Постанова № 21908406, 01.02.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2012
Номер справи
2а-10692/10/1370
Номер документу
21908406
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 лютого 2012 р. № 2а-10692/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лунь З.І.

за участю

секретаря судового засідання Івашків В.І.,

представників сторін:

від позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

від відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Підприємства обєднання громадян (релігійної організації, профспілки) «Віват»Львівської обласної асоціації інвалідів Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України»до Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області про визнання нечинними податкових повідомлень рішень від 01.04.2010 року № 0000692301/0, від 11.06.2010 року № 0000692301/1, від 21.08.2010 року № 0000692301/2, від 03.11.2010 року № 0000692301/3.

ВСТАНОВИВ:

Підприємство обєднання громадян (релігійної організації, профспілки) «Віват»Львівської обласної асоціації інвалідів Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України»звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області про визнання нечинними податкових повідомлень рішень від 01.04.2010 року № 0000692301/0, від 11.06.2010 року № 0000692301/1, від 21.08.2010 року № 0000692301/2, від 03.11.2010 року № 0000692301/3.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали з мотивів, викладених у позовній заяві. Зазначили, що податкове повідомлення-рішення винесене відповідачем з порушенням норм податкового законодавства, оскільки позивач має пільги щодо сплати податку на додану вартість.

В судовому засіданні представники відповідача проти позову заперечили з мотивів, викладених у запереченні на позовну заяву. Представник відповідача - податковий ревізор інспектор зазначив, що до перевірки йому було представлено інші документи, ніж ті, що за клопотанням позивача долучено до матеріалів справи, однак цього він довести не може, оскільки первинні документи під час проведення перевірки не вилучалися.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

Працівниками Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області здійснено планову виїзну документальну перевірку Підприємства обєднання громадян (релігійної організації, профспілки) «ВІВАТ»Львівської обласної асоціації інвалідів Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України»(далі ПОГ «Віват»), за результатами якої складено Акт від 18.03.2012 року №6/23-34903613 про результати планової виїзної комплексної перевірки Підприємства обєднання громадян (релігійної організації, профспілки) «Віват»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 26.01.2007 року по 30.09.2009 року (далі- Акт перевірки).

На підставі акта перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 01.04.2010 року № 0000692301/0, яким визначено суму податкового зобовязання за платежем податок на додану вартість в сумі 217443,53, в т.ч. за основним платежем 144962,35 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 72481,18 грн.

Податкове повідомлення-рішення від 01.04.2010 року № 0000692301/0 оскаржувалося ПОГ «Віват»в адміністративному порядку; за наслідками оскарження винесено податкові повідомлення рішення від 11.06.2010 року № 0000692301/1, від 21.08.2010 року № 0000692301/2, від 03.11.2010 року № 0000692301/3.

Як вбачається з висновків Акта перевірки, ПОГ «Віват»порушено п. 1.3 ст.1, п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 та п.п.6.2.8 п.6.2 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого занижено та не доплачено в бюджет ПДВ на суму 144962,35 грн., в тому числі за липень-грудень 2007 року - 39336,71 грн., за квітень-грудень 2008 року - 89547,84 грн., та за квітень 2009 року - 16077,80 грн.

Як вбачається з Акта перевірки згадані висновки зроблено відповідачем на тій підставі, що якщо при поставці товарів (послуг), які відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість»звільнені від оподаткування чи застосовується нульова ставка, а платником податку нараховано ПДВ, то суми податку мають бути сплачені до бюджету. При цьому такий факт розцінюється як завищення цін і до платника застосовуються відповідні санкції, зокрема, стягнення до бюджету повної суми такого завищення. (Т.1 а.с.57).

Судом встановлено, що ПОГ «Віват»отримало право на користування пільгами з оподаткування згідно з п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України «Про податок на додану вартість»(Дозвіл №5 Регіональної комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, дійсний з 01.07.2007 по 01.01.2008 р., Дозвіл №16 Регіональної комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, дійсний з 01.01.2008 по 01.01.2009 р.,) та п.п.6.2.8 п.6.2. ст.6 Закону України «Про податок на додану вартють»(Дозвіл №23 Регіональної комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, дійсний з 01.01.2009 по 01.01.2010 р.).

Відповідно до п.1.3 Закону України «Про податок на додану вартість»платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію.

Підпунктом 5.2.1 п.5.2. ст. 5 цього ж Закону звільняються від оподаткування операції, зокрема, з поставки товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім грального і лотерейного бізнесу та послуг з поставки підакцизних товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку (далі - комісіонера) здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням іншої особи (далі - комітента) без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва.

При порушенні вимог цього підпункту платником податку податковий орган скасовує його реєстрацію як особи, що має право на податкову пільгу, а податкові зобов'язання такого платника податку перераховуються з податкового періоду, за наслідками якого були виявлені такі порушення, відповідно до загальних правил оподаткування, встановлених цим Законом, та з одночасним застосуванням відповідних фінансових санкцій.

Підпунктом 6.2.8. п. 6.2. ст.6 цього ж Закону поставки товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім грального і лотерейного бізнесу та послуг з поставки підакцизних товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого комісіонера здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням комітента без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва.

При порушенні вимог цього підпункту платником податку податковий орган скасовує його реєстрацію як особи, що має право на податкову пільгу, а податкові зобов'язання такого платника податку перераховуються з податкового періоду, за наслідками якого були виявлені такі порушення, відповідно до загальних правил оподаткування, встановлених цим Законом, та з одночасним застосуванням відповідних фінансових санкцій.

Як вбачається з матеріалів справи ПОГ «Віват»надавалися послуги по ремонту для інших організацій різної форми власності.

З долучених до матеріалів справи первинних документів податкових накладних, виписаних позивачем з липня 2007 року по березень 2009 року у рядку VI Податок на додану вартість зазначено «ст.5.2.1».

Відтак, мотивація порушення, яка викладена відповідачем у Акті перевірки щодо нарахування позивачем податку на додану вартість не відповідає дійсності та не була спростована органом податкової служби.

Суд бере до уваги долучені до матеріалів справи за клопотанням позивача звіти про дебетові та кредитові операції по банківському рахунку ( система клієнт-банк), що додатково підтверджують зазначене вище.

Судом також встановлено порушення порядку проведення перевірки щодо позивача, зокрема, в порушення вимог ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу України»відповідачем неправомірно виписано направлення для проведення перевірки з перевищенням на один робочий день. В порушення вимог п.4.2, п.4.3 Порядку оформления результатів документальних виїзних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10.08.2005 року №327, Акт перевірки було підписано посадовими особами із запізненням на три дні.

Як вбачається з листа ДПА у Львівській області від 19.08.2010 року №18712/ 10/14-215/128 за вказані порушення відповідних посадових осіб притягнуто до відповідальності. Судом також встановлено, що податковим органом не було скасовано реєстрацію ПОГ «Віват»як особи, що має право на податкову пільгу.

Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що позивач не зобовязаний сплачувати податок на додану вартість до бюджету, оскільки він має право на податку пільгу, що підтверджується відповідними письмовими доказами. Крім того, як вбачається з долучених до матеріалів справи первинних документів, позивачем не нараховувався податкок на додану вартість з послуг, які ним надавалися іншим субєктам господарювання.

Суд також зазначає, що у разі порушення постачальником порядку ціноутворення та державної дисципліни цін у вигляді безпідставного і зайвого нарахування податку на додану вартість у розмірі 20% замість застосування за зазначеними операціями ставки податку 0%, здійснення заходів реагування покладається на органи контрою за цінами.

Відтак, оскаржувані податкові повідомлення-рішення, прийняті на підставі Акта перевірки з висновком відповідача про порушення ПОГ «Віват»вимог податкового законодавства, визнаються судом нечинними.

Таким чином позовні вимоги, зазявлені прозивачем, підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати у вигляді 3 грн. 40 коп. судового збору присуджуються з Державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Золочівському районі Львівської області від 01.04.2010 року № 0000692301/0, від 11.06.2010 року № 0000692301/1, від 21.08.2010 року № 0000692301/2, від 03.11.2010 року № 0000692301/3.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Підприємства обєднання громадян (релігійної організації, профспілки) «ВІВАТ»Львівської обласної асоціації інвалідів Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» (80700,Львівська обл., м. Золочів, вул. Галицька, 37; ідентифікаційний код 34903613) 3 (три) грн. 40 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова в повному обсязі складена 06.02.2012 року.

Суддя Лунь З.І.

З оригіналом згідно

Суддя Лунь З.І.