Постанова № 21907653, 14.02.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2012
Номер справи
2а/1270/700/2012
Номер документу
21907653
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.2.9

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/700/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді:Солоніченко О.В.

при секретарі:Балябі В. С. ,

за участю

представника позивачаОСОБА_1 довіреність від 25.01.2012,

представника відповідачаОСОБА_2 довіреність від 03.01.2012. № 3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» до державної податкової інспекції у м. Свердловську Луганської області, третя особа Державна податкова інспекція в м. Красний Луч Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 22.12.2006 № 0000772342/0 на суму 67628,56 грн., -

ВСТАНОВИВ:

31 липня 2007 року Державне підприємство «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» звернулось до господарського суду Луганської області з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у місті Свердловську про скасування податкового повідомлення-рішення від 22 грудня 2006 року № 0000772342/0 на суму 67628,56 грн.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 07.09.2007 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, було залучено Державну податкову інспекцію в м. Красний Луч Луганської області.

Постановою Господарського суду Луганської області від 06 листопада 2007 року позов задоволено повністю. Скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Свердловську від 22 грудня 2006 року № 0000772342/0. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» витрати зі сплати державного мита у сумі 3,40 грн.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2008 року постанову Господарського суду Луганської області від 06 листопада 2007 року скасовано, у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 07 грудня 2011 року судові рішення Господарського суду Луганської області та Донецького апеляційного адміністративного суду скасовані, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 23 січня 2012 справу прийнято до провадження.

В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що на підставі акту перевірки, яку було проведено Краснолуцькою ОДПІ Луганської області 25.10.2006 року Державною податковою інспекцією у м. Свердловську Луганської області 22.12.2006 було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000772342/0, яким позивачу було визначено суму податкового зобовязання з земельного податку з урахуванням штрафних санкцій у загальній сумі 67628,56 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням податкового органу, позивач вказує, що підприємство створено з метою організації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області без мети отримання прибутку. Підприємство повністю фінансується за рахунок Державного бюджету, що підтверджується відповідною довідкою органу державного казначейства України, що відповідно до ст. 12 Закону України «Про плату за землю» є підставою для звільнення від сплати земельного податку. З урахуванням зазначених вимог Закону Антрацитівською дирекцією з ліквідації шахт Державного підприємства «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» було надано до Краснолуцької ОДПІ розрахунки земельного податку на землю по місцевим радам, які були прийняті податковими органами без заперечень.

Крім того, позивачем зазначено, що організація та виконання робіт по ліквідації шахт здійснюється у межах проектних завдань, які розробляються державними інститутами проектування та будівництва підприємств вугільної промисловості, проходять державну експертизу та затверджуються Мінвуглепромом України. Посилаючись на положення ДБН Д.1.1.-1.2004 у вартості робіт по фізичній ліквідації гірничого підприємства податок на землю не встановлено, про що зазначено у листах ДВАТ «Луганськдіпрошахт» та ВАТ «Піведеньдіпрошахт» від 23.03.07.

Наявність пільг підтверджується також листами ДПА України від 01.11.04. та ДПА в Луганській обл. від 24.11.2004.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000772342/0 від 22.12.2006.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову, в яких, серед іншого, зазначено, що відповідно до вимог Закону України «Про плату за землю» платником земельного податку є юридичні та фізичні особи, які є користувачами земельної ділянки. Згідно з нормами Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Антрацитівська дирекція ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» зареєстрована податковим органом в якості платника земельного податку.

На думку представника відповідача, позивач не має права на користування пільгою зі сплати земельного податку, оскільки не значиться в Реєстрі неприбуткових установ та організацій, та не підпадає під визначення установи, закладу, організації, що утримується за рахунок Державного бюджету, при цьому є підприємством, та отримує кошти з Державного бюджету виключно у вигляді трансфертів, що мають цільове призначення, та які не покривають витрати підприємства в повному обсязі. Підприємство також має рахунки у комерційних банках, на яких утримує кошти від реалізації майна ліквідованих шахт, тобто фактично отримує прибуток, та подає декларацію з податку на прибуток.

Крім того, представник відповідача в судовому засіданні додатково зазначила, що Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.09.2011 встановлено, що позивач мав у 2006 р. прибуток, та у позивача відсутнє право на використання пільги зі сплати податку на землю, передбаченої ст. 12 Закону України «Про плату за землю». Зазначені обставини, на думку представника відповідача відповідно до ст. 72 КАС України не підлягають доказуванню.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

В силу норм статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 07.12.2011 встановлено наступне.

Позивач державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (ДП Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» зареєстроване в якості юридичної особи, внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), код 32449971. До складу підприємства в якості структурного підрозділу входить Антрацитівська дирекція з ліквідації шахт, яка створена згідно з наказом ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» від 22 вересня 2003 року № 1.

Положенням про Антрацитівську дирекцію з ліквідації шахт ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств»(ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація») визначений порядок обліку та звітності Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», а саме: дирекція веде бухгалтерський облік своєї діяльності у відповідності до чинного законодавства України (пункт 6.1); фінансові результати визначаються згідно квартальних та річного бухгалтерського балансу. Бухгалтерська та фінансова звітність підлягає затвердженню директором ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» (пункт 6.2); дирекція подає звітність в ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація», органам статистики, податкової інспекції в обємах та строки, установлені вказаними органами та визначені законодавством України (пункт 6.3); перевірка діяльності здійснюється у відповідності з законодавством України (пункт 6.4).

Державною податковою інспекцією у м. Красний Луч Луганської області проведено виїзну планову перевірку Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2005 року по 30 червня 2006 року, за результатами якої податковим органом 12 грудня 2006 року було складено акт за № 461/23-26447508.

В акті перевірки встановлено порушення позивачем, зокрема, вимог пункту 3 статті 12 Закону України «Про плату за землю», що виразилось у неправомірному застосуванні пільги по платі за землю у 2005 2006 роках у сумі 1050352,86 грн.

Так, актом перевірки встановлено що Антрацитівською дирекцією з ліквідації шахт ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» у періоді, що перевірявся, було задекларовано пільги по сплаті земельного податку як підприємство, яке повністю утримується за рахунок державного бюджету в розрізі територіальних громад: Краснолуцької, Лутугінської, Ровеньківської, Перевальської, Свердловської, Краснодонської.

Зокрема, перевіркою було встановлено, що: по місту Лутугино Антрацитівська дирекція з ліквідації шахт ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» оформлені державні акти на право землекористування по всім площам земельних ділянок; по місту Свердловську правовстановлюючими документами на земельні ділянки шахт «Свердловська», «Майська», ім. Володарського є договір тимчасового користування, зареєстрований 21 грудня 2001 року, державні акти на обєкти шахт ім. Дзержинського, Дарївської 1-6 та № 54 виготовлено, але не зареєстровано у встановленому законодавством порядку. Площі земельних ділянок буде уточнено після реєстрації державних актів. Також у акті перевірки вказано, що по місту Перевальськ, місту Ровеньки, місту Кораснодон площі земельних ділянок визначені згідно з довідками відповідних органів земельних ресурсів, перелік яких наведено у акті перевірки.

22 грудня 2006 року відповідачем Державною податковою інспекцією у м. Свердловську Луганської області на підставі вказаного акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000772342/0, яким згідно з підпунктом «б»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Антрацитівській дирекції з ліквідації шахт ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» визначено суму податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: земельний податок з юридичних осіб у розмірі 67628,56 грн., у тому числі 52631,04 грн. за основним платежем, 14997,52 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України «Про систему оподаткування»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.

Згідно з пунктом 1.1 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про плату за землю»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що термін «податок» вживається у значенні обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками.

Частинами 1, 3 статті 95 Цивільного кодексу України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про плату за землю»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Статтею 5 Закону України «Про плату за землю» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, зокрема, що обєктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

В силу норм п.3 ч.1 ст. 12 Закону України «Про плату за землю» від земельного податку звільняються: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету (за винятком військових формувань, утворених відповідно до законів України, крім Збройних Сил України та Державної прикордонної служби України), спеціалізовані санаторії України для реабілітації хворих, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, санаторно-курортні та оздоровчі заклади громадських організацій інвалідів, реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів, дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України, громадські організації інвалідів України, підприємства та організації громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом попереднього звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва (обігу).

Виходячи з вимог ст. 26 Закону України «Про плату за землю» відповідальність, передбачену Земельним кодексом України та законами України несуть платники земельного податку.

Представником відповідача до матеріалів справи надано довідку ДПІ в м. Свердловську, від 13.02.2012 за № 483/29, відповідно до якої Антрацитівська дирекція з ліквідації шахт ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» перебуває на податковому обліку в ДПІ м. Свердловська як платник окремих податків з 02.04.2004 року, що представником позивача в судовому засіданні не заперечувалось.

В силу ст. 13 Закону України «Про плату за землю» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до ст. 14 вказаного Закону платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Як вбачається з матеріалів справи, Антрацитівською дирекцією складались та подавались до Державної податкової інспекції в м. Свердловську податковий розрахунок земельного податку на 2005, 2006 роки із додатками (розрахунком земельного податку на ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів та звітом про пільги на земельний податок) з переліком земельних ділянок на землях Свердловського району. Факт складання та подання податкових розрахунків земельного податку представником відповідача також не заперечувався. Тобто, Антрацитівською дирекцією з ліквідації шахт ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» виконувались дії, передбачені Законом для платника земельного податку.

Відповідно до довідки Свердловського міського управління земельних ресурсів від 19.01.2006 Антрацитівська дирекція з ліквідації шахт ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» є користувачем земельних ділянок, що знаходяться за межами м. Свердловська.

Зазначені обставини встановлено також Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.09.2011 у справі за позовом ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» до ДПІ в м. Антрацит Луганської області про скасування податкових повідомлень-рішень.

Зазначене надає підстави вважати, що Антрацитівська дирекція з ліквідації шахт ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» є платником земельного податку, відтак має нести відповідальність за нарахування та сплату земельного податку.

Крім того, суд враховує, що представник позивача фактично не заперечує факт перебування земельних ділянок безпосередньо в користуванні Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація». При цьому доводи позивача щодо того, що земельні ділянки не є предметом використання та господарювання тому що надані для проведення робіт з рекультивації відповідно до статуту підприємства, без права ведення господарської діяльності і отримання прибутку, на думку суду, не заслуговують на увагу , оскільки Закон України «Про плату за землю» не містить норм, які звільняють від сплати податку в залежності від таких обставин.

Посилання представника позивача на вимоги ст. 27 закону України «Про охорону земель» також не підлягають врахуванню, з огляду на таке. Норми вказаної статті передбачають, що Держава здійснює економічне стимулювання заходів щодо охорони та використання земель і підвищення родючості ґрунтів землевласниками та землекористувачами, зокрема, шляхом звільнення землевласників і землекористувачів від плати за землю, за земельні ділянки, на яких виконуються роботи з меліорації, рекультивації, консервації земель та інші роботи щодо охорони земель на період тимчасової консервації, будівництва та сільськогосподарського освоєння земель відповідно до затвердженої документації із землеустрою. Підставою для розгляду питання про економічне стимулювання заходів щодо використання та охорони земель і підвищення родючості ґрунтів є заява чи клопотання землевласників і землекористувачів до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють регулювання у сфері охорони земель, за місцезнаходженням земельної ділянки. До заяви чи клопотання додається висновок органів виконавчої влади з питань аграрної політики про покращення екологічного стану земель і підвищення родючості ґрунтів згідно з даними агрохімічного паспорта земельної ділянки. Порядок економічного стимулювання заходів щодо використання та охорони земель і підвищення родючості ґрунтів встановлює Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її доводи та заперечення.

Доказів того, що підприємство звільнено від сплати земельного податку на виконання вимог Закону України «Про охорону земель» позивачем не надано. Висновки комісійної судово-економічної експертизи від 17.09.2010, на які посилається позивач, на думку суду, не є належним доказом правомірності звільнення від сплати земельного податку, оскільки вказану експертизу проведено в рамках розгляду кримінальної справи за фактом ухилення від сплати податку, а відтак, належну оцінку цьому доказу має давати суд, який безпосередньо розглядає кримінальну справу, що мало виразитись у відповідному вироку суду. Постанова про припинення кримінальної справи також не є належним доказом у справі про скасування податкового повідомлення-рішення, оскільки може лише встановлювати наявність чи відсутність складу злочину, передбаченого кримінальним законом.

Оцінюючи твердження позивача про наявність пільг зі сплати земельного податку враховуючи утримання підприємства за рахунок державного бюджету України суд виходить з наступного. Вищезгаданою ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.09.2011 встановлено, що позивач має власні надходження від реалізації майна, яке виникає внаслідок фізичної ліквідації шахт, має рахунки не тільки в органах Державного казначейства, а й в комерційних банках, за 2006 рік отримав дохід, тому не має пільг по сплаті земельного податку.

При цьому доказів того, що Антрацитівська дирекція з ліквідації шахт ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» як структурний підрозділ підприємства, окремо та повністю фінансується за рахунок Державного бюджету позивачем не надано.

Таким чином, підстав вважати, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято у порушення вимог законодавства, яке було чинним на момент виникнення спірних правовідносин, судом не встановлено, тому у позові слід відмовити.

На підставі викладеного. керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Державного підприємства «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» до державної податкової інспекції у м. Свердловську Луганської області, третя особа Державна податкова інспекція в м. Красний Луч Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 22.12.2006 № 0000772342/0 на суму 67628,56 грн., відмовити повністю за необґрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів після її проголошення а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову в повному обсязі складено 20 лютого 2012 року.

Суддя О.В. Солоніченко