Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/11418/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ушенка С. В.
при секретарі Колеснікової Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства “Макіївський металургійний завод” до Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про часткове скасування податкового повідомлення – рішення від 21.12.2010р. №0000081503/0, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство “Макіївський металургійний завод” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.12.2010р. № 0000081503/0 в частині донарахування податкового зобов’язання у сумі 36943,92 грн. за ІІІ квартал 2010 року за податковим розрахунком збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2010 року.
У судовому засіданні представник позивача надав суду клопотання про уточнення позовних вимог, просить скасувати податкове повідомлення – рішення від 21.12.2011р. № 0000081503/0, прийняте Макіївською ОДПІ, в частині донарахування суми збору за відходи ІІІ класу небезпечності – окалина у розмірі 35814,73 грн., у тому числі за основним платежем 34108,92 грн. за штрафними фінансовими санкціями 1705,45 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що за результатами проведення камеральної перевірки податковим органом були встановлені порушення п. 3.1. розділу 3 Інструкції «Щодо складання податкового розрахунку за забруднення навколишнього середовища» № 111 від 17.03.2005р. (зі змінами та доповненнями) в частині не заповнення рядку 4.4 не зважаючи на те, що розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища повинен складатися підприємствами наростаючим підсумком з початку звітного календарного року, що призвело до заниження податкового зобов’язання на суму 34108,92 грн. За результатами камеральної перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.12.2010р. №0000081503/0, яким позивачеві донараховано зобов`язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 35814,73 грн., у тому числі за основним платежем 34108,92 грн., за штрафними фінансовими санкціями 1705,45 грн. Однак, на думку позивача, зазначені висновки, зроблені відповідачем в акті перевірки, а також податкове повідомлення-рішення не відповідає приписам Інструкції «Щодо складання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої Наказом ДПА України від 17.03.2005р. № 111, Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженому постановою КМУ від 01.03.1999р. № 303, Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України та ДПА України від 19.07.1999р. № 162/379, а також даним щомісячного обліку ЗАТ «Макіївський металургійний завод». Зазначене обумовлено тим, що позивачем протягом ІІІ кварталу 2010 року було передано (продано) іншим власникам більше окалини, ніж розміщено (накопичено) з початку звітного періоду (з 01.01.2010 року), у зв’язку з чим станом на 01.10.2010р. на балансі були відсутні відходи ІІІ класу небезпеки – окалина, а фактичний обсяг розміщення відходів ІІІ класу небезпеки – окалини за результатами діяльності за 9 місяців 2010 року був обчислений наростаючим підсумком з початку звітного календарного року та склав 0,00т.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги з урахуванням уточнення, надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, та просять задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, надав відповідні письмові заперечення і пояснення, в яких зазначив, що камеральною перевіркою було встановлено, що розмір податкового зобов`язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, визначеного позивачем у розрахунку за 9 місяців 2010 року, є меншим на 34108,92 грн., оскільки ним порушені приписи п.3.1. розділу 3 Інструкції «Щодо складання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої Наказом ДПА України від 17.03.2005р. № 111 (зі змінами та доповненнями), згідно з яким розрахунок складається із заголовної та основної частин і подається за квартал, півріччя, 9 місяців та рік наростаючим підсумком та п. 4 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженому постановою КМУ від 01.03.1999р. № 303 (зі змінами та доповненнями). Оскільки під час проведення камеральної перевірки уточнюючі розрахунки збору за забруднення навколишнього природного середовища позивачем не були надані, з урахуванням встановлених порушень податковим органом прийняте податкове повідомлення – рішення від 21.12.2010р. № 0000081503/0. Вважає зазначене податкове повідомлення-рішення законним і просить в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач – Приватне акціонерне товариство «Макіївський металургійний завод», зареєстровано в якості юридичної особи 28.09.2004 року, код ЄДРПОУ 33185989, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи та Довідка ЄДРПОУ АБ № 377810.
Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи, 28 квітня 2010 року позивачем до відповідача надано податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за звітний податковий період І квартал 2010 року, з якого, відповідно до рядка 4.4., вбачається, що на підприємстві було розміщено 99,9 тон відходів ІІІ класу небезпеки – окалина на загальну суму 28681,29 грн.
03 серпня 2010 року позивачем до відповідача надано податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за звітний податковий період І півріччя 2010 року, з якого, відповідно до рядка 4.4., вбачається, що підприємством було розміщено 118, 805 тон відходів ІІІ класу небезпеки – окалина на загальну суму 34108, 92 грн., тобто наростаючим підсумком з початку звітного календарного року.
08 листопада 2010 року позивачем до відповідача надано податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за звітний податковий період 9 місяців 2010 рік, в рядку 4.4. якого відсутня інформація щодо фактичних обсягів розміщення відходів і сума нарахованого податкового зобов`язання із зазначеного збору за 9 місяців 2010 року.
07 грудня 2010 року Макіївською ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової декларації (розрахунку) збору за забруднення навколишнього природного середовища, поданого ЗАТ «Макіївський металургійний завод» за 9 місяців 2010 року, за результатами якої складено акт №10429/15/33185989.
Зазначеною перевіркою встановлено, зокрема, порушення позивачем п. 3.1. розділу 3 Інструкції «Щодо складання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої Наказом ДПА України від 17.03.2005р. №111 (зі змінами та доповненнями).
За результатами зазначеної камеральної перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 21.12.2010р. № 0000081503/0, яким позивачеві донараховано податкових зобов`язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зокрема, за відходи ІІІ класу небезпечності – окалина у розмірі 35814,73 грн., у тому числі за основним платежем 34108,92 грн. за штрафними фінансовими санкціями 1705,45 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення було оскаржено позивачем в адміністративному порядку до Макіївської об`єднаної державної податкової інспекції в Донецькій області. Рішенням Макіївської ОДПІ від 18.01.2011р. № 1244/10/25-012 зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга без задоволення і прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.01.2011р. № 0000081503/1, яке в подальшому було оскаржено позивачем в адміністративному порядку до ДПА в Донецькій області і ДПА України, але відповідними рішеннями ДПА в Донецькій області та ДПА України, у зв`язку із відкликанням податкового повідомлення-рішення від 18.01.2011р. № 0000081503/1 відповідно до наказу ДПА України від 22.12.2010р. №985, податкове повідомлення-рішення від 21.12.2010р. № 0000081503/0 залишено без змін, а скарги без задоволення.
Предметом даного спору є правомірність прийнятого відповідачем податкового повідомлення-рішення від 21.12.2010р. № 0000081503/0 в частині донарахування позивачеві за порушення п. 3.1. розділу 3 Інструкції «Щодо складання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої Наказом ДПА України від 17.03.2005р. №111 (зі змінами та доповненнями), податкових зобов`язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зокрема, за відходи ІІІ класу небезпечності – окалина у розмірі 35814,73 грн., у тому числі за основним платежем 34108,92 грн. за штрафними фінансовими санкціями 1705,45 грн.
У відповідності до пункту 1.1 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами» (зі змінами та доповненнями), до податкових декларацій (розрахунків) відносяться документи, що подаються платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі яких здійснюються нарахування та/або сплата податку, збору (обов’язкового платежу).
Згідно з підпунктом 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 Закону, прийняття податкових декларацій є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників.
Відповідно до підпункту «ї» підпункту 4.4.2 пункту 4.4 статті 4 Закону, форма податкової декларації (розрахунку) встановлюється центральним (керівним) органом контролюючого органу за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики. У такому самому порядку встановлюються форми податкових декларацій (розрахунків) з місцевих податків і зборів, що є обов'язковими для застосування їх платниками (податковими агентами).
Відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування», до платежів (загальнодержавних податків і зборів (обов’язкових платежів) належать, зокрема, збір за забруднення навколишнього природного середовища.
Згідно зі статтею 44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 4 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 № 303, зі змінами та доповненнями, суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерел коригуючих коефіцієнтів, наведених відповідно в таблицях додатків 1 і 2.
Нормативи збору, який справляється за викиди основних забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення затверджені в додатку 1 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 № 303, зі змінами та доповненнями.
Форма податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища затверджена Інструкцією про затвердження форми податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища та Інструкцією «Щодо складання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженою наказом ДПА України від 17 березня 2005 року № 111 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України за №357/10637 від 01.04.2005 року).
Відповідно до пункту 3.1 розділу 3 Інструкції про затвердження форми податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища та Інструкції щодо складання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом ДПА України від 17 березня 2005 року № 111 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України за №357/10637 від 01.04.2005 року), розрахунок складається із заголовної та основної частин і подається за квартал, півріччя, 9 місяців та рік наростаючим підсумком з початку звітного календарного року.
Пунктом 6.4 Інструкції передбачено, що суми збору, який справляється за розміщення відходів, обчислюються платниками самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів, виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів коригуючих коефіцієнтів.
Згідно з підпунктами 3.3.9, 3.3.10, 3.3.11 пункту 3.3 Інструкції № 111, в основній частині розрахунку показники відображаються таким чином: рядок 5 (р. 5) «Нараховано збору з початку року, усього» записуються суми збору, які розраховуються як сума значень рядків 1, 2, 3 і 4 колонки 9; рядок 6 (р. 6) «Нараховано за попередній звітний період (квартал, півріччя, 9 місяців), усього» записуються суми збору за попередній звітний період (квартал, півріччя, 9 місяців), які зазначені за рядком 5 у попередньому розрахунку; рядок 7 (р.7) «Нараховано за звітний квартал, усього» записується сума збору, що розраховується як різниця значень за рядками 5 і 6.
Аналіз задекларованих позивачем сум збору за розміщення відходів з початку року, за попередній період та за звітний період як складових показників 5, 6, 7 колонки 9 податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців свідчить, що нарахована сума збору за розміщення відходів за III квартал 2010 року має від'ємне значення (36504 грн. 87 коп. - 47424 грн. 27 коп. = -10919 грн. 40 коп.) при тому, що обсяги розміщених відходів (за винятком окалини і спецодягу використаного) збільшились в порівнянні з даними розрахунку за півріччя.
Статтею 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (зі змінами та доповненнями) визначено, зокрема, термін «камеральна перевірка».
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків (підпункт "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону).
Підпунктом 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону визначено випадки, в яких контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків. Зокрема, у разі, якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, що призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання (підпункт «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону).
Відповідно до підпункту 17.1.4 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули. Таким чином, зважаючи на встановлені обставини у справі, суд приходить до висновку, що відповідач при винесенні оскаржуваного рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Макіївський металургійний завод» до Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про часткове скасування податкового повідомлення – рішення від 21.12.2010р. № 0000081503/0 є необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню. Згідно із вимогами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, що понесла сторона, не на користь якої ухвалено судове рішення, їй не компенсуються. Керуючись ст.ст. 2-14, 17, 18, 24, 71, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, суд, - ПОСТАНОВИВ : В задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Макіївський металургійний завод» до Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про часткове скасування податкового повідомлення–рішення від 21.12.2010р. № 0000081503/0 - відмовити в повному обсязі. Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено 07 вересня 2011 року. Постанова у повному обсязі складена 12 вересня 2011 року. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанови, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ушенко С. В.