Постанова № 21892081, 16.02.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2012
Номер справи
2а/0570/22979/2011
Номер документу
21892081
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2012 р. справа № 2а/0570/22979/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Аканов О.О.

при секретаріСкокіні О.Л.

приміщення суду за адресою: 83052, м. Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови : 12 год. 00 хвл.

Донецький окружний адміністративний суд в складі : головуючогосудді Аканова О.О., при секретарі Сконіні О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ДАРМІН» до Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності від 25.11.2011 року № 66 в частині не прийнятих до зарахування витрат у розмірі 1400 грн. (допомога на поховання застрахованої особи ОСОБА_1) та застосування штрафу у розмірі 50 % неправомірно витрачених коштів у розмірі 700 грн., всього : 2100 грн., -

В С Т А Н О В И В :

ПП «ДАРМІН» звернулось до суду з позовом до Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності від 25.11.2011 року № 66 в частині не прийнятих до зарахування витрат у розмірі 1400 грн. (допомога на поховання застрахованої особи ОСОБА_1) та застосування штрафу у розмірі 50 % неправомірно витрачених коштів у розмірі 700 грн., всього : 2100 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем протиправно винесено рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності від 25.11.2011 року № 66 в частині не прийнятих до зарахування витрат у розмірі 1400 грн. (допомога на поховання застрахованої особи ОСОБА_1) та застосування штрафу у розмірі 50 % неправомірно витрачених коштів у розмірі 700 грн., всього : 2100 грн.

Вказує на те, що відповідно до ч. 4 статті 51 Закону України від 18.01.2001, №2240-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» встановлено, що допомога на поховання застрахованої особи призначається сімї померлого або особі, яка здійснила поховання, на підставі свідоцтва про смерть, виданого органом реєстрації актів громадянського стану.

А тому, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності від 25.11.2011 року № 66 в частині не прийнятих до зарахування витрат у розмірі 1400 грн. (допомога на поховання застрахованої особи ОСОБА_1) та застосування штрафу у розмірі 50 % неправомірно витрачених коштів у розмірі 700 грн., всього : 2100 грн.

Представник позивача наполягала на задоволенні позову та зазначила, що ніхто не повинен робити того, що не передбачено чинним Законодавством України.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позову та просила суд відмовити у задоволенні позову.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Позивач звернувся до суду на підставі ст. ст.8,27 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

З огляду на викладене та зважаючи на положення ст. ст.17, 18 КАС України на цю справу поширюється компетенція адміністративних судів та справа підсудна окружному адміністративному суду.

Спеціальним законом, який визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей, є Закон України від 18.01.01 №2240-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ДАРМІН» є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області 09.02.2000 року, ідентифікаційний код 30683836 та знаходиться на обліку у Макіївської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про, що свідчить повідомлення про реєстрацію страхувальника.

Актом Макіївської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності перевірки правильності та обґрунтованості витрачання коштів Фонду у ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ДАРМІН» від 25.11.2011 року встановлено порушення, а саме : незаконно виплачено допомогу на поховання у розмірі 1700 грн.

Рішенням Макіївської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.11.2011 року № 66 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності не прийнято до зарахування витрат у розмірі 1400 грн. (допомога на поховання застрахованої особи ОСОБА_1) та застосовано штраф у розмірі 50 % неправомірно витрачених коштів у розмірі 700 грн.

Особи, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням визначені у статті 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», відповідно до п.1 ч.1 якої, загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.

Позивач знаходився у трудових відносинах з померлою - ОСОБА_1 що не заперечувалось сторонами у справі, крім того підтверджується копією трудової книжки.

У звязку із смертю свого працівника роботодавцем на підставі копії свідоцтва про смерть від 09 серпня 2010 року завіреною печаткою позивача та за заявою члена сімї загиблого чоловіка надано допомогу на поховання ОСОБА_3

Право на допомогу на поховання визначено статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», згідно вимог частини 1 якої допомога на поховання надається у разі смерті застрахованої особи, а також членів сім'ї, які перебували на її утриманні: 1) дружини (чоловіка); 2) дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років або старших цього віку, якщо вони стали інвалідами до 18 років (братів, сестер та онуків - за умови, що вони не мають працездатних батьків), а студентів та учнів середніх професійно-технічних та вищих навчальних закладів з денною формою навчання - до 23 років; 3) батька, матері; 4) діда та баби за прямою лінією спорідненості.

Матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 6 цього Закону, призначаються та надаються за основним місцем роботи за рахунок сплачених застрахованими особами страхових внесків (крім видів матеріального забезпечення, передбачених пунктами 1, 2 статті 34 цього Закону, яке надається за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України) про що встановлено у приписах статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

Приписами ч.4 статті51 зазначеного Закону визначено вичерпний перелік документів, необхідних для призначення матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, відповідно яких, допомога на поховання застрахованої особи призначається сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання, на підставі свідоцтва про смерть, виданого органом реєстрації актів громадянського стану.

Відповідно до завдань, покладених на зазначений Фонд, останній здійснює контрольні функції за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Вимоги статті 19 Конституції України зобовязують органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких підстав, посилання відповідача на спільний наказ Міністерства соціального захисту населення, Міністерства фінансів, Міністерства праці, Державного комітету по житлово-комунальному господарству, Фонду соціального страхування, Пенсійного Фонду України від 26.12.1995№190/208 «Про порядок виплати допомоги на поховання», зокрема його пункт16, яким встановлено, що для отримання допомоги на поховання до заяви додається довідка про смерть, видана органами запису актів громадського стану, є протиправним, оскільки спільний наказ визначає порядок дій щодо виплати допомоги на поховання, та є підзаконним нормативним актом. Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно - курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.

Таким чином, враховуючи приписи вимог статті 51 зазначеного закону, якою допомога на поховання застрахованої особи призначається сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання, на підставі свідоцтва про смерть, виданого органом реєстрації актів громадянського стану, дії позивача засновані на законі.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 КАС України.

Відповідач не надав суду доказів порушення позивачем вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» в частині правомірності прийняття оскаржуваного рішення у розмірі 2100 грн.

За таких підстав, відповідно до приписів статей 8, 27, 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Згідно з підпунктами 1, 2 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Судові витрати розподілити у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 23, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ДАРМІН» до Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності від 25.11.2011 року № 66 в частині не прийнятих до зарахування витрат у розмірі 1400 грн. (допомога на поховання застрахованої особи ОСОБА_1) та застосування штрафу у розмірі 50 % неправомірно витрачених коштів у розмірі 700 грн., всього : 2100 грн. задовольнити.

Скасувати рішення Макіївської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.11.2011 року № 66 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності в частині не прийнятих до зарахування витрат у розмірі 1400грн. (допомога на поховання застрахованої особи ОСОБА_1) та застосування штрафу у розмірі 50 % неправомірно витрачених коштів у розмірі 700 грн., всього : 2100 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ДАРМІН» судовий збір у розмірі 28,23 грн.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 16.02.2012 року.

Постанова виготовлена в повному обсязі 20.02.2012 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Аканов О.О.