Постанова № 21903244, 16.01.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2012
Номер справи
2а-0870/10156/11
Номер документу
21903244
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2012 року 12:00 Справа № 2а-0870/10156/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Авдєва М.П.

при секретарі судового засідання Задунайському І.О.,

за участю представників:

позивача не з'явився;

відповідача не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області

до ОСОБА_1

про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

03.11.2011 Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації (далі УПЗСН Василівської РДА, позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі суд) із позовом до ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1, відповідач), в якому просить стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 209 грн. 31 коп.

Позовні вимоги обґрунтовує Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 №2811-XII (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2811-XII) та зазначає, що на підставі поданої ОСОБА_2 (відповідачкою) заяви від 13.05.2008 позивачем було винесено рішення №409021 від 15.05.2008 про призначення допомоги відповідачці до досягнення дитиною трирічного віку з 01.05.2008 по 25.09.2009 в сумі 130 грн. 00 коп. Позивачем виплачено надмірно отриману допомогу відповідачу у сумі 1115 грн. 05 коп., за рахунок добровільного погашення суми переплати залишок станом на 01.05.2011 сума не повернутої переплати складає 209 грн. 31коп. Позивачем були прийняті заходи по поверненню суми переплати шляхом надіслання викликів відповідачці, але до теперішнього часу сума боргу не погашена.

В судове засідання представник позивача не зявився, проте 10.01.2012 подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить позов задовольнити.

Відповідач повторно в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив. Про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

У звязку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, оцінивши надані докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

13.05.2008 до Управління праці та соціального захисту населення Василівської райдержадміністрації звернулась ОСОБА_2 (відповідачка) з заявою про призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (по доходам). Разом із заявою відповідачка подала документи, які підтверджують її право на отримання зазначеної державної допомоги, а саме: копію паспорту та ідентифікаційного коду, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 13.05.2008, довідку КП Василівського ВУЖКГ про склад сім'ї від 05.05.2008 №1019, копію свідоцтва про народження дитини від 04.10.2006 №НОМЕР_2, довідку Виконавчого комітету Василівської міської ради про майновий стан від 13.05.2008 №496.

На підставі вказаної заяви з відміткою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку управлінням було винесено рішення №409021 від 15.05.2008 про призначення допомоги по виплаті до досягнення дитиною трьох років з 01.05.2008 по 25.09.2009 в сумі 130 грн. 00 коп. (по доходам як непрацюючим).

13.11.2008 відповідачка на адресу Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації повторно подала заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та додала такі документи: декларацію про доходи та майновий стан від 13.11.2008, копія трудової книжки №НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_2 (відповідачки); довідка Василівської міської ради про майновий стан №1014. На підставі поданих документів позивачем було призначено допомогу та винесено рішення від 14.11.2008 з 01.11.2008 по 25.09.2009 в сумі 130 грн. 00коп. (по доходам як непрацюючим).

22.01.2009 за №01-09/92 позивачем було направлено запит керуючому Державним ощадним банком з проханням повідомити чи працює ОСОБА_2 (відповідачка) у відділенні банку.

26.01.2009 позивачем було отримано лист з ксерокопією трудової книжки ОСОБА_2 (відповідачки) де зазначаються що ОСОБА_2 (відповідачка) працює у територіально безбалансовому відділенні банку №10007/0224 перебуває на час відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

28.01.2011 позивач направив лист №01-09/156 від 28.01.2009 до ОСОБА_2 (відповідачці) яким пропонувалось з'явитись до управління на прийом з приводу повернення надмірно отриманих бюджетних коштів.

Управлінням праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області 12.02.2009 прийнято рішення про зняття з виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 22.09.2008 за період з 01.09.2008 по 21.09.2008 в сумі 130 грн. 00 коп. та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як не працюючим з 01.09.2008 по 21.09.2008 в сумі 50 грн. 74 коп.

Станом на 01.05.2011 сума надмірно отриманої ОСОБА_2 (відповідачкою) допомоги згідно протоколу від 19.02.2011 становить 1115 грн. 05 коп.

01.10.2009 відповідачка подала заяву де надала пояснення стосовно переплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 1115 грн. 05 коп. Переплата частково сплачена у добровільному порядку, залишок становить 309 грн. 31 коп., ця сума погашатися буде частково з виплаченої допомоги за дитиною до 31.12.2009.

В 2011 році відповідачка сплатила переплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 100 грн. 00 коп.

Відповідачка ОСОБА_2 змінила своє прізвище на ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва про зміну прізвища від 12.04.2011 №НОМЕР_3.

Позивач неодноразово надсилав виклики відповідачці, але небажання зявитися та повернути бюджетні кошти у сумі 209 грн. 31 коп. відповідачка не має наміру.

Спірні правовідносини регулюються Законом №2811-XII. Відповідно до п.3,5 ч.1 ст.3 Закону №2811-XII призначаються, зокрема, такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; допомога на дітей одиноким матерям.

Положеннями ст. 13 Закону №2811-XII встановлено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Відповідно до вимог ст. 14 Закону №2811-XII допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновлювачам та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.

Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено (із зазначенням дати).

Згідно з приписами ст.ст. 18-1, 18-2 Закону №2811-XII право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Відповідно до положень ст.18-4 Закону №2811-XII виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; смерті дитини; смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі: тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового працевлаштування дитини.

У разі припинення дії обставин, передбачених частиною другою цієї статті, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин.

Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Відповідно до ч.2 ст. 22 Закону №2811-XII суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.

На момент розгляду справи в суді, сума державної допомоги, виплачена надмірно, відповідачем не повернута, заборгованість перед бюджетом не погашена. Розпорядження про зняття з виплати державної допомоги по догляду за дитиною відповідачем не оскаржувались, доказів протилежного відповідачем суду надано не було.

Згідно зі ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 158, 161-163,167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно отриманої допомоги по догляду за дитиною - задовольнити.

2.Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Василівської райдержадміністрації надмірно отриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 209 (двісті дев'ять гривень 31 копійок) на рахунок №35410069000513, код ОКПО 03193117, МФО 813015, УДК в Запорізькій області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова в повному обсязі виготовлена та підписана 16.01.2012.

Суддя М.П. Авдєєв