ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2012 року справа № 5020-79/2012 За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю фірма «Консоль ЛТД»
(95022, м. Сімферополь, вул. Бородіна, 16, ідентифікаційний код 20676633)
до Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради
(99011, м. Севастополь, вул. Луначарського, 5,
ідентифікаційний код 25750044)
за участю в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1), ОСОБА_2 (АДРЕСА_2), ОСОБА_3 (АДРЕСА_3)
про спонукання здійснити певні дії
Суддя О.С. Погребняк
За участю представників:
Позивач (ТОВ "Фірма "Консоль ЛТД") ОСОБА_4, представник, довіреність №187 від 27.12.2011;
Відповідач (Фонд комунального майна Севастопольської міської ради) не зявився;
Третя особа (ОСОБА_1.) не зявився;
Третя особа (ОСОБА_2) не зявився;
Третя особа (ОСОБА_3.) не зявився.
Сутьспору:
Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Консоль ЛТД»звернулося до господарського суду міста Севастополя з позовом до Фонду комунального майна Севастопольської міської Ради про спонукання здійснити певні дії, а саме: зобовязати відповідача зареєструвати право власності з оформленням та видачею свідоцтв на право власності третім особам на квартиру та приміщення, що розташовані в будинках №№20, 24 по вулиці Дибенка в місті Севастополі.
Ухвалою від 20.01.2012 позовну заяву прийнято до провадження суддею Погребняком О.С., справу призначено до розгляду у судовому засіданні 02.02.2012.
У порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи відкладався в судовому засіданні 02.02.2012 на 14.02.2012.
У судове засідання 14.02.2012 треті особи явку уповноважених представників не забезпечили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно, про причини незявлення не сповістили.
Відповідач у судове засідання 14.02.2012 також явку уповноваженого представника не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового повідомлення, яке було підписано уповноваженим представником відповідача 06.02.2012.
Згідно зі статтею 22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобовязані добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін це право, а не обовязок, справа може розглядатись без їх участі, якщо незявлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
За змістом пункту 3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Оскільки явка учасників процесу обовязковою не визнавалась, а матеріали справи достатньо характеризують спірні правовідносини, підстави для відкладення розгляду справи відсутні.
У судовому засіданні позивач виклав зміст позовних вимог, на задоволенні позову наполягав, просив суд позов задовольнити з підстав, викладених в ньому.
Відповідач не скористався правом, наданим йому статтею 59 Господарського процесуального кодексу України: не надав господарському суду відзив на позовну заяву та документи, що підтверджують заперечення проти позову.
Справа розглядалась за наявними у ній матеріалами у порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
В С Т А Н О В И В:
Між Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою “Консоль ЛТД” та пайовиками: ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3 укладені договори пайової участі у будівництві №0860/264-160 від 01.062008, №0696/264-125 від 18.02.2008, 2058/264-134 від 21.05.2008, відповідно.
Актом про виконання договору з будівництва обєкта за адресою: м. Севастополь, ВМИ, 2 блок 18 (поштова адреса м. Севастополь, вул. Дибенка, 20) від 06.07.2011 визначено, що відповідно до договору пайової участі у фінансуванні будівництва №0860/264-160 від 01.06.2008 фірма “Консоль” виконала свої зобовязання надала нежитлове приміщення (обєкт) на 10-му (технічному) поверсі, загальною площею 124,4 кв.м по вул. Дибенко 20 у місті Севастополі у власність ОСОБА_2 (арк.с. 17).
Актом про виконання договору з будівництва обєкта за адресою: м. Севастополь, ВМИ, 2 блок 17 (поштова адреса м. Севастополь, вул. Дибенка, 24) від 11.04.2011 визначено, що відповідно до договору пайової участі у фінансуванні будівництва №0696/264 від 18.02.2008 фірма “Консоль” виконала свої зобовязання надала 2 кімнатну квартиру №18 на 7-му поверсі загальною площею 72,30 кв.м по вул. Дибенка, 24 у місті Севастополі у власність ОСОБА_1 (арк.с. 25).
Актом про виконання договору з будівництва обєкта за адресою: м. Севастополь, ВМИ, 2 блок 18 (поштова адреса м. Севастополь, вул. Дибенка, 20) від 08.04.2011 визначено, що відповідно до договору пайової участі у фінансуванні будівництва №2058/264-134 від 21.05.2008 фірма “Консоль” виконала свої зобовязання надала офісне приміщення на 1-му поверсі загальною площею 145,1 кв.м по АДРЕСА_5 у власність ОСОБА_3 (арк.с. 32).
Акт державної приймальної комісії від 28.03.2008 про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом обєкта за адресою м. Севастополь, Гагарінський район, вул. Дибенко, 24, корпус 17 з вбудованими офісними приміщеннями, що входять до складу обєкта “Група житлових будинків на території СВМИ ім. П.С. Нахімова, по вул. Єфремова, ІV пусковий комплекс. Корпуси 15, 16, 17, 18” затверджений розпорядженням Гагарінської районної державної адміністрації від 01.04.2008 №230-р та зареєстрований в Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю від 07.04.2008 №097 (арк.с. 42-43).
Акт державної приймальної комісії від 27.06.2008 про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом обєкта корпусу 18 на 32 квартири з вбудованими офісними приміщеннями, що входять до складу обєкту “Група житлових будинків на території СВМИ ім. П.С. Нахімова, ІV пусковий комплекс. Корпуси 15, 16, 17, 18” по вул. Дибенка 20 в місті Севастополі, затверджений розпорядженням Гагарінської районної державної адміністрації від 04.07.2008 №494-р та зареєстрований в Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю від 10.07.2008 №197 (арк.с. 34-40).
У 2011 році позивач звертався до відповідача з заявою про реєстрацію прав власності на квартири та приміщення на імя пайовиків ТОВ фірма “Консоль ЛТД”, з якими були укладені договори пайової участі у будівництві №0860/264-160 від 01.062008, №0696/264-125 від 18.02.2008, №2058/264-134 від 21.05.2008 - ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3
Однак, Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради листами №01-15/3294 від 07.10.2011, 01-15/3109 від 16.09.2011, №01-15/2812 від 19.08.2011 повідомив позивача про відмову в оформленні права власності з видачею свідоцтв на вищевказані квартири, посилаючись на положення Закону України “Про інвестиційну діяльність”, Закону України “Про фінансово-кредитні механізми та управління майном при будівництві житла та операції з нерухомістю”, які регламентують порядок оформлення прав власності на нерухоме майно (арк.с. 45).
Відмова відповідача зареєструвати право власності з оформленням та видачею свідоцтв на право власності на зазначені квартири і стала підставою для звернення позивача до господарського суду з даним позовом.
Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” органами, уповноваженими управляти обєктами комунальної власності, є як органи місцевого самоврядування, створені сільськими, селищними, міськими територіальними громадами, так і районні та обласні ради. Районні та обласні радице органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Відповідно до частин четвертої і пятої статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” районні та обласні ради від імені територіальних громад сел, селищ, міст здійснюють управління обєктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
В силу підпункту 10 п. “б” ст. 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, делеговане повноваження щодо обліку та реєстрації відповідно до закону обєктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Відносини, повязані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються нормами Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, що визначено ст. 1 цього Закону.
Частиною п'ятою ст. 3 вказаного Закону передбачено, що право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою.
Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону, обовязковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, зокрема, право власності на нерухоме майно.
За приписами п. 4 ст. 5 Закону, державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі.
Місцевими органами державної реєстрації, відповідно до ст. 7 Закону, є відділення державної госпрозрахункової юридичної особи з консолідованим балансом (центру державного земельного кадастру).
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація обєктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Згідно з частиною третьою ст. 17 вказаного Закону, державній реєстрації підлягають заявлені речові права на нерухоме майно за наявності документів, що підтверджують вчинення правочинів щодо таких об'єктів, посвідчених відповідно до закону, або свідчать про наявність інших, передбачених законом підстав.
Частиною першою статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно”встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться на підставі заяви правоволодільця (правонабувача), сторін (сторони) правочину, за яким виникло речове право, або уповноважених ними (нею) осіб.
Процедура реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна регламентується “Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно”, яке затверджено Наказом Міністерства Юстиції України №7/5 від 007.02.2002 (далі Положення).
Згідно з пунктом 1.2. вишевказаного положення, воно діє на всій території України і є обовязковим для виконання громадянами, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності.
Реєстрація прав власності згідно п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації.
Пунктом 6.1 положення встановлене, що оформлення права власності на обєкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, зокрема,
- фізичним та юридичним особам при представленні договору про пайову участь у будівництві обєкта нерухомого майна, акта про прийняття обєкта в експлуатацію та акта приймання-передавання цього обєкта;
- інвесторам, які у встановленому законодавством України порядку отримали у власність обєкти нерухомого майна або його частини, побудовані за їх кошти, за наявності відповідного рішення місцевого органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, акта приймання-передавання обєкта (частини) інвестору;
Статтею 204 Цивільного кодексу України встановлена презумпція правомірності правочину: правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Судом зясовано, що на момент вирішення спору договори пайової участі у фінансуванні будівництва №0860/264-160 від 01.062008, №0696/264-125 від 18.02.2008, 2058/264-134 від 21.05.2008 недійсними в установленому законом порядку не визнавалися, отже є правомірними.
Згідно зі статтею 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. ст. 319, 321, 391 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Здійснення права власності може бути обмежено або припинено виключно у випадках і в порядку встановлених законом, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здісненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Таким чином, суд вважає неправомірною відмову відповідача в оформленні права власності за вищевказаними фізичними особами, враховуючи надання позивачем актів прийому нерухомого майна до експлуатації, доказів набуття зазначеними фізичними особами прав на вищевказані приміщення, а саме: договорів пайової участі у фінансуванні будівництва, а також актів виконання договорів з будівництва
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та законними, тому позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Консоль ЛТД” підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 8285, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Зобовязати Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради (вул. Луначарського, 5, м. Севастополь, 99011; ідентифікаційний код 25750044) оформити право власності з видачею свідоцтв на право власності на
-квартиру АДРЕСА_4 на ОСОБА_1;
-нежитлове приміщення на 10-му технічному поверсі, загальною площею 124,4 кв.м по АДРЕСА_5 на ОСОБА_2;
-офісне приміщення на 1-му поверсі, загальною площею 145,1 кв.м по АДРЕСА_5 на ОСОБА_3.
СуддяпідписО.С. Погребняк
Рішення оформлено відповідно
до вимог статті 84 ГПК України
і підписано 15.02.2012.