Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2011 року Справа № 2а-3624/09/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сагуна А.В.,
при секретарі - Мітіній І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області до публічного акціонерного товариства "Долинський птахокомбінат" про стягнення економічних санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області (далі по тексту Держінспекція цін) звернулася в суд з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства «Долинський птахокомбінат», яке в подальшому змінило назву на публічне акціонерне товариство «Долинський птахокомбінат»(а.с.78) (відповідач), в якому просила стягнути з відповідача до Державного бюджету України економічні санкції у сумі 1479080,13 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що при здійсненні перевірки відповідача встановлено, що при формуванні (підвищені) оптово відпускних цін на яловичину та свинину, не було проведено їх декларування, що призвело до порушення вимог чинного законодавства про ціни і ціноутворення. На підставі акту перевірки прийнято рішення №4 від 31.12.2008 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 1479080,13 грн.
Представником позивача у судове засідання подано заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.68).
Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, пославшись, що позивачем незаконно застосовано економічні санкції оскільки, на його думку відповідно до п.2 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 р. № 1222, декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця на 1 відсоток. Відповідачем оптово-відпускні ціни збільшувались більше ніж на 1 відсоток, тому ціни декларуванню не підлягали.
Також, на думку представника відповідача застосування штрафів визначених ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»можливо лише до підприємств, які в своїй діяльності використовують кошти державного бюджету, однак відповідачем таки кошти не залучались.
Заслухавши представника відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 11.12.2008 по 26.12.2008 позивачем на підставі посвідчення від 10.12.2008 №1533 проведено планову перевірку ВАТ «Долинський птахокомбінат», за результатами якої складено акт №6 від 26.12.2008 (а.с.10-19). Як вбачається з акту, в ході перевірки виявлено порушення, п. 2 Порядку декларування зміни оптово-відпусних цін на продовольчі товари, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1222 від 17.10.2007 року та розпорядження голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 18.06.2008 року №520-р „Про регулювання цін на основні продовольчі товари”, що виявилось у відсутності декларування підвищення більш як на 1% (від 0,27% до 69,1%) оптово-відпусних цін на м'ясо яловичини та свинини, в наслідок чого сума необґрунтованої виручки скла 493026,71 грн.
На підставі акту перевірки рішенням №4 від 31.12.2008 відповідно до ст. 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення” до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді стягнення необґрунтовано отриманої виручки в сумі 493026,71 та штрафу в сумі 986053,42 грн. (а.с. 7).
Проведення цінової політики, згідно статті 116 Конституції України віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України. Визначення засад внутрішньої політики, однієї із складових якої є цінова політика, покладено Конституцією України на Верховну Раду України (пункт 5 частини першої статті 85). Це конституційне повноваження реалізовано Верховною Радою України, зокрема в Законі „Про ціни і ціноутворення”, за яким Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення державної політики цін.
У відповідності до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами в Кіровоградській області (затверджено наказом Державної інспекції з контролю за цінами 29.03.2001 р. № 9), Державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй.
Згідно ст. 13 Закону України „Про ціни і ціноутворення” від 03.12.1990 р. № 507 ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Згідно п.3 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. № 1819 ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), основним завданням Держінспекції цін є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Відповідно до ст. 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення” та п.п. 5, п.5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, Держінспекція цін має право приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі.
Законом України „Про ціни і ціноутворення” визначено, що в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів. Державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення, зокрема, державних фіксованих цін (тарифів) та граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Відповідно до пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 „Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)”, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації регулюють (встановлюють), зокрема, оптово-відпускні ціни на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця курячі, цукор, олію соняшникову шляхом декларування їх зміни.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 р. № 1222 затверджено „Порядок декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари” (далі по тексту Порядок), пунктом 1 якого передбачено механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці (тушка), ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне з вмістом жиру до 2,5 відсотка, сир кисломолочний з вмістом жиру до 9 відсотків, сметану з вмістом жиру до 20 відсотків, масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 відсотка, яйця курячі, цукор-пісок, олію соняшникову.
Згідно пункту 2 Порядку, декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 цього Порядку, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток.
З огляду на викладене, суд не погоджується з позицією позивача щодо того, що згідно п. 2 Порядку декларування зміни оптово-відпусних цін на продовольчі товари, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1222 від 17.10.2007 року, декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця на 1 відсоток, а не більше.
Суд на приймає посилання представника відповідача на те, що застосування штрафів визначених ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»можливо лише до підприємств, які в своїй діяльності використовують кошти державного бюджету.
Так, відповідно до ст. 2 Закону України „Про ціни і ціноутворення” від 03.12.1990 р. № 507 ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей закон поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.
Згідно ч.1.ст.14 зазначеного Закону вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 року N 298/519, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
З огляду на те, що представником відповідача не заперечувався факт підвищення оптово-відпусних цін на м'ясо яловичини та свинини більш як на 1% суд дійшов висновку про обґрунтованість застосування Інспекцією економічних санкцій.
Відповідач рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін №4 від 31.12.2008 оскаржив до Кіровоградського окружного адміністративного суду, проте адміністративний позов ухвалою від 28.04.2011, яка набрала законної сили, залишено без розгляду. Іншим чином рішення не оскаржувалось, сума економічних санкцій не сплачена.
З оглядку на викладене, суд дійшов висновку, що рішення є законним і обґрунтованим, економічні санкції відповідачем не сплачені, а тому підлягають стягненню в судовому порядку.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з публічного акціонерного товариства «Долинський птахокомбінат»(Кіровоградська область, місто Долинська, вул. 40 річчя Жовтня, 143) економічні санкції у сумі 1479080,13 (один мільйон чотириста сімдесят девять тисяч вісімдесят гривень 13 коп.) до державного бюджету на р/р 31117106700160, одержувач коштів УДК у Долинському районі, код одержувача 23683775, код бюджетної класифікації 21081100, банк одержувач ГУДК у Кіровоградській області, МФО 823016.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі відкладення складання постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Дата складання постанови в повному обсязі - 19.10.2011
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду А.В. Сагун