Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2012 р. № 2а-11974/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Падляк О.І.
за участю:
представника позивача Побережника О.А.
представника відповідача Дорош А.Б.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом ТзОВ "ЛІХТ" до ДПІ у Сихівському районі м. Львова про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛІХТ» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000152341 від 25.08.2011 р., яким підприємству донараховано податкові зобовязання зі сплати податку на додану вартість в сумі 60525,24 грн. (48420,19 грн. основний платіж, 12105,05 грн. штрафна (фінансова) санкція), за порушення пунктів 1.7, ст. 1, п.п. 7.2.3, п. 7.2, пп.7.4.1, п.7.4 п.7.5.1 пп. 7.5 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що податковий орган при проведенні перевірки не взяв до уваги, що факт придбання ТзОВ «ЛІХТ»товару документально підтверджено первинними документами, як це передбачено п.1.2 ст.1, п 2.1 ст.2 „Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку". А факт, що в поданому згідно системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість в розрізі контрагентів на рівнів ДПА України між ТзОВ „Фарма Трейдімпекс" та ТзОВ «ЛІХТ»наявна розбіжність по податковому кредиту по ПДВ в сумі 48420,19 грн, з невстановлених причин, розрахунки з ТзОВ «ЛІХТ», не позбавляє його права на податковий кредит і не доводить протиправності його дій. Як добросовісний платник податку ТзОВ «ЛІХТ»виконав усі залежні від нього умови - сплатив податок у складі ціни придбання товарів, отримав у продавця копію свідоцтва про його реєстрацію як платника ПДВ та податкові накладні.
З огляду на це дії ТзОВ «ЛІХТ»по обчисленню податкового кредиту є правомірними і не можуть кваліфікуватися як порушення пп.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні, які тотожні висновкам акту перевірки від 10.08.2011 року № 3017/23-4/35562709, складеного ДПІ у Сихівському районі м. Львова за наслідками документальної позапланової невиїзної перевірки з питань правильності формування ТзОВ «ЛІХТ»податкового зобовязання та податкового кредиту з податку на додану вартість за жовтень 2010 року. Вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення правомірним, оскільки в ході проведення аналізу податкової звітності з ПДВ шляхом автоматизованого співставлення податкового зобов'язання та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, виявленими за результатами автоматизованого співставлення даних податкової звітності з податку на додану вартість на рівні ДПА України встановлено, що розмір податку, зазначений ТЗОВ «ЛІХТ»у деклараціях за жовтень 2010 року є меншим, ніж визначено за результатами позапланової невиїзної перевірки, оскільки під час опрацювання розшифровок податкового зобов'язання та податкового кредиту з ПДВ в розрізі контрагентів встановлено завищення податкового кредиту з ПДВ на суму 48420,19 грн. за податковими накладними, виписаними ТзОВ „Фарма Трейдімпекс".
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.
На підприємстві ТзОВ «ЛІХТ» ДПІ у Сихівському районі м. Львова проведено документальну позапланову невиїзну перевірку з питань правильності формування ТзОВ «ЛІХТ»податкового зобовязання та податкового кредиту з податку на додану вартість за жовтень 2010 року. Результати перевірки оформлені актом від 10.08.2011 року № 3017/23-4/35562709.
Як вбачається з акту, податковим органом зроблено висновок про порушення ТзОВ «ЛІХТ»зокрема, пунктів пп. 1.7, ст. 1, п.п. 7.2.3, п. 7.2, пп.7.4.1, п.7.4 п.7.5.1 пп. 7.5 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", яке полягає в тому, що в ході проведення дослідження фінансово-господарської діяльності ТзОВ "Ліхт" встановлено відсутність первинних документів, які дають право на формування податкового кредиту за жовтень 2010 року по контрагенту ТзОВ „Фарма Трейдімпекс".
На підставі вказаних висновків акту від 10.08.2011 року № 3017/23-4/35562709 ДПІ у Сихівському районі м. Львова прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000152341 від 25.08.2011р, яким визначено ТзОВ "Ліхт" грошове зобов»язання по податку на додану вартість на загальну суму 60525,24 грн.
Як вбачається із матеріалів справи ТзОВ „Фарма Трейдімпекс" укладено договір поставки № 28/09-10 від 28.09.2010 року з ТзОВ «Ліхт». Згідно даного договору ТзОВ „Фарма Трейдімпекс.", далі «Постачальник»зобов'язується передати ТзОВ «Ліхт», далі «Покупець»хладогени, оливи та комплектуючі до холодильного обладнання, далі «Товар», асортимент, кількість та ціна яких, зазначені в Специфікаціях до цього договору, які є його невід'ємною частиною.
Підприємством надано до матеріалів справи завірені копії податкових накладних та накладних, а саме: від 01.10.2010 року № 110451 на загальну суму 119 258,45 грн. в т.ч. ПДВ 19 876,45 грн., від 01.10.2010 року № 1001-01 на загальну суму 119 258,45 грн. в т.ч. ПДВ 19 876,45 грн., від 11.10.2010 року № 1110453 на загальну суму 137 841,62 грн. в т.ч. ПДВ 22 973,60 грн., від 11.10.2010 року № 1011-01 на загальну суму 137 841,62 грн. в т.ч. ПДВ 22 973,60 грн., від 21.10.2010 року № 2110454 на загальну суму 33 421,08 грн. в т.ч. ПДВ 5 570,18 грн., від 21.10.2010 року № 1021-01 на загальну суму 33 421,08 грн. в т.ч. ПДВ 5 570,18 грн. Всього ТзОВ «Ліхт»отримано товар від ТзОВ „Фарма Трейдімпекс" на загальну суму 290 521,15 грн.
Статтею 2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зазначено, що сфера дії Закону поширюється на всіх юридичних осіб створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
Виходячи з вимог п.2 ст.3 цього ж Закону України бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Правила податкового обліку визначаються відповідними нормативними документами, що регламентують порядок оподаткування в Україні.
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена п.п.1.2 п.1, п.п.2.1 п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 №88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.95 за № 168/704, первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.
Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 № 996-ХІУ (із змінами та доповненнями) встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути до здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Дія контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Згідно з п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 р. № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 р. за № 168/704. первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити; назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.
Відповідно до статті 3 Господарського Кодексу України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва -підприємцями.
Відповідно до вимог норм п.1.4. ст.1 Закон України “Про податок на додану вартість», визначено поняття поставки товарів, що це будь-яка операція що здійснюється згідно договорів купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання.
Як передбачено пунктом 7.4.1 п.7.4 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість», виникнення у платника права на податковий кредит з ПДВ при обов»язковій наявності такої підстави, як сплата платником податку у звітному періоді відповідних сум податку до бюджету.
Водночас, з незрозумілих причин податковий орган не враховує, що дана господарська операція знайшла своє відображення в обліку ТзОВ «Фарма Трейдімпекс» згідно чинним законодавством України.
Таким чином, підприємство - покупець придбавши в підприємства - продавця товар (послуги) сплачує ПДВ у ціні придбаного у підприємства продавця товару або послуги . На підтвердження вказаної господарської операції підприємство-продавець у свою чергу у відповідності до п.7.2. Закону України «Про податок на додану вартість»передає підприємству-покупцю належним чином оформлену податкову накладну, яка є одночасно звітним податковим і розрахунковим документом. У відповідності до п.п.7.4.5 Закону «Про податок на додану вартість»не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з п.п.7.2.6 Закону.
Тобто, єдиним випадком неправомірного включення сум ПДВ до податкового кредиту є відсутність податкової накладної чи документа, який її замінює на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби. І лише тоді до такого платника податку застосовуються фінансові санкції.
Таким чином, законом встановлено лише один випадок не включення до складу податкового кредиту витрат на сплату ПДВ, а саме : відсутність податкової накладної .
Відповідно до п.п.7.5.1, п.7.5, ст.7 Закону України №168 датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:
або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;
або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Враховуючи вищевказане ТзОВ „Ліхт" не порушено п.3 ст.5 та п.1 ст. 7 Господарського Кодексу України від № 16.01.03 №436-ІУ; п. 2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»(зі змінами та доповненнями), п. 1.7, ст.1 п.п.7.4.1., п.7.4, п.п.7.5.1, п.7.5, ст. 7 п.п.7.7.1, п.7.7., ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».
За правилами, встановленими статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем у відповідності до норм ч.3 ст. 71 КАС України подано клопотання про витребування доказів від позивача щодо факту сплати готівкових коштів за послуги мобільного звязку та використання в господарській діяльності даних послуг.
Позивачем у відповідності до вимог ст. 49, 70 КАС України, оскільки зобовязаний добросовісно користуватися належними йому процесуальними правами, а відтак зобов'язаний обґрунтовувати належність доказів для підтвердження своїх позовних вимог, що позивачем було зроблено.
Відповідачем не подано жодного доказу та документу, який б свідчив про відсутність належним чином оформлених документів, які підтверджують господарські операцій по придбаному товару у ТзОВ «Фарма Трейдімпекс», що в свою чергу не давало жодних підстав для прийняття податкового повідомлення-рішення № 0000152341 від 25.08.2011 року.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони:
1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4)безсторонньо (неупереджено);
5)добросовісно;
6)розсудливо;
7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи "несправедливій дискримінації;
8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення ДПІ у Сихівському районі м. Львова № 0000152341 від 25.08.2011 року, суд прийшов до висновку, що воно прийняте відповідачем без урахування вимог Закону України "Про податок на додану вартість".
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що податкове повідомлення - рішення ДПІ у Сихівському районі м. Львова № 0000152341 від 25.08.2011 року підлягає визнанню протиправним.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору сплаченого за квитанцією, яка міститься в матеріалах справи.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ в Сихівському районі м Львова №0000152341 від 25.08.2011 року.
Стягнути з Державного бюджету на користь ТзОВ "ЛІХТ" державне мито в сумі 3,40 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
СуддяР. Брильовський