Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2011 року Справа № 1170/2а-2500/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагуна А.В.;
при секретарі Мітіній І. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" до Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Знам”янської обєднаної державної податкової інспекції в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000281530 від 12.04.2011.
Вимоги обґрунтував тим, що за результатами камеральної перевірки відповідачем складено акт № 52/1530/23226362 від 31.03.2011, згідно якого встановлено порушення позивачем ст. 21 ЗУ “Про оренду землі” та Постанови КМУ № 783 від 12.05.2000 року.
На підставі акту перевірки відповідачем винесено податковЕ повідомлення-рішення № 0000281530 від 12.04.2011, яким визначено податкове зобовязання у сумі 3133,82 гривні, за основним платежем та штрафна санкція, у розмірі 1 гривня.
Порушення викладені в акті перевірки не відповідають фактичним обставинам справи.
Так, перевіркою встановлено, що позивачем в податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2011 рік № 1034 від 31.01.2011 не застосовано коефіцієнт індексації розміру орендної плати на 2009, 2010 рік, що призвело до заниження податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Викладені обставини не відповідають дійсності, так як між позивачем та власником землі укладено договір оренди землі від 17.03.2009, яким визначено умови оплати за оренду землі та умови зміни умов договору, в тому числі за умови зміни коефіцієнту індексації. Позивачем направлявся лист до Дмитрівської сільської ради з метою зміни умов договору, але останнім погодження тарифів направлено з помилками, а зміни до договору не направлялись. Тому, позивач не може самостійно змінити умови двостороннього договору, а як наслідок змінити коефіцієнт інфляції.
Крім того, рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.10.2010 по справі №2-а - 3242/10/1170 скасоване податкове повідомлення-рішення Знам”янської ОДПІ від 26.08.2010, яким визначене податкове зобовязання та штрафні санкції позивача за аналогічні порушення у 2010 році, однак у висновках акту перевірки зазначена перевірка податкової декларації за 2010 рік
Також, згідно листів державного комітету України із земельних ресурсів від 11.01.2011 №344/22/6-11 та від 14.01.2011 №603/22/6-11 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2010 рік дорівнює 1,0 тобто, на думку позивача, індексація нормативної грошової оцінки не проводиться.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені вимоги та надав пояснення у відповідності до обґрунтувань зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні вимоги позову не визнав та пояснив, що порушення встановлене в ході перевірки вчинено в супереч ст. 21 ЗУ “Про оренду землі”та Постанови КМУ № 783 від 12.05.2000 року, а саме встановлено, що позивач, при розрахунку податкового зобовязання на 2011 рік не застосувавкоефіцієнт індексації розміру орендної плати на 2009- 2010 рік, що призвело до заниження податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності. Прийняте за наслідками перевірки рішення відповідає вимогам Податкового кодексу України.
Заслухавши пояснення сторін та вивчивши письмові докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що працівником Знам”янської ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності ВАТ “Кіровоградобленерго” за 2011 рік.
За наслідками перевірки складено акт № 52/1530/23226362 від 31.03.2011, згідно якого встановлено порушення ст. 21 ЗУ “Про оренду землі” та Постанови КМУ № 783 від 12.05.2000 року, а саме встановлено, що позивач, при розрахунку податкового зобовязання на 2011 рік не застосував коефіцієнт індексації розміру орендної плати на 2009- 2010 рік, що призвело до заниження податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на суму 3133,82 грн. (а.с.7-8).
На підставі акту перевірки відповідачем винесено податкового повідомлення-рішення № 0000281530 від 12.04.2011, яким встановлено порушення ст.21 Закону України «Про плату за землю»та визначено податкове зобовязання за основним платежем у сумі 3133,82 гривень, за штрафними санкціями 1 гривня.
Так, 17.03.09 року між Дмитрівською сільською радою та ВАТ “Кіровоградобленерго” укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (а.с.15-21).
Пунктами 9-12 Договору, встановлено порядок сплати орендної плати, у тому числі визначено розмір орендної плати 5% від розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 14264,70 грн. у рік або у місяць 1187,22 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Пунктом 13 Договору, передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнта індексації, визначених законодавством.
Листом № 321/06 від 15.02.10 року, позивач повідомив Дмитрівську сільську раду про існуючі зміни нормативно-грошової оцінки земельних ділянок та необхідності укладення додаткової угоди (а.с.22).
Дмитрівська сільська рада надала відповідь, у відповідності до листа № 63 від 18.03.10 року, з якої вбачається повідомлення позивача про зміни нормативно-грошової оцінки земельних ділянок та сплати орендної плати із урахуванням коефіцієнтів індексації на підставі п. 10 Договору (а.с.23).
Податкова декларація подана на адресу відповідача 31.01.2011, в якій визначено розмір орендної плати 14264,70 грн. у рік або у місяць 1187,23 грн. (а.с.37-38).
Частиною 3 ст.21 Закону України «Про плату за землю»( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Пунктом 286.2 статті 286 ПКУ визначено, що платники плати за землю (крій фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до статей 270, 271 ПКУ об'єктом оподаткування плати за землю є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, а базою оподаткування - нормативна грошова оцінка земельних ділянок, з урахуванням коефіцієнта індексації, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Як зазначалось вище п.10 Договору оренди землі від 17.03.2009, встановлено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Відповідно до листів Держкомзему України від 09.01.2009 №14-22-6/87 та від 11.01.2010 №641/22/6-10 коефіцієнти індексації нормативно грошової оцінки земель станом на 01.01.2009 за 2008 рік складає - 1,152 та станом на 01.01.2010 за 2009 рік складає 1,059.
Згідно до листа Держкомзему України від 11.01.2011 №344/22/6-11 (а.с.58) коефіцієнти індексації нормативно грошової оцінки земель станом на 01.01.2011 за 2010 рік складає - 1,0.
В судовому засіданні встановлено, що орендна плата у 2009, 2010 роках сплачувалась позивачем без урахування коефіцієнтів індексації грошової оцінки, тому при визначенні податкового зобовязання відповідно до зазначених вище положень Податкового кодексу позивач повинен був самостійно обчислити суму податку з урахуванням коефіцієнтів індексації за попередні роки.
Щодо посилання позивача на визначення суми орендної плати в самому договорі оренди земельної ділянку то суд виходить з наступного.
Згідно ч.2 ст. 1 ЦК України до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Оскільки спірні правовідносини щодо визначення розміру земельного податку для сплати в 2011 році регулюються положеннями Податкового кодексу, тому суд не приймає посилання відповідача, на визначення розміру орендної плати у самому Договорі оренди земельної ділянки та на відсутність додаткових угод до договору.
Зазначення у висновках акту перевірки № 52/1530/23226362 від 31.03.2011 про перевірку податкової декларації за 2010 рік (а.с.8), суд вважає технічною помилкою, оскільки із змісту акту та відповідно до досліджених в судовому засіданні доказів, встановлено, що предметом перевірки була податкова декларація з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2011 рік № 1034 від 31.01.2011.
Суд критично ставиться до посилання позивача на те, що оренда плата за землю в 2009 році визначена з урахуванням коефіцієнту індексації, оскільки згідно з п.5 зазначеного Договору нормативна грошова оцінка у сумі 284934 грн., розраховувалась із застосуванням коефіцієнту індексації 2,623 станом на 01.01.2008.
З оглядку на викладене, суд перевіривши відповідно до вимог ч. 2 ст. ст. 2 КАС України оскаржуване податкове повідомлення - рішення дійшов висновку, що воно є законним і обґрунтованим, а тому в задоволені позовних вимог належить відмовити.
Судових витрат, які би підлягали відшкодуванню на користь сторін, не встановлено.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі відкладення складання постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Дата складання постанови в повному обсязі - 01.08.2011.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду А.В. Сагун