Постанова № 21910621, 20.02.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2012
Номер справи
2а-14251/11/1370
Номер документу
21910621
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 лютого 2012 р. № 2а-14251/11/1370

м. Львів

17 год. 15 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий-суддя Коморний О.І.

секретар судового засідання Гнилиця Р.І.

з участю

представника позивачаБогданов О.В.

представник відповідачаПалій М.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Концерн Хлібпром»про визнання протиправними дій Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Львові.

Обставини справи.

Позивач, публічне акціонерне товариство «Концерн Хлібпром», звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Львові по надісланню листів №21374/08-01/4411 від 31.10.2011року та №21375/08-01/4411 від 31.10.2011року.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням позивачем вимог чинного податкового законодавства по надісланню листів та невідповідністю їх вимогам, що ставляться до письмових запитів.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві, надав додаткові пояснення, просить позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив повністю, вважає правомірним надіслання позивачу листів №21374/08-01/4411 від 31.10.2011 року та №21375/08-01/4411 від 31.10.2011 року, просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Суд заслухав пояснення представників сторін, повно, всебічно та обєктивно оцінив подані сторонами докази у їх сукупності та

встановив:

Відповідачем, згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, направлено позивачу листи №21374/08-01/4411 від 31.10.2011року та №21375/08-01/4411 від 31.10.2011 року про надання інформації та її документального підтвердження.

Згідно вказаних листів, відповідач на підставі п.п.20.1.6 п.20.1 ст.20 та пп.73.3 та 73.5 ст.73 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) та у зв'язку із встановленням сумнівності у факті здійснення операцій (існування розбіжностей задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань) та на виконання листа Калуської ОДПІ від 27.07.2011 №3314/8/1702 просив надати за адресою 79003, вул. Стрийська,35 м. Львів, інформацію та її документальне підтвердження (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) копії первинних, бухгалтерських та інших документів (накладних, актів виконаних робіт, податкових накладних, товаротранспортні, інші накладні, тощо), що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювалися, копії укладених угод (контрактів)) для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях (розрахунках, звітах тощо) щодо проведення взаєморозрахунків із контрагентом-покупцем СПД - ФО ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) за період з 01.10.2009 по 31.12.2010 року та СПД - ФО ОСОБА_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) за період з 01.10.2009 по 31.12.2010 року.

Згідно листа Калузької ОДПІ, на які є посилання у надісланих відповідачем позивачу листах, Калуська ОДПІ повідомила відповідача, що СПД-фізичним особам ОСОБА_4 (ідент.№НОМЕР_2) та ОСОБА_3 (ідент.№НОМЕР_1), які мали взаєморозрахунки з ПАТ «Концерн Хлібпром»(ЄДРПОУ 05511001, м.Львів, вул.Хлібна,2) та були покупцями хлібобулочних виробів, надано запити щодо надання пояснень та їх документального підтвердження по операціях з ПАТ «Концерн Хлібпром». Після отримання інформації буде вирішено питання щодо проведення документальних перевірок, про результати яких буде повідомлено додатково. Працівниками управління оподаткування фізичних осіб 26.07.2011 року направлено службову записку за №3297/17-0 відділу податкової міліції Калуської ОДПІ з метою опрацювання та вжиття заходів по вищевказаних приватних підприємцях.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів згідно з ч.2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Юрисдикція адміністративних судів відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Згідно з п.1.1.ст.1 Податкового кодексу України (далі ПК України), відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Відповідачу відповідно до п. 20.1.1 п.20.1 ст.20 ПК України надано право для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом;

Для отримання податкової інформації органи державної податкової служби згідно п.73.3 ст. 73 ПК України мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;

3) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Закріплений у ч.1 ст.11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

З урахуванням вищенаведених норм Суд констатує, що позивачем не надано доказів того, що надіслання відповідачем листів №21374/08-01/4411 від 31.10.2011року та №21375/08-01/4411 від 31.10.2011 року порушує чи обмежує охоронювані законом права чи інтереси позивача, або що надсилання таких листів створює загрозу порушення прав позивача.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Посадові особи органів державної податкової служби відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Згідно ст.21 ПК України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій. Шкода, завдана неправомірними діями посадових осіб контролюючих органів, підлягає відшкодуванню за рахунок коштів державного бюджету, передбачених таким контролюючим органам.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як свідчать матеріали справи, позивач надіслав відповідачу листи №21374/08-01/4411 від 31.10.2011року та №21375/08-01/4411 в межах повноважень наданих ПК України та жодного порушення прав чи інтересів позивача не допустив. Доказів протилежного позивачем суду не надано.

Суд звертає увагу позивача, що у разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому пункту 73.3 ст. 73 ПК України, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

З урахуванням фактичних обставин справи Суд дійшов висновку про відсутність порушення прав позивача при надісланні йому відповідачем листів №21374/08-01/4411 та №21375/08-01/4411 від 31.10.2011 року. Порушення прав позивача є надуманим та бездоказовим, позов поданий передчасно, відтак у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

1.У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

2. Судові витрати покласти на позивача.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 24.02.2012 р. о 15:30 год.

СуддяКоморний О.І.