Постанова № 21909368, 23.02.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2012
Номер справи
2а-10433/11/1370
Номер документу
21909368
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 лютого 2012 р. № 2а-10433/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого-судді Сакалоша В.М.,

суддів Кравчука В.М. та Лунь З.І.,

за участю секретаря судового засідання Іваськевича С.В.,

представника позивача Борисовського А.Р.,

представника відповідача 1 Жука В.П., представника відповідача 2 - Сивик В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Е. Ван Вайк і МОЯ Логістик»до Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області та Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про стягнення суми бюджетного відшкодування та пені

в с т а н о в и в :

Товариство з обмеженою відповідальністю «Е. Ван Вайк і МОЯ Логістик»звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою про стягнення з Державного бюджету України на користь товариства 347923 грн. бюджетного відшкодування та 11081,11 грн. пені.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має безспірне право на одержання бюджетного відшкодування у розмірі 347923 грн. Однак, бездіяльність Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області з приводу ненадання висновку органу Державного казначейства України із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, порушує право позивача на одержання такого відшкодування та суперечить п. 200.15 ст.200 Податкового Кодексу України.

Ухвалою суду від 25.10.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі. Хід розгляду справи відображених в ухвалах суду. В судовому засіданні 23.02.2012 року відповідно до положень ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Представник позивача позовні вимоги підтримав підстав наведених у позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача 1 - Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області проти позову заперечив. Позиція відповідача 1 викладена у письмовому запереченні позовних вимог № 12046/8/10-025/1243 від 11.11.2011 року. ДПІ у Золочівському районі зазначає, що в провадженні судів вже є справа про відшкодування податку на додану вартість за позовом ТзОВ «Е. Ван Вайк і МОЯ Логістик». Так, 24.04.2009 року Львівський окружний адміністративний суд розглянув позов ТзОВ «Е. Ван Вайк і МОЯ Логістик»до ДПІ у Золочівському районі та Головного управління державного казначейства України у Львівській області в особі Управління державного казначейства у Золочівському районі Львівської області та прийняв постанову по справі № 2а-6358/08 якою повністю задовольнив позов про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 06.06.2009 року №0000342301/0 та стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість на суму 347923 грн. Ухвалою від 11.05.2011 року по справі № 35551/09/9104 Львівський апеляційний адміністративний суд частково задовольнив апеляційну скаргу ДПІ у Золочівському районі, зокрема: постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24.04.2009 року в частині вирішення позовних вимог про зобов'язання ДПІ у Золочівському районі надати органу державного казначейства висновок на суму грошових коштів, що підлягає бюджетному відшкодуванню, - скасував та провадження у цій частині справи закрив; в решті позовних вимог постанову суду від 24.04.2009 року залишив без змін. ДПІ у Золочівському районі не погодилась з постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.04.2009 року та ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.05.2011 року по справі № 2а-6358/08, та оскаржила їх в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03.06.11 №К/9991/31825/11 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ДПІ у Золочівському районі, однак справ ще не розглянута і не остаточне рішення по суті не прийняте. Таке рішення касаційної інстанції матиме суттєве значення для прийняття Львівським окружним адміністративним судом законного рішення по справі № 2а- 10433/11/1370. ДПІ у Золочівському районі вважає, що оскільки позивачем не було заявлено суми бюджетного відшкодування по податку на додану вартість у відповідних періодах (по сумах податкового кредиту отриманого та оплаченого постачальниками), то ним було втрачено право на отримання такого відшкодування. На підставі викладеного, відповідач 1 просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача 2 - Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області проти позову заперечив, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши представлені сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та висновки податкового органу, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ДПІ у Золочівському районі проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТзОВ «Е. Ван Вайк і МОЯ Логістик»з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахункових рахунок за березень 2008 року, за результатами якої складено Акт перевірки № 19/23-33278515 від 27.05.2008 року

Проведеною перевіркою встановлено завищення суми бюджетного відшкодування за березень 2008 року в розмірі 347923 грн., чим порушено вимоги п.п. 7.7.1, 7.7.2, 7.7.3 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

На підставі наведеного Акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0000342301/0 від 06.06.2008 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ за березень 2008 року на суму 347923 грн.

Не погоджуючись із прийнятим податковим повідомленням-рішенням, 04.11.2008 року ТзОВ «Е. Ван Вайк і МОЯ Логістик» оскаржило його до суду. Постановою Львівського окружного адміністративного суду по справі № 2а-6358/08 від 24.04.2009 року позов задоволено повністю, визнано нечинним податкове повідомлення-рішення ДПІ у Золочівському районі Львівської області № 0000342301/0 від 06.06.2008 року, зобовязано ДПІ у Золочівському районі Львівської області надати висновок Управлінню державного казначейства у Золочівському районі Львівської області про відшкодування суми податку на додану вартість, заявлену ТзОВ «Е. Ван Вайк і МОЯ Логістик» у березні 2008 року у розмірі 347923 грн. на користь ТзОВ «Е. Ван Вайк і МОЯ Логістик».

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, ДПІ у Золочівському районі оскаржило його в апеляційному порядку. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.05.2011 року по справі № 35551/09/9104 частково задоволено апеляційну скаргу ДПІ у Золочівському районі, зокрема: постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24.04.2009 року в частині вирішення позовних вимог про зобов'язання ДПІ у Золочівському районі надати органу державного казначейства висновок на суму грошових коштів, що підлягає бюджетному відшкодуванню, - скасовано та провадження у цій частині справи закрито, оскільки вимога про зобовязання відповідача надати органу державного казначейства висновок про визначення суми податку, яка підлягає відшкодуванню, не є способом захисту прав платника ПДВ і не підлягає розгляду в суді через те, що в разі невідшкодування бюджетної заборгованості з ПДВ право платника порушується неодержанням коштів з бюджету, способом захисту має бути вимога про стягнення (відшкодування заборгованості). В решті позовних вимог постанову суду від 24.04.2009 року залишено без змін.

ДПІ у Золочівському районі не погодилась з постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.04.2009 року та ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.05.2011 року по справі № 2а-6358/08, та оскаржила їх в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03.06.11 № К/9991/31825/11 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ДПІ у Золочівському районі, однак остаточне рішення по справі не прийняте.

Суд керується положеннями ч.5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмову провадженні, - через пять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

А відтак, суд бере до уваги те, що постанова Львівського окружного адміністративного суду по справі № 2а-6358/08 набрала законної сили 11.05.2011 року, тоді коли у відкритому судовому засіданні було проголошено ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду по справі №35551/09/9104.

Таким чином, право позивача на бюджетне відшкодування у розмірі 347923 грн. підтверджено рішенням суду, щодо відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України є обставиною, що не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Порядок відшкодування з Державного бюджету України та строки проведення розрахунків визначений ст. 200 Податкового кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010 року (далі ПК України) із наступними змінами та доповненнями.

Як вбачається з п. 200.12 ст. 200 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно із п. 200.13 ст. 200 ПК України на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Пунктом 200.23 ст. 200 ПК України визначено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ДПІ у Золочівському районі не вживались заходи щодо відшкодування позивачу сум податку на додану вартість, хоча зобовязано було з моменту набрання законної сили постанови Львівського окружного адміністративного суду від 24.04.2009 року по справі № 2а-6358/08 вчинити дії по відновленню права платника податків на одержання бюджетного відшкодування.

Враховуючи те, що невідшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість порушує права позивача, то відповідно способом захисту цього права є стягнення з Державного бюджету України на користь позивача такого бюджетного відшкодування.

Крім того, суд бере до уваги те, що оскільки суми податку, не відшкодовані з Державного бюджету України у порядку та строки, встановленими чинним податковим законодавством, то вони підлягають стягненню із нарахуванням пені. За період з 11.05.2011 року по 13.09.2011 року (125 днів) розмір пені складає 11081,11 грн. (347923 грн. х 7,75% (облікова ставка НБУ) х 120% х 125 днів / 365 днів = 11081,11).

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підставні і обґрунтовані, а томy адміністративний позов належить задовольнити.

Судові витрати у вигляді судового збору відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 17-19, 86, 94, 160-163 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Е. Ван Вайк і МОЯ Логістик»(код ЄДРПОУ 33278512) кошти в сумі 347923 (триста сорок сім тисяч девятсот двадцять три) гривні як суми бюджетного відшкодування та 11081 (одинадцять тисяч вісімдесят одну) гривню 11 (одинадцять) копійок як пені.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Е. Ван Вайк і МОЯ Логістик»(код ЄДРПОУ 33278512) 3 (три) гривні 40 (сорок) копійок судового збору.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою яка її подала, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 28 лютого 2012 року.

Головуючий суддя В.М. Сакалош

Суддя З.І. Лунь

Суддя В.М. Кравчук