Постанова № 21910808, 28.02.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2012
Номер справи
2а-597/12/1370
Номер документу
21910808
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 лютого 2012 р. № 2а-597/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Кравчука В.М.

за участю секретаря судового засідання Прокопчука О.С.,

представника позивача Афанасьєва О.Л.,.

представника відповідача Чабана О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Колективного підприємства Центру інженерних та науково-технічних послуг "АУМ" до Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова про скасування податкового повідомлення-рішення № 0005491530 від 13.07.2011 р., -

В С Т А Н О В И В :

Колективне підприємство - Центр інженерних та науково-технічних послуг "АУМ" звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0005491530 від 13.07.2011 р.

В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що контролюючий орган неправомірно застосував штрафні санкції в розмірі 1020 грн. за порушення термінів подання податкової декларації з ПДВ за січень та лютий 2011 р., оскільки штраф до платника вже було застосовано один раз в розмірі 170 грн. Вважає, що чинним законодавством, а саме п. 120.1 ст. 120 та п.7 підрозділу Перехідних положень ПК України, визначені інші розміри штрафних санкцій не більше 1 гривні за кожне порушення таке порушення за яке вже застосовано штраф.

Представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позові, просить його задовольнити.

Відповідач позовні вимоги не визнає, вважає, що штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасне подання декларації за січень та лютий 2011 р. нараховано правильно, оскільки за неподання (несвоєчасне подання) податкової звітності до платника застосовується відповідальність встановлена п.120.1 ст. 120 ПК України. Оскільки платник повторно вчинив порушення, то ДПІ правомірно застосувала до нього штрафні санкції в розмірі 170 грн. вперше та 1020 грн. за повторне вчинення порушення. Просить у позові відмовити.

Перевіривши матеріали справи, зясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, Суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

КП - Центр інженерних та науково-технічних послуг "АУМ" зареєстроване як юридична особа 04.11.1997 року № 17932962, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, код ЄДРПОУ 13804941 та є платником податку на додану вартість. Платник обрав квартальний термін сплати ПДВ, про що було подано відповідну заяву.

КП - Центр інженерних та науково-технічних послуг "АУМ" подало електронним способом до податкової інспекції податкову декларацію з ПДВ за І квартал 2011 р. Квитанцією № 2 про відправку декларації підтверджується, що звіт доставлено до контролюючого органу 18.04.2011 р.

21.03.2011 р. ДПІ у Франківському районі м. Львова провела камеральну перевірку КП Центр інженерних та науково-технічних послуг "АУМ" на предмет своєчасності подання податкової звітності, про що складено акт від 21.03.2011 р. № 420/15-2/13804941. Перевіркою від 21.03.2011 р. встановлено несвоєчасне подання декларації з ПДВ за січень 2011 р. по терміну 21.02.2011р., порушення п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України та винесено податкове повідомлення-рішення № 000351530 від 07.06.2011 р. на суму 170 грн. Акт та рішення отримані платником.

06.07.2011 р. ДПІ у Франківському районі м. Львова знову було проведено камеральну перевірку КП Центр інженерних та науково-технічних послуг "АУМ" та встановлено неподання декларації з ПДВ за лютий 2011 р., про що складено акт № 1046/15-2/13804941 та застосовано відповідальність у вигляді штрафу. За результатами перевірки винесено податкове повідомлення-рішення № 0005491530 від 13.07.2011 р. на суму 1020 грн.

13.07.2011р. КП Центр інженерних та науково-технічних послуг “АУМ” була направлена в ДПА у Львівській області скарга на податкове повідомлення-рішення від 07.06.2011 року № 0003591530. 15.10.2011р. подав до ДПС України повторну скаргу на податкове повідомлення рішення від 07.06.2011 року № 0003591530.28.10.2011р. ДПС України 19.12.2011р. прийняла рішення про залишення скарг без розгляду щодо оскарження податкового повідомлення-рішення від 07.06.2011 року № 0003591530, у звязку з тим, що первинна скарга на зазначене податкове повідомлення-рішення до ДПА у Львівській області не надходила.

Платник оскаржив до ДПА у Львівській області податкове повідомлення-рішення № 0005491530 від 13.07.2011 р. на суму 1020 грн., про що подав скаргу від 04.08.2011 р., яку рішенням від 06.10.2011 р. було залишено без задоволення. 15.10.2011 р. платник подав повторну скаргу, яку ДПС України рішенням від 03.11.2011 р. залишила без задоволення.

Згідно з відомостями, отриманими з Єдиного державного реєстру судових рішень України, платник оскаржив в судовому порядку податкове повідомлення-рішення від 07.06.2011 року № 0003591530 на суму 170 грн. Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14.02.2012 р. (справа № 2а-596/12/1370, суддя Гулик А.Г.) визнано протиправним податкове повідомлення рішення ДПІ у Франківському районі м. Львова від 07.06.2011 року № 0003591530 в частині застосування штрафної санкції у розмірі 169 грн. Доказів набрання законної сили судовим рішення від 14.02.2012 р. немає.

Позивач не погоджується з нарахованою йому штрафною санкцією в розмірі 1020 грн., оскільки, вважає, що порушення вчинено в період з 1 січня по 30 червня 2011 р., а тому слід застосовувати санкцію у розмірі 1 грн. за кожне порушення, тому оскаржив податкове повідомлення-рішення від 13.07.2011 р. в судовому порядку.

Між сторонами не має спору щодо суті вчиненого платником податків порушення. Спір виник щодо правомірності нарахування штрафних санкцій платнику в розмірі 1020 грн. за неподання (несвоєчасне подання) податкової декларації.

Вирішуючи спір, Суд виходить з наступного. Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 16.1.3 ст. 16 ПК України платник податків зобовязаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів. Відповідно до п. 46.1 ст. 46 цього Кодексу податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом.

Стаття 203 ПК України визначає порядок надання податкової декларації та строки розрахунків з бюджетом, так податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Матеріалами справи підтверджується, що КП Центр інженерних та науково-технічних послуг "АУМ" надіслало декларацію за І квартал 2011 р. в кінці квітня 2011 р. Позивач не заперечує дані обставини, факт порушення з його сторони терміну подання звітності оскаржував в адміністративному та судовому порядку. Однак не погоджується з розміром сплати штрафних санкцій за дане порушення, оскільки вважає, що Податковим кодексом України визначено розмір штрафу за кожне порушення 1 гривню, вчинене протягом періоду з 01 січня по 30 червня 2011 р.

Оцінюючи доводи позивача, Суд вважає, що такі є обґрунтованими з огляду на таке.

Статтею 120.1 ПК України встановлено, що за неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Керуючись саме положеннями ст. 120 ПК України податковий орган нарахував штраф в розмірі 1020. Однак Суд вважає, що податковий орган неправомірно застосував положення саме цієї статті закону. При цьому Суд виходив з наступного.

Згідно з п. 7 підр. 10 р. Перехідних положень ПК України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Відповідно до п. 109.1 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Неподання звітності є бездіяльністю платників податків, за яку передбачено юридичну відповідальність. Згідно з п. 113.3 ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Податковий кодекс не робить будь-яких винятків щодо кола порушень податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року, для яких застосовується штраф в розмірі 1 гривня.

Враховуючи те, що порушення податкового законодавства неподання (несвоєчасне) подання декларації з ПДВ, допущене КП Центр інженерних та науково-технічних послуг "АУМ", мало місце в період з 1 січня по 30 червня 2011 року, то й штрафні санкції повинні нараховуватися з урахуванням пункту 7 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України в розмірі 1 гривні.

Враховуючи наведене, Суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення в частині скасування податкового повідомлення рішення від 13.07.2011 року № 0005491530 на суму 1019 грн.

Під час звернення до суду позивач сплати судовий збір у розмірі 107,30 гривень. Судові витрати пропорційно до розміру задоволених вимог у вигляді судового збору в розмірі 107,00 відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України слід стягнути на користь позивача з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова № 0005491530 від 13 липня 2011 року в частині стягнення 1019 гривень.

В задоволенні іншої частини вимог відмовити.

Зобовязати Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області стягнути на користь Колективного підприємства Центру інженерних та науково-технічних послуг "АУМ" судові витрати у розмірі 107,00 гривень з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено 03 березня 2012 р.

Суддя В.М.Кравчук