Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2012 р. справа № 2а/0570/932/2012
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
час прийняття постанови: 09:45
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфіменко О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державного органу – Донецького територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Літос» про стягнення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів,
в с т а н о в и в :
У січні 2012 року Донецьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі – Теруправління) звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що Відкритим акціонерним товариством «Літос» (далі – ВАТ «Літос») в порушення вимоги ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 №3480-VI (далі – Закон №3480-VI) та Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі – Комісії) від 19.12.2006 № 1591 (далі – Положення №1591) не було розкрито регулярну річну інформацію за 2010 рік, тому Теруправлінням було складено акт № 495-ДО від 02.11.2011 та прийнято постанову № 495-ДО від 14.11.2010 про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 17000 грн. Просило стягнути з відповідача зазначену суму штрафних санкцій.
Позивач у судове засідання не з’явився, представника не направив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду клопотання вх.№ 9953 від 06.02.2012, у якому підтримав позовні вимоги та просив розглянути справу без участі його представника.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
За таких обставин суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні у відповідності до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене суд вирішує справу на підставі наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що ВАТ «Літос» (код ЄДРПОУ 05420480) зареєстроване Волноваською районною державною адміністрацією Донецької області 12.07.1995, реєстраційний номер юридичної особи ЄДР 10002848219, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
8 серпня 2011 року уповноваженою особою Теруправління на підставі постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №№ 222-ДО, 223-ДО, 224-ДО від 8 серпня 2011 року встановлено, що ВАТ «Літос» не розкрило регулярну річну інформацію емітента за 2010 рік, чим порушило вимоги ст.. 40 Закону № 3480-VI та п.1 гл. 7 розділу VII Положення № 1591, та прийнято розпорядження № 192-ДО про усунення порушень законодавства про цінні папери, згідно якого відповідач повинен був у термін до 7 жовтня 2011 року (включно) розкрити регулярну інформацію за 2010 рік відповідно до чинного законодавства та письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Оскільки у встановлений уповноваженою особою Комісії термін дане розпорядження не виконано, тому відповідно п. 1 розділу ІІІ та п. 1 розділу ІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 11.12.2007 №2272 (далі – Правила №2722) 18 жовтня 2011 року було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів.
2 листопада 2011 року суб’єктом владних повноважень проведено перевірку виконання відповідачем розпорядження № 192-ДО, за результатами якої складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 2 листопада 2011 року № 495-ДО, яким встановлено факт невиконання розпорядження.
2 листопада 2011 року прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою розгляд справи призначено на 14 листопада 2011 року.
За результатами розгляду справи Теруправлінням було винесено постанову № 495-ДО від 14.11.2011 про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів та накладено штраф у розмірі 17000 грн.
Акт та винесена суб’єктом владних повноважень постанова надсилалися на адресу відповідача, про що свідчать реєстри поштових відправлень рекомендованих листів.
У визначений законом час штраф не був сплачений відповідачем.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в України» від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР (далі - Закон № 448/96-ВР) дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства, контроль за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів – визначено як мету державного регулювання ринку цінних паперів.
За приписами ст. 5 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Ст. 7 Закону № 448/96-ВР на Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку покладено захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Статтею 39 Закону №3480-VI (в редакції, яка була чинна на момент спірних правовідносин) визначено, що емітенти, які здійснили відкрите (публічне) розміщення цінних паперів, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі розкривати інформацію про: фінансово-господарський стан і результати діяльності емітента у строки, встановлені законодавством; будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни ціни на його цінні папери; власників великих пакетів (10 відсотків і більше) акцій.
Статтею 40 Закону №3480-VI визначено, що регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Перший звітний період емітента може бути меншим, ніж 12 місяців, та обчислюється:
для акціонерних товариств - з дня державної реєстрації товариства до 31 грудня звітного року включно;
для емітентів облігацій - з дня реєстрації випуску облігацій до 31 грудня звітного року включно.
Річна інформація про емітента повинна містити такі відомості:
найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу;
орган управління емітента, його посадові особи та засновники;
господарська та фінансова діяльність емітента;
цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), розміщення та лістинг цінних паперів;
річна фінансова звітність;
аудиторський висновок.
Емітент має право додатково подавати іншу інформацію.
Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Відповідно до гл. 1 розділу 1 Положення №1591, обов'язок здійснювати розкриття регулярної інформації, передбаченої цим Положенням, поширюється на емітентів, які здійснили відкрите (публічне) розміщення цінних паперів, а також на відкриті (публічні) акціонерні товариства, у тому числі які здійснили перше закрите (приватне) розміщення акцій.
Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати регулярну річну інформацію у повному обсязі відповідно до вимог розділу V цього Положення.
Відповідно до гл. 7 розділу V Положення № 1591 розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.
Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:
розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Емітент може на власний розсуд додатково оприлюднити інформацію у мережі Інтернет.
Відповідно до п. 10 ст. 8 Закону № 448/96-ВР Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов’язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Статтею ст. 11 Закону №448/96-ВР, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи, зокрема, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Оскільки емітент порушив вимоги законодавства в сфері ринку цінних паперів та фондового ринку, тому контролюючий орган правильно наклав на нього штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.
Постанова суб’єкта владних повноважень виконана не була та в установленому законом порядку не оскаржувалася.
Виходячи з наведеного та вимог законодавства, несплачена сума штрафу підлягає стягненню з відповідача в судовому порядку.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов Державного органу – Донецького територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Літос» про стягнення фінансових санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 17000 грн. - задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Літос» (код ЄДРПОУ 05420480) в доход Державного бюджету України (відділення Державного казначейства в місті Донецьку, р/р 31110106700004, код ЄДРПОУ 34686537, банк - управління Державного казначейства у Донецькій області, МФО банку 834016, код платежу 21081100, код виду платежу 101) штраф в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Єфіменко О.В.