Постанова № 21907253, 24.02.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2012
Номер справи
2а/1270/583/2012
Номер документу
21907253
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/583/2012 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Островської О.П.,

при секретарі Тельдековій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Луганського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -

ВСТАНОВИВ:

16 січня 2012 року Луганський міський центр зайнятості звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в обґрунтування якого посилається на наступне. ОСОБА_1 звернувся до Луганського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні. 21.02.2011 року у звязку з відсутністю на ринку праці підходящої роботи йому було надано статус безробітного. Допомога по безробіттю виплачена за період з 22.02.2011 року по 28.02.2011 року в розмірі 127,50 грн. З метою реалізації Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009 року №60/62 та Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Луганським міським центром зайнятості проведено перевірку достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітного та виплати йому матеріального забезпечення, що зазначені в документах поданих особою до державної служби зайнятості. 24.11.2011 року на адресу відповідача було направлено повідомлення для зясування факту порушення вимог Закону України «Про зайнятість населення», яке повинно було відбутися 07.12.2011 року о 13 годині. 07.12.2011 року відбулося засідання комісії Луганського міського центру зайнятості по розслідуванню страхових випадків та було встановлено, що в результаті обміну даними з ДПА за 1 квартал 2011 року та згідно листа від Луганського державного інституту культури і мистецтв від 03.11.2011 року ОСОБА_1 працював на посаді завідуючого господарством відділення культури Луганського обласного коледжу культури і мистецтв з 22.02.2011 року по 31.08.2011 року та отримував дохід. 01.03.2011 року відповідач був знятий з обліку у звязку з відмовою від послуг служби зайнятості. Таким чином, в період перебування на обліку як безробітний відповідач був зайнятою особою, не мав права на виплату допомоги по безробіттю та незаконно отримав матеріальне забезпечення у розмірі 127,50 грн. ОСОБА_1 був направлений лист-повідомлення про необхідність повернення незаконно отриманого матеріального забезпечення на випадок безробіття у розмірі 127,50 грн. в пятнадцятиденний термін з моменту отримання цього листа. Лист-повідомлення був отриманий відповідачем 13.12.2011 року. Підставою звернення до суду є порушення інтересів держави, а саме нанесення шкоди неправомірними діями відповідача Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Отже, відповідач повинен повернути незаконно отриману допомогу по безробіттю у сумі 127,50 грн. Позивач просить суд стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю у сумі 127,50 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, надала суду пояснення, аналогічні викладеним в позові.

Відповідач у судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заперечень проти позову не надав.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості.

Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються законами України від 22.03.1991 року № 803-XII «Про зайнятість населення» та від 02.03.2000 року № 1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 1 Закону України від 22.03.1991 № 803-XII «Про зайнятість населення» зайнятість визначено як діяльність громадян, що пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.

Пунктом «б» частини третьої статті 1 Закону України від 22.03.1991 № 803-XII «Про зайнятість населення» визначено, що громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України «Про особисте селянське господарство», належать до зайнятого населення.

Згідно із статтею 2 Закону України від 22.03.1991 № 803-XII «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до положень Закону України від 22.03.1991 № 803-XII «Про зайнятість населення» порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних державною службою зайнятості визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, згідно з пунктом 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 219, для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України «Про зайнятість населення», і не отримує пенсію на пільгових умовах, а також копію довідки про його ідентифікаційний номер.

Статтею 25 Закону України від 22.03.1991 № 803-XII «Про зайнятість населення» передбачено, що держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій, зокрема, виплату в установленому порядку допомоги по безробіттю.

Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Судом встановлено, що 21.02.2011 року ОСОБА_1 звернувся до Луганського міського центру зайнятості з заявою про вирішення питання щодо його працевлаштування та надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю (а.с.10).

21.02.2011 року службою зайнятості відповідачу був наданий статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю (а.с.11).

Згідно до п.5 ст.12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 02.03.2000 року виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.

Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звірення даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Судом встановлено, що з метою забезпечення реалізації Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009 року №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 №7-1 та Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» позивачем було проведено перевірку достовірності даних, які є підставою для надання відповідачу статусу безробітного та виплати йому матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих ОСОБА_1 до державної служби зайнятості. У результаті проведеного розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, позивачем було складено акт № 1546-2011-1 від 30.11.2011 року (а.с.15).

Відповідно до акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що ОСОБА_1 статус безробітного отримав - 21.02.2011 року, відповідно до листа Луганського державного інституту культури і мистецтв відповідач працював на посаді завідуючого господарством відділення культури Луганського обласного коледжу культури і мистецтв з 22.02.2011 року по 31.08.2011 року. Протягом цього періоду ОСОБА_1 отримував заробітну плату за відпрацьований час. Таким чином, в період перебування на обліку в позивача, як безробітний ОСОБА_1 був зайнятою особою і незаконно отримав допомогу по безробіттю у сумі 127,50 грн.

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, перевірка даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені у документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної, проводиться центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

07.12.2011 року Луганським міським центром зайнятості був складений наказ № 251-б про повернення відповідачем ОСОБА_1 незаконно отриманої допомоги по безробіттю за період з 22.02.2011 року по 28.02.2011 року в сумі 127,50 грн. (а.с.18)

Також, з матеріалів справи вбачається, що на адресу ОСОБА_1 Луганським міським центром зайнятості було направлено повідомлення № 1/09-4902 від 07.12.2011 року, в якому вказано про необхідність повернення до центру зайнятості протягом 15 календарних днів з дня отримання цього повідомлення незаконно отриманих коштів в сумі 127,50 грн. (а.с.19).

Відповідно до п.2,3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до пункту 20 постанови Кабінету Міністрів України №219 від 14.02.2007 "Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних" громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата видачі та номер реєстраційного свідоцтва, дата укладення цивільно-правового договору.

Відповідно до пунктів 6, 7 вищевказаного Порядку, у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Розмір матеріального забезпечення (допомоги по безробіттю), незаконно отриманого відповідачем з 22.02.2011 року по 28.02.2011 року підтверджується довідкою Луганського міського центру зайнятості (а.с.12).

Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Судом встановлено, що відповідач у добровільному порядку суму незаконно отриманої ним допомоги по безробіттю в розмірі 127,50 грн. не сплатив.

За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 18, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Луганського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Луганського міського центру зайнятості (р/р 37170971900003, код платежу 50040100, УДК в м. Луганську, код 24046582, банк: ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 127,50 грн. (сто двадцять сім грн. 50 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову складено в повному обсязі та підписано 24 лютого 2012 року.

СуддяО.П. Островська