Постанова № 21903624, 11.01.2012, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2012
Номер справи
2а-4312/11/1070
Номер документу
21903624
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2012 року 2а-4312/11/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання: Петренка В.А.,

за участю представників сторін:

від позивача ОСОБА_1,

від відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області

доАкціонерного товариства закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2»

простягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області з позовом до Акціонерного товариства закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2»про стягнення заборгованості зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у розмірі 3164,76 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за особовим рахунком відповідача утворився борг з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2. Посилаючись на частину другу Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та пункт 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663, позивач просить суд стягнути суму заборгованості з відповідача.

Територіальні органи Пенсійного фонду України в силу закону здійснюють функції з контролю за правильністю, повнотою нарахування і своєчасністю сплати страхувальниками внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а також стягнення заборгованості за страховими внесками, тому позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача сум вказаної заборгованості.

У ході судового розгляду представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Відповідач позов визнав частково. В обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що підприємство не зобовязано відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки Акціонерне товариство закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2»не є правонаступником підприємства, на якому працювала особа, що отримує пенсію на пільгових умовах, а саме - Будівельно-монтажного управління № 2 структурного підрозділу орендного підприємства тресту «Обухівпромбуд». Як стверджує відповідач, стаж роботи ОСОБА_3. на Акціонерному товаристві закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2»становить 10 місяців, тому частка плати нарахованої пенсії Акціонерному товариству закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2», що підлягає відшкодування щомісяця буде становити 8,33% (10 місяців : 120 місяців), або 209,42 грн. (2513,99 Ч 8,33 %).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Акціонерне товариство закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2»є юридичною особою, як платник внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області.

Як встановлено судом, позивачем виставлялись відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з серпня по вересень 2011 року.

Так, позивачем на підставі розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»(список №2) та частини другої Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», визначено розмір витрат, які підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача у звязку з виплатою та доставкою пенсій: за серпень 2011 року в сумі 1582,38 грн.; за вересень 2011 року в сумі 1582,38 грн. Вказані розрахунки не оскаржувались відповідачем.

Загальний розмір витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій за списком №2 за серпень 2011 року вересень 2011 року складає в сумі 3164,76 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області за результатами проведеної перевірки, було складено акт від 09.09.2010. В даному Акті встановлено, що ОСОБА_3. наказом № 136-ок від 03.10.1990 була переведена з посади інженера-диспетчера 2 категорії на посаду виконроба. Згідно проведеної на підприємстві атестації робочих місць (наказ № 5 від 27.08.1997) професія виконроба віднесена до списку № 2. Наказом від 10.02.1997 № 4-к ОСОБА_3. було звільнено з роботи 10.02.1997. Згідно з розрахункових відомостей, які були надані вибірково за 1993, 1995 роки окрім заробітної плати їй була надана доплата за шкідливі умови праці та додаткова відпустка. У формі Т-2 вказано, що ОСОБА_3. на посаді виконроба була зайнята на будівництві нових будівель та споруд повний робочий день. Умови праці та професія ОСОБА_3. відповідають списку № 2. Акт від 09.09.2010 було складено головним спеціалістом відділу пенсійного забезпечення Управління Пенсійного фонду України в Обухівському районі Київської області, підписано головним бухгалтером - ОСОБА_5, інспектором відділу кадрів - ОСОБА_6 та скріплено печаткою Акціонерного товариства закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2».

Надаючи правову оцінки відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначаються Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»(далі Закон України від 09.07.2003 №1058-ІV), зокрема: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками тощо.

Відповідно до частини третьої статті 18 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески, згідно зі статтею першою вказаного Закону це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Пунктом 2 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Коло осіб, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи за списком №2, визначено, зокрема підпунктами «б»- «з»частини першої статті 13 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення».

Проте, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди підпунктом 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»передбачено, що вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення»(статтями 27 та 28). При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Порядок відшкодування страхувальниками витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1.

Відповідно до приписів пункту 6.4 вказаної Інструкції Пенсійного фонд щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які надсилає підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій, визначає розмір сум до відшкодування на поточний рік.

Підприємства відповідно до вимог пункту 6.8 Інструкції щомісяця до 25-го числа повинні вносити до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно з абзацом четвертим підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Отже, зазначеною нормою абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV прямо визначено обов'язок відповідача стосовно відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 статті 1 та пунктом 1 статті 2 Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»для субєктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднань, бюджетних, громадських та інших установ та організацій, об'єднань громадян та інших юридичних осіб, а також фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З огляду на викладене, витрати на виплату і доставку пільгових пенсій по списку №2, які відповідач відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»зобовязаний відшкодовувати Пенсійного фонду, у розумінні цього Закону вважаються внесками на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Статтями 14, 15 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»передбачено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зокрема, роботодавці підприємства, установи та організації, створені відповідно до законодавства України.

Відповідно до абзацу шостого частини другої статті 17 та частини шостої статті 20 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Абзацом восьмим пункту 3 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено право органів Пенсійного фонду звертатись до суду з позовами про стягнення недоїмки.

Як було зазначено судом, відповідач заперечував проти позову з підстав, що АТЗТ «Будівельно-монтажне управління № 2»не є правонаступником підприємства де працювали особи, які отримують пенсію на пільгових умовах Будівельно-монтажного управління № 2 тресту «Обухівпромбуд».

Проте, суд не погоджується з такими твердженнями відповідача, враховуючи наступні обставини.

Як вбачається зі Статуту Акціонерного товариства закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2»(пункт 2), затвердженого протоколом загальних зборів трудового колективу акціонерів від 06.02.1996 № 1, дане підприємство створене шляхом реорганізації Будівельно-монтажного управління № 2 структурного підрозділу орендного колективу тресту «Обухівпромбуд»в Акціонерне товариства закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2».

При цьому, згідно абзацу 3 пункту 2 Статуту, Акціонерному товариству закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2»переходять всі майнові права та обовязки Будівельно-монтажного управління № 2 тресту «Обухівпромбуд».

Тобто, відповідач є правонаступником Будівельно-монтажного управління № 2 структурного підрозділу орендного підприємства тресту «Обухівпромбуд», до відповідача перейшло усе майно, права та обовязки даного підприємства .

Так, відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Акціонерне товариство закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2» зареєстроване 21.03.1996 Обухівською районною державною адміністрацією Київської області.

У свою чергу, відповідно до пункту 2 Статуту Акціонерного товариства закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2», затвердженого протоколом загальних зборів трудового колективу акціонерів від 06.02.1996 (протокол № 1) та зареєстрованого розпорядженням Обухівської районної державної адміністрації Київської області від 04.03.1996 № 176, Акціонерне товариство закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2»засновано на базі Будівельно-монтажного управління № 2 структурного підрозділу орендного підприємства трест «Обухівпромбуд»шляхом викупу державного майна.

При цьому, у судовому засіданні представник позивача надав суду належним чином засвідчену копію наказу Акціонерного товариства закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2»від 10.04.1996 № 9, згідно з яким Будівельно монтажне управління № 2 тресту «Обухівпромбуд»перейменовано в Акціонерне товариство закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2».

Відповідно до статті 22 Закону України від 06.03.1992 № 2171-ХІІ «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»право володіння, користування і розпорядження об'єктом приватизації переходить до покупця з моменту сплати повної вартості придбаного об'єкта приватизації.

Після придбання об'єкта його новий власник стає правонаступником прав і обов'язків приватизованого підприємства.

Як вбачається зі змісту наказу Фонду державного майна України від 18.12.2007 № 1972 «Про забезпечення правонаступництва за зобовязаннями державних підприємств та господарських товариств перед Пенсійного фондом України», у разі перетворення державного підприємства або господарського товариства в інший субєкт господарювання, до новоствореного субєкта господарювання переходять усі майнові права та обовязки, в тому числі щодо сплати недоїмки та відшкодування пільгових пенсій, державного підприємств або господарського товариства (пункт 2.5).

Таким чином, Акціонерне товариство закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2»є правонаступником Будівельно-монтажного управління № 2 структурного підрозділу орендного підприємства тресту «Обухівпромбуд», а отже до відповідача у порядку правонаступництва перейшло усе майно, права та обовязки даних підприємств, зокрема, також обовязок щодо відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій особам, які працювали на даних підприємствах.

При цьому, як вбачається з листів Акціонерного товариства закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2», адресованих Управлінню Пенсійного фонду України в Обухівському районі Київської області від 13.12.2010 № 108, від 09.02.2011 № 18, відповідач зазначив, що довідки про нарахування заробітної плати, видані ОСОБА_3. на основі особової картки та відомостей по нарахуванню заробітної плати на підставі документів, які знаходяться на зберіганні в архіві Акціонерного товариства закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2».

Таким чином, викладене свідчить про те, що ОСОБА_3. дійсно працювала на підприємстві Будівельно-монтажне управління № 2 структурного підрозділу орендного підприємства тресту «Обухівпромбуд».

Наявність у відповідача заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підтверджується доказами, наданими позивачем. З матеріалів справи вбачається, що органом Пенсійного фонду направлено на адресу відповідача розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій пенсіонерам відповідача, в якому зазначено суми пенсій, виплачені пенсіонерам разом з витратами на доставку цих пенсій.

На день судового розгляду відповідач суму заборгованості не сплатив.

Згідно з Положенням про Пенсійного фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 №1261,Пенсійного фонд України є центральним органом виконавчої влади, який здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах. Кошти Пенсійного фонду України, що зараховуються на єдиний рахунок Фонду і зберігаються на окремих рахунках його органів в уповноваженому банку, визначеному Кабінетом Міністрів України, обслуговують органи Державного казначейства.

Таким чином, територіальні органи Пенсійного фонду України у відносинах із страхувальниками та застрахованими особами з приводу виплати пенсій або стягнення заборгованості власної правосубєктності не мають, а діють від імені Пенсійного фонду України в межах повноважень, які поширюються на територію відповідної адміністративної одиниці.

Оскільки відповідач є боржником Пенсійного фонду України і знаходиться на території адміністративної одиниці, на яку поширюються повноваження позивача, дії позивача щодо стягнення заборгованості на користь Пенсійного фонду України є правомірними.

З огляду на викладене, суд вважає вимоги позивача правомірними і обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Позивач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу «Будівельно-монтажне управління № 2» (код ЄДРПОУ 05430685) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в сумі 3164 (три тисячі сто шістдесят чотири) грн. 76 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно з частиною другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні, - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Панова Г. В.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 16.01.12.