Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2011 р. справа № 2а/0570/17528/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12:35
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чучко В.М.
при секретаріПіскурєвій Ю.А.
за участю представників: позивача ОСОБА_1 (довіреність від 11.10.2011 року № б/н), відповідача ОСОБА_2 (довіреність від 05.01.2011 року № 1-04/01-8), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Торезі до державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення податкового боргу у сумі 9255876,00 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у м. Торезі (надалі ДПІ у м. Торезі, позивач) звернулася до суду із позовом про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 9255876,00 грн. з державного підприємства «Торезантрацит» (далі ДП «Торезантрацит»).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач станом на 05.10.2011 року має заборгованість з податку на додану вартість у загальному розмірі 9255876,00 грн., яка виникла у звязку з несплатою самостійно нарахованого податкового зобовязання згідно податкової декларації з податку на додану вартість від 20.09.2011 року № 9008009952, рішення про скасування розстрочених грошових зобовязань від 30.09.2011 року № 2с/24-113, уточнюючих розрахунків податку на додану вартість від 05.10.2011 року № 9008271129 та № 9008271160. Приймаючи до уваги факт несплати ДП «Торезантрацит» суми заборгованості у строк, встановлений чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведену суму у судовому порядку.
Представники ДПІ у м. Торезі у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідачем позовні вимоги визнані у повному обсязі, про що свідчить письмова заява, яка є в матеріалах справи. Наявність податкового боргу обґрунтована складним фінансовим станом підприємства, недостатністю коштів на рахунках та неналежним фінансуванням з Державного бюджету України.
Разом з визнанням позову відповідачем також надана суду заява з проханням встановити у рішенні наступний порядок його виконання шляхом стягнення суми податкового боргу протягом 120 (ста двадцяти) місяців згідно графіку, погодженого з ДПІ у м. Торезі шляхом погашення у 2011 році 154264,60 грн., протягом 2012 2020 років по 925587,60 грн. щороку, та у 2021 році 771323,00 грн. Представники позивача не заперечували проти вказаної заяви та стягнення коштів протягом наведеного вище строку.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
У відповідності до Розпорядження міського голови Торезької міської ради від 29.04.2003 року № 145/о державне підприємство «Торезантрацит» створене в результаті реорганізації шляхом злиття відкритого акціонерного товариства державної холдингової кампанії «Торезантрацит» та державних акціонерних товариств дочірніх підприємств державної холдингової кампанії «Торезантрацит». Державна реєстрація юридичної особи ДП «Торезантрацит» проведена виконавчим комітетом Торезької міської ради Донецької області 29 квітня 2003 року за № 1264120 0000 000010, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 294811. На податковому обліку ДП «Торезантрацит» перебуває в ДПІ у м. Торезі, ідентифікаційний код 32366906, місцезнаходження: 86600, Донецька область, м. Торез, вул. Енгельса, буд. 88.
1. Щодо стягнення суми податкового боргу з податку на додану вартість.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач самостійно визначив свої податкові зобовязання з податку на додану вартість на підставі поданої до ДПІ у м. Торезі податкової декларації з податку на додану вартість (далі декларація з ПДВ) за серпень 2011 року від 20.09.2011 року № 9008009952. Згідно рядку 18 цієї Декларації з ПДВ ДП «Торезантрацит» визначив суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет у розмірі 4308848,00 грн. Строк сплати наведеної суми податкового зобовязання сплинув 30.09.2011 року.
За уточнюючим розрахунком від 05.10.2011 року № 9008271160 за липень 2011 року у відповідача рахується заборгованість з ПДВ у сумі 2419944,00 грн., яка складається зі збільшення податкового зобовязання з ПДВ на суму 2349460,00 грн. та самостійно нарахованого штрафу у сумі 70484,00 грн.
За уточнюючим розрахунком від 05.10.2011 року № 9008271129 за серпень 2011 року у відповідача рахується заборгованість з ПДВ у сумі 727084,00 грн., яка складається зі збільшення податкового зобовязання з ПДВ на суму 705 907,00 грн. та самостійно нарахованого штрафу у сумі 21177,00 грн.
Також з матеріалів справи вбачається, що Рішенням від 30 вересня 2011 року № 2с/24-113 Державної податкової адміністрації у Донецькій області у звязку з несплатою чергових часток розстрочених сум з ПДВ, на підставі ст. 100 Податкового кодексу України розірваний договір про розстрочення грошових зобовязань від 29.07.2011 року № 51/24-012-10, наданому відповідачу за рішенням Державної податкової адміністрації у Донецькій області від 29.07.2011 року № 59/24-113. Сума, що залишилась несплаченою за договором від 29.07.2011 року № 51/24-012-10 після його скасування становить 1 800 000,00 грн.
Таким чином, за ДП «Торезантрацит» рахується податковий борг з податку на додану вартість в сумі 9255876,00 грн. (4308848,00 грн. + 2419944,00 грн. + 727084,00 грн. + 1 800 000,00), який відповідачем на день розгляду даної адміністративної справи не сплачений.
Сума податкового боргу у розмірі 9255876,00 грн. підтверджена також розрахунком облікової картки з податку на додану вартість ДП «Торезантрацит».
Документи, що надані до матеріалів справи позивачем свідчать про існування безперервної заборгованості у ДП «Торезантрацит» з податків державного та місцевого рівня, у т.ч., з податку на додану вартість. Так, з метою погашення такої заборгованості відповідачем приймалися заходи, передбачені чинними на час виникнення порушення Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме, боржнику направлялися перша та друга податкові вимоги (відповідно, від 04.06.2003 року № 1/72 та від 08.07.2003 року № 2/80).
Також, з матеріалів справи вбачається, що рішенням від 07.08.2003 року № 75/24-013-21 керівником ДПІ у м. Торезі застосовані заходи щодо погашення податкового боргу відповідачем за рахунок стягнення коштів та продаж інших активів. Так, активи ДП «Торезантрацит» згідно акту опису від 26.05.2010 року № 5/24-012-1 знаходяться у податковій заставі в ДПІ у м. Торезі на підставі пп. 8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення заборгованості), про що свідчить Витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 31.05.2010 року за № 27305323.
Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.
При цьому, у справі відсутні докази стосовно апеляційного чи судового оскарження дій та актів позивача щодо застосованої податкової застави майна відповідача, прийнятого рішення, податкових вимог, тощо.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобовязання платників податків, один з яких зобовязує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.
Так, приписами статі 200 Податкового кодексу України визначено, що сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п.200.1 ст. 200 ПКУ). При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (п.200.2 ст. 200).
У відповідності до статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. 203.1. ст. 203 ПКУ). Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (п. 203.2. ст. 203 ПКУ).
Пунктом 309.2 статті 309 ПКУ встановлено, що платники податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність подання податкових декларацій та сплати сум податку.
Податковим кодексом України (далі ПКУ) встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
З огляду на наведене, оскільки податкове зобовязання з податку на додану вартість ДП «Торезантрацит» не сплачене у повному обсязі в установлені законом строки, таке зобов'язання є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обовязки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Наведені розрахунки податкового боргу відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем визнані.
Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до приписів статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у звязку з визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 112 встановлено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Беручи до уваги до уваги те, що позовні вимоги про стягнення податкового боргу відповідач визнав в повному обсязі, що підтверджується письмовою заявою, підстави для неприйняття якої у суду відсутні, але станом на день розгляду цього спору сума боргу у розмірі 9255876,00 грн. відповідачем не сплачена, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
2. Відносно встановлення судом порядку виконання судового рішення шляхом стягнення суми податкового боргу протягом 120 (ста двадцяти) місяців.
За приписами ч. 1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Виходячи із наданих документів суд вважає, що фінансовий стан ДП «Торезантрацит» не дозволяє на теперішній час виконати рішення суду в повному обсязі, оскільки на підприємстві рахується значна заборгованість зі сплати коштів за рішеннями судів Донецької області та інших органів (всього на суму 8666654,53 грн.), у звязку з чим відділом державної виконавчої служби Торезького міського управління при примусовому виконанні виконавчих документів прийняте рішення про накладення арешту на грошові кошти у ПАТ «Укрбізнесбанк» в м. Донецьк на рахунках, які належать ДП «Торезантрацит», про що винесена постанова від 17.08.2011 року № 3/08-25/10 «Про арешт коштів боржника».
З урахуванням наведених доводів та обставин суд разом із задоволенням позовних вимог ДПІ у м. Торезі про стягнення з ДП «Торезантрацит» заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 9255876,00 грн., вважає необхідним встановити наступний порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення його виконання строком на 120 (сто двадцять) місяців, що у значній мірі дозволить підприємству вирішити питання з поліпшення фінансового стану та ліквідації заборгованості перед фондами і державним бюджетом України, встановивши порядок виконання рішення суду шляхом стягнення з ДП «Торезантрацит» на користь Державного бюджету України заборгованість з податку на додану вартість за податковою декларацією з податку на додану вартість від 20.09.2011 року № 9008009952, рішення про скасування розстрочених грошових зобовязань від 30.09.2011 року № 2с/24-113, уточнюючих розрахунків податку на додану вартість від 05.10.2011 року № 9008271129 та № 9008271160 у період з листопада 2011 року по жовтень 2021 року рівними частками по 77132,30 грн. щомісяця.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов державної податкової інспекції у м. Торезі до державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення податкового боргу у сумі 9255876,00 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з державного підприємства «Торезантрацит» (ідентифікаційний код 32366906, місцезнаходження: 86600, Донецька область, м. Торез, вул. Енгельса, буд. 88) на користь Державного бюджету України (р/р 31110029700084, код платежу 14010100, отримувач Державний бюджет України, банк отримувач - ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687305) заборгованість по податку на додану вартість у сумі 9255876,00 грн. (девять мільйонів двісті пятдесят пять тисяч вісімсот сімдесят шість грн. 00 коп.), у т.ч.: по податковій декларації з податку на додану вартість від 20.09.2011 року № 9008009952 в сумі 4308848,00 грн.; по уточнюючому розрахунку від 05.10.2011 року № 9008271160 в сумі 2419944,00 грн.; по уточнюючому розрахунку від 05.10.2011 року № 9008271129 в сумі 727084,00 грн.; сума, що залишилась несплаченою у звязку з розірванням договору про розстрочення грошових зобовязань згідно рішенню Державної податкової адміністрації у Донецькій області від 30 вересня 2011 року № 2с/24-113 у розмірі 1 800 000,00 грн. - шляхом стягнення у період з листопада 2011 року по жовтень 2021 року рівними частками по 77132,30 грн. щомісяця.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представників позивача та відповідача 24 жовтня 2011 року. Повний текст постанови виготовлений 28 жовтня 2011 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.