в усіх відмінках замінити відповідно словами «заробітну плату (дохід)»та «в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії»у відповідному відмінку.

З наведених положень ч.2 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в ред.. від 28.12.2007 року вбачається, що ними передбачалась можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 року визнано положення підпунктів 9, 10 пункту 35 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими з 01.01.2008 року були внесені зміни до ст..40, 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними).

Оскільки відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, то з 22.05.2008 року відновлено дію положень ч.2 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року.

З аналізу норми абзацу 3 ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» в ред.. від 09.07.2003 року вбачається, що відповідно до неї перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч.1 ст.40 цього закону.

Тобто правила ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»в ред.. від 09.07.2003 року при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»в ред.. від 09.07.2003 року передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року.

В свою чергу, з 28.05.2008 року поряд з положеннями ч.2 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»в ред.. від 09.07.2003 року діє і Постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", відповідно до п.п.3 п.11 якої: у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону .

Таким чином з 28.05.2008 року діють два нормативно правові акти, які по різному регулюють розмір показника середньої заробітної плати, що враховуються для обчислення пенсії.

Відповідно до ст..92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»та Закон України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи викладене, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, п.п.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, в зв»язку з чим відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії і його застосування для перерахунку пенсій застрахованих осіб, які після призначення пенсії продовжують працювати суперечить вимогам Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»в ред.. Закону, що був чинним на час спірних правовідносин.

Враховуючи викладене приходжу до висновку, що відповідач, провівши з 01.01.2011 року перерахунок пенсії позивачу за його заявою по стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.) діяв у спосіб, що визначений чинним законодавством, а тому підстав для задоволення позову не вбачається, в зв»язку з чим в його задоволенні необхідно відмовити.

Керуючись статтями 6-14, 71, 159-163, 167, 183 - 2 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України Крюківського району у м.Кременчук Полтавської області про визнання неправомірними дій, зобовязання провести перерахунок пенсії та доплати різниці перерахованої пенсії відмовити.

Апеляційна скарга на постанову судді може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним подання копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Суддя: