Постанова № 21839841, 07.03.2012, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
07.03.2012
Номер справи
5015/6346/11
Номер документу
21839841
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.03.12 Справа № 5015/6346/11

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого-судді Орищин Г.В.

суддів Галушко Н.А. Краєвської М.В.

розглянувши апеляційну скаргу комунального підприємства “Бібрський комунальник” від 04.01.2012 року

на рішення господарського суду Львівської області

від 22.12.2011р. у справі № 5015/6346/11

за позовом державної екологічної інспекції у Львівській області, м.Львів

до відповідача комунального підприємства “Бібрський комунальник”, м.Бібрка

про стягнення 6937,03 грн. боргу

за участю представників сторін:

від позивача Калітєєвська Є.О.

від відповідача Богуш А.В.

Права та обов”язки, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України, розяснено.

Рішенням господарського суду Львівської області від 22.12.2011р. у справі №5015/6346/11 (суддя Довга О.І.) задоволено позов Державної екологічної інспекції в Львівській області, присуджено до стягнення з комунального підприємства (далі-КП) “Бібрський комунальник” на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області кошти у розмірі 6937,03грн. в рахунок відшкодування збитків заподіяних державі, внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства; в доход державного бюджету 102грн. державного мита та 236грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення суду мотивовано тим, що факт порушення природоохоронного законодавства КП «Бібрський комунальник» встановлено актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №169 від 04-08.08.2011р., який підписаний в.о.директора КП «Бібрський комунальник»п.О.Рожковим, розрахунок завданих державі збитків проведено у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища за №389 від 20.07.2009 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 14.06.2009 року за №767/16793, відтак, суд встановив доведеним факт завдання державі збитків та, з посиланням на ст.ст.33, 40, 51, Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 44, 70, 110, 111 Водного кодексу, задоволив позов.

Відповідач з даним рішенням не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення місцевого господарського суду скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити, з підстав неправильного застосування норм матеріального та процесуального права.

Свої вимоги скаржник обгрунтовує тим, зокрема, що позивачем не доведено правомірність застосування методики розрахунку збитків №389 від 20.07.2009 року, лабораторний контроль за якістю зворотніх вод здійснено не у визначеній точці їх відбору, при відборі проб не дотримано національних стандартів України та керівних нормативних документів, з акту відбору неможливо встановити час відбору проб, спосіб відбору, дані про обробку, а тому вказані порушення при встановленні факту правопорушення вимог природоохоронного законодавства не можуть бути достатньою правовою підставою для застосування спірних санкцій у такому розмірі.

Представник відповідача, який брав участь в судових засіданнях, підтримав доводи апеляційної скарги.

Відповідач заперечив доводи скаржника з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу (а.с.94-96) та усними поясненнями представника в судовому засіданні. Також скаржником подано клопотання про здійснення заміни позивача в порядку правонаступництва, зокрема, Державну екологічну інспекцію в Львівській області на Державну екологічну інспекцію у Львівській області (а.с.85-89).

Судова колегія в порядку ст.25 ГПК України, здійснює заміну позивача на Державну екологічну інспекцію у Львівській області.

З матеріалів справи та апеляційної скарги вбачається наступне:

04-08 серпня 2011 року Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП “Бібрський комунальник”.

В присутності представника комунального підприємства 04.08.2011р. було відібрано проби зворотних вод та поверхневих вод р.Боберка, про що було складено акт відбору проб № 502-504, на підставі якого 10.08.2011р. було складено протокол № 502 про проведення вимірювання показників складу та властивостей зворотних вод КП «Бібрський комунальник»(а.с.20-21).

За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 169 від 04-08.08.2001 року, з якого вбачається, що КП “Бібрський комунальник” здійснюється скид неочищених зворотних вод з каналізаційно-насосної станції без належної очистки в р.Боберка, що призводить до її забруднення та є порушенням ст.ст.44,70,95,110 Водного кодексу України, ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” та п.15 Постанови КМ № 465 від 25.03.1999 року “Про затвердження правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами” (а.с.7-8). Даний акт підписаний старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Львівської області - п.О.Ігнатовичем та в.о.директора КП «Бібрський комунальник»- п.О.Рожковим.

Збитки, заподіяні державі внаслідок самовільного водокористування, розраховано згідно Методики розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена Міністерством охорони навколишнього середовища за № 389 від 20.07.2009 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.06.2009 року за № 767/16783.

Суму збитків у розмірі 16937,03грн. обраховано за період з 22.02.2011р. (дата проведення попередньої перевірки) по 04.08.2011р. (дата проведення перевірки).

Направлена на адресу КП «Бібрський комунальник»претензія №312 з вимогою про відшкодування збитків в розмірі 6937,03грн. (а.с.9), залишена без відповіді та задоволення, що стало підставою для звернення з позовом про стягнення даної суми збитків в судовому порядку.

Окрім того, судовою колегією встановлено, що контроль за вмістом забруднюючих речовин у стічних водах відповідача у відповідності до заключної угоди №11 від 17.01.2011р. щоквартально здійснює вимірювальна лабораторія «Озон»ПП ОСОБА_1, акредитована згідно свідоцтва про атестацію НОМЕР_1 від 12.07.2010р. з терміном дії до 12.07.2015р. (а.с.112-113, 125-126), результати вимірювання фактичних концентрацій забруднюючих речовин якої від 10.03.2011р. (протокол №12) та від 18.05.2011р. (протокол №19) враховані при здійсненні розрахунку обчислення збитків.

Розглянувши апеляційну скаргу, вивчивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази, заслухавши пояснення представників сторін, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що оскаржуване рішення господарського суду Львівської області слід залишити без змін, а апеляційну скаргу КП «Бібрський комунальник»- без задоволення, з огляду на наступне:

Оскільки правовідносини між сторонами виникли з приводу заподіяння шкоди (делікту), тому такий спір є цивільно-правовим та, з урахуванням суб'єктного складу сторін, підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Порядок відшкодування шкоди передбачений, зокрема, нормами глави 82 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Оскільки відшкодування збитків є мірою відповідальності, воно застосовується за наявності вини заподіювача шкоди і причинного зв?язку між самою шкодою та неправомірними діями особи, що заподіяла шкоду. Обов?язок доказування наявності шкоди та протиправності поведінки заподіювача шкоди покладається на особу, якій завдано збитків. При цьому, відсутність своєї вини доводить особа, яка завдала шкоди (ч. 2 ст. 1166 ЦК України).

Факт заподіяння шкоди та розмір збитків інспекція обґрунтовує наступними документами: актом відбору проб вод №502-504 від 04.08.2011 р. (а.с.20), протоколом № 502 від 10.08.2011р. вимірювань показників складу та властивостей проб вод, що скидаються КП «Бібрський комунальник»(а.с.21), протоколами №12 від 10.03.2011р. (а.с.23) та №19 від 18.05.2011р. за даними ВЛ «Озон»(а.с.25), звітами про використання води за ІV квартал 2010-2011рр. (а.с.109-110), довідкою відповідача №01-276 від 08.08.2011р. про кількість стічних вод за період з 22.02.2011р. по 04.08.2011р. та про добовий скид стічних вод (а.с.111).

Період нарахування збитків - з 22.02.2011р. (дата проведення попередньої перевірки) по 04.08.2011р. (дата проведення перевірки та відібрання проб).

Відповідно до ч.4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (від 25.06.1991 р. № 1264-ХП з наступними змінами та доповненнями), підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно з ч.1 ст.111 Водного кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відповідно до п.1.3 Методики № 389, остання встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання (фізичними і юридичними особами).

Згідно з п.1.4 Методики № 389, остання застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства. Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і на підставі цієї Методики розраховують розмір відшкодування збитків.

Відповідно до п.2.1. Методики №389, наднормативними скидами забруднюючих речовин у водний об'єкт з перевищенням гранично-допустимого скиду (далі-ГДС) вважаються, зокрема, самовільний скид зворотних вод без дозволу на спеціальне водокористування.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, дозволів на спеціальне водокористування КП «Бібрський комунальник»від 11.03.2010р. з терміном дії до 11.03.2011р. та від 15.03.2011р. з терміном дії до 01.11.2011р., способи очистки зворотних вод та проектна потужність очисних споруд підлягають реконструкції, а скид забруднених стічних вод з каналізаційної системи вважається як самовільний (а.с.103-108).

Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №169 від 04.-08.08.2011р. зафіксовано факт незадовільного технічного стану очисних споруд, потребу в проведенні капітального ремонту та реконструкції очисних споруд, а також факт скидання стічних вод в р.Боберка без попередньої очистки, що призводить до її забруднення.

З огляду на викладене, факт самовільного скиду зворотних вод у р.Боберка, що, відповідно до п.2.1. Методики №389, є наднормативним скидом забруднюючих речовин у водний об'єкт з перевищенням ГДС, вважається доведеним матеріалами справи.

Представник відповідача в суді апеляційної інстанції підтвердив факт відсутності належних очисних споруд, факт прийняття господарсько-побутових стічних вод до каналізаційної мережі та їх подальший скид без очищення із каналізаційних колекторів в річку Боберка, однак, заперечує розмір відшкодування збитків з підстав недотримання процедури відбору проб та неточності складення протоколу.

Згідно п.п.2.2.-2.3 Методики №389, факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки суб'єктів господарювання та розрахунковим методом. При визначенні наднормативних скидів забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами використовуються результати інструментально-лабораторних вимірювань лабораторій, які атестовані на право проведення відповідних інструментально-лабораторних вимірювань, або розрахункові методи. Вимірювання, відбір та аналіз проб вод здійснюються відповідно до нормативних документів.

Пунктом 2.4 Методики 389 передбачено, що з моменту встановлення факту скиду зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів ГДС до повного його припинення проби води відбираються не менше трьох разів.

Як вбачається з матеріалів справи, обчислення розміру збитків проведено на підставі результатів лабораторного контролю якості стічних вод, що скидаються без очистки в р.Боберка за даними результатів ВЛ «Озон»та держекоінспекції у Львівській області, зафіксованих в протоколах № 502 від 10.08.2011р. (а.с.21), протоколами №12 від 10.03.2011р. (а.с.23) та №19 від 18.05.2011р. (а.с.25), а також довідкою про звітність скинутих стічних вод за період з 22.02.2011р. по 04.08.2011р. в розмірі 16тис.994кубм. (а.с.24).

Матеріали справи не містять доказів оскарження чи скасування вказаних протоколів у встановленому законом порядку. Натомість, вимірювальна лабораторія «Озон»ПП ОСОБА_1 відповідає критеріям атестації та атестована на проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду, про що свідчить свідоцтво про атестацію НОМЕР_1 від 12.07.2010р., чинність якого дійсна до 12.07.2015р. (а.с.125); відділ інструментально-лабораторного та радіаційного контролю Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області акредитований на право виконання вимірювань показників складу та властивостей зворотних вод згідно свідоцтва про атестацію №РЛ 806/06 від 23.08.2006р., чинність якого встановлено до 23.08.2011р., тобто, якість даних замірів підтверджується вищенаведеними свідоцтвами про атестацію.

Окрім того, судова колегія зазначає, що відібраний для дослідження матеріал після перевірки був доставлений в лабораторію для замірів, які здійснювалися по 20 показниках. Висновки згідно лабораторних замірів можливо отримати миттєво, але по деяких елементах результат можливо отримати через 1-5 діб (біохімічне споживання кисню, сульфати, тощо), чим і пояснюється складення протоколу 10.08.2011 року, відтак, дата складення протоколу вцілому та дата визначення відповідних фактичних концентрацій при завершенні відповідних вимірювань відрізняються, однак, це не підтверджує факту порушення самої процедури вимірювань показників складу та властивостей проб вод.

Таким чином, судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду про недоведеність факту порушення часових рамок між відбором та складанням протоколу.

Твердження скаржника про неточність та неправильність актів відбору проб вод, вважаються судовою колегією безпідставними та необгрунтованим, оскільки працівниками лабораторії проби були відібрані в межах компетенції та відповідно до дозволеної атестації, а акт відбору проб № 502-504 підписаний представником відповідача - в.о. директора КП “Бібрський комунальник” Рожковим О.П. без зауважень, натомість, відповідач не скористався своїм правом оскаржити акт відбору проб №502-504 у порядку адміністративного судочинства.

На підставі наведеного, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду дійшла висновку про підставність позовних вимог Державної екологічної інспекції у Львівській області про стягнення з комунального підприємства “Бібрський комунальник" 6937,03грн. збитків за наднормативний скид забруднюючих речовин у водний об'єкт з перевищенням гранично-допустимих норм, оскільки даний факт та правомірність здійснення розрахунку розміру відшкодування збитків підтверджується матеріалами справи, а відповідальність за таке правопорушення покладається на відповідача згідно вимог діючого законодавства.

Враховуючи, що згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, належними та допустимими доказами, відповідно до статті 34 ГПК України, судова колегія прийшла до висновку, що відповідачем належними та допустимими доказами не спростовано висновків суду щодо підставності та обґрунтованості позовних вимог, відтак, судова колегія не знаходить підстав для скасування оскаржуваного рішення господарського суду .

Судові витрати за подання апеляційної скарги, відповідно до ст.49 ГПК України, слід віднести на скаржника.

Керуючись ст.ст.99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Рішення господарського суду Львівської області від 22.12.2011 р. у справі №5015/6346/11 залишити без змін, а апеляційну скаргу комунального підприємства «Бібрський комунальник»- без задоволення.

Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Справу повернути в місцевий господарський суд.

Головуючий-суддя Орищин Г.В.

суддя Галушко Н.А.

суддя Краєвська М.В.