КопіяСправа № 1170/2а-308/11
Категорія статобліку - 10.4.1
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 серпня 2011 рокум. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Флоренка О.Ю.
при секретарі Галушко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Олександрійського міськрайонного центру зайнятості в Кіровоградській області до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 6822,54 грн., -
ВСТАНОВИВ:
28 січня 2011 року Олександрійський міськрайонний центр зайнятості в Кіровоградській області звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1, в якій просить стягнути з відповідача на свою користь незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 6822,54 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що на момент звернення до Олександрійського міськрайонного центру зайнятості в Кіровоградській області за сприянням у працевлаштуванні відповідач належав до категорії зайнятого населення, оскільки був зареєстрований фізичною особою-підприємцем, і, відповідно, не мав права на надання статусу безробітного, отримання допомоги по безробіттю виплаченої відповідачу за період з 15 грудня 2008 року по 14 травня 2009 року в сумі 6787,70 грн. та з 19 серпня 2009 року по 24 вересня 2009 року в сумі 34,84 грн. в загальній сумі 6822,54 грн.
У судовому засіданні представник позивача Горшельов С.О. підтримав позовні вимоги повністю, пославшись на обставини, викладені в позовній заяві та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
У судове засідання зявився представник відповідача ОСОБА_3, позовні вимоги не визнав.
Представник відповідача, заперечуючи проти задоволення позову пояснив, що в період звернення позивача до Олександрійського міськрайоного центру зайнятості, підприємницькою діяльністю не займався. Не реєструвався в Олександрійській обєднаній державні податковій інспекції, як платник податків, звітів про отримання доходів від підприємницької діяльності до податкових органів не подавав.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України “Про зайнятість населення”, для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, створюється Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Відповідно до статті 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” Олександрійський міськрайонний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду та уповноважений, зокрема, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводити розслідування страхових випадків та обгрунтованість виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Судом встановлено, що на підставі Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”та Закону України “Про зайнятість населення” 08 грудня 2008 року відповідач, зареєструвався в Олександрійському міськрайонному центрі зайнятості, як такий, що шукає роботу, персональна картка № 110811608120800001 (а.с.10). 15 грудня 2008 року відповідач подав до Олександрійського міськрайонного центру зайнятості заяву про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій зазначив, що він не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримаю, не є найманим працівником, не укладав договору цивільно правового характеру, як фізична особа підприємець не зареєстрований (а.с. 13). 12.08.2009 року відповідач також зареєструвався в Олександрійському міськрайоному центрі зайнятості, як такий, що шукає роботу, персональна картка № 110811609081200002 (а.с.14). 19 серпня 2009 року відповідач подав до Олександрійського міськрайонного центру зайнятості заяву про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій зазначив, що він не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримаю, не є найманим працівником, не укладав договору цивільно правового характеру, як фізична особа підприємець не зареєстрований, не навчаюся на денній формі навчання (а.с. 17). При реєстрації в Олександрійському міськрайонному центрі зайнятості відповідач під особистий підпис в пам'ятці "безробітному" був попереджений про те, що спеціалістами центру зайнятості проводяться перевірки достовірності даних, які є підставою для надання статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих ним до центру зайнятості під час реєстрації та протягом періоду перебування на обліку, та взяв на себе зобов'язання, у разі приховування від центру зайнятості відомостей про працевлаштування на роботу, зайняття підприємницькою діяльності тощо, повернути незаконно отриманні кошти добровільно (а.с.18).
На підставі заяв від 15 грудня 2008 року та від 19.08.2009 року, відповідно до частини 1 статті 22 та частини 1 статті 23 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та “Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової йому виплати для організації безробітними підприємницької діяльності”, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009 р. №60/62, з 15 грудня 2008 року та з 19.08.2009 року відповідач перебував на обліку, як безробітній в Олександрійському міськрайонному центрі зайнятості та в період з 15 грудня 2008 року по 14 травня 2009 року, отримав допомогу по безробіттю в розмірі 6787,70 грн. та з 19 серпня 2009 року по 24 вересня 2009 року, отримав допомогу по безробіттю в розмірі 34,84 грн. підтвердженням чому є довідки від 29.09.2010 року №1108101813 та №1108101814 (а.с. 19-20).
З матеріалів справи встановлено, що відповідач з 31 січня 1997 року був зареєстрований як фізична особа підприємець, про що позивачем було складено акт від 27 липня 2010 року №960 про розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнобовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” (а.с. 21). Таким чином, на момент звернення до Олександрійського міськрайонного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні відповідач належав до категорії зайнятого населення і, відповідно, не мав права на надання статусу безробітного, отримання допомоги по безробіттю виплаченої відповідачу за період з 15 грудня 2008 року по 14 травня 2009 року в сумі 6787,70 грн. та з 19 серпня 2009 року по 24 вересня 2009 року в сумі 34,84 грн. в загальній сумі 6822,54 грн.
Відповідно до статті 2 Закону України “Про зайнятість населення”, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
На підставі пункту "б" частини 3 статті 1 Закону України “Про зайнятість населення” (в редакції, яка діяла на момент виникнення правовідносин) в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п. 6.14 “Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності”, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. № 307, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Суд критично оцінює пояснення представника відповідача, оскільки під час перебування позивача на обліку в Олександрійському міськрайонному центрі зайнятості з 31 січня 1997 року по 02 серпня 2010 року він був зареєстрований як фізична особа підприємець, що підтверджується відповідю Олександрійської ОДПІ Кіровоградської області від 08 серпня 2011 року вих. 7497/10/17-20-10 на запит Кіровоградського окружного адміністративного суду ід 20.07.2011 року вих. 14093 (а.с. 70). Запис щодо припинення підприємницької діяльності відповідача як фізичної особи підприємця, на підставі відповідного судового рішення, був внесений до ЄДРЮОФОП державним реєстратором тільки 30.07.2010 року, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с. 60 61).
Наказом директора Олександрійського міськрайонного центру зайнятості від 28 липня 2010 року №100728 РЗ "Про відшкодування коштів, безробітним ОСОБА_1" відповідальних працівників позивача було зобовязано вжити заходів, згідно законодавства, по поверненню коштів, незаконно отриманих відповідачем. (а.с.22). Листом від 28 липня 2010 року №02-4161 відповідачеві направлено копію даного наказу з пропозицією добровільно повернути кошти у сумі 6822,54 грн. (а.с. 23), 18 серпня 2010 року відповідач отримав копію наказу, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 24). На момент звернення позивача до суду заборгованість відповідачем не погашена.
Отже, на думку суду, стягненню з відповідача підлягає допомога по безробіттю, що була отримана ним починаючи з 15 грудня 2008 року по 14 травня 2009 року в сумі 6787,70 грн. та з 19 серпня 2009 року по 24 вересня 2009 року в сумі 34,84 грн. в загальній сумі 6822,54 грн.
Згідно з ч. 2 ст. 36 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч 3 ст. 36 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими і заявленими згідно чинного законодавства, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (28008, АДРЕСА_1, індефікаційний номер НОМЕР_1) на користь Олександрійського міськрайонного центру зайнятості (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Леніна ,126 а, код ЄДРПОУ 23095859 р/р 37171303901014 в УДК в Кіровоградській області) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 6822,54 грн.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 29.08.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 02.09.2011 р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Суддя (підпис)О.Ю. Флоренко
Згідно з оригіналом:
СуддяО.Ю. Флоренко